A*. 1835. LEYDSCHE N°. tm4 COURANT. Woensdag NEDERLANDEN. Lex den. den 25ste!) Augustus, pistelet); weed ook in onze stad de heuchelijke 63ste verjaardag van Zijne JTtji onzen geliefden Koning gevierd. Reeds vroeg in den morgen waren jj voornaamste straten der stad met de driekleurige en oranje-vlaggen ver sierd, en deed zich van het klokkenspel het geliefde lied der vaderen „PNil- fylugij van Nassouwenhooren. Er werd vervolgens plegtige Godsdienst- oeftning in de verschillende kerken der onderscheidene Godsdienstige gezind, heden gehoudenom Gods gunstrijke Voorzienigheid te danken, die het le ven Van den beminden Vorst wederom een jaar verlengd had, en om Zijnen vcortdurenden zegen over Hoogstdenzelven en zijn geheel Gezin af te bidden. Eene gropte parade is door het alhier liggend garnisoen en de schutterij na 4e Gods.lienst-oefening gehouden. De Staatscourant van heden bevat onder dagteekening 's Gravenhage den 24 Augustus: het,volgende 'ter gelegenheid van den 63ste verjaardag van Zijne Maj. onzen geëerbie- tojen Konjng, is heden ochtend in de kerken dezer Residentie eene pleg tige Godsdienst-oefening gehouden. Groot was de schare, die tempelwaarts tpgiog, om den Almagtige Voor de bewaring van het leven van onzen Vorst tt danken en van Hem de verlenging der dagen af te smeeken van eenen ïpjtjtig,, die in de liefde zijner onderdanen het loon vindt voor zijne onver- roeide zorg tot het heil des Vaderlands. Na de Godsdienst-oefening is eene jroote .parade gehouden, en dezen avond zal eene fraaije verlichting in het Bosch plaats' hebben. Zijpe Exc. de Minister voor de Koloniën, de LuitenantTGeneraal Ba- rpn van 'den Bosch, is van zijne buitenlandsche reis in.'s Hage teruggekeerd. Uit Breda wordt het volgende, geschreven: Door een Opperbevelhebber onzer vesting, den Generaal Baron Chassè, wórdt, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, heden een groot diner gegeven aan de voornaamste Militaire en Burgerlijke Autoriteiten dezer stad; terwijl ook de Stedelijke Regering dezen avond zich onderling tot een vrieud- itpappelijk souper vereenigt, "Naar wij voorloopig vernemen wordt de verjaardag van Z. M. ook onder de twepen yan het Kamp van Reyen luisterrijk gevierd. Na den afloop der j Godsdienst-oefeningen zal er eene groote parade van de kamperende troepen wyrden. gehoudenen er des middags een groot diner van de officieren plaats lebben, gedurende hetwelk er 101 losbrandingen uit het geschut zouden wor den gèdian. Op het voetspoor der vorige jaren, heeft heden ter gelegenheid van den Cebborte-Verjaardag van onzen geëerbiedigden honing, weder de plegtige uitreiking der Eereprijzen aan de meest gevorderde kweekelingen van het in deze stad steeds bloeijend Teeken-Instituut, in de zaal den Schouwburg, in regenwoördigheid van den Stedelijken Raad, alsmede der ouders en verdere na- bpsaa^iicjen. der ktyeekehngen en een aantal der aanzienlijkste ingezetenen, piaafs gehad, wordende, nadat door den heer P. L. Fats, Vrederegter in het kanton Breda en Lid van den Stedelijken Raad, als ten deze fungerend Pre sent der Commissie van Bestuur, de plegtigheidjwas geopend, door den Atedelijken Ontvanger, den heer IV. Verlegii, als Lid en Secretaris dier Com missie, wegens den jongsten cursus het gewoon verslag gedaan en daarop de teekeningen welke de prijzen hadden behaald, door de verdienstelijke Direc teuren, den heer J. C. Huijsmans voor de handteeken- en de heer A. J. F. Ctii;pers, Stads Architect, dirigerende de bouwteekenkundevertoond, welke weder df algemeene goedkeuring mogten wegdragen; waarop door den heer Mr. ,1. F. de Roy, Burgemeester dezer stad, 11a dankbetuiging aan de Com missie en de Directeuren voor derzelver bij voorduring krachtdadig aange wende pogingen, ter bevordering van den bloei van het Instituut, de medailles •Wérden uitgereikt. -7 De Kamer der Belgische Volksvertegenwoordigers heeft in hare zitting rtn gisteren achtereenvolgens de nog niet in discussie geweest zijnde arti kelen van het ontwerp van wet op het hooger onderwijs aangenomen en ver volgens de stemming over het geheel der wet tot aanstaanden Dingsdag gead- joiimeerd. IE RUSLAND, PetersBues den 15 Augustus HH. MM.de Keizer est Keizerin zijninge- «Ischap van den Grootvorst Konstantyn en de Groonrorstin O tg aalsmede m Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en den Hertog van Nassau inden achtermiddag van den I3den naar Dantzig vertrokken, om de verdere rei» naar Kalisch over land af te leggen. - Den gsten dezer is het fregat Aurora van 44 stukken en den gden in Vjrijn van het Keizerlijke Gezin het linieschip Lefort van 84 stukken van stapel gelaten. I Vit Odessa schrijft jnen van 31 Julij; In onze omstreken alsook in andere gedeelten van Nieuw-Rusland, heb ben zich sprinkhanen in grooten getale vertoond. Men meent nogtans te weten, dat deze dieren niet tot het verderfelijke soort behooren, hetwelk verleden jaar onze velden vernielde. SPANJE. Madrid den 15 Augustus. De Gazette van gisteren verklaart, dat zij yan koóger band geautoriseerd is om eene voorgegevene nieuwstijding te looche nen, volgens welke, door een geheim tractaat, gemaakt door tusschenkomst vin Lord Elliotthet Gouvernement van H. K. M. zou toegestaan hebben m een huwelijk van de Koningin Isabella II met den oudsten zoon van den Pretendent. Hgt garnizoen van Madrid is sedert eenige dagen onder de wapenen iege maatregel is uit voorzorg genomen. De brigade van de Marine is ie zen morgen naar Guadalaxara vertrokken. Men schrijft hare verwijdering loe aan de gedurige oneenigheden tusschen de soldaten van dit bataljon met anderen van de garde. luelen ayond van den i3den ïijn.er ligte wanordelijkheden voorgevallen, maar de rustverstoordersbevreesd gemaakt door de krachtsontwikkeling van de Wumeipgie Autoriteiten en der krijgsmagt, hebben voor grootera inagt moeten wijken an than? hgerscht de rust in de hoofdstad. Be Gazette bevat twee Koninglijk» besluiten: het eerste legt aan alle be- •WW&JiÈ am »penfeèAr APWJW gebHiibgn, einde bat gebied. yan de den 16 Augustus. wet te ondersteunenen op eene voorbeeldige wijze de verstoorders der rust regen te staan. Het tweede beveelt de uitvoering van het Koninglijk besluit van 18 Julij 1834, ten aanzien van zamenschoolingen van gewapend volk voor een kloos ter of openbaar gebouw, ten einde hetzelve onder de voet te halen of de rust te verstooren. Ook te Alicante heeft de stads-militie zich van het gezag meester ge maakt. Uit Valenciawaarvan gemeld isdat ook eene revolutionnaire onj- keering heeft plaats gehad, wordt nog het volgende gemeld: Men vreesde, door de menigte van landbewoners te zullen overloo- pen worden, en, metterdaad, hebben zij zich in den ochtend van den yden voor de poort vertoond, gewapend met sabels en Zlnkroerenverklarende dat zij geene tienden meer wilden dulden en dat wat de stedelijke octrooi-: regten betrof, zij die wilden betalen volgens het tarief van 1808. De stad was in grooten schrik. Zij vreesde plunder- en moortooneelenindien de landlieden de poort overweldigden. Men zeide in den nacht den vreesselijJ ken Caracol gehoord te hebben, een scheepsroeper, door middel van welken de boeren elkander roepen, wanneer zij eenen slag willen slaan. Dit, den Franschen zoo noodlottige, sein is derwijze gevreesd, dat de doodstraf is be paald tegen dengenen die het geeft. Evenwel is het niet zoo heilloos afge- loopen als men het duchtte. De stads poorten zijn geopend, maar eene or- donnancie van den Kapitein-Generaal heeft, voor den dag van gisteren, alle inkomende regten geschorst en men heeft allerlei soort van levensmiddelen, zonder octrooi-regtter stad zien binnenvoeren. Er is eene'proclamatie van den Intendant van financien aangeplakt, de nood zakelijkheid der belasting-betaling voorhoudendeen reeds dezen morgen zijn de, eenigermate verminderde inkomende regten, weder betaald geworden. - Letterlijk gesprokenbestaat er geene regering meer. Men heeft te Parijs de tijding ontvangen, dat de eerste Portugescha colonne de Duero te Miranda is overgetrokken om zich dadelijk naar Toro door Zamora te begeven. Het hulp-corps bestaat uit 5 bataljons1 bataljon vrijwilligers, 400 paarden en eene batterij, te zamen 4,500 manschappen uitmakende. Volgens de berigten van de Spaansche grenzenis Don Carlosden 9 Augustus, aan het hoofd van 14 bataljons voetvolk ep 3 eskadrons ruiterij, bij Puenta-Larra de Ebro overtrokken. De afdeeling Christinos van 2000man, onder Generaal Bedoyawelke aldaaj de bewegingen van Don Carlos moest gadeslaan, is op zijne aannadering terug geweken, en heeft zélfs de ver sterkte stad Pancorbo ontruimd, die den nden des morgens door de Carlis- ten in bezit is genomen. Sedert heeft echter Don Carlos, in plaats vanzoo als men verwachtte, den togt naar Kastilie, en wel bepaaldelijk naar Burgos voort te zetten, zich weder noordwaarts gewend. Den I2flen des avonds was zijn hoofdkwartier te Orduna gevestigd. Men schrijft deze rugwaart- sche beweging toe aan het besluit van Don Carlos, om," alvorens -zich verder in Kastilie te wagenden loop der belangrijke gebeurtenissenwelke zich aldaar schenen voor te bereiden af té wachten. Tritusschen heeft hij eenige bataljons naar de zijde van Sarragossa afgezonden, om gijne aldaar zeer be dreigde aanhangers té besthermen. Het Madridsch Regerings-blad meldt, dat het Bestuur bevelen naar het leger van het Noorden had afgezondenom eene afdeeling van 5000 man daarvan af te zonderenen naar Arragon en Katalonie te doen oprukken. Het erkent, dat deze maatregel van eenen creurigen aajtj is, omdat daardoor de sterkte der krijgsmagt, die de Carilsten in bedwang mo'ec houden, aan merkelijk wordt verminderd; doch voegt er 'bij, dat tpen altg hoop heeft, dat de 'daardoor ontstane gaping binnen zeer forten tijd door een hulpcorps vaq 6000 Portggezen zaj worden gaugeyuld, D U I T S C II LA N D. Weenen den 14 Augustus. De Turksche Gezant omvangt alhier vele blij ken van onderscheiding. Het geheele Gorp's Diplomatique heeft bera be zocht, dagelijks wordt hij bij de voornaamste personen ter tafel genoodigd. De manoeuvre, welke heden ter eer van dien Gezant gehouden werd, en waarbij het geheele garnizoen medewerkte, doch slechts een bataljon grenadiers en de artillerie in het vuur exerceerdenviel zeer glansrijk uit. De schoone houding der troepen, alsook de snelheid en zekérheid der uit voering van verscheidene evolutien wonnen algemeen bijval. Ahmed-Pacha bereed een prachtig uitgedorscht paard uit den Keizerlijken stal en was doof zijn talrijk gevolg vergezeld. In de laatste jaren vertoonen zich tn vele provinciën van het Keizer1 rijk boosaardige menschenpokken, van welke ó6fc gevaccineerde personen niet verschoond bleven; men trok daaruit het besluit, dat of de inenting bij velen slecht bewerktstelligd wasof dat de kracht yan het voorbehoedmid del zich slechts tot een zeker getal jaren uitstrekte. Er zou daarom, zoo men zegt op voorstel van geneeskundigenbij het geheele leger eene herin enting plaats hebben. Uit Italië schrijft men, dat de cholera zich aldaar verder verbreidde en zich zelfs te Racconigi, waar de Konjng et) zijn geziq residéren, veró toond had. De Prinses van Beira en de Zonen van Don Carlos, worden te Turin met de grootste opmerkzaamheid door het Hof behandeld. Dantzig den 6 Augustus. Iedereen is verwonderd ovgr de buitengewone grootte van een Russisch tamboer-majoor, welke zich'thans hier bevindt. Men heeft nooit zoodanig eenen rgus gezien: hij moet 27 duim langer zijn, dan de gewone grootteen met zijn hoofd reikt hij aan daf vari een gendarm te paard. De tamboers, die achter hem gaan, ?ijh in yërge|ijlting van zijné hputftnga's de huizen yan een dorp ten aanzienvan dep tqpentiy i? éi 11 ltósak van den omtrek van Orenburg; hij is bijna 30 jaren oud en van een zeer sterk gestel. Te Kalisch was den 9 Augustus het voor dje wapenoefeningen aldaar bestemde Russische legerkorps, met uitzondering afleén van zes bataljon» der Russische garde, geheel bijeen. Het bestaat uit 48 bataljons voetvo'k, 24 eskadrons ruiterij en eene sterke artillerie met 116 stukken geschut. 'Al le deze manschappen, tusschen de 45 en 48,000 tnan bedragende, zijn aan de oevers der Prosna gelegerd. De Keizer yan Rusland werd, volgens de laatste berigten, zeker vpór den 19 Augustus te Kalisch verwacht. De toe bereidselen, die men aldaar voor de wapenoefeningen maakt, bewijzen, dat dezej.ve geer luisterrijk zullen jp. £r werd nu reeds, digt bij het leger

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1