'J, A°. 1835. LEYDSCHE Woensdag Y 'V -A'- -'$*1/1 e !&WwL' V? 3 3 J C7 V. .ii «fciv^a J V.-' Ï'S r%4 C O U R A r?j T. den 5 Augustus, I H l! - T O O JIO 'g "Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun Ed. Ach tb. is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden, het kohier der Personele Belasting, dienstjaar i8*g, over de drie laatste Wijken dezer Srad, op den 27 fulij jl-d°or den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie invorderbaar ver klaard; en dat van heden at' de termen van drie maanden ingaat, binnen welken de re clames tegen hetzelve behooren te zijn ingediend. Leydenden 3 Augustus 1835. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 4den Augustus. In den laten avond van laatstleden Zondag den 2den dezer, is er in onze itad, op het Korte Rapenburg, een gruwzaam feit gepleegd. Zeker bur ger dezer stad, Hermams BoomstraWolkammer van beroep, oud 37 jaren, is op voornoemde plaats, door hem toegebragte wonde in den mond, om het leven gebragt. De ongelukkige man, welke eene vrouw en zes jonge kinderen in hulpbehoevende omstandigheden nalaat, keerde naar zijn huis in de Galgstraac terug, zijnen neef, buiten de Hoogewoerdspoort wonende, een eind wegs hebbende weggebragt, toen hij op het onverwachts werd aange grepen en doodelijk gewond. I11 een naburig huis gebragt, is hij al spoedig overleden, 11a ecluer alvorens zijnen moordenaar te hebben kunnen noemen en uitduiden; welke dan ook nagespoord, in den loop van Maandag is ge. arresceerd, en welke, uit deze stad mede herkomstig, dit verfoeijelijk be drijf schijnt te hebben begaan, meer uit kwaadaardigheid en eenen zucht om aan den eersten den besten zijnen moordlust te koelen, dan wel uit persoon lijken haat tegen den nedergeslagenehet Proces tegen dezen misdadiger wordt voortgezet. De geheele stad is vol verontwaardiging over het gruwzame van deze daad en van medelijden met de ongelukkige vrouw en kinderen van hem, die op zullt eene rampzalige wijze zijn leven verloren heeft. Uic 's Gravenhage meldt men van den 3 Augustus het volgende: Gisteren middag is er, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden zoon van Z. K. H.den Prins van Oranje, ten Hove groot diner gehouden, waarop Z. M. de Koning van Wnrtemberg en Hoogsc- deszelfs oudsten zoon en dochters tegenwoordig waren. Daarna heeft het geheele,Koningiijke Gezin op liet Badhuis te Seheveningen bij Z. M. den Koning van Wnrtemberg een afscheidsbezoek afgelegd. Heden morgen is i.Hoojscdezelve, vergezeld van den Kroonprins en de Prinsessen, alsmede een aanzienlijk gevolg naar Amsterdam vertrokken, om vandaar naar Duitschland terug te keeren. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden ochtend vroegtijdig uit het Hoofdkwartier weder in de Residentie aangekomen. Den 3den is ter gelegenheid van den geboortendag van Z. M.den Koning ■van Pruissengroot diner ten Hove gehouden, waarop de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers, enz., genoodigd waren. Des avonds heeft er hij Z. Exc. den Pruissischen Gezant een aanzienlijk en luisterrijk bal plaats gehad, waarop Z. K. H. de Prins van Oranjealsmede HH. KK. HH. de Prins en Prinses Albert vail Pruissen tegenwoordig waren. Woensdag aan staande zal de Kroonprins naar het leger terugkeeren. Naar men verneemt, heeft Z. Exc. de Minister van Finantien het van belang geoordeeld, zoo veel mogelijk, bekend te zijn met de rijzing of da ling, weilte de waarde der landerijen inzonderheid die der bouwlandense dert de laatste twintig jaren heeft ondergaan. Ten gevolg van Zijner Exc. missive van 15 julij 1835, N°. 27, waarbij zulks opzettelijk wordt te kennen gegeven en waarbij tevens onder de middelen, om tot die kennis te geraken opgenoemd wordt een daaromtrent door de ontvangers der Registratie en Suc- j cessie-regten in te stellen onderzoek, zijn de ontvangers der Registratie enz., "tiitgenoodigd geworden tot het bewerkstelligen van het bedoelde onderzoek, ren zulks betrekkelijk alle zoodanige, gedurende 1834 tot en met ultimo Junij 1835 aan hunne kantoren geregistreerde of aargegevene eigendoms overgangen van bouwlanden, hetzij in afzonderlijke percelen, hetzij gecom bineerd in massa met andere soorten van landerijen en de daartoe behoorende getimmerten, zoo als hofsteden, landhuizen, erz., gelijk ook om verder na ie gaan of van diezelfde goederen, met opklimming, tot het jaar 1815 inge sloten vroegere overgangen bekend zijn. Men heeft daarbij het verlangen uitgedrukt, dat de uitslag, van de bedoelde vergelijkingen, aan het geweste lijk bestuur, zoo spoedig mogelijk, en wel uiterlijk tegen de helft der maand ■.Augustus dezes jaarsworde medegedeeld, in den vorm van eenen met de meeste naauwkeurigheid, vervaardigden staatvermeldende alléén zoodanige, gedurende 1834 en het eerste halfjaar van 1835 van eigenaars veranderde goederen van voornoemden aard, die van 1815 tot 1835 ééne of meer muta- tien hebben ondergaan. Ten einde deze vergelijking nog in volledigheid te doen winnen, zal tevens een soortgelijke staat moeten worden opgemaakt van de in de jaren 1834 en 1835 geregistreerde verhuringen (zoo wel openbare als onderhandsche) der voorschrevene goederen, waaromtrent vroeger, en -wel gedurende liet opgenoemd tijdvak, insgelijks verhuringen bij de ontvan gers bekend zijn. Het Haagsche Dagblad van den 3 Aug. beeft de volgende Badberigten: Het verstrekt ons tot genoegen te kunnen aankondigen, dat het getal der aan de Bari-inrigting gegevene baden in de afgeloopene week tot op circa Kwee honderd per dag gerezen is. Onder bet getal der lijders, die dagelijks gebruik van de baden maken, ,rttm trekken vier meisjes uit het Burgerweesbuis te Rotterdam door de groote vor- .deringen, die .zij in beterschap gemaakt hebben, de algemeene aandacht tot T' Lzich? daar drie derzelve bij hare aankomst voor ruim 14 dagen, zoo gebrek- avg vi'S in den gang waren, dat zij met eene draagkoets van het terras naar het jen. S'rard moesten gedragen worden en twee derzelve het spraakvermogen ver- Joren hadden; en men deze meisjes thans vrij vlug aan strand ziet loopen en 'erk a"en tveder hoort spreken. toni houden het voorts niet ongepast, om de mogelijke ongerustheid van Vreemden, wier vrienden of raastbestaanden onze zeebaden gebruiken, voor ■te komen, alhier aan te merken, dat het ongeluk, in de laatste dagen aan '■een' heer uit Botdeaux overgekomen, van onder het baden te verdrinken verre buiten den omtrek der Badinrigting aan de westzijde van Seheveningen heeft plaa's gehad, alwaar het strand, vooral voor de Vuurbaak, veel ge vaarlijker is dan aan de Oostzijde (waar de Badinrigting zich bevindt)en "Waar het aan het noodige opzigt over de badende, en hulp bjj de Badinrigting ■tar die vijl •ijk ïog ver op ikï et- de een ge- en ters ide, aan oon alleen door eigene onviorzigtigheid en veronachtzaming Her gegevene waar schuwingen ontstaan-kangeheel ontbreekt; weshalve aan de gemelde west zijde ongelukkige gevallen van dien aard niet geh.eel vreemd zijn. Uic Amsterdam schrijft men van den 2 Augustus: Mc-den heeft alhier op den Dam eene parade plaats gehad van de troepen', thans ons garnizoen uitmakende. .De.revue werd gehouden door Zijne-ExS. den'Lui tenant-Generaal Meyer; eene talrijke volksmenigte was daarbij tegen woordig, en werd de plegtigheid door een voortreffelijk muzijkcorps der i8dp afdee'ing opgeluisterd. Op aanstaanden Dingsdag den nden dezer, zal in de Nieuwe Luther- sche Kerk alhier, de 51ste J'aarljiksche Algemeene Vergadering' gehouden worden, door de Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen. De Hoog Eerw. Hoog Geleerde Heer A. des uimbrie van der Hoeven zal de vergadering als Voorzitter plegtig openen. Alhier is overleden Mr. J. van der Linden, lid der Regtbank van Eef. sten Aanleg. Als Consul-Generaal van Oostenrijk in Noord-Nederland en meei Bij zonder te Amsterdam, is erkend de heer Jean Baptiste Camozzi. Op Vrijdag den 31 Jnlij 11., had men te Schiedam het genoegen, de Scheeps-Timmerwerf de Nijverheid te zien inwijden, bij welke gelegenheid door den Scheeps-Bouwmeester C. Gips, de stevens werden opgerigt van het aldaar gebouwd wordend eerste schip, zijnde een fregat, groot ongeveer duizend tonnen, en waarin de eerste spijker werd gesiagen door den Wel-Ed. Achtb. Heer .7. Loopuit, Burgemeester der stad Schiedam, in welke oogen- blikken men de vlaggen van voor- en achterstevensliet wapperen, terwjji de verzamelde burgerij haar gulhartig genoegen op de vrolijkste wijze in ge zangen en andere vreugde-beto.oningen te kennen gaf. Met een waarlijk én welgemeend volkfeest werd deze gebeurtenis gevierd, en met eene fraaije illuminatie door den heer Kooper geëindigd. Uit Utrecht schrijft men van den 2 Augustus: j De heer Cornells Adrtaan van Enschutrustend Hoogleeraar aan deze Hoo- geschool, is heden in den ouderdom van 57 jaren overleden. Zijne kunde in de regtsgeleerdheid is algemeen bekend: zijne geschriften strekken daar van ten bewijze. Gisteren nacht is alhier brand ontstaan, in eene huizinge, staande in de Ballenmakerscraatzijnde eene Broodbakkerijbewoond door C.Weigergang, en wel in een achtergebouw, alwaar de oven stond en de werkplaats was. De brand is veroorzaakt doordien men den vorigen avond nog laat gebakken had, en, vóór dat men ging slapen, twee takkebosschen van sparrenhaar in den oven had gelegd. Toen nu de bakker omstreeks middernacnc in de bak. kerij kwam, en in den oven wilde zien, sloeg, door bijkoming der lucht, hem de vlam tegen, en deelde zich onmiddelijk aan den houten zolder mede, welke zeer laag was, en waarin zich vele openingen of reten bevonden, dje de oorzaak waren, dat het op dien zolder liggend sparrenhaar of hout- vuur vatte en het dak in. brand zette, hetwelk biina is afgebrand. Door de aan- gebragte hulp van vier brandspuiten, is men den brand meester, geworden. Ook in het naburig Kamp van Reijen is dé verjaardag van den jeugdigen Vorst mee de meeste plegtigheid gevierd. Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk met Hoogstdeszeljs beide Zonen, de Prinsen Willem en Alexander en Hoogy- deszelfs Dochter, de Prinsen Sophiabevonden zich reeds vroegtijdig in het kamp om de .Godsdienstplegrigheid bij te wonen, weiketen half tién ure dopr den Wei-Eerwaarden heer Exter, Veldprediker der iste divisie, aandeeepe zijde der kampplaats gehouden werd, gelijk dezelve aan de andere zijde voor de R. K. leden der kamperende troepen insgelijks plaats vond. Tretferd was het gezigt der talrijke schare, in welker middel de .-Opperbevelhebber met zijne kinderen en omgeven van zijnen straf zich bevonden, in de open lucjit godsdienstig vereeiiigd te zien De Veldprediker rigte, na het houden eener Godsdienstige rede, zich in de hartelijkste bewoordingen tot den jongen-Vorst herinnerde hem aan zijne edele roeping en aan de hfiiige verpligtirgen die op hem rusten, hem bjjzonder tot godsdienstigen zin en deugdsbecracbjjpg aansporende, als welke alleen tot waar geluk leiden kunnenbesluitende voorts zijne toespraak met welmeenende tvenschen en beden voor het heil van het Vorstelijk Huis. Na het eindigen der Godsdienst-rede bedankte Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk met zijne gewone minzaamheid den Eerwaarden hqer Exter voor de welmeenende toespraak die op al de aanwezenden indruk had gemaakt. Na afloop der Godsdienstoefeningen werd er groote parade van de kampe rende troepen gehouden, welke zeer luisterrijk was en waarbij ook de beide batterijen^ artillerie, N°. 6 en 8defileerden. Den middags is er te Tilburg door Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk een groot diner gegevenwaartoe ook de Hoofd-officieren van de troepen in het kamp genoodigd waren. RUSLAND. Bij besluit van den ioden Julijheeft de Raad van Bestuur van het Ko ningrijk Polen de lijst der Polen ter tafel gebragt, die de hun toegestane kwijtschelding van straf niet hebben willen aannemen. Hun getal bedraagt 2,340. Ten gevolge van hunne weigering verliezen zij hun geheel vermo gen. Onder hen bevindt zich de voormalige Generaal Dembinsl-ydie zich thans te Parijs ophoudt. SPANJE. In het Journal de Paris leest men: Saarsfield heeft het Bevelhebberschap over het leger afgeslagen. Cordova is tot Luitenant-Generaal benoemd. Hij heeft alle adminiscratien van het leger naar Logrono overgebragt. Den 24sten heeft Don Carlos zich van Salvatierra naar Vittoria gerigt, de Navarrezen te Estella latende. Cordova bereidde zich ook om naar Vittoria te marcheren. Merino heeft zich werkelijk met Don Carlos vereenigddoch na gesla°en en uit Kastilie verdreven te zijn. Men meldt omtrent dit'laatste, dat Merino geheel zou geslagen wezen, hij slechts met 5 of 6 menschen ontsnapt is, en 600 gevangenen op'hem gemaakt zijn. f Den aösten is te Madrid de verjaardag van de opening der beide Kamers en van die der Koningin, plegtig gevierd geworden. De Gazette de Madrid bevat een Koninglijk besluit voor het provisi- onnele reglement derOverheidspersonen van het Schier-Eiland en bijgelegene eilanden.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1