1835. LEYDSCHE COURANT. Vrijdag VSCn. A v'lj ..-/AiHit /sj' GEWUGa pi T \fet?Efr£&£Jp^£S den ai Augustus. NEDERLAND.EN. Leyden den 20Sten Augustus. Door Zijne Maj. den Koning is bij besluit van den 10 Augustus I. 1. be paald: i°. dat, met wijziging van het besluit van den 4 Mei 1826, de ac- ten van geboorte, overlijden en uitersten wil, welke aan boord van 's Rijks schepen of vaartuigen zijn opgemaakt, voor het vervolg, aan het Departe ment van Marine zullen worden gezonden, ten einde daarmede te handelen overeenkomstig de voorschriften van het Burgerlijk Wetboek; 20. dat de bewijzen van geboorte en van overlijden, aan boord van Nederlandsche oorlogschepen hebbende plaats gehad, sedert den ïsten December 1813 tot en met den dag der invoering van het bepaalde bij het tegenwoordig be sluit, zoowel in Europa, als in Oost- en West-Indienbij voortduring, door het Departement van Marine zullen worden afgegeven en als geldig zullen moeten worden aangenomen. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. de Prins van Oranje insgelijks eene uitnoodiging ontvangen, om de krijgsoefeningen te Kalisch bij te wo nen; doch zal Hoogstdezelve, naar men verzekert, van deze uitnoodiging geen gebruik maken. Intusschen blijft het gerucht in omloop, dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zich naar dat kamp zal begeven. De Opper-Kamerheer van Zijne Maj. heeft bekend gemaakt, dat het Hof heden den 20Sten dezer, den ligten rouw heeft aangenomen voor den tijd van veertien dagenter gelegenheid van het overlijden van H. D. H. Mevrouw de Prinses Sophia Frederica Carolina Louiza van Saxsen-Coburg- Gotha, Gemalin van den Graaf van Mensdorf. Z. D. H. de Hertog van Saxen-Wei-,nar is, eenige dagen geleden, uit 's Hage naar Italië vertrokken, ter bijwoning van aldaar plaats hebbende krijgsoefeningen. Er zijn berigten uit Batavia tot den 25 April dezes jaars, welke niets bijzonders bevatten. Er zijn eenige benoemingen door Zijne Exc. den Gou verneur-Generaal ad interim gedaan. Uit Zeeland schrijft men van den i<5 Augustus: Het metselwerk voor de bomvrije lokalen van het op te rigten fort te Bres- kens, waarvan gisteren aldaar de o'penbare aanbesteding heeft plaats gehad is aangenomen door den heer Hartog, van Sliedrecht, voor eene som van f 3'7!5°0> °P morgen Maandag zal dezelfde aanbesteding te Ellewoutsdijk voor' de aldaar op te bouwen sterkte plaats hebben de uitvoering dier be langrijke werken verspreidt wélvaart en-bedrijvigHeid in die kleine plaatsen, welke nog dagelijks toenemen, alzoo het getal ambachtslieden voor het met selwerk benoodigdaanzienlijk moet vermeerderen. Ook verneemt men met genoegen, dat er te Vlissingen een droog dok zal worden daargesteld en aldus de uitmuntende maritime etablissementen aldaar, met eene ninrigting zullen worden verrijkt,;waaraan men sedert langde be hoefde gevoelde en welke inrigting een zeer gunstig vooruitzigt voor- de in woners-dier stad oplevert, daar men genoodzaakt was de schepen, welke inspectie en reparatie in -het drooge dok. moesten ondergaan, naar Hellevoet of het Nieuwe Diep te zenden. Moge deze tijding zich spoedig verwezen lijken en Vlissingens. ingezetenen zich in dit nieuw bewijs van belangstelling des Bestuurs in de welvaart der burgerij, verheugen.. Uit Drim.melen is otjder dagteekening van den 15 Augustus, aan de Uredasche Courant het volgende ter plaatsing toegezonden: Dè Sag van heden was voor de ingezetenen dezer gemeente een ware feestdag, naardien zij vereerd werden met een bezoek van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden zoon; van Z. K. H. den Prins van Oranje. Reeds vroeg in den morgen getuigde het wapperen der vlaggen uit bijna al de woningen en-van-de vaartuigen der zalm-visschers, van de blijde stemming, waarmede Drimmelens burgerij de komst te gemoet zag van eenen telg uit het gelief de Huis van Oranje. Te tien ure verscheen Z. K. H. en werd met het har telijkst vreugdegejuich verwelkomd, begaf zich daarop, met zijn gevolg qn dèn beer Agent ;der Domeinen, bij de visschers te scheep, tot het doen van een voorgenomen watertogtje, op den verdronken Zuid-Hoilandschen waard, hetwelk het bezigtigen van een gedeelte der belangrijke zalm-vis- scherijen ten doel had., die onder deze gemeente gelegen zijn, en bijna uit- sluitend de bron van het bestaan van derzelver inwoners uitmaken. Het schoonste weder begunstigde deze vaart, welke tot vier ure duurde, als wanneer Z. K. H. weder aan wal staptêen eenige verversching gebruikte. Dé-minzaamheid van den.Prins nam aller harten in; en geen visscher, zoo oud van jaren, was er, die zich niet schaarde onder de menigte, welke Z. K. H. ook toen weder, en bij Hoogstdeszelfs terugkeeren naar het kamp van Reyen, begroette, om alzoo, in den persoon van 's Konings kleinzoon, van derzelver eerbied en liefde te doen blijken voor het Vorstelijk Huis dat ons. regeert. ■m Uit Groningen schrijft men van den 17 Augustus het volgende: De Commissie van Moederlijke Weldadigheid, ter verzorging van behoef tige en gehuwde kraamvrouwen alhier, aan wier hoofd Hare Maj. de Ko ningin als beschermster en weldoenster staat, heeft dezer dagen, naar aan leiding van haar tienjarig bestaan, verslag gegeven van hare werkzaamheden over dit verloopen tijdvak- Het blijk daaruit, dat zij in deze stad aan 1350 kraamvrouwen de meest noodige kleedingstukken geschonken en 1296 kinderen van eene volledige kieedlng voorzien heeft. Gelijk uit dit verslag blijkt, heeft zij aan de kraamvrouwen 758 lakens1286 hemden, 581 borstrokken en 979 doeken; aan de kinderen 1270pakken, 2328 luren, 2158 hemdjes, 2158 doekjes, 1170 wollen borstrokjes, 610 jongens mutsjes, 602 meisjes mutsjes en 1135 japon netjes in eigendom ter hand gesteld; benevens in den winter 337 dekens, brandstof en levensmiddelen. Zoo was deze menschlievende vereeniging op eene uitgebreide wijze werk zaam tot verzachting van ellende en hulpbetooning aan armoedigen in die omstandigheden, waarin armoede en gemis het diepst worden gevoeld en het meest neerdrukken. Moge eene zoo heilzame en weldadige instelling bij voortduring vele ondersteuning erlangen en de ijver dier werkzame leden daar deelneming en dankbaarheid, elders lust en ijver tot de edelste welda digheid wekken en verlevendigen. T U R K Y E. Belgrado den 5 Augustus. Uit Orsowa wordt gemeld, dat Vorst Mi- I ■losch op zijne reis naar Konstantinopel met drie schepen den loop van de Donau volgende, den jden daar voorbij gevaren en met salvo's uit het kanon begroet is geworden. Volgens handelsbrieven uit Bitoglia van 18 Julijhad de Rumely-Wal- lesey met vele duizend man, grootendeels reguliere troepen, den marsch naar Scutari aangevangen, om den in de citadel ingesloten Pacha te ontzetten. Voor het overige isvolgens dezen brief, ook in de stad Elbessan een be denkelijke opstand uitgebroken welks strekking ondertusschen niet staat kundig schijnt te zijnmaar tegen de Turksche Overheden gerigt is. Uit Konstantinopel meldt men, dat de pest ten gevolge van he't aan. houden van regen weder zeer was toegenomen. SPANJE. Uit Madrid schrijft men: In den avond van den 7den is de rust van onze hoofdstad bijna gestoord geworden door de pogingen van eenige onruststokers: gelukkig heeft de Over heid, welke gewaarschuwd was, voor het behoud der orde gewaakt. Eenig geschreeuw, van leve de Constitutie! is in eenige kwartieren gehoord: maar alles heeft zich daarbij deze keer bepaald. De Generaal Latre, Bevelhebber van het reserve-leger van het Noor. den, is tot Kapitein-Generaal van Nieuw-Castilie benoemd, en de Generaal Manso, die Llauder in Catalonie vervangt, na te Granja de bevelen van de Koningin ontvangen te hebben, moet met allen spoed naar zijn nieuw gou vernement vertrekken. Er zijn ook eenige onlusten te Cadix voorgevallenwelke echter uit overdreven ijver voor het Bewind van Isabella II ontstaan zijn. Te Parijs is eene telegraphische depêche van Bayonne, onder dagtee kening van den 14 Augustus aangekomen, welke meldt, dat te Saragossa groote onlusten zijn uitgebroken. Eene particuliere brief zegt, dat ten gevolge van de opheffing van de Junta, het Gouvernement er zich even als te Barcelona had zaamgesteld, Nieuwstijdingen door eene stoomboot van Barcelona aangebragt, mei den, dat de provisionneieJunta bureaux voor de werving, ten einde tegen de Carlisten te strijden, geopend had. Zij heeft nieuwe censors voorde druk pers benoemd en alle daar gehuisveste inwoners uitgenoodigd om zich in de stedeliike militie te laten inschrijven. Llauder is met zijne famielje naar Frankrijk overgekomen. Een telegraphische depeche van Perpignan van den I3den meldtdat den loden gelijke onlusten als te Barcelona ook te Ripoll en Beyra zijn uit gebarsten. Een klooster is verbrand en verscheide Monniken omgebragt. De auxiliaire Junta van Barcelona, heeft eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd, welke eindigt met: Leve de Vrijheid en Isabelle II. Uit Madrid wordt van den 9den geschrevendat Don Carlos in zijn eerst besluit om ieder EngelschmanFranschman of Portugeesch, die in zijne handen viel, dood te laten schieten, volharde. Men zegt, dat Catalonie, Arragonde provinciën van Valencia en Murcia onafhankelijk verklaard zijn van het Centraal Gebied en een Junta verkozen hebben. De Kapiteins-Generaal voegt men er bij, wanhopende om deze beweging meester te worden, hebben de partij moeten nemen, de zelve te bevoordeelenom dezelve op den weg van orde terug te brengen. In een blad van Baijonne leest men: Eene zamenzwering is te Cartha- gena ontdekt. Men moest zich in de stad werpen, Don Carlos uitroepen de liheralen ombrengen. Een sergeant, welke wisselbrieven van eene aan zienlijke waarde bij zich had, en twee andere personen zijn gevangen genomen. Er worden thans uitvoerige berigten omtrent het oproerdat te Bar celona van den sden tot den yden dezer heeft plaats gehadmedegedeeld. Ook wordt aangekondigd, dat de Generaal Pastor als het vertrouwen des volks bezittende het opperbevel te Barcelona op zich heeft genomen, en zich verbindt om, zoo lang de Koningin daarover niet anders beschikt heeft, het aan niemand ter wereld over te geven. „Alzoo," zegt de Junta„zal Llauder geenerlei gezag meer in dit gewest uitoefenen, want dit vorderen de wenschen des volks en wij zélven." Er zouden verder binnenkort troepen uitgezonden worden om tegen de Carlisten te strijden en de Monniken die thans in twee forten bij Barce lona zijn opgeslotennaar elders over te brengen er zijn nieuwe censoren voor de drukpers benoemd, die tot de partij der liberalen behooren: de wachtposten in de stad zullen gedeeltelijk door soldaten, gedeeltelijk door manschappen der stedelijke .militie betrokken -worden. Over dit oproer te Barcelona wordt uit Perpignan nog gemeld, dat de rust te Barcelona nog eenmaal hersteld scheendoch men betreurt de vernieling van verscheidene openbare en bijzondere instellingen onder anderen van de fabriek voor stoommachines der heeren Bonaplata en Comp., onlangs met groote kosten opgerigt. Dezelve is even als het St. Sebastiaan-klooster ge heel afgebrand. De archieven van vele administratien, de belastings en post kantoren zijn mede eene prooi der vlammen geworden. Niet een Franschman heeft eene dusdanige bejegening ondervonden; of het moest de heer Paulus Durand zijn, wiens fortuin en leven groot gevaar geloopen hebben, daar hij voor een Carlist doorging. Llauder is met zijne familie Frankrijk binnengetrokkenhij beklaagt zich zeer dat het Gouvernement hem a's het ware aan zijn lot heeft overgelaten en zegt dat men hem met weinige doch te gelegener tijd aangewende mid delen, in staar had kunnen stellen alle die ongeregeldheden te voorkomen, welke thans moeijelijk kunnen hersteld worden. ZWITSERLAND. Onlangs heeft het Voorzittend kanton Bern aan de Wurtembergsche Rege ring eene nota ingediend, waarin de wensch te kennen gegeven werd, dat, bij den aanstaanden afloop van het tusschen Wurtemberg en het Eedgenoot schap gesloten handelsverdragde Regering van dat land, niettegenstaande hare toetreding tot de groote Duitsche tolvereenigingeene nieuwe, naar de thans bestaande omstandigheden gewijzigde overeenkomst tot bevorde ring der wederzijdsche handelsbelangen zou willen sluiten. In de afgeloo- petie maand Julij is daarop, volgens de Zuricher Zeitungeen antwoord van den kant van Wurtemberg ingekomen, houdende, dat, in de veron derstelling dat het Eedgenootschap, na den afloop van het met Wurtemberg gesloten handelsverdragweiligt geneigd zou zijn om met de Duitsche tol vereeniging eene overeenkomst wegens de handelsbetrekkingen te sluiten, bij de jongste onderhandelingen in Berlijn door de aan Zwitserland grenzende

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1