A*. 1835. L E Y D S C II E NV lÉ^fiLÏF^I C 0 U R A N T. Woensdag den 23 September. NEDERLANDEN. T U R K Y E. GRIEKENLAND. SPANJE. <r-?i A* r i 'J LeïdeN den 22sten September. Zijfie Maj. de Koning is gisteren morgen te 8 ure deze stad doorgekomen, lich van 's Hage naar het Loo begevende. Aan de geïnteresseerden in de bestrating van den weg van Rotterdam naar Delfshaven, is door Zijne Maj. vergunning verleend tot het bestraten van den bestaanden weg tusschen Schiedam en Delfshaven, en tevens octrooi tot het heffen van een tolregt op voormelden weg, volgens een daarbij door Hoogstdenzelven vastgesteld tarief, waarvan de plaats nader bij besluit zal worden bepaald. Men verneemt, dat voortaan de brieven, afkomstig uit Groot-Britannie en voor dit Rijk bestemd, die door de geadresseerden geweigerd zijn, of om de eene of andere reden-niet aan hun adres hebben kunnen worden bezorgd, niet meer, onder de gewone rebuten of onbekende brieven, aan het Hoot'd- Bestuur opgezonden, maar post-dagelijks naar het grens-kantoor te Rotter dam zullen worden teruggezonden. De Directeur van laatstgemeld kantoor zal die brieven verzamelen, en, met het einde van elke maand, *111 een pak- .ket, als retour-brieven, naar Londen opzenden. De pakketten met retour brieven, welke, in eene omgekeerde rigting, te Rotterdam uit Engeland worden ontvangen, zullen door het grens-kantoor worden behandeld. Den 17 September is te Wijk aan Zee, tusschen de banken, een zeer groote visch gevangen, welke men voor een jorrgen walvisch houdt. Hij is 16 Nederl. ellen lang; zijne kaken hebben eene lengte en zijne staart eene breedte van 3 en een half el, De Utrechtsche courant van gisteren bevat nog over het verblijf van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik te Paramaribo het volgende: De dagbladen vau Suriname tot den 19 Ju]ij_ wedijveren in het vermelden van bijzonderheden wegens het verblijf van Z.:K. H. den Prins Willem Fre derik Hendrik in Suriname. JHet bal hetwelk Z. K. H. den 29 junij (en niet den '29 'Augustus gelijk'abusivelijk in onze vorige staat) heeft bijgewoond, wordt, ev.enlals de andere feesten aan Z. K. H. gegeven, ten einde zijn ver. Mif'in de kolonie te veraangenamen, uitvoerig beschreven. Het volgende r.emen wij nog uit eene'dier couranten over: Paramaribo den 7 Julij 18*55. Met het meeste genoegen hebben wij dè belangstelling opgemerkt .waar mede onze berigten betrekkelijk het verblijf van Z. K. H. Prins iWlllenrFre- derik Hendrik in ons midden, algemeen zijn ontvangenzijdie in de gele genheid waren, de door ohs opgegeven bijzonderheden iii persoon bij'fe wo nen, lazen volgaarne onze mededeeling en herinnerden zich de vreugdevolle oogenblikkenin het aanschouwen van den minzamen Vorstentelg, doorge- .biagt; voor anderen, die zich daartoe niet in staat gésteld zagen, waren onze berigten ook welkom, hoezeer daar door hun leedwezen vermeerderd werd, dat omstandigheden hen belet hadden Zich in de nabijheid van den Prins te-bevinden. n .1 Zagen wij met het levendigste genoegen, den beminden Prins, te midden van de aanzienlijkste ingezetenen, ten huize van Zijne Excellentie den heer Gouverneur-Generaalop het luisterlijke bal van Maandag den 29 Juttïibij het prachtig ontbijt of liever bij het echt koloniaal-feest-van laatstleden Don derdag, en eindelijk in de gewijde Tempèls, der beide Israëlietische Ge meenten: niet minder aangenaam was het ons, dien Vorstelijken persoonge bruik te zien maken van de hem aangebodene gelegenheid, om, heden avond, eene land-eigene volks-vreugdemet zijne hóoge tegenwoordigheid te vereerfn. De heer./. van D. Mendes, Luitenant van Politie, daartoe van Z.-E. G. A. den heer Procureur-Generaal verlof verkregen hebbendé, gaf, in een daartoe allerfraaist ingerjgt lokaal, eene zoogenoemde baljaarpartij aan een aantal slaven, tot welker bijwoning, de Prins, benevens Zijne Ex cellentie de heer Gouverneur-Generaal, deszelfs geachte betrekkingen, alle -civile en militaire Autoriteiten en zeer vele ingezetenen, genoodigd waren. Ook de slaven, het minst beschaafde deel dezer bevolking, hadden dus de gelegenheid, den Vorstentelg van nabij te beschouwen en op hunne wijze, Z. K. H. hunne vreugde te betoonen; de door hen voorgedragen en op de omstandigheden toegepasselijke zangen getuigden van hetgeen zij gevoelden. Juichende dat hunne oogen hebben mogen zienwat hunne Foorouderen te ver geeft hadden gewenscht, boden zij den Prins, op een zilveren blad hunne Zin nebeeldige Sieraden ter bezigtiging aanen bij het verlaten van de plaats ontving Z. K. H. hunne heilbedendie zij zingende tot den Schepper aller dingen opzonden. :n te» r san- n alle trken, :dent- lid et! der te men. den, Konstantinopei. den 26 Augustus. Er zijn alhier drie drukkerijen onlangs opgerigt en in werking gebragt. Tot nog toe was de boekdrukkunst hier zeer veronachtzaamt en met onnaauwkeurigheid behandeld. Nu wordt zij bijzonder aangekweekt en met onbekrompenheid uitgebreid. Den 23sten kwam hieraan op het krijgsjacht Pluto de Engelsche Gezant Ellicenaar Persie bestemd. Hij zal eenigen tijd in deze hoofdstad vertoeven en dan de reis naar Trapezunt voortzetten. Hij zal den Bosporus overtrek ken en aldus de valsche geruchten, door Engelsche bladen verspreid, weer leggen. Voor eenigen tijd was uit Konstantinopei berigtdat een persoon van groot aanzien Selictar Bodaop bevel van de Porte was ter dood gebragt, omdat hij met de opstandelingen in Albanië in onderhandeling zou gestaan heb- ■ben; hu berigt men uit Belgrado van den 7dendat er geene beschuldiging op eenigen grond tegen hem zou kunnen aangevoerd wezendaar hij irt groote stilte en afgezonderdheid leefdemaar de buitengewone rijkdom van voornoemde de Porte in de oogen zou geschitterd en zij denzelven zou wil len aangewend hebbenom hare achteruitgegane financien eenigzinsdoor de verbeurtverklaring zijner goederen, te gemoet te komen. In Weenen heeft men berigt uit Corfu ontvangen, hetgeen meldt,dat de opstand in Albanië geëindigd is. Be tijdingen te Triest ontvangen loopen tot 5 Augustus: dezelve bevatten het volgende Be Overste Gordan die, van onbepaalde volmagt voorzien, met eene mo biele kolonne uitgerukt was tot bestrijding der roovershad in het, begin der maand nabij Korinthe de groote rooverbende uiteengejaagd, welké'eenige weken te voren den hoofdman Kraus en 50 man Duitsche vrijwilligers vef» moord had. De Overste zal intusschen. nog veel te doen hebben, om hoc lar.d geheel van loovers te zuiveren. De Grieken zijn het uit den tijd der Turksche heerschappij gewoon geene belastingen te betalen zoo er geene genoegzame magt in de nabijheid is., om hen des noods daartoe te dwingen, en schijnen die gewoonte nog niet te willen laten varen. Toen in de maand Julij jl. op verscheiden plaatsen van Morca, de overigens gansch niet drukkende belastingen geheven moesten wordenkwam het tusschen de ingezetenen en de soldaten wier aantal nier sterk genoeg was om de weêrbarstigen te dwingen, tot bloedigeti tooneelen. Van veel bedenkelijker aard schijnt intusschen de gisting te zijn, welke vol gens de laatste berigten, in het geheele land heerscht. Het volk, hetwelk in de meening verkeert, dat de geldmiddelen slecht beheêrd- en verkwist wor den, verlangt namelijk schier overal de invoering van den vertegenwoordigen- den Regeringsvorm en de herstelling van Kolefti in zijnen Mir.isterie-posi. Daar echter deze bij het volk zoo beminde Staatsmangelijk beweerd wordt hoofdzakelijk verwijderd isom zijne gehechtheid aan.de constitutionnele par tij zoo kan men daaruit afleiden hoe weinig de Regering gezind zal wezen om aan den wensch der natie te voldoen. De Staats-Kanselier ven ArmanS- 'perg is sedert de troonsbeklimming van den Koning zeer in den algemeenen dunk gedaald. r* Berigten over Parijs van den 18 September. In hei Journal de Paris leest men: Eehe depeche van Baijonne van den ipden meldt, dat Espartero en de Engelsche hulpbenden eene zeer zware nederlaag bij Bilbao geleden hebben. Men spreekt van een verlies van bijna 1000 man. Eene bijzondere correspondentie bevat: Wij vernemen op de bë'urs van eetien zekeren bron, dat ten gevolge van een zeer moprddadig gevecht3,000 Carlistische soldaten op Fransch grond gebied gevlucht en ontwapend zijn. Regelregt schrijft men nit Baijonne vdh dén I4den: Het Carlistisch hoofdkwartier is dëh 9dèn 'September van Murieta naar Villareal de Alava overgebragt ;t vele bataljons'zijh voor die bestemming op marsch gegaan. Particuliere co'rrespohdentfen van. Bilbao -vermelden, dac een zoo wel ernstig als goed onderhouden gevecht in die omstreken, tus schen de Anglo-Christina divisie en de Carlisten beeft plaats gehad. Men zegt, dat het gevecht zeer moorddadig geweest isde Christina-benden zijn gedwongen geweest het Slagvéld te verlaten en op Bilbgo terug te trekken. Men spreekt ook van een-warm gëvecht niét vér van Puënte-la-Reynatus schen eenige Navarresche bataljdns en een corps van de irinëe.van' Cordova, van Lerin komende, hetwelk zeer 'zou gehavend zijn. In alle geval men wacht meer gedetailleerde en zekere berigten, om geheel aan dit bërigt ge loof te kunnen hechteïi. Brieven gisteren van Saragossa ontvangen meld.erjdat nahet manifest van de Koningin-Regentes- te hebben .öhtvaiïgen'de Junta, die tot nogtoe consultatief- geweest is, zich tot een opper-regerings-Junta gëvormd heeft, en na onder dezen titel door het volk te zijn 'ingewijdonder het geschreeuw •vanleve de Vrijheid', weg met de Ministers'. Zij zich dadeljjk in werkzaam heden met die van Barcelona en Valencia' vereenigd heeft. Er is door Don Carlos in zijn leger een bulletin den !e/Sten Augustus be kend gemaakt, onder het opschrift: zegening^ van den algemeenen standaard Het is een Koningrijk besluit aan den Graaf de Villemur toegezonden, van den volgenden inhoud': De Heilige Maagd der Smarten door mij tot algemeene beschermster van mijne troepen verklaard zijnde, heb ik onder dien titel door beweeggronden van Goddelijke vereering en Godsdienstige:r-vroomheidden Koninglijken Standaard moeten onderscheiden, welke deze doorluchtige beeldtenis tot de*- vies heeft; en daarom beveel ik, dat-deze-doorluchtige eii Koninglijke stand aard voor niemandzelfs voor mij niét, zal giedergelaten worden, en dat men denzelven dezelfde eer als aan. het Heilig Sacrament zal-,doen toekomen, In een bijséhrifc bij dit'besluit'legt'Don Carlos open waarom, bij dit'gedaan heeft en verwacht ook .nu van zijne troepen, dat zij met heilige geestdrift onder [deze heilige vaan zullen strijden. Zijne overledene Gemalin had reeds het voornemen gekoesterd zulk eenen standaard t.e ve.rvaardigen doch was daarin dcror den dood verhinderd: deze was do°r zijne Zuster, de Prin ses iidn BeyraIiifaïitfe van Spanje, met eigene hand gemaakt. De bewaring van denzelven is aan den Kolonel der lansiers toevertrouwd, en in de kerk van St. jeancTEstella In bijzijn der troepep door Z. Eminentie den Vicaris- Generaal van' het leger Eclievarria ingezegend. Berigten over Parijs van den 19 ^September. Eenë particuliere correspondentie berigt«at Mendizabel met .de magt bekleed is, om een nieuw kabinet zaam te stellen, en Torreno er geen lid van zal uitmaken. .Ook spreekt hetzjejye. van Arguelles,,. die zeker in het Ministerie doch niet in betrekking vati Voorzitter^ komen zou. Het Franscb Ministerieel dagblad meldt: Men schrijft van Bagnères, dat dén i4den de Ngvarresche divisie, heftig vervolgd door de Generaals Gurrea en Monieszich op Fransch grondgebied, door de vallei van Aure, begeven heeft, na wapenen en bagage te hebben weggeworpen. Een tweede depêche van den igderi meldt, dat alle de in Arragon door deXarlis'en gedane ligtigtingen van manschappenverstrooid zijn geworden. De drie Junta's van de -krqon, van Arragon zenden elkander wederkeerig twee van hare leden om hunne geten te vergelijken. Cordova is bepaaldelijk in zijni Opperbevelhébberschap bevestigd. Montes blijft' ih Arragon en Latre gaat naar Grenada. De Autoriteiten van Gironne hebben geweigerd aan de Junta van Barce lona te gehoorzamen. Eerie proclamatie meldt, dat zij aan de Koningin ge trouw zuflen blijven. Te T.erida is het 'Koriinglijjc gezag gelijkelijk, door de welberadenheid van den Commandant bewaard. Nadere berigten over de nederlaag der Christipos voor Bilbao (zie bo ven) melden, dat het gevecht op een.hajf uur afstands van de stad is voorge- Vallétt, waar Zij eene nieuwe brug wilen verdedigen. Het gevecht heefc tot in den nacht voortgeduurd. Het verlies der Engelsche hulpbenden en der Chrijtinos wordt op 1800. a 2000-man begroot. Denzelfden dag heeft Ituralde een gevecht geléverd tegen 2000 Christinos, welke door hem op de vlugt geslagen zijn.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1