4 55 men het eerste gedeelte daarvan, bestaande in 25,000 'tuks vee en 500paar- den, bijeen zou vinden. In den morgen stak men de Guabacka over, en allen, behalve den Kolonel South zeiven, waren afgestegen, om eene steilte te beklimmen, toen Hintza, die mede afgestegen was en zijn paard bij den toom leidde, eensklaps te paard sprong en m volle galop weg reed. De Ko lonel zette hem terstond achter na en poogde hem dood te schietenmaar Zijne pistolen weigerden. Hij bleef hem evenwel, verre voor al zijne rui ters uit, op den voet volgen, en hem achterhalende, greep hij hem, met eene wanhopige inspanning van krachten, bij de kraag en wierp hem op den grond. De vlugteling had met zijn mes naar hem gestoten, maar hem ge mist. Hintza stortte met eenen zwaren val ter neder, maar sprong oogen- blikkelijk weder op en wierp een mes naar den Kolonel Smith, die, niet in staat zijn paard in deszelfs volle vaart te stuiten, de steilte afrende, op het oogenblikdat het detachement opkwam. De heer Southey Jr. sprong van zijn paard, gaf vuur op den Kaffer en trof hem onder aan het been, maar zonder zijne vlugt daardoor te stuiten. Met een tweede schot trof hij hem in de ribbenmaar Hintza vloog de steilte af en verdween. De heer Sout hey zijne pistolen weder geladen hebbende, zette hein zonder verder tijdver, lies weder na, en zich in de Guabacka begevende, ontdekte hij Hintza, die zich onder eene rots verborgen had, en zijnen opvolger alsnu met een assa gai poogde af te houden; maar de heer Southey gaf ten derde male vuur en trof hem in de hersens. Muteene, de vertrouweling van Hintza, die door hem vooruit gezonden was, onder voorwendsel van het vee bijeen te bren gen, maar inderdaad met last, om hetzelve buiten bereik van het detache ment en in veiligheid te brengen, werd erkend, de zaak van eene nabijge legen hoogte bespiedende. Een van zijn gevolg werd door een Hottentot doodgeschoten, maar de anderen ontkwamen het door de vlugt. Op den 18 Mei werd er eene proclamatie afgekondigd, waarbij Creilie, een der zonen van Hintza tot zijnen opvolger in het land van Kei en Basbee werd erkendals hebbende hij zich verbonden tot het stiptelijk nakomen van het, door zijnen vader onuitgevoerd gelaten, verdrag. Voorts is er, zoo als de laatstvorige berigten zulks reeds deden voorzien!, nog eene proclamatie-verschenen, houdende dat 7000 vierkante mijlen van het kaffersche grondgebied ten profijte der kolonie zijn verbeurd verklaard en dat de kaffersche opperhoofden en derzelver stammen voor altijd uit die landstreek verbannen zijn. Het verbeurd verklaarde grondgebied is aan de Fingos, een bevolking van 14 of 15000 koppen ter bewoning verleend, de heer Mitford Bowsker is door het Gouvernement met het uitdeelen der erven belast. Vele der kolonisten zijn evenwel beducht dat deze ontneming van grondgebied aan de Kaffers, die in de laatste 16 jaren niet minder dan 11000 vierkante mijlen beloopt, in het vervolg de oorzaak van groote moeijelijkheden zal kunnen wordenwijl de Kaffersche natie zich thans zoo zeer op een gedrongen ziet, dat de hun gelatene grond hun onmogelijk genoegzame middelen van bestaan kan ople veren en men alzoo gedurige invallen van veel ernstiger aard dan hunne vroe gere strooppartijen te voorzien heeft. F R A N K R IJ K. Parijs den 7 Augustus. Onderscheiden personen maken nog hunne op wachting bij den Koning. Verscheidene nieuw aangekomene Afgevaardigden worden tot hem. toegelaten. Alle dagbladen verklaren eenstemming, dat niemand tot den optogt, welke ter gelegenheid, dat Z. M. naar de kerk Notre Dame reed, om het Te Deum te vieren en waarbij de Koninglijke famielje zich ook bevond, heeft kunnen doordringen. De Gazette ie Tribunauxgeen oppositiebladbevat hierover het volgende: Het Te Deumdezen morgen in de kerk Notre Dame gevierdheeft aan leiding gegeven tot buitengewone, tot heden toe ongebruikelijke maatrege len der Policie, en die niet, dan door eenen kwaad gepasten ijver kunnen aangewend zijn. Op den geheelen weg, door den optogt gevolgd, was de circulatie geheel en al verbroken, niet alleen voorde rijtuigen, maar ook voor de voetgangers; men had het volk tot in de verwijderste straten heen- gedrongen, en gedurende meer dan twee uren is een groot gedeelte van straten en pleinen, om zoo te zeggen, in staat van blokade gesteld, door de troepen en de Municipale Garde. Voegen wij er bijda: nooit bevelen van terughouding strenger en strikter nagekomen werden. Dank aan dit verbod van een nieuwe soort, zijn een groot getal burgers genoodzaakt ge worden buiten derzelver woning te blijven, er is niemand, behalve de sol daten die in dienst warenwelke het rijtuig van den Koning heeft kunnen zien, anders dan door heggen van soldaten digt naast elkander geplaatst, en het is de fout niet van de bevolking, indien Z. M. voor de eerste keer, op zijnen weg niets dan leegte en stilte gevonden heeft. Men klaagde overal over deze maatregelen, van welke het gemakkelijk was de nutteloosheid te waarderen als men in zijn geheugen brengt de juichtoonen met welke Z. M. gisteren, bij de merkwaardige treurige plegtigheid, is begroet geworden. De Maarschalk Lobau heeft aan de nationale garde van de Seine den volgenden brief gezonden: Mijne Metgezellen! Parijs den 5 Mei. Sedert onze gelukkige revolutie van 1830 zijt gij nooit in zoo groot getal en in zulk eene schoone houding geweestdan bij gelegenheid van de groote plegtigheiddie heden is gevierd geworden. De nieuwe proeven van uwe vaderlandsliefdevan uwe verknochtheid aan den Koning en onze instellin gen zijn niet minder opmerkenswaardig geweest. Staat toe dat ik mijne ge- heele genoegdoening daarover betuig en de uitdrukking van mijne opregte dankbaarheid. Alle dagbladen van Parijs verheffen zich tegen de ontwerpen van wet, aan de Kamer aangeboden. Men weet, dat indien dezelve worden aangeno men de meeste misdaden der drukpers veranderd zijnde in aanslagen te gen de veiligheid van den Staat, die door het Hof der Pairs zullen geoordeeld worden. Sommige dagbladen gaan zelfs zoo ver om te zeggen, dat de mis daden waarom KareiX en zijne Ministers veroordeeld zijnniet grooter waren. Den 8 Augustus. Deputatien van de twee eerste bataljons van het derde legioen Nationale Garde van Parijs, alsook van die te paard en van de linietroepen, thans in dienst bij het Paleis derTuilerien en op onderschei dene generale posten, zijn bij den Koning toegelaten om hare gelukwenschin- gen aan de Koninglijke famieljeter gelegenheid van den verjaardag van den 7 Augustus aan te bieden. De Koning heeft gisteren, gedurende het zingen van het Te Deum, een van zijne Aides-de-Camp afgezonden, om de som van 1000 fr. aan het Hotel Dieu te brengen, ter verzorging van arme zieken van dit hospitaal. De Kamer der Afgevaardigden is thans in hare bureaux vergaderd. De zelve zijn aldus zaamgestelddat de minste leden tot de oppositie behooren. Uit hetgeen reeds van het verhandelde bekend is geworden, blijkt, dat de bureaux zeker goed rapport ten aanzien van de voorstelde ontwerpen van wet zullen uitbrengen. Het Journal de Commerce laat zich nog op de volgende wijze over die voor gestelde wetten uit: Wij zullen zeggen dat in het beginsel het ons ongerijmd voorkomtdergelijke bepalingen te willen invoeren op de bediscussiering der dagbladen, rondom verkregen regten eenen kring te trekken, en alzoo alle vorderingen aan den menschelijken geest te ontzeggen. In een land waar men zelfs over God en Godsdienst redetwist, kan men toch niet beletten over de monarchie van 1830 de verschillende gevoelens te uiten. Wij zullen daarbij voegen dat in de toe passing, het voornaamste gevolg van die wetsbepaling zal zijn, dat er eene huichelarij bij de drukpers geboren wordt. De heer Persil denkt zeker niet dat de vijf of zes dagbladen van eenig belang, die legitimistische of republi- keinsche stelsel» Vooftaan, zullen willen gevaar loopen, ouder den last der boete te bezwijken, De republikeinsche partij zal eene radikale partij worder: de legitimisten zullen eene behoudendeeene torij of eene in benaming ver! schillende paftij gaan uitmaken; zoo dat er met geweld een logenstelsel zal geboren worden, waarbij het Gouvernement zeker geen voordeel zal behalen, Men spreekt van het oprigten eener vijftigvoet hooge zuil tegenover het huis N°. 50op den Boulevard du Temple. Deze zuil zoude geplaatst worden vlak bij den boom waar de Maarschalk Mortier dert geest heeft gege- ven. De namen van al de slagtoffers dier verschrikkelijke gebeurtenis zouden er op gegraveerd worden. Ditzelfde huis op den Boulevard du Temple, waarde aanslag den 28 Julij gedaan is, zal, zoo men zegt, door de stad Parijs aangekocht en gesloopt worden, om eehen doorgang van hetzelve in eene andere straat te maken. Fiesthi schijnt geheel te zullen genezen. Terwijl dat in de stad steeds het gerucht omloopt, dat de aanslag aan de legitimisten moet worden toege. schreven, ontkent het Journal de Smalle deze geruchten, en hij voegt er bij 1 Wij hebben reeds gezegddat wij in deze zaak geen gehoor gevendan aan édn belang, dat namenlijk van de waarheid. Dit belang verpligt ons nog eens alle die uitvindingen plegtig te ontkennen en te verklaren dat er geen enkel woord waar is in alles wat de dagbladen voorgeven, dat blijken zou Uit de in. strnctiendat de republikeinsche partij geene hand in den aanslag gehad heeft, Te Beaucaire hebben den 29sten, ter gelegenheid Van het heerscliea der cholera, onlusten plaats gehad. Het gepeupel dier stad, door de ramp. zalige verdenking vervoerd, dat een vreemd geneesheer, die uit menschlie. vendheid daarheen was gekomen, de zieken vergiftigde, in plaats van hen te genezen, heeft dezen man willen vermoorden. De gewapende magt ij gelukkig nog bij tijds tusschen beiden gekomen. Eenige der belhamers zip gevat. Z E E - T IJ O I N In Tessel binnengekomen P. Haasnoot, van Lissabon, K. Hoek, van Archangel. Het schip PatientiaKapt. R. M. Lassen, van Amsterdam naar Drammen, is den 23 Julij te Arenualil binnengèloopën. Volgens een brief van Kapt. H. de Jong, voerende het schip Castor, van Amscerdan naar liatavia, in dato 30 Julij was hij toen, 11a gedurende twee dagen flaauwe otnloo. pende winden te hebben gehad, met oostelijken wind, in goede staat, op de hoogte vao Lézard zeilende en dacht nog dien avond buiten het kanaal te zullen komenaan boord was alles in den hesreu sraac. Het schip ElizaKapt. E. Staal, of C. Davey, van Batavia, Sourabaija, en Pasa- rouang naar Rotterdamwas den 29Stenhet schip Brazil PacketKapt. J. P. Curne- lius, van Hamburg naar Lissabon, den 31 Julij, en het schip Herman juliusKapi. E. Liljebeckvan Messina, den 2 Augustus op de hoogte van Plijinonth. Het schip Paramaribo, Kapt. J. C. Föpper, zou den roden, etl liet schip Henricttc, Kapt. J. C. Willems, den 25 Junij van Surinamen naar Amsterdam vertrekken. ArrivementenTe Hamburg Kapt. G. H. Carst en J. D. Mellema, van Amsterdam; te Laurvig H. A. Post, van Amsterdam, dezelve zoude den 29 Julij wederwaarts ver trekken J. Torgersen, van het Nieuwe Diep, dezelve zou den 3 of 4 Augustus naar Amsterdam vertrekken; te Ostrisöer D. Christensenvan Amsterdam, J. E. Bart, v;n HarlillgenJ. E. Gust, Kapt. de Jonge, S. W. Soeken en J. J. van der Wouden; te Kopenhagen L. J. Kramer, van Amsterdam; te Warnemunde'H. Brunius, van Rot terdam; te Dantzig A, Rozema, en te Memel J. M. Heldt, beide van Amsterdam, H. Rubarth, van Rotterdam. PR. IJS-COURANT Amsterdam den 1 Nederlanden. Werkel.|Schuld2jpCt. 55 a 55J Dito 5 loijaioïj Uitg. li a li Kans-Biljetten245a 24* Amort. Syndic. 4I- 94 a 94! 7 31 79,1' 79f Hand.-Maats. 4J io8jaio8f Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 785a 78? Rusland. Gb.//.&C°.i798 5pCt. 104 a 1043 i8{S 5 I03|aio4 Ins. en Certif. 6Ó9[a <S<j|- I«It599»' 991 Pruissen. Geldl. te Lond. 4pCt. a Aandeelen van dito..104 a 104! Gebl.j 55» 102 24 a 94»! 79Ï Io8j 78S 104' io3s 69J 991 I04a Z6\ 23f 55r 99» 921 der EFFECTEN, o. Augustus 1835. Spanje. Cert. te Amst. 5 pCt. 354a j Idem 3 22! Cortes Lond. 5 33ja Uitgest. Schuld. isja 16J 15Ü Oostenrijk. Obl. Goll& C°. 5 pCt. Certificaten... 2}a Neg. Metaliek2j- 55 a Idem5 99 Ja Dito in Lond. 5a Bank-Aktiena Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 92 ja Denemarken. Neg. in Lond. 3 pCt. a Griekenland. Obl. 11. gr. I. st. 5 pCt. a Gebi, 3SI 22} 99» 92f Voor de menigvuldige blijken van deelneming, bij het overlijden van Mevrouw de Wed. BAKE, te Warmond, betuigt de Familie bij deze haren opregten dank. Leiden, 11 Augustus 1835. Alle degenen, welke iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den Boedel van Wijlen den Heer B. A. NAUTA, alhier op den 2 Julij 11. overleden, worden verzocht daarvan opgave te doen vóór of op den isten Septembor eerstkomende, ten huize van den Heer Mr. J. T. BODEL NYEN- HUIS, of, in deszelfs afwezigheid, ten huize den Heere Notaris Hk. ROS- KES, te Leyden. Daar het vertrek van den Ondergeteekende op heden bepaald is, zoo neemt hij bij deze de vrijheid, zijne geëerde Begunstigers nogmaals te be danken, alsmede zijne Vrienden en Kennissen, na eene vriendelijke groette, vaartwel gezegd te hebben. Leyden den 10 Augustus 1835. J. A. GORS. J- van ALPHEN, op de Have, Wijk 8 N°. 123, te Leyden, maakt zijne geëerde Begunstigers bekend, dat bij hem te bekomen is, allerbeste versche EZELINNE MELK, van pas geveuld hebbende Ezelinnen, voor zeer civiele Prijzen. Op Zaturdag den 22 Augustus 1835, des namiddags ten 5 ure, zal men in het Heeren-Logement aan den Burg binnen Leydenop Regterlijke Autho- risalie, publiek Veilen en Verkoopen: Een binnen weinige jaren bijna geheel vernieuwd HUIS en ERVE, voorzien van verscheidene zoo behangen als onbehangen Kamers, ruime Keuken, Kelder, Marmere Gang, groote Droog zolders, Meidekamer en een Tuin, staande en gelegen te Leyden op de Heeregracht, Wijk 7 Numero iió. Een WOL-PAKHUIS met verscheidene Zolders en een goed ingerlgt Kan. toor, staande en gelegen nevens het voorgaande Perceel. Een welbeklante en zeer goed gesitueerde ZEEMTOUWERIJ, tevens se dert jaTen geapproprieerd tot eene LOOG-KOKERIJ met deszelfs Kuipen, Bakken, Ketels, Fournuizen, Werkbanken, Paardenscalling en Molen, mits gaders het daaraan verheelde Woonhuis, Erf en Magazijn, staande en gele gen in het Wijkstraatje te Leyden voornoemd, alsmede verscheidene Pakhui zen, zeer nabij gemelde Zeemtouwerij gelegen. En twee Partijen goed degelijk en weltoegemaakt WEI- of HOOILAND, gelegen nevens elkander, even buiten de Rhijnsburgsche Poort der Stad Ley den, grootendeels ter zijde van den Straatweg, onder Oegstgeest. Zullende de voorschreve Perceelen op Vrijdag en Zaturdag den 21 en 22 Au gustus, des voormiddags van9 tot 12 en des namiddags van 2 tot sure, kun nen worden bezigtigd, mits ten opzigte van de twee eerstgemelde Percelen, vooraf belet vragende. Alles breeder bij Billetten omschreven en is nadere informatie te bekomen ten Kantore van den Notaris H. ROSKES, te Leyden voornoemd. BjTdëWed. ANTHONY de KLOPPER enZOON.m LeydcnT

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2