welke vear fiêt IPoorgaitide of Volgende loc bestemd wasaan dien boegen prijs worden toegevoegd. De korting der prijzen van foo en daarboven is vijftien en van de mindere tien ten honderd; zullende de betaling derzelve geschieden aan den vertooner van het lotter plaatse waar hetzelve in den beginne zal zijn ingelegd, veertien dagen na het uittrekken van iedere klasse. Niemand der prijstrekkers heeft het regt vroegere betaling te vorderen; zijnde de vroe gere betaling eene goedwilligheid der gekwalificeerde Collecteurs en Ontvangers. En wordt laatstelijk een ieder gewaarschuwddat alle de prijzen, die binnen den tijd van vier jaren, aanvang nemende met den vijftienden dag na het uittrekken der laatste klasseniet zuilen wezen afgehaaldalsmede de geldendie van de daaronder geheel ge fourneerde loten zouden moeten worden terug gegeven, ten voordecle van 's Rijks Schat kist, zullen zijn verbeurd, zonder dat eenige uitzondering hoegenaamd daartegen zal wor den toegelaten. De Minister van' Finajitien., De Secretaris-Generaal Ossewaardé. KENNISGEVING. Bx3Rcf.mef.ster en Wethouders der Stad Leyden gelet hebbende op het 2de en $dc Hoofdstak van het Reglement voor het Bestuur dezer Stadgearresteerd bij Zijner Majesteits besluit, van den 4. Januarij 1824, N°. 108, alsmede op de dispositie van IL 11, bij dezen ter'kennis van derzelver ingezetenen, dat,.ten einde liet Kies-Kollcgicop den 30. September aanstaandevoor eene daarin door overlijden veroorzaakte buitengewone vacature, wéder aan te vullenop den 31. Augustus.aanstaande aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personen, dié de vereischten bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stem-bil- jerten, 11a behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en geslotenop den vierden dag 11a de rondzendingvan wege dit Coilegie, door de Stads bodenaan de huizen zul len worden opgehaald in eene geslotene kist; terwijl den geen welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben, gehouden wordt ditmaal te hebben ai-gezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoo wel als die der stemgeregtigdenvan den 3. tot den 17 Au gustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 tot 1 uur, ter visie van het publiek zal leggen ter Secretarie dezer Stadten einde aan een ieder, welke vermee- nen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelatengelegenheid tot doleantie te gevenen al;oo zijnen naam nog op dezelve, of op eene van bedde zoude, kunnen worden geplaatst; doch welke li/sten op'den gemclden 17. Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van.hetgeen vereischt worde om stemge- regtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt bij dezen herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement: Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij die ten minste gedurende het laatst vcrloopcne jaar ingezetenen der Stad of grondgebied geweest, en nog werkelijk op het -oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijndeden oudcrdoin van 23 jaren hebben ver vuld, jaarlijks in de verpon'ding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten hetpatent- regtbetalen niet beneden de zeven en twintig guldensaan de we'ttelijke verpligdngen aangaande de "Nationale Militie, naar .aanleiding der grondwet, op hun gelegd, tot'op het oogenblïk toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen Van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3 Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten, zij., die in dienst zijn of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid buifen autorisatie des Koriingsdie zich hi staat Van ge.regtelijke-interdictie. bevinden alsmede die, aan welke gcreg tel ijk een raadsman is toegevoegd die instaat van faillissement zijn; 'die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere.uitspraak of beslissing krachteloos_ gemaakt,; die ten tijde van de stemopneming nog in staat van criminele beschuldiging' zijn. Art. 4. I11 de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som 111 de bovengemelde belastingenzal alleen in aanmerking werden genomen liet montant, waarop men in .die belastingen is aan geslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gele gen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting al, of niet, in eene andere gemeente wordt voldaanzullende échter diegenen, welkederzelver'belasting-betaling in-eeiieandere gemeente ten deze zullen Wijlen doen geldenverpligt zijnom daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te, gevenen des gevprderd, aan dat Bestuurde bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens pandenin compagnieschap bezetenopgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zyn aandeel worden toegerekend, mits de personen, welke daaruit hunne stemgeregtigdheïd ófbevoegdheid tot liet kiezerschap zouden willen ontleenen werkelijk als medc-cigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan.- Art. 6. Wat aangaat het bedrag-der belastingen- wegens vtrhuurd wordende huizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn'aangeslagen, dóch door de huurders aan hun restitutie geschiedt zal - dit bedrag onder den opbrengst der eigenaren blijven als alleen daarvoor bij-de Ontvangers-bekend staande. Art. 7. Zij weïke gehuwd-zijn hetzij in -gemeenschap van goederen of daar buiten met vrouwen, die de bepaalde somme in de bovengemelde "belastingen opbrengen, zullen' ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet'bevoegd,'niet te. min ter uitoefening van het stemregt worden toegelatenwanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen zoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde somme in de belas tingen opbrengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt bevoegd zijn, tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige ver eischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal'zijn ten opzigte van een meerderjarigen zoon, of cenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwenwelke verlangen zoudendat dié uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn, dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voor komende gelegenheden, de uitoefening tot weder opzeggings toe zouden begèerén verrigt te hebben, aan het Stedelijk-Bestuur kenbaar te maken, 0111 daarvan de nöodige aanteé- kening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-wedu wen voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijnof door hetzelve ondersteld worden in de termen ten dezen te verkecren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. „Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of ongehuwd is, en al of niet bij de moeder-wedüwe imvone, mits hij den ouderdom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vereischten (dat omtrent debelastings-betaling alleen uitgezonderd) jn de stemgeregtigden gevorderd wordendebezittevoor zoo verre hij namelijk' niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt. „Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kie zerschap te worden benoemd, toepasselijkbehoudens de verdere vereischten der kiezers, volgens de bepaling van art. 23 van dit'Reglement. „Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter vervanging van liet gewone aftredende, een derde, ook tevens voor de vervulling van buitengewone va catures in liet Kiezers-Kollegie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezersplaatsendat der gewone aftreding te boven gaandezullen de personenten getalle als de gewone vacatures bedjragen, welke de meeste-stemmen zullen hebben bekomen, be schouwd worden als ter vcrvulliug der gewone vacatures te zijn benoemd, en diegenen, Welke op dezelve personen ur betrekkelijke meerderheid van stemmen zullen volgen ten getalje als de bui Gen gewone vacatures bedragenworden beschouwd ter vervulling dier bui tengewone vacatures te zijn benoemdmet dien verstandedat wanneer de nog overgeble vene termijn van zitting van de gewezene kiezersdoor wier gemis de buitengewone va catures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn, alsdan diegeen der benoemden'voor deze buitengewone vacatures, welke het eerst invoege vorengcmeld de betrekkelijke meerder heid zal hebben bekomen, geacht zal w,orden verkozen,te zijn ter vervulling van dc bui tengewone vacature, waaraan nog de laatste termijn is vernoeht, en zoo vervolgens bij 'afdaling. „Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de driejaren naar toerbeurten aftreden; de aftredende -zijn echter weder verkiesbaarenz. „Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn, tenzij hij den ouderdom van 25 jaren heeft vervuld binnen het Rijk of deszelfs koloniën geboren'is, of brieven van na turalisatie bekomen heeft, ofwel bij wetduiding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigd is, en voor een inboorling der Stadof met eene burger dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of 'genaturaliseerdengedurende de laatste zes jaren, Stads Ingezeten is geweest, (zonder dat echter afwezendheid ten 'gevolge van bedieningendoor of van wege den Koning opgedra gen in deze hinderlijk zal kunnen zijn)en -voorts jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelenbuiten het Patentregt, op den voet der stemgeregtigden betaalt eene som van ten minstt jionderd en vijftig guldens. Tot kiezers zullen daarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenig ambt, post of bediening, doqrden Koning mogten zijn ontzet ofwel ontslagen, anders dan met vermelding, dat zoodanig ontslag op hun verzoek of honorabel is gegeven, zoo lang zij door den Koning yan.de onbevoegdheid 0111 benoemd te,worden., niet zullen zijn ontheven. Oofe zal tot kiezer niet kunnen benoemd worden by, die aan eenen reeds benoemden "kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaat. Twee personen, zic-b zpodyiip-bestaande., te gelijker tijd wordende benoemd, zal bet lot tusschcn hun beslissen wwjjl voorts de bepslmgfea vin art. 48, 49 en 50, ook in dezè iHiUeii tqepasselyk zfjn. Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden zullen ten dezen opzigte niet gchoud- wótUen zij, wier huisvrouwen elkander in ceil der gemelde graden bestaan, enz. j Art. 49. Opkomende verzwagering gedurende het zitting hebbenzal van het gcvolr zijn, dat hij, die de vcrzwagcring veroorzaakt, zal moeten ophouden verdere zitti»-»! hebben. 0 „Art. 50. Indien de vrouw, door welke de verzwagering is ontstaan, overleden is zal de zwagerschap gerekend worden op te houden." October zullen moeten worden vervuld, op de wijze, voorgeschreven bij aft. 12 en Vn!' ;gende van die Rcgelemcnuen. Aldïis gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Sta Leyden, op den 30 Julij 1835. J. G. DE Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pur» NEDERLANDEN. Leyden den aden Augustus. Heden wordt alhier de 18de verjaardag van Z. K. H. Prins TViUem Alan, der Hendrik Constanten Nikolaastweede Zoon van Z. K. H. den Prins |J( Oranje, met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Uit 's Gravenhage wordt van nen isten Augustus gemeld: Men verzekert, dat Zijne Maj. de Koning van Wurcemberg in het brt der aanstaande week deze Residentie verlaten zal. Dezer dagen heeft HÓ® dezelve, steeds vergezeld van Zijner Majs. beide Dochters, de Koning Kabinetten van Zeldzaamheden, Penningen, enz., bezigtigd. Aanstaanden Maandag avond zal er, ter gelegenheid van den 6jc geboortedag van Zijne Maj. den Koning van Pruissen, bij Hoogstdesii- Gezant aan ons Hof, den Graaf van IVylich und Lottumgroot bal woiij gehouden Dezer dagen is alhier uit Luxemburg aangekomen de heer Stift A iieim-Referendaris van Zijne Maj. den Koning, voor de aangelegenheden het Groot-Hertogdom Luxemburg. Reeds eenige jaren geleden moet door Z. M. in overweging zijn {r men dat het boekweiten-meel niet als een voorwerp van eerste nood» iijkheid voor het levens-onderhond kan beschouwd worden, en er geene redenen hoegenaamd! aanwezig zijn om het vertier van dit handels-; kei, bij uitzondering van alle anderen van dergelijken aard, aan de bel merende bepaling eener zetting van den prijs in het algemeen te onder pen; en is dien ten gevolge de bestaande zetting op het boekweiten-me zekere stad, naar aanleiding van een verzoek door de gruttersdaartoe si; kende, afgeschaft. Nu onlangs moet nader in overweging zijn genomen, de billijkheid schijnt te vorderen, dat de maatregelen, waarbij eene zen- op gemeld artikel zoude worden gehouden voor afgeschaft, algemeen in» king kome, en is, zoo men verneemt, aan het Departement vanBinnei sche Zaken te kennen gegeven, dat het Zijner Majesteits verlangen is, zetting op het boekweiten-meel, indien dezelve nog in eenige stad ol meente mogt plaats hebben, kome op te houden, als zijnde niet overeti brengen met de in het algemeen aangenomene beginselen omtrent de vrij! van handel en nijverheid; met last aan gemeld departement om, door hei kennis brengen van het vorenstaande aan de heeren Gouverneurs der ree. tieve provinciën, de uitvoering daarvan door de Gemeente-Besturen teil plaats hebben. Blijkens het thans het licht ziende jaarboekje van Zuid-Hollandvl 1835, beliep de bevolking dier provincie op den isten Januarij dezes jr. 489,681 zielen, waarvan, onder anderen, Brielle 3,826 ingezetenen te'j Delfshaven 2,998 Delft 15,676, Dordrecht 19,511, Gorinchem 7,225, G da 12,813, 's Gravenhage 57,945 (Scheveriingen, hetwelk hieronder .bes pen is; telt 4,483 zielen), Leiden^,367Maassluis4,202,Rotterdam72,!, Schiedam 11,838 Vianeta -2,^15, Vlaardingen 7,216, 'Woerden 3,008,4 In 1834 zijn geboren 18,847 kinderen, van welke 9,696 van het mannelijk en 9,15.1 van het -vrouwelijke geslacht. Het getal overledenen heeft in\ jaar bedragen 15,335, van welke 7,888 van het mannelijke en 7,447 van vrouwelijke geslacht. Het getal huwelijken heeft b'elóopen 4,490 (waat in 's Gravenhage 593-) en dat der echtscheidingen 14 (.waarvan 5 in de El dentie). Het aantal personen, hetwelk de provincie, «1834, heeft vj ten, heeft 5,908 personen bedragen; dat der zich aldaar gevestigd heb de 6,973; derhalve zijn er meer ingekomen, dan'het gewest verlaten heb 1,065 personen.. In ihetzetfde, in zoo vele opzigten-nuttig werkje,; men een' vergelijkenden staat van de bevolking der -onderscheidene Cl dienstige gezindheden der provincie, over de" jaren I8ï6 tot en men Daaruit blijkt' dat 'de navolgende gezindheden jn het g'etjl van derzeM lijders zijn toegenomen, als Hervormden 30,938, Roomschgezinden 15,) Mennoniten 66 en Hoogduicsche Joden 967. Integendeel zijn afgm de Roorasch-Kathölijken van de Clerezij niet 193'.dg' Ëvangeiisch Lr schen 591, de herstelde Lutherschen 140, de Remonstranten 138 eridei tugesche Joden 62. Op den Tsten Januarij dezes jaars-telde men in het pi 349.888 Hervormden, ur/,342 Roomschgezinden; l.ops-RoOmïch-Ki! ken van de Clerezij, 9,738 Evangelisch Lutherschen, 145 herstelde LI schen, 2,834 Remonstranten, 581 Mennonieten, 7,389-HoogaVrJtschej 149 Portugesche- Joden; en 320 persoden wier gezindheidjniet is opgeti doch onder welke'zich 150 bevindeiidie tot. de Episcopaafsche Enj Kerk, waarvan het grQpt-ste gedeelte Ite Rotterdam aanwezig zijn, bek Voorts is onder dat getal nog begrepen de sectebekend onder den van Polsbroekers of Mullerianen thans te Zwijndtecht. gqvestigd. He leden dier secte wordt .gezegd thans obgeveer igo zielen te bedragen. Uit Amsterdam schrijft men van den 30 Julij:* Gedurende deze laatste dagen der maand, is da'hitte, schoon gerin: in het begin dér vorige, aanmerkelijk geweest;'eergisteren teekend; vier eerste namiddag-uren, de thermometer aan het Stads-Waterkar gr., gisteren middag 70, heden ten 1 ure 74 en ten 2 ure 75 gr. Er waren in het begin dezer week alhier maatregelen génomeh.l' wet, betrekkelijk de personele belasting, ten aanzien van eenige verte van kleine woningente handhavenmaar is de uitvoering dier maat: achterwege gebleven, nademaal de belastingschuldigen zich nog in tij de bestaande verordeningen onderworpen hadden. Men schrijft uit Middelburg van den 19 Jhlij Mer voldoening kunnen wij melden, dat het gebruik der zeebadetic) bnrg ook dit jaarïhet gewenschte gevolg heeftschier dagelijks neemi: tal toe dergenen, die zich van de aangebodene gelegenheid eener tri) rigte badkoets bedienen. Ook de inwoners der plaats laten nretsonbtf om hunne woningen geschikt te maken en gedeeltelijk af te staan tot» van zoodanige personen, die aldaar het zeebad wenschen te gebruiken. heeft men eene houten loods of tent op een der duinen opgeslagen,' vooral ten dienste der badgasten gebezigd wordt .en uit welke men een'? lijk uitzigt in zee en over het eiland Walcheren heeft. Ook de Iiggfc plaats, in een schoon boomrijk oord, geeft gelegenheid tot aangenamt' delingen, waardoor dezelve sedert onheugelijke tijden een verblijfvn spanning voor Walclierens ingezetenen is geweest; en het verdient lof- vermelding, dat er verscheidene verbeteringen aan de lokalen van den lein Stein en de weduwe Bauwens zijn aangebragt. alwaar men zich va goede tafel kan bedienen en noodige ververschingen bekomen. Het dere gebruik, dat in dit jaar van deze inrigting gemaakt wordt, doetvi I

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2