fSgenwoordige wetgeving niet Kraft»» gesteld waicolt de gevolgen door «Jen Regter niet kunnen gestraft worden." Vergissen wij ons niet, zoo is dit vonnis het eerste in ons land, waarbij zoodanig beginsel is aangenomen. Uit Doesburg wordt gemeld, dat in den nacht van den loden op den tlden dezer, in het nabijgelegen dorp Wehl, zeven woonhuizen en eene ichuur zijn in den asch gelegd, ten gevolge waarvan tien huisgezinnen, be staande uit achtenveertig personen, in de diepste ellende zijn gestort. Uit Zeeland wordt van den i6den September gemeld: De eerste der twee ijzeren stooinbootenwelke het Gouvernement, voor de dienst in de O.oat-Indiënte Feyenoord doet vervaardigen, zal stuksge wijze in een koopvaardijschip geladenmet October aanstaande onder toe- voorzigt van den Luitenant ter zee der eerste klasse Felsberg, naar Java ver voerden bij deszelfs aankomst aldaar, in elkander geklonken worden. De tweede zal later op dezelfde wijze en onder kommandement van den Luite nant ter zee der eerste klasse van Vlooten derwaarts worden gezonden. Men verneemt dat de zamenstelling dier ijzeren stoombooten voortreffelijk geslaagd is, en men zich met den besten uitslag kan vleijen; dezelve gaan slechts twee voet diep, en kunnen dus allerdoelmatigst tegen de zeeroovers inde Indische waters gebezigd worden. Buiten de tusschenpoozende en najaars-koortsen, welke dit jaar onze jonge krijgslieden nog al beduidend aantasten, is de gezondheidstoestand ifi deze provincie gewenscht. De sterfte is naauwelijks noemenswaardig,.en tot de vermeerdering der koortsen onder de manschappen, wordt vooral de buitengewone schaarschheid van drinkwaterde zware hitte en het gebruik van fruit, in de maanden Julij en Augustus opgegeven; de najaars-koort sen welke velen ten onregte de Zeeuwsche koorts noemenschijnen onze Belgische naburen bedenkelijk te teisterenalzoo men verneemt dat de hos pitalen te Antwerpen, Leuven en Lier opgevuld zijn met aan de Polder koorts lijdende militairendat de garnizoenen overaldaardoor aanmerkelijk verzwakt zijn en het kamp van Beverloo bijna niets dan zieken bevatte. Uit Breda meldt men van den 18 September: Zoo wij vernemen heeft het Stedelijk Bestuur onzer woonplaats, ten ge volge van het dezer dagen in onderscheidene onzer dagbladen vermelde, we, gens de plaatsbestemming, die er bij de eventuele wederoprigtingderKoning- lijke Militaire Akademie in ons Rijk, aan dezelve zou kunnen gegeven worden en waarbij met voorbijgang der bedenking van het bestaan derzelve Akademie in onze stad reeds naar andere plaatsen verwezen werd, als die meer of minder kans zouden hebben, om gemelde Koninglijke inrigting bij derzelver nieuwe daarstelling in haar midden gevestigd te zien, te dier zake, zich tot Z. M. onzen geëerbiedigden Koning gewend en bij een verzoek schrift de aanspraak die de stad op het behoud der Militaire Akademie mag hebben, bepleit, alsmede de belangen dezer stads ingezetenen ten deze, Hoogstdenzelven eerbiedig voorgedragen. Wij kunnen niet anders dan pns vereenigen met den wensch onzer stedelijke Regering en met de voordragt onzer aanspraak en belangen door dezelve bij Z. M. gedaan(jaar een gemisgelijk dat van de Militaire Akademie, met de daad voor onze stad allemoodlottigst zoude zijn en het verliezen eener blij vende inrigting van dien aard geenszins zou kunnen opwegen tegen andere voordeelen, die de verandering onzer plaats tot vesting mag hebben onder gaan, doch waartegen ook de daaraan verbonden bezwaren niet mogen over het hoofd gezien worden; terwijl, buiten deze min gewigtige bedenking van vesting, alles pleit voor het blijven behouden in onze stad van den hier reeds gevestigden zetel van het hooger militaire onderwijs. In de Utrechtsche courant van Vrijdag 11., vinden wij een uitvoerig ver slag van de ontvangst van Z. K. H. Prins IVillem Fredrik Hendrikderden zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, te Paramaribo, hetgeen wij, om deszelfs belangrijkheid alhier in zijn geheel overnemen: Paramaribo den 26 Junij. Suriname's ingezetenen hadden op Woensdag •den 24sten dezer, in den achtermiddag, omstreeks half vier uren, het ge luk, voor de eerste maal, een geliefd lid van het regerend en alhier zoo zeer bemind Vorstelijk Huis, in hun midden te zien. Nimmer te voren is ons zoo zeer aan het Huis van Oranje verknocht publiek, deze eer te beurt gevallen. De te zamen gevloeide menigte, het herhaald gejuich, de lach op elks aangezigt, de hartelijke gesprekken onder en tusschen het bij elkander te zamengevloeid volk van alle klassen, zoo wel in- als buitenlanders, getuig den onwedersprekelijk van de liefde voor onzen algemeen en welbeminden Koning en van de hooge achting, die zoo wel Nederlanders van geboorte als Surinaamsche ingezetenen onzen geëerbiedigden en welbeminden Willem I, die met regt den Vader des Vaderlands mag genoemd worden, toedragen, en waarvan allen bij deze heugelijke gelegenheid op eene ondubbelzinnige wijze hebben doen blijken. Z. K. H. Prins Haltent Fredrik Hendrik, de geliefde derde zoon van on zen beminden Prins van Oranje, trad in ons midden. Het gebulder van hec geschut der alhier gestationeerde oorlogschepen, de zeelieden in parade op de onderscheidene ra's, terwijl zij met de hand aan den hoed, hunnen Vor- stelijken Jonker bij zijne intrede begroetteden, en tevens het weder-antwoord door het kanon van het fort Zeelandia; en de uit onderscheidene particuliere huizen langs onze reede uitgestokeneNederlandsche vlaggen, getuigden van de hartelijke vreugde der onderscheidene ingezetenen. De Baron van Heeckeren, Gouverneur-Generaal dezer gewesten, ontving den Prins, met eene zeer gepaste toespraak, op de bij ons genoemde Stee- tien Trap, geleidde Hoogstdenzelven verder door de geschaarde Schutterij en Militairen tot aan het voor Hoogstdeszelfs bestemd rijtuig, in welk tijdsver loop, zoo wel Suriname's alsNeerlands ingezetenen, hartelijk instemden met het bij deze plegtigheid door muzijkanten onzer Schutterij aangeheven volks lied van Tollens: IVien Neerland's bloed in de ad'ren vloeit, en den kreet van: Leve den Koning! deden hooren. Den volgenden dag heeft Z. K. H., vergezeld van den Kolonel Arriens, zich naar de reede begeven, om de oorlogsvaartuigen te bezigtigen, en werd aldaar met veel gejuich en met salvo's uit het geschut begroet. Des avonds was, ter eere van den jongen Prins, een prachtige maaltijd ten huize van den heer Gouverneur-Generaal, waartoe de voornaamste Ambtenaren genoo- digd waren, en waaraan de hartelijkste vrolijkheid heerschte. De muzijkan ten der Schutterij verhoogden, door het spelen der volksliederen, de vreug de aan den disch. Heden morgen is Z. K. H., vergezeld van Zijne Exc. den Gouverneur- Generaal en Kapitein Arriens, met een tentjagt van hier naar de plantaadjes Dijkveld en Meerzorg geroeid, en des namiddags terug gekomen. Den 4 Julij. Nadat Z. K. H. Prins IVillem Fredrik Hendrik in deze stad het merkwaardigste had bezigtigd en vele feestenter zijner eere ge geven, had bijgewoond, is Hoogstdezefve den 30 Junij, in gezelschap van Zijne Exc. den Gouverneur-Generaal van Heeckeren en diens gemalin, den Kolonel Arriens en verder gezelschap, naar de plantaadjes aan de rivier, beneden Commewijne, vertrokken. Z. K. H. heeft met genoegen en veel belangstelling die schooue en bloeijende plantaadjes bezigtigd. Het bevel over de koloniale oorlogschooner Henriette Elisabeth, met wel ke Z. K. H. stadwaarts is teruggekeerd, werd, bij het opzeilen der rivier Suriname naar de stad, dpor Z. K. H. zeiven gevoerd, hebbende Z. K. H. bij die gelegenheid zelf 'aan het roer gestaan tot dat het vaartuig hier aan de reede ten anker is gekomendeze handeling van Z. K. H. doet eer aan de'betrekking, waartoe Hoogstdezelve wordt opgeleid, en versterkt meer en meer de hoop, die wü koesteren, dat dit dierbaar telg van Nassau's Huis éénmaal tot een ervaren zeeman zal worden gevormd, niet alleen, maar ook in lateien leeftijd', den zee-roem van Hollaud zal handhaven en diens vlag alom doea eerbiedigen. Den aden dezer fs door de Ede! Groot Achtbare Heeren Leden van den Kolonialen Raad, ter eere van Z. K. H.een ontbijt gegeven in het gebouw van de loge Concordia. De boven en benedenzalen van dit gebouw waren, op eene smaakvolle wijze, met vlaggen gedecoreerd. Voorde Saramacca. brug, bij welke dit gebouw staat, was een groote met loofwerk en bloemen versierde boog opgerigt, met het opschrift „Heil het Huis van Oranje!" De ingang van het gebouw zelve, was mede boogsgewijze met vlaggen, loof en bloemen behangen en op deze prijkten de woorden Heil Prins IVillem Frc. derik Hendrik in ons middenDe deur der beneden verdieping intredende, ontwaardde men het borstbeeld van den Koning op eene met vlaggen ver. sierde piëdestal geplaatst; omstreeks ten half twaalf ure begaven zich de ge. noodigden in hunne rijtuigen naar deze plaats, alwaar eene eerewacht ge plaatst was. Z. K. H. werd om 12 ure door eene commissie ontvangen en luisterrijk onthaald. Den 18 julij. Zondag den sden dezer, heeft alhier de inwijding plaats gehad van de nieuw gebouwde kerk der Hervormde gemeentewelke pleg. tigheid door Z. K. H. Prins Hendrik werd bijgewoond. Z. K. II. heeft de Lands Magazijnen, de forteres Zeelandia, het militar. hospitaal, en de onderscheidene kerkgebouwen bezocht, en den 29 Augus. tut een prachtig balin de zaal boven 's Lands-waaggebouwbijgewoond, hetwelk door den heer Gouverneur-Generaalter eere van den beminden Vorstenzoon, werd gegeven, en waarop vele ingezetenen genoodigd waren. De luister, bij dit feest ten toon gespreid, was zeer groot: langs den met vlaggen versierden trap, kwam men, door eenen naar de 'fonische orde inge- rigten boog, in de voor het bal bestemde en allerfraaist verlichte zaal; welke met boven de ramen aangebragte draperien en guirlandesalle uit de kleuren der Nederlandsche vlag te zamengesteld, op de allerkeurigste wijze was gedecoreerd, terwijl eene groote doorloopende guirlande, zamengesteld uit vlaggen der verschillende Mogendheden, als lijstwerk, het oog verlus tigde. Op het slotstuk van gemelden boog prijkte een schild, waarop het Hollandsche wapen, en de attributen der Zeevaart; boven dit schild zag men ,den Nederlandschen Lecuv)rijkjverguld, in eene zegevierende houding, dat schild beschermende, aan elke zijde van deze overheerlijke decoratie, zag men eene guirlande, aan oranje strikken en linten opgehangen, alle fraai gebeeldhouwd. Aan de fafade van het gebouw waren drie eerebogen op gerigt, in de middelste waarvan de letters W. F. H. duidelijk zigtbaar wa ren, voorts aan wederzijde twee pijramiden, op ieder van welke eene cir kelvormige met kleuren verlichte ster. Het geheele gebouw zoo wel als de eerebogen, pijramiden, enz., was uitmuntend verlicht; kortom, de ge. heele inrigting, decoratie, enz., deed den voortreffelijken smaak van den Stads-Architect J. A. Voigt eer aan. Den 6 Julij is bij Z. K. H. den Prins Hendrik audiëntie geweest, waarop i de door den Gouverneur-Generaal voorgestelde ambtenaren afscheid van den geliefden Prins hebben genomen. De tranen, welke bij die gelegenheid langs de wangen van den Vorstelijken jongeling vloeidenwaren de welspre kendste getuigen van hetgeen, zijn edel hart toen gevoelde. Bij het vertrek van den Prins, werd Z. K. H. door Z. E. den Gouver neur-Generaal en de hooge burgerlijke en militaire autoriteiten naar den Steenen trap geleid. Alvorens in het voor Z. K. II. bestemde vaartuig te stappen, werd de Prins door Z. Exc. een hartelijk afscheidswoord toege- sprokenhetwelk door den Prins en den Kolonel Arriens even treffend als met aandoening beantwoord werd. Zoodra de boot van wal stak, deed de muzijkhet gebulder van het geschut en het gejuich der menigte zich hooren. Den joden dezer is Z. M. fregat van oorlog de Maas, Kolonel Arriens, aan welks boord zich Z. K. II. Prins IVillem Fredrik Hendrik bevindtals mede Z. M. brik van oorlog de Snelheid, Luitenant Ferguson, van hier uaar Curasao gezeild. T U R K Y E. Uit Triest wordt van den 5 September geschreven, dat aldaar berigten uit Scutari tot dén 15 Augustus ontvangen waren, meldende, dat de Bazar we der geopend en de handel zeer levendig was. De voorwaarden van den wa penstilstand tusschen den Pacha en de inwoners werden naauwgezet nageko men; evenwel deden de burgers alles wat mogelijk was, om zich tegen eenen aanval van bniten te beschermendaartoe waren de wegen tot drie uren ver van de stad verschanst en 15,000 man bestemd om dé verdediging van dezelve op zich te nemen. Er was een Overste van de garnizoens troepen als aan klager tegen den Pacha naar Konstantinopel vertrokkenwaarvan de inwo ners zich veel goeds voorspelden. Uit Belgrado wordt van dezelfde dagteekening gemeld, dat in ICara- manie, bijzonder in de stad Caesarea, eene aardbeving groote verwoesting had aangerigt. Uit Athene meldt men van 1 Augustus, dat de Regering aan deri han delstand van Syra magt had gegeven, om eene Commissie te benoemen, ten einde een berigt op te maken over de aanlegging van eene vrijhaven te Deloswaar de schepen van alle landen zonder quarantaine zouden toegela ten worden. RUSLAND. De Russische Regering heeft het nieuwe reglement op de Universiteiten van Petersburg, Moskou, CharkofF en Kasan bekend gemaakt. Op elk der- zelve zal eene Philosophische en Juridische faculteit wezen, alleen bij de drie laatsten eene Medische. De Theologische studiën zijn aan geene bepaalde faculteit verbonden, maar alle collegiën over de Godsdienst-leer en Kerkge schiedenis zullen voor alle Studentendie tot de Grieksch-Russische Kerk behooren, openstaan. PORTUGAL. Lissabon den 4 September. Nadere berigten uit die hoofdstad bevestigen de verwijdering tusschen dat' Hof en dat van Sardinië, waarvan wij reeds melding gemaakt hebben. Men was in Lissabon beducht, dat, indien het Koninglijke statuut in Spanje ingetrokken werd, dit in Portugal de slechtste uitwerking zou heb ben daar dan ook aldaar de heethoofdige vrijheidsvrienden het hoofd zou den opsteken en de invoering der Portugesche Staatsregeling van 1820 vor deren. Men meendedat zulk eene poging vooral bij het leger aangenaam z®u zijn en ondersteuning vinden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 15 September- In Catalonie trachten de Carlisten zich te vereenigen om van de verwar ring welke in die provincie heerscht voordeel te trekkenmaar die pogin gen hebben nog geen gevolg opgeleverd. De Junta van Barcelona heeft op het besluit van de Koningin, hetwelk haar beveelt zich te ontbinden, geantwoord, door den ipden eene opperste Jrfnta van Bestuur in te rigten, voorgezeten door den Generaal Castellar. Van eenen anderen kant zegt mendat de Junta zelve zoo verschrikt is over de vorderingen van de anarchisten, dat zij zeer verlegen wordt met de rol, welke zij op zich genomen heeft, en begint te vreezen eenen al te hoogen toon aangenomen te hebbenom denzelven te knnnen volhouden. Het Memorial Bordclais van den i2den meldt, dat het nieuwe Spaansche Kabinet niet meer bestaat. Wij vernemen, zegt dit bladdat Argtielles, Af gevaardigde bij de Cortes, door de Koningin tot Voorzitter van den Raad benoemd ister herplaatsing van den Graaf de Torrenoen belast is om de administratie wederom zaam te stellen. Indien deze tijdingen wegens de zamenstelling van een nieuw Spaansch Ministerie zich mogten bevestigen, dan zou de Koningin-Regentes zich.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2