slechts twee of drie dagen-na de uitvaardiging van het manifest, waarbij de op-'evvorpene Junta's voor oproerig worden verklaard, zich geheel in de armen der par.ijwelke door die Jniita's wordt vertegenwoordigd, hebben geworpen.. De Graaf Almodovar staat toch te Valencia, in weerwil zijner betrekking van Kapiteir.-Qlneraalaan het hoofd eener zoodanige junta, en de verder genoemde Staatslieden zijn allen leden van de Kamer der Afge vaardigden, die bij den jongsten opstand te Madrid meer of minder openlijk eene voorname rol hebben gespeeld. De Junta van Saragossa heeft de Arragonezen uitgenoodlgd bij wijze van voorschot hunne belastingen voor het laatst van 1835 te betalen. De Afgevaardigde en vice-President van de Junta van ValenciaLopez heeft in de dagbladen van die stad bekend gemaakt, dat hoewel de Gazette je Madrid hendie zich tegen de Ministers verzet hebben, als oproerma kers uitkrijtzij slechts het gebouw van den Staat willen schragen en des- zelfs bloei bevorderen. Berigten over Parijs van tien 16 en 17 September. De laatste berigten van de grenzen ontvangen, bevatten niets belang rijks. Die van Madrid zijn van den 6den. Men meent echter dat het Gouver nement er van later dagteekening heeft. Het leger van Christina in Navarre zou twee hoofdkwartieren krijgen en uit 40,000 man bestaan, onder het bevel van Cordova. De Fransche. en Belgische legioenen zouden de reserve uitmaken. Plet is thans zeker, dat de rust in de hoofdstad niet gestoord is geworden. Er zijn te Parijs brieven uit Madrid van den 7den ontvangen, welke meid- ken dat de stad de volmaakste rust geniet. Het Ministerie van Torreno was óoor de aankomst van Mendizabal voltallig. Van de komst van Arguelles in let Ministerie en eene verandering in hetzelve schijnt geen enkel woord tvaar te zijn. Het Journal des Débats ontkent het geheel. Uit Valencia schrijft men, dat de geestdrift voor de vrijheid en Isa bella II daar dagelijks toenam. DUITSCHLAND. Te Weenen heeft men den 8 September berigten uit Konstantinopel ont vangen dezelve behelsden alleen die bijzonderheiddat sommige personen inde hoofdstad, welke beschuldigd werden, van met den opstand te Scutari in betrekking te staanter dood zijn gebragt. Er is in voornoemde stad eene tentoonstelling van voortbrengselen der Oostentijksche kunstvlijt geopend, waarop zeer vele goederen zijn ingezon den, die de goedkeuring volkomen wegdroegen. Uit Berlijn schrijft mendat door het Departement van Oorlog eene Commissie benoemd was om te onderzoeken of de verschillende trein- en montering-depóts van de benoodigheden voorzien waren, om gedurende eenen veldtogt van een jaar al liet vereischte te kunnen leveren. Te Bremen is eene verordening der stads-regering bekend gemaakt om bijzonder te letten op Pruissische jongelingen, die nog niet aan de krijgs dienst voldaan hebbendezich ook naar Amerika inschepenen indien dit alzoo mogt bevonden worden, hun vertrek te beletten. In een Duitsch blad vindt men een betoogdatdaar Frankrijk nu gestrengere-wetten op de drukpers gegeven heeft, dit van de beste gevolgen voor Duitschiand zijn za', want dat, zoolang het in Frankrijk geoorloofd was, tegen het bestuur zich aan te kanten, en hetzelve te beschimpen, het onmogelijk was om de kwade gevolgen daarvan van Duitschiand te weeren. Verscheidene Zwitsersche Regeringen hebben bijdragen gegeven voor het hospitaal ten behoeve van Protestanten van alle volkenhetwelk de Evangelische gemeente te Rome op het Capitool stichten wil. GROOT-BRITANNIE. Londen den 16 September. De Courier meldt, dat Z. M. in plaats van den Minister Lord Auckland, welke tot Gouverneur-Generaal van Britsch- Indie benoemd isen zijne Ministeriele betrekking als eerste Lord der Ad miraliteit reeds nedergelegd heeft, den Graaf Minto zou benoemen. Lord Auckland heeft i. 1. Vrijdag aan de overige Lords der Admiraliteit een af scheidsmaaltijd gegeven. De ontvangst van VConnell te Manchester den 9den dezer, is allerluister- rijkst geweest. Vaandels werden door de volksmeenigte, die op meer dan 7000 menschen geschat wordtvoor zijnen wagen gedragen en waren met verschillende opschriften voorzien, in welke hij als de roem en de hersteller van Ierland genoemd werd. Hij heeft het volk van eene hooge plaats aangesproken en wederom bekend gemaakt^ dat hij niet zou rusten voor hij hun de vrijheid bezorgd had, wat Wellington en Peel tegen dezelve ook mogten ondernemen. Op eenen maaltijd des avonds ter zijner eer gegeven, en waarop bijna twee honderd en vijftig personen tegenwoordig waren, heeft hij zich nog heviger tegen de Lords, die de Tory-partij waren toegedaan, uitgelaten en hen de 170 tijrannen genoemd, die men het regt zou hebben te verbannen. Laatstleden Donderdag avond is er over Liverpool een hevige storm uitgebarsten, welke in den nacht tot eenen orkaan aangroeide, verscheiden schepen zijn daardoor in de baai van Carnarvan vergaan; doch de schepen, die ter reede lagen hebben weinig schade bekomen. Zekere heer Toplis, te Londen, heeft in zijn bezit het kleinste stoom werktuig van hooge drukking, waarvan men zich immer eenig denkbeeld heeft kunnen vormen. Het is van zilver, volmaakt in al deszelfs deelen, weegt niet meer dan 250 grein, en kan met zijnen stoomketel onder eeneu gewonen vingerhoed staanterwijl hetzelve genoeg stoom kan voortbrengen om ruim vijf minuten In werking te blijven. Te Londen bevindt zich tegenwoordig een hardloopereen Neger van geboorte, die reeds in zijn vijfde levensjaar proeven zijner bekwaamheid heeft, gegeven, door eenen wedstrijd te loopen met paarden en andere die ren. Zijne voeten bewegen zich zoo snel, dat men dezelve bezwaarlijk onderscheiden, noch met de oogen kan volgen. Hij loopt zoo snel, dat hij een haas inhaalt, zelfs wanneer dezelve hem een groot eind wegs vooruit is. Volgens brieven van de Kaap de Goede Hoop, tot 2 6 Junijhadden de inwoners der Kaapstad den Gouverneur een adres aangebodenom hem hunne tevredenheid te betuigen wegens zijn gehouden gedrag, gedurende den strijd met de inlanders en ten opzigte der uitbreiding van de oostelijke gren zen der volkplanting. F R A N K R IJ K. Parijs den 15 September. Het Gouvernement heeft heden de volgende telegraphische depeche, onder dagteekening van den 6den uit Algiers ontvangen De Maarschalk Clausel aan den Minister van Oorlog. Abdel-Kader heeft Jen 29 Augustus eene nederlaag bij Oran geleden. De Bey Ibrahim en de Douaren hebben hem dapper geslagen. Het vuur van onze artillerie heeft zijnen terugtogt beslist. Het verlies van den vijand is zeer aanzienlijk geweest. De Gazette des Tribunaux meldtdat het proces van Fieschi spoedig wordt voortgezet en bijna ten einde ishoewel er nopens de verhooren nog Biets uitlekt en zich alles tot gissingen bepaalt. De Raad van censuur dievolgens de onlangs uitgevaardigde wetten ovet het al of niet vertoonen van tooneelstukken te Parijs, moet beslissen, is thans ingesteld. Die raad bestaat uit zes leden, en heeft den heer IVailly aan het hoofd. De laatste geniet eene bezoldiging van 6,000 franken en de overigen van 4,000 franken. De raad heeft reeds dadelijk de vertooning van een tooneelstukje: Ie Rei en vacances getiteld, hetwelk den t3deriop een ■vier Panjssche schouwburgen zou worden opgevoerd, verboden.- Niettegen* staande men in Frankrijk vroeger en ook nu weder in openbar» geschriften^ grooten afschuw van het ambt van censor heeft doen blijken, heeft het aan. tal der letterkundigen, die naar het lidmaatschap van genoemden raad heb. ben gedongen, toch niet minder dan tachtig bedragen. Het Fransche Gouvernement verleent aan de verschillende schouwbur gen te Parijs de volgende onderstands-sommen. De groote Fransche opera Académie royale de musique) ontvangt in het geheel 690^000 francs; de Ita- liaansche opera 71,200 francs; de opera eomique 186,000 francs; het Théatre Franfais 206,000 francs; de pensioenen bedragen nog bovendien39,000francs. -Den 16 September. De Temps bevat de volgende redenering: Talrijke regimenten marcheren naar de Pyreneën en binnen den tijd van êene maand, zegt men zullen 40,000 man op dat punt vereenigd zijn. Wij kunnen aan de dwaasheid eener interventie alsnog geen geloof hechten, vooral niet aan eene interventie in het belang van het onmogelijke stelsel zoodanig als de doctrinairen het zouden kunnen begrijpen. Reeds dood- verwde men den Generaal, die met de aanvoering der troepen zoude worden belast, zijnde een der mannen welke men onder de bevorderden tot het Pair schap aantreft. Het is waarde aan onze grenzen gepleegde beieedigingen moeten stren- geiijk worden afgeweerd, en wij stellen te veel prijs op den naam van Fran- schen, dan dat wij immer eene beleediging zouden ondergaan zonder het voornemen te koesteren dezelve te wreken. Wij begrijpen dus dat het Mi nisterie onze grenzen behoorlijk wil versterken, ten einde de aanrandingen der Carhsten te bestraffen; maar te intervenieren in den vorm en de ziens wijze van 1S23, gelijk een gedeelte van het Ministerie verlangt; te willen tusschen beide treden om denkbeelden te ondersteunen, welke Spanje niet begrijpt; Fransch bloed te vergieten; onze schatkist met schulden te over laden ter regtvaardiging van de juistheid der politieke denkbeelden derheeren de Broglie of Guizotziedaar wat het land niet kan willen en wat het met al zijne kracht zal afkeuren. Van het begin der Spaansche onlusten af aan heeft het Ministerie zich steeds bedrogen, het heeft alle raadgevingen van zich gewezen, slechts des- zelfs eigene denkwijze gevolgd en deze denkbeelden hebben het Gouverne ment der Koningin in den afgrond gevoerd. Het is waarlijk genoeg, Spanje in het verderf te hebben gestort; Frankrijk ten minste wil zulk eene betreu renswaardige ondervinding niet ondergaan. De interventie van 1823 heeft aan Frankrijk 180 millioen gekost; wij leven niet in zulke geheel zuivere tijdendat niet weder Ouvrards-contrakten en telegraaphspel zoude |kunnen plaats hebben. Er zijn lieden, die dit alles mogen wenschen en tot inter ventie aanzetten, maar het land weet te goed dat zoodanig spel geld kost en wenscht niet andermaal de proef daarvan te nemen. Men telt thans te Parijs 1000 tandmeesters, wier inkomen gemiddeld op 10,000 fr. 's jaars kan geschat worden. Het Journal des Debats geeft de veranderingen op, welke in het Diplo matiek Ligchaam hebben plaats gehad. Onder anderen was de Baron Mortier als Minister Plenipotentiaris voor 's Gravenhage benoemd, ter vervanging van den Marquis van Dalmatie. De Generaal Llauder ex-Minister van Oorlog in Spanje en ex-Kapitein- Generaar van Catalonie is te Toulouze met zijne vrouw en 7 kinderen aan gekomen. Het dagblad le Reformateur is het eerst na de nieuwe wetgeving in be slag genomen en deszelfs gerant tot een jaar gevangenis en 10,000 fr. boete veroordeeld. Men zegt, dat er eene Koninglijke garde van 6 regimenten zal opge- rigt worden. Den 17 September. De nieuwstijdingen zijn onbeduidend. De Consti- tutionnel zegt, dat er brieven van Londen gekomen warenmeldende, dat het kabinet van St. James zich tegen de directe interventie in Spanje verzet had. De beurs was te Parijs beter gesteld en vrij standvastig. De cholera was wederom met hevigheid te Marseille toegenomen. MENGELINGEN. B A R G E S. Verbeeldt eene kleine niet geplaveide straat, alwaar de voet zich tegen eenige boven den grond Uitkomende puntige steenen stoot; dit is Barèges. Dit woord beteeltent in de Celtische taal, verborgene plaats; het was inder daad wel eene verborgene plaats, want hare lieete baden zijn slechts sederc vier eeuwen bekend; zij vormden eene soort van moeras, waaruit zware dampen opstegen, welke de aandacht der inwoners tot zich trokken. Hun. ne vermaardheid echter begon eerst toen Mevrouw de Maintenon, Barèges met den Hertog van de Maine, die toen ziek was, doortrok, en te Barèges door Tourmalet kwam, alwaar zij eenen doortogt liet maken. De eigenlijke stichting van het bad-etablissement te Barèges behoort niet tot de regering van Lodewyk XIV, want eerst in 1735 hield het Gouverne ment er zich mede bezig. De Ingenieur Polard werd met de verdeeling der bronnen, en vergaderbakken belast. Maar de bergbewoners zagen in deze werken slechts eene vernedering,, welke geen goud kon vergoeden, en verscheidene malen staken zij de kanalen door, en vernietigden de be gonnen werken. Polard zoude mogelijk zijne onderneming hebben laten va ren, zoo hij niet door de liefde, tot de voortzetting van dezelve aangespoord was. De Ingenieur van Barèges vervólgde met moed, hetgeen hij verschei dene malen begonnen had en eindigde het gelukkig. Men vindt te Barèges slechts twee groote gebouwen: een militair hospi taal zonder waardigheid, en de bad-inrigting, welke niets opmerkenswaar- digds in deszelfs bouworde heeft. De architect is nederig genoeg geweest, om zijn werk te verbergen, het dak is gelijk met den grond en het gebouw zelve ligt geheel begraven. Met eene groote hoeveelheid schoon marmer, waaruit de bijtel van den kunstenaar een volk van helden zoude hebben doen te voorschijn komen, heeft men slechts dikke platte muren gevormd. Deze inrigting bezit zestien baden van verschillende graden warmee, twee' douches en twee badvijvers. Het is moeijelijk de uitwerking te beschrijven, welke de groote douche op het ligchaam doet; zij valt van eene vrij aan zienlijke hoogte in eene digte kolom op het ligchaam van den lijder; haar brandend water doet hem eerst sidderen, hij schreeuwt het uit, maar een oogenblik is voldoende om er het ligchaam aan te gewennen. De plaats, waarin zij zich bevindt, vult zich met damp; het zweet breekt hem aan alle kanten uit, en na een kwartier uurs is hij genoodzaakt deze plaats te verlaten, zoo hij niet wil stikken. Vlak over de baden, stroomt de Bostan; des zomers is het een beek, welke langzaam op hare steenen bedding vloeit, des winters door de water en-sneeuwvallen aangezet, wordt dezelve een gevaarlijke -vloed, welke som» huizen in deszelfs loop mede sleept. Vier of vijf gaves (Celtisch woord dat water beteekent), vallen woedend van Cauteretz, het meer van Hoachet, van Gavarnie en van Tourmalet op het dal van Barèges neder, en rigten aldaar op zekere tijden groote ver woestingen aan. De grootste plagen van Barèges zijn de sneeuwvallen, dikwijls is een gewone wind voldoende om groote sneenwmassas in bewe ging te brengen, dewelke alsdan, op eens nederploffende, Barèges met vernie tiging bedreigen. Wanneer eeh zoodanige sneeuwval zich aankondigt, wordt er alarm, geslagen, alle de inwoners haasten zich hunne woningen te verlaten en voereu alles wat zij van waarde bezitten met zich naar de bergen. Wan-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3