A". 1835. L E Y D S C II E •C O U R A N T. Woensdag ij V""»» 'ij'üS.i:- den 29 Ju)ij. NEDERLANDEN. Leyden den s8sten Juljj.. Onze -Hoogeschool heeft het verlies te betreuren van een' liarer waardige tn kundige Hoogleeraren: Mr. Caspar Jacob Christiaan Reuvens Profes.or Ordinarius in de Archaeologiena het volbrengen eener wetenschappelijke reis uit Engeland terugkeerende en plotseling op de stoomboot van Londen naar Rotterdam, door eene hevige overstelping van bloed in de hersenen overval len, bezweek hij in laatstgemeide stad, na een kortstondig ziekbed, den 36 ju lijen werd in den ouderdom van slechts 42 jaren aan zijne dierbare betrekkingen en vrienden door den dood ontrukt. Na alvorens te Harderwijk het Hoogleeraarainbt in de Grieksche en La- lijnsche Letterkunde te hébben bekleed, aanvaarde hij op den 24 October 1818 de betrekking van Hoogleeraar jn de Archaeologie aan deze Universi. ieit, en vervulde met zulketi onvermoeiden ijver dit zijn geliefkoosd studie vak, dat het hem mogt gebeuren, vele zijner leerlingen tot zeer bekwame Oudheidkundigen te vormen. Doör zijne groote kunde en onvermoeide werk. zaamheid van een ieder geacht, is het voor de Wetenschappen en onze Hoo geschool te bejammeren, dat zijn werkzaam leven zoo vroeg is afgesneden. Heden wordt Z. K. H. de Prins van Oranje, van Hoogstdeszelfs oud sten Zoon vergezeld, uit het leger in 's Hage terug verwacht. Den 27 Julij is te 's Hage aangejsqjqe.n de Baron de Kress, Kamerheer van Zijne Maj. den -Keizer van Oostenrijk; 'Zijne Exc. is aan den Marêchal de Turennes afgestapt. In "ten middag van den 26 Julij hgbbep alle de in de Residentie aan wezige leden van het Könipglijke Gezin ten Hove gedineerd, waarbij ook tegenwoordig waTen Zijne Maj. de Koning van Wurremberg en Hoogstdeszelfs dochters. Vervolgens hebben deze Vorstelijke, perspnaadjen den namiddag op het Paveljoen van'Hare paj. de jfoningin te Schevëriiffgen doorgebragt. Dat dorp-werd even als elkén Zondag gedurende het zömèr'getijde, weder om door een groot geral ingezeteneq uit de Residentie en vreemdelingen be zocht; de bijeenkomst op liet Badhuis waf, gelijk zij altijd is, zeer talrijk; •de aanzienlijkste waren er vereenigd, Nopens'den grooten roevloed van Badbeztjekers treft-men in het Dagblad van 's Gravenhageonder de' 'Badberigteir; hpt'volgende- aan: Het aanhoudend scboone en warme wedgr heeft in de afgeloopëne week het getal der Badbezoekers nogmaals aanmerkelijk doen vermeerderenwaar door er dan ook dagen geweest zijn van over de 160 genomene baden en de toeloop van ingezetenen-en vreemdelingenwelke de tafel hebben bezocht of-des namiddags op hêt terras zich zijn komen verlustigen, kan gezegd wor den, nimmer talrijker te zijn geweest; têfwill Onder de vermaken, welke de Directie getracht heeft, dit jaar bij de Badinrigting in te voeren, zich voor de heeren gunstig onderscheidt het met de Bnks'sé'hieten naar de schijf, het welk een-gezelschap, nabij-eenei daartoe, 'tusschen de duinen op eenigen af stand van het Badhuis, onlangs opgerjgte, !oöd$, op bepaalde tijden uitoefent en waaraan mede eenige personen van den lioogsten rang, voor den tijd van hun verblijf in de stad of aan de baden, deel genomen hebben. Dezer dagen ia ter Algemeene Lands-Drukkerij te 's Hage verkrijgbaar gesteldde catalogus der modellen ve«r Bouw- en Werktuigkundeaanwe zig in de Rijks-verzameling, welke zich bevindt in het locaal der Admi nistratie voor de Nationale Nijverheid te 's Gravenhage. Door deze uitgave wordt nu de beschouwing der modellen zeer gemakkelijk gemaakt en kan ■dezelve van eene verlangde vrucht zijn. Bij de aankondiging van de uitgave vag de"zen catalogus wordt gezegd: „De zorg door het Bestuur aangewend wordende, om deze verzameling, yoor hei daarstellen van Bouw- en Werktuigkundige inrigtingen, zoo alge meen belangrijk en nuttig te doen zijn, als bij voorbeeld is het kabinet voor Landbouwkundige Werktuigen en Gereedschappen te Utrecht, doet ook ho pen en verwachtendat de bezigtiging dezer voortreffelijk bewerkte model len qven gewenschte gevolgen moge hebben. „Alie,de modellen.zjjn, op zoodanige schaal vervaardigd, en de verhoudin gen en verbindingen dier deelën zijn met die naauwkeurigheid in acht geno men, dgt Architecten,Constructeurs van werktuigen enfabrijkanten zich niet alleen door de bezigtiging bekend kunnen maken met de vorderingen der kunst, in vele vakken van industrie, maar pok, door dezelve en door vele aanwe- Irge uitvoerige teekeningenkunnen worden ingelicht en toegerust met de Vereiscfite aanwijzingen en bestanddeelen om de inrigtingen of werktuigen aejve in te voerenof te doen daarstellen." T- In plaats van wijlen den heer Cornells Balguerie, is dezer dagen door f jne, Maj. den Koning tot Directeur van wege den handel bij het algemeen ijks-Entrepót te Rotterdam benoemd de heer Dirk Vis Blokhuizen. Na het overlijden van den heer B. Verwej te 's Hage, Schoolopziener ia bet tste School-District van Zuid-Holiand, is de tijdelijke vervulling van deze. betrekking opgedragen aan den Schoolopziener in de iste afdeeling van kat 2de School-District, den heer A. Blussé de Jonge te Leiden, tot dat er in deze vacature blijvend zal zijn voorzien. Met het re dezer dagen te Hëllevoetsluis binnengeloopen schip He- lena Christina, is van Java te 's Hage terug gekomen de Generaal-Majoor de Stuurs. Bij het, Hoog Geregtshof te 's Gravenhage is bepaald geworden, dat de kamer van vakantie in dit jaar fyeuftelirtgs zal worden gepresideerd door de heeren Mrs. Hendrik van der Burgh, en Carbasius, Presidenten in dit Hof en voorts bestaan uit de heeren Mrs. Jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, Evert Christiaan Verhuêll, Comelis Rein hart VajUantfVillem Hendrik de GreveHugo GeversJohannes Henricus Huijgens. en Edzard ReintBaron van Hjeideren Rengers, raden; en dat deze kamer hare teregtzittingen zal houden tweemaal, ter week en wel bepaaldelijk den 3, 4, 14, 15, 17, 18, 28, 29 én 31 Augustus; enden 1, ii, 12, 14, 15, 25 en 26 September. Zullende de eetste civiele kam,er hare zitting weder beginnen op Woensdag den vijf den October en de derde civiele kamer op Donderdag den eersten derzeLve maand. Bij den Boekhandelaar J. van Houtrijvete Dordrecht is dezer dagen eone Nedetduitsehe vertaling in het licht verschenen van het belangrijke werk des l.lenogs var. Saksen-lVeimarover den veldtogt op Java in 1811welk werk oorspronkelijk in het Fransch is geschreven. Men is deze vertaling aan den eersten Luitenant der rijdende artillerie J. C, van-Rijneveld verschuldigd:, die onder anderen ook door Zijtie medewerking aan het Tijdschrift de Mili taire Spectator reeds sedert lang getoond hadvoor zulk eene taak volkomen berekend te zijn. Uit Brussel schrijft men van den 25 Julij Het Belgische Gouvernement heeft vierhonderd werklieden gezondentot het hervatten van de werkzaamheden van den ijzeren spoorweg van Mechelen naar Antwerpen, op de gronden der wederspannige landeigenaren. De Belgische Emancipation het geschil der dagbladen aanhalende, over het al dan niet toelaten der Regering van de Panische voortvlugcigen en ver meldende, dat nu een geschreven had, dat zij binnen 24 uren het land moes ten ruimen, zegt niet eer dit te zullen gelooven, dan indien de Monireur het stilzwijgen bewaardde. De Emantipation van heden bevat Wij hebben in den Moniteur van gisteren niets gevonden, hetgeen het ge rucht van de verdrijving tegenspreekt of bevestigt. Men leest in den Cou rier Beiges „De tijding, welke wij gisteren medegedeeld hebben, heeft niet allen kun nen overtuigen. Wij vernemen echter op eene niet te ontkennen wijze, dat de order aan de Gouverneurs gezonden is, om de voortvlugtige Fran- schen, welke te Oscende zullen inschepen, te vatten." Indien de daadzaak naauwkeurig iszullen wij spoedig den inhoud van tie circulaire te weten komen. Maar wij blijven gelooven, dat de Minister, was het niet voor zijn eigen belang en om zijne moeijelijkheden niet te vergroo- ten, zulk eenen hatelijkën maatregel niet zal uitoefenen.. T U R K Y E. Van de Servische Grenzen ii Julij. De nieuwste berigten uit Konstan- tinopel melden, dat de tegenwoordige Bey van Tripoli, ^«-Pachamet zijnen Zoon en een aanmerkelijk gevolg in deze hoofdstad aangekomen en van den kant van de Porte met groote beleefdheid ontvangen is. Hij had reeds eene conferencie met den Reis-Effendi gehad, en zou van dezen stel lige belofte gekregen hebben, dat hem de Sultan binnen kort weder in zijnen post van Stadhouder stellen zou, en dat Esseid-Mustapha-Neschib-Pzchailen- zelven thans slechts provisioneel bekleedde. Mustapha-Pacha,de vroegere Stadhouder van Scutari, zou sedert het berigt van den aldaar uitgebroken opstand meermalen tot den Reis-Effendi geroepen zijn geworden, en ook hoop hebben, zijn Stadhouderschap weder te erlangen. Brieven uit Kragryewatz meldendat Vorst Milosck de Primaten van Servie in die stad verzameld hield, om met hun over eenige dringende vra gen voor zijne afreis naar Konscantinopel te beraadslagen, en hen van het doel dier reis te onderrigten. Scutari den 25 Junij. Den i4den heeft'weder een zeer heet gevecht tusschen de Turksche inwoners der stad en de grootbeerlijke troepen in de citadel plaats gehad, doch zonder dadelijke beslissing. Van den kam der op standelingen zouden 700, en van de zijde der troepen 400 man daardoor buiten gevecht zijn gesteld geworden. Sedert dien tijd beeft ook flat ge deelte der stad Scntarjhetgeen wegens haren geringen afstand van de cita del en den Bazar tot hiertoe zich neutraal gehouden had, den Pacha levens middelen leverde, en hem daarenboven hulp verleende, openlijk aandeel aan den opstand genomenwaardoor de toestand van den Pacha nog kritiker ge worden is. Het is waar, de Pacha heeft bedreigd de gijzelaren, die hij vroeger genomen had te zullen in ketenen slaan eh ter dood brengen, ook tien van hunne buizen laten aan stukken schieten, maar daardoor niets ge wonnen, zelfs de bewoners van dat gedeelte dor stad zooveel te meer tegen zich in het harnas gejaagd. De Rvmely IVal/esy heeft in de laatste dagen parlementairen gezonden, welke in de nabijheid van deze stad aangeland, de vordering deden om gevolmagtigden aan hun te zenden en over een vergelijk te handelen. De onderhandelingen zijn begonnenmaar de uitslag is nog piet bekend,Het heet, dat van de zijde der inwoners als grond gelegd is, de terugroeping van Hafiz-Pacha, en tegelijk de wensch uitgesproken is, dat de vroegere Stadhouder Mustapha-Pacha weder tot Gouverneur van Scutari erkendook aan het Pachaliek zijne vroegere voorregten en vrijhe den weder mogten geschonken worden. In welk geval men de wapenen zou nederleggen. De Bazar zou reeds lang van de Insurgenten zijn bestormd geworden, doch daar zij vermoedendat dezelve van de troepen der Regering ten deeie reeds is geplunderd geworden, en men in dat geval op schavergoeding van de Porte rekent, zoo is die aanval tot nogtoe achter wege gebleven. Men wil den Pacha geene aanleiding geven, de imvóneren zelve van de plunde ring van den Bazar te beschuldigen, en hunne aanspraak op schadevergoe ding daardoor krachteloos te maken. RUSLAND. Op Peterhof is den 4 Jtilij de regerende Hertog van Nassau aangekomen. Tot uitbreiding van het onderwijs in de ten zoiden van den Kaukasns gelegen provinciën is door Keizerlijke ukase een nieuw school-reglement vastgesteld. Nog 18 district-scholen zullen, behalve het gymnasium en de adelijke kweekschool te Tiflis worden opgerigt. De kweekelingenweiice hunne studiën op het gymnasium te Tiflis volbragt hebbenzullen tot de 14de klasse der ambtenaren behooren. Tien kweekelingen van dat gymna sium en de districts-scholen, welke onder de bekwaamsten uitgezocht moe ten wordenzullen jaarlijks op kosten der kroon in de kadetten-coipsen wor den opgenomen. Vijf van de ontslagen kweekelingen worden op kosten der kroon tot de Russische hoogescholen toegelaten en moeten daarvoor na het volbrengen hunner studiëngedurende zes jaren aan de scholen der zuid Kaukasische provinciën als onderwijzers werkzaam zijn. Voorts worden bij' het reglement bijzondere voorregten verleend aan de onderwijzers, welke aan de aldaar nieuw opgerigte scholen in dienst willen treden. SPANJE. Ove- de tegenwoordigheid der Spaansche hulptroepen wordt in een blad het volgende gezegd: Men gelooft dat deze nieuwe rekruten onder de troepen der Koningin zul len worden geïncorporeerd, ten e'nde beter aan de krijgstucht gewoon te a

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1