r A". 1835. LEYDSCHE iN". lüstïH- COURANT. Maandag Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun Ed. Achtb. is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden, het Kohier der Personeele Belasting dienst i8|| wegens de gevraagdp Schattingen over alle de acht wijken dezer Stad, alsmede het Kohier van het Patentregt dienst 18.JJ, op den 4den dezer maand September, door. den Heer Staatsraad, Gouverneur d»zer Pfovincie, beiden invorderbaar zijn verklaarden dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezelve behooren te zijn ingediend. 0 Leyden, den 18 September 1835. J. G. DE Mey. Ter ordonnantie 'van dezelve P. A. du Pui. rX:C Hé N E D E R L AN DEN. Leyden den 2osten September. Het Genootschap: Mathesis Ssientiarum Genitrix alhier, vierde laatstleden Donderdag avond het feest van deszelfs Vijftigjarig bestaan. Eene Instelling van zulk een groot nut voor deze stad, sints het jaar 1785 onafgebroken werkzaam, om aan het opkomend geslacht van alle standen, een grondig onderwijs in de Reken-, Meet-, Boutv- en Tekenkunde te geven, moest bij elk Leydenaar gunstig bekend staan. Geen wonder dus, dat de belangstelling in dit feest eene talrijke schare van beide sekse in het Kerk gebouw der Doopsgezinde Gemeente vereenigde. Bereidwillig door het Kerkbestuur, daartoe afgestaan, was dit locaal een voudig, maar doelmatig voor deze plegtigheid irtgerigt. De tegenwoordig heid van de Edel Achtb. Regering en verdere Autoriteiten, waaronder ook twee Afgevaardigden uit den Akademischen Senaatverhoogde niet weinig den luister der vergaderde menigte, terwijl het inwendig genoegen werd ver hoogd door het bijwezen van nog twee der Oprigters van dit Genootschap, de Heeren b. van den broeck en p. rijk. Zij hielpen vóór vijftig jaren den eersten steen leggen van een nu treffelijk gebouw en arbeidden aan hetzelve vele jaren gezamendijk, tot dat de Heer Rijk door ziekte en ouderdom ver hinderd werd, dien arbeid verder voort te zetten. Velen der hier verzamelde hoorders téaren eenmaal hunne leerlingen en konden met welgevallen zich hunner herinneren. Te zes ure beklom de Wel-Eerw. Heer o. g. van den broeck, Predikant te Boskoop, zoon van den Heer b. van denbroeck, het spreekgestoelte. Als kind en jongeling, en thans nog als lid aan het Genootschap verbonden, en door kinderlijk gevoel gedreven, nam hij deze taak op zich, en sprak hij met belangstelling en geestdrift. Zijne redevoering, door hem opzettelijk eenvoudig ingerigt, was niettemin schoon en vloeijend, en heeft den ge- wenschten invloed op alle de aanwezigen te weeg gebragt. Genoeglijk was het gewis voor den Redenaar, om, sprekende over de edele vreugde, die voortvloeit uit de bewustheid van in stilte en eenvoudigheid nut en welzijn onder onze medemenschen te hebben verspreid, de verdienste van zijnen Va der met die der tnede-Óprigters en van het Genootschap zelve te mogen huldigen, en treffend werden allert opgewekt, om dankbaar voor het verle- dene, en met goede gezindheden bezield voor het toekomende, bovenal eere te ge'ven aan Hem, wiens zegen ook voor alle goede dingen noodig is. Onvolkomen ware dit feest geweest, indien ook niet de jeugd, wier be langen de Oprigters van dit Genootschap bijzonder hebben bedoeld, aan het zelve hadden deel kunnen nemen. Alle de Kweekelingen waren tegenwoor dig, en aan 54 hunner werden Eerbelooningen uitgereikt, te weten: In de Rekenkunde: aan a. verhoog, m. p. meerburg, c. l. van dore- maalen, w. van der paauw, a. verbrugge, l. cornet, j. du pree, j. w. felix, rf. r. de balbiaan, a. verboog, p. c. boezaart, j. h. meerburg, g. diepenbach, o. a. e. egging, a. de bolstel, a. somerwil, w. l. van amerom, w. j. schretlen. In de Meetkunde: h. c. van dorsten. In de Handteekenkundew. holswilder, c. kraneveld, a. alt, f. wijn stroom, w. a. van mantgem, w. jesse, j. h. van rossumd. sparenberg w. c. wendel, j. van groningen, j. engels, a. van der gand, j. van den burg. In de Bouwkundige Rekenkunde: m. wagemans, j. g. van charldorp. In de Bouwkundige Teekenkunde: c. c. j. sanders van wel, p. j. koloos, P. dee, d. bekooy, h. j. driest, j. van der voorden, n. p. de sauvage j. a. schreuder, en w. c. a. koloos. Die taak was voor den Voorzitter, den Heer a. libreciiT lezwyn, be waard gebleven. Van zijne jeugd af en juist heden vijf en twintig jaren aan deze Inrigting verbonden, was het voor hem dubbel aangenaam dit te mogen doen, en bood hij met gepaste toespraken, die geschenken den Leer lingen aan. Onder deze geschenken bevonden zich drie zilveren Medailles, welke jaar lijks van 's Koningswege aan dit Genootschap worden toegestaanen werden dezelve vereerd aan willem van der henst roelof ritterich en j. noest jz. terwijl aan j. van manTgem, j. p. tormohlen en m. cival, ieder een Accessit werd verleend; alsmede een Boekgeschenk aan pieter van duuren, allen naar den prijs hebbende gedongen. Drie der aankweekelingen spraken dankbetuigingen uit, waarop de alge- meene goedkeuring volgde. Luider werd die goedkeuring, toen, na de uitreiking van Diploma's van Lidmaatschap aan zeven verdienstelijke Assistent-Onderwijzers, een hunneg, uit naam van zijne makkers, allen leerlingen van den Heer van den broeck, in het vak van Pleisterteekenen, aan dezen hunnen hooggeschatten Onderwij zer, hunnen dank betuigde, en hem een zilveren Tabaksdoos aanbood, als een blijk van hunne erkentelijkheid en achting. Meerder nog bleek de belangstelling der menigte, toen de welgemeende toespraak van den Voorzitter aan den Heer van den broeck, waarin hij aan de verdienste van dezen hulde deed, den verschuldigden dank toebragt, en eene gepaste zegenwensch uitte, bezegeld werd door een blijk van goekeu- ring van Zijne Maj. den Koning. De Heer Burgemeester van zijne zitplaats den Heer van den broeck te gemoet gekomen, overhandigde hem, met eene hartelijke gelukwensching, het Diploma en Versiersel van de Broederschap der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Dit bewijs van 's Koning welwillendheid, dat evenzeer het Genootschap als den Heer van den broeck vereerde, mogt het hart van den grijsaard op het hoogst verheugen, en het algemeen gejuich verzekerde hem, dat allen, zon der onderscheid, deel namen aan zijne vreugde en zijne verdiensten op prijs stelden. Vijftig jaren voortdurende lust om de jeugd te onderwijzen, met opoffe ring van eigen voordeel, waren de verdiensten zulk eene belooning waardig, den ai Scptembeh V'.- ;0-* ;I) Jtnev en mogten de andere Iïoofd-Öhderwljzers, de Heérén monta'gne en meer» burg, waarvan de eerste 30, de tweede 15 jaren, die taak belangloos op zich namen, zich niet gelijk stellen met den Heer van den broeck: het waS ook hun aangenaam te zien, dat met den Koning alle weldènkénden ware verdiensten weten op prijs te stellen. Önder hét binnenkomen der genoddigden én ledenwerd het Orgel door 1 den als Muzijk-bêoefenaar beroemden Héér viqtta baspeeld; dé redevoe ring én toéspraken werden voorafgegaan en afgewisseld door keurig geko zen en weluitgevoêrde Muzijk, onder directie van den kundigen Heer a. lê m'iVRE, vroeger ook Kweekeling bij dit Genootschap, hebbende vele lief hebbers der Toonkunst, volgaarne zijnen ijver in deze bijgestaan; terwijl het Orgel Zich weder liet hooren, toen de aanwezigen in eene aangename stemming, en wel voldaan over alles wat zij gehoord en gezien hadden, het Kerkgebouw verliéten. De leden, waaronder de Heer Burgemeester en een der Heeren Wethou- deri, véreenigden zich tegen tien ure in het Stads-Locaal, ten getalle van '152; waarvan de ingang, door de belangstelling van een hunner in dé Feest viering, waS geiltumineerd. De Zaal was versierd met het op verzoek van eenige leden uit het Be stuur, door den Kweekeling en Assistent-Onderwijzer j. cornet vervaardigd Pourt'rait van den Heer van den broeck welke leden hem hetzelve hebben ge schonken als een blijk, zoowel van voórtditrendén ijver voor het Genoot schap, als van achting voor dien Heer, en was de tafel met smaak ingerigt. Eenstemmigheid en gulle vrolijkheid heerschtte aan dezen disch, en werden onderscheidene Toasteningesteld, de eerste bragt de Voorzitter aan Zijne Maj. den Koning, ook Sis Beschermheer van deze Inrigting, en deelde daar bij mede, dat het Zijne Maj. behaagd had, door den Thesaurier van Hoogst deszelfs Huis, heden aan het Béstuur te zenden de som van f 300., als een teeken van belangstelling in de feestviering van den dag. Dankbaarheid paarde zich aan eerbied voor den Vorst, en Op zijn behoud werd met uitbundige geestdrift gedronken. Laat in den nacht eindigde dit feestmaal, hetwelk aan allen eene aange name herinnering zal verschaffen. Alles te zamen heeft aan het doel beantwoord en zich door eenvoudigheid gekenmerkt, even als het Genootschap zelve eenvoudig Is; door Burgers opgerigt, in stilte, maar met orde voortgezet en bestuurd, bestaat het alleen door de bijdragende leden, op wier ondersteuning men zeker zal kunnen blijven rekenen. Ën deze door Vorst en Ingezetenen erkende nuttige stich ting, zal steeds de waarheid van het spreekwoord bevestigen: Waar kracht en wil zich vereenigenworden groote zaken voortgebragt. Heden morgen is bij den heer Postmeester W. L. Burgers, aanzegging gekomen, dat Z. M. de Koning morgen tusschen 10 en. 11 uren onze stad zal doorrijden, zich van 's Gravenhage naar het Loo begevende. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, dezer dagen den heer Mr. Dió- nysius van de Wijnpersse, lid van den Raad der Stad 's Gravenhage eh Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, te benoemen tot Wethouder der Residentie., in plaats van wijlen den heer Mr. Jakob Care,I van de Kasteele. Bij eene Ministeriële resolutie is ter kennis van de heef-eh Gouverneurs gëbragt, dat Zijne Majesteit hééft goedgekeurd de by resolutie van den Mi nister van Financien, van den 44 October 1834, N°. 60, vastgestelde bepa- lingêh, omtrent het vorderen van 3, als leges voör het opmaken der actêti vaii borgtogt voor veenlieden; Dezer dagen zijn de Gemeente-Besturen in deze provincie, van de zijde van het Gewestelijk Bewind, onderrigt geworden van den inhoud van 's Kon'ngs besluit van den 28 Augustus 1835, waarbij bepaald is geworden, dat de manschappen, behoorende tot den eersten ban der schutterijen, welkê bij de ligting van 1835 in de verschillende gemeenten voor de schutferlijke dienst reeds zijn of nog zullen worden aangewezen, behoudens de daarbij ge maakte uitzonderingen, zullen worden ingelijfd bij de mobiele corpsen waar voor zij bestemd zijn. De Gemeente-Besturen zijn voorts. Verzocht getvor- detij om de belanghebbende schutters van de voormelde bepaling vcorlöopig te onderrigten en aan hen, die mögten verlangen zich te doen vervahgen, 'kennis te geven, dat daartoe op eiken Vrijdag, des middags ten 12 ure, aari het locaal van .het provinciaal Gouvernement alhier de gelegenheid bestaat. Volgens eene aankondiging van het Bestuur der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, afdeeling 's Gravenhage, bestaat er, door de wel willende ondersteuning van-onderscheiden zijden, en vooral sedert de reeds aangevartgene repetitien, het vooruitzigt, om in de aanstaande maand Octo ber, in deze afdeeling, een huishoudelijk muzijkfeest te vieren, waarop zgt worden uitgevoerde 100 ste Psalmvan Handel; de Hymne N°. 6, van Mo zart-, en. op verzoek van eene groöte menigte leden, het Oratoriumdié latzten Dingevan LSpohr. De toegang tot dit feest zal, zonder verhoo ging van contributie, aan de leden dezer ardeeling, met slechts eene dame gegeven worden. Degenen, die voornemens mogten zijn zich nog voor het lidmaatschap dezer afdeeling aan te melden, behooren dit schriftelijk aan een der Bestuurderen te doen voor den isten October aanstaande; zullende naar het alsdan bekende getal leden de beschikkingen voor het huishoudelijk feest worden gearresteerd; en kunnende alzoo aan de zich later aanmeldenden dê toegang niet worden beloofd. Naar men verneemt zal. de Nederlandsche jeugdige schilder Plupen, wiens bekwaamheid in zijn vak algemeen bekend is, binnen kort eene we tenschappelijke reis buiten 's lands ondernemen. Men meldt uit Scheveningenvan 18 dezer, dat er dit jaar vijf en dertig pinken op de haring- of eigenlijk versche bokking-vangst zullen uit varen, zijnde vijf meer dan in het vorige jaar. Reeds gisteren zijn er acht onder zeil gegaande overige vdigeh deze week. Onder dat getal bevin den er zich van den reeders II. van Duine vijf, P. Farkevisser vierG'. de Jager vier, A. van der Harst drie, Willem Pronk drie, D. tloogenraad twee, J. Hoogenraad twee, P. van Duine twee, A. Krul twee, de weduwe p\ Zuurmond een A. A. van Kouwenhoven Pais eenJ. de Jager eènI'. Faas- seu de Heer en Comp. éenC. farkevissér eetiJ. van Duine een, M. Far- kevisser een en T. de Jager Mzn. een. Met genoegen mag men hierbij de' opmerking voegen, dat dit getal pinken nog nooit zoo hoog geweest is. Uit Nymegen meldt men van den 18 September: Wij vernemen, dat de krijgsraad dezer vesting, in de zitting van gisteren, tegen de conclusie van den openbaren aanklager, drie als medepligtig be schouwde officieren, aan eene, ter gelegenheid van een onlangs gehouden tweegevecht, gepleegde nederlaag, heeft vrijgesproken, en tot grond van deze vrijspraak heeft aangenomen, „dat, jangezien het tweegevecht bij de

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1