X ,j.Ate4 LEYDSCHE COURANT. ZWITSERLAND. groot-britannie. '"të&ac k\ 1833. Vrijdag ,-rl Ne&iS.!*!* NfepC. den 24 July. NEDERLANDEN. Leyden den 23Sten Julij. Jij besluit van Zijne Maj. den Koning van den pden jl. is tot Hoogleer- sar in de Wis- en Natuürkundige Wetenschappen hij het Athenaeum te Fra- jieker benoemd de lieer W. A. Enschedé, AfcÉ. Phil. Nat. Doet., te Leiden. t Bij Koningiijk besluit is bepaald, dat aan de officieren op pensioen, op non-activiteit of op twee derde activiteits-tractement, dis bij de onderschei den corpsen Mobiele Schutterij zijn in dienst gesteld en met onbepaald ver. jofzijn of zullen worden gezonden, voor zoo ver de eersten nog niet eer- I yol nit de dienst bij de Schutterij zijn ontslagen, zal worden toegekend eene gratificatie van twee maanden van het tractement, door hen ieder in zijnen rang bij de Mobiele Schutterij genoten. Op zijn daartoe gedaan verzoek is de Luitenant-Kolonel J. C. van Lich tenbergonder het genot van pensioen, eervol ontslagen uit zijne betrekking als Militie-Commissaris te Zurphen; terwijl deze functie is opgedragen ge worden aan den Luitenant-Kolonel P.F. C. Bruinings, Plaatselijken Comman dant aldaar. In den middag van den 20 Julij is de geheele Koninglijke familie een bezoek bij Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg, op het Badhuis te Scheveningenwezen afleggen. In den morgen van den 21 Julij is Z. K. H. de Prins van Oranje, met Hoogstdeszelfs oudsten zoon, naar het hoofdkwartier teruggekeerd. Z. D. H. de Hertog van Saksen-fVeimar is uit het leger in de Resi dentie aangekomene Zijne Maj. de Koning van .Wurtemberg is in den morgen van 21 Julij, met Hoogstdeszelfs dochters en gev.olg, naar Rotterdam vertrokken, om het opmerkelijke in die stad te gaan zien. Den 2r Julü' zijn de 3de en 4de eskadrons Kurassiers van het regiment N°. 3, benevens den Staf, ter sterkte van ongeveer 400 man, te Amsterdam binnengekomen. Den volgenden" dag is mede aldaar aangekomen de Staf en het iste batail. jon der 18de afdeeling Infanterie, als ook de eskadrons N°. 1 eh 2 van het 3de regiment Kurassiers. Den 13 Julij heeft het Hof van Assises, voor de provinciën Holland Noorder kwartier en Utrecht, zitting houdende te Amsterdam, uitspraak ge daan in de zaak van vier personen, beschuldigd van op den 23 April laatst leden gewelddadigen wederstand gepleegd te hebben tegen Agenten der open bare Magt, werkzaam'in de uitoefening hunner fnnctien en ter uitvoering der wetten en bevelen van het publiek Gezag. De beschuldigden zouden zich namelijk, op genoemden dag, met geweld toegang hebben willen ver schaffen tot de zitting der correctionele Regtbank, voor welke zekere Meyer gedagvaard was, die, als eigenaar van kleine percelén, niet voldaan had aan de bepalingen van art. 24 3 der wet op het personeelen zouden daarbij vereenigd, eenige Agenten der Politie ligt gekwetst en beleedigd hebben. Twee der aangeklaagden zijn vrijgesprokendóch dé beide andere schuldig verklaard efftot eene correctionele gevangenis van een jaar veroordeeld. Ofschoon deze regtzitting eene ongemeene belangstelling had opgewekt, heeft ook dien dag de volmaaktste rust in de hoofdstad geheerscht, en is niet de minste poging bespeurd 0111 de orde te verstoren. uit het verslag van de Provinciale Staten van Noord-Braband blijkt, dat de bevolking in 1833 346,004 en in 1834 348,493 zielen bedragen heefc, .■en dus in het laatste jaar eene aanwinst van 2,489 zielen in die provincie heeft plaats gehad. De bevolking der steden bedraagt 67,740 en die van het-platte land 280,753. In 1834 beliep het getal der geboorten 11,566, onder welke 168 onechte erkende en 629 onechte niet erkende kinderen. .Overleden waren 8,599, hus 2,967 personen meer geboren dan gestorven. In den morgen van den 22 Julij is te Rotterdam door de scheepsbouw meesters de JongKortelandt en Anthony, op hunne werf de Naarstigheid, de kiel gelegd voor een fregatschip, genaamd Antoinetta Maria, groot on- ■geveerpoo tonnen, voor rekening van den heer L.F.de Bruyn, te dier stede, en gevoerd zullende worden door Kapitein H. B. C. H. Ruysc'a. Uit Breda meldt men van den 21 Julij het volgende: Heden morgen vroegtijdig hebben de troepen van de 2de divisie infanterie ■het Kamp van Reijen verlaten en zijn naar de onderscheiden hun aangewe zen garnizoenen of kantonnementen gemarcheerd. Ten zeven uren zagen wij de drie veld-batailjons der 2de afdeeling infanterie onze vesting door trekken, naar de zijde van Bergen-op-Zoom gaande; dezelve werden gevolgd door den Staf der 7de afdeeling met een gedeelte van het 2de batailjon dier afdeeling, dat alhier in garnizoen blijft, terwijl het overig gedeelte in den omtrek kantonneert; kort daarop trokken de beide veld-batailjons der 12de afdeeling de vesting binnen, eveneens bestemd om in onze vesting voorloo- pig garnizoen te houden. Thans zal het Kamp van Reijen door de ïste divisie van het leger be srokken worden. Deszeifs Bevelhebber, de Luitenant-Generaal Baron van Cren, heeft reeds dezen morgen vroegtijdig, aan het hoofd van zijnen Staf, onze stad verlaten, om zich in het Kamp te vestigen. Nog meldt men uit Breda van den 22 Junij hec volgende Heden morgen vroegtijdig heeft onze vesting verlaten het 4de batailjon der 8ste afdeeling Infanterie, waarvan een gedeelte in den omtrek gekanton- neetd lag, doch dat zich gisteren namiddag aan den Staf en het overig ge deelte had aangesloten, alsmede de beide batailjons der 17de afdeeling., gaande het eerstgemelde naar's Hertogenbosch en die van de 17de afdeeling naar de omstreken van Tilburg en Hilvarenbeek. Schoon deze troepen eerst van af het midden der vorige maand alhier in bezetting lagen, hadden dezel ve zich reeds desniettemin, bijzonder de heeren officieren door derzelver zijMj vriendschappelijken en beschaafden omgang, de achting en genegenheid on zer ingezetenen geheel weten te verwerven. Men meldt uit Vlissingen, van den 20 Julij: Yo"e Gisteren zijn uit deze vesting, onder geleide van een serjant en een kor- poraal 18 Belgische deserteurs naar Kampen vertrokken; onder dezelve be- onder vinden zich de vermoedelijke Franschen. Eenige zijn alhier weder aangebragt Van den overkant. dert ami. vak daah n nu rher- vèut minj lillijk inbil- ns ii wet xten- SNT» len. In den Belgischen Moniteur van den 20 Julij leest men: Het Belgische Gouvernement ontvangt van niet een eenig vreemd Gou vernement bevelen: de uitlevering [der aangekomen ontvlugte Parijsche ge vangenen namenlijk] is niet gevraagd gewordenen zij zou door niet eenig politiek misdrijf goedgekeurd kunnen worden. Maar de Regering weet, wat zij aan de rust van het land verschuldigd is. en zal niet dulden, dat dezelve eene verzamelplaats worde van alle aanstokers of begunstigers van oproeren. De vierde verjaardag van de inhuldiging van Leopold in Belgie is den 20 Julij gevierd geworden. SPANJE. Puenta de la Reyna wordt door Don Carlos troepen sterk belegerd, onder- tiisschen liep het gerucht, dat die plaats reeds ontzet was en de Carlisteh in de gebergtens waren teruggetrokken. Ook over Engeland wordt Don Valdez dood en het overloopen van Saarsfield gemeld. Ook zou Don Carlos zeer verheugd zijn over den dood van Zumala- Carreguyvan eenen lastigen voogd ontslagen zijnde. Nog meldt mendat als Bilbao door zijne troepen ingenomen was geweestHolland hem een ge deelte van de leening zou toegeteld hebben. Üit Madrid wordt van den I3den geschreven: De Generaal Valdez, welken men gezegd had, dat dood was, en Lahera, zijn den nden des avonds, te Madrid aangekomen. Deze twee Generaals zijn beschimpt bij hunnen doortogt te Valladolid, en het blijkt zelfs, dat het leven van Valdez eenig gevaar geloopen heeft. Het Gouvernement heeft, ten aanzien van deze twee Generaals, zijne inzigten nog niet doen kennen, men weet alleen, dat Valdez zich in kwartier te Valence begeefd, en dat Lahera naar het eiland Mahon gezonden is. Zij zijn in volle ongenade, en niet meer gezien bij de bevolking, dan bij het Hof, ter oorzake van de zwakheid en het gebrek van besluit, welke de operatien van de koninglijke troepen bij Bilbao hebben opgeleverd. Uit Saragossa wordt gemelddatop aanmaning van den Kapitein-Ge neraal Alvarezmeer dan 2000 inwoners van die stad zich als soldaten der Christinos hadden laten inschrijven, hun voorbeeld zou door de bewoners der omstreken gevolgd wordenzoodat de oneenigheden in die stad zeer voor. deelig voor de zaken der Koningin uitloopen. Eenige berigten uit San Sebastian melden dat de Britsche hulptroepen bij velen met wrevel ontvangen waren, en vooral bij het Spaansche leger den nijd hadden opgewektomdat zij beter voedsel en hooger soldij genoten, dan de Spaansche soldaten. Dit is in zonderlinge tegenspraak met de tijding, dat zij met zoo veel geestdrift ontvangen waren. BeUn den 15 Julij- De Landdag heeft zich in de laatste Zitting met een nieuw ontwerp tot regeling van het Eedgenootschappelijk krijgswezen bezig gehouden. Met algemeene stemmen is een nieuw reglement aangenomen, waarbij be paald wordt, dat in plaats van 15 slechts 12 kantons op den Landdag behoe ven tegenwoordig te zijn, om een besluit te kunnen nemen; alsook, dat geen tegenwoordig zijnde kanton zijne stem bij beraadslagingen mogt te rughouden. De Voorzitter van den Landdag zal voortaan [niet meer Excel lentie genoemd worden. DUITSCHLAND. Blijkens officiële bescheiden telt het Pruissische leger u Generaals der in- fanterie en der kavallerie, 27 Luitenant-Generaals en 63 Generaal-Majoors in werkelijke dienst. Den 9 Julij is door een jager in het Nahrungerhosch nabij Dantzig, eene wilde Gans geschoten, die aan den hals een metalen ring droeg, waar op deze woorden staan: Juiste Baak hij Zutphen in Gelderland, 180O. Op den ioden dezer is te Nieder ThomaswaldanRcgerings-District Liegnits, eene vrouw, zonder middelen der kunst, bevallen van eene dub bele misgeboorte van het vrouwelijke geslacht, bestaande uit twee aan el kander gegroeide, doch overigens geheel volwassene ligchamen. Dit twee lingpaar, welks ligchaam zich eerst twee duim beneden den navel afscheidt, is bij het borstbeen aan elkander gehecht. Dit zonderlinge voortbrengsel der natuur heeft twee hoofden, die met de gezigten naar elkander zijn gekeerd, vier armen, van welke twee om rug en hals zijn geslagen, als bij eene har telijke omhelzing, zoodat op iederen schouder eene hand komt te rusten, waardoor het geheel een inderdaad liefelijk voorkomen vertoontvoorts vier beenentwee posteriora en slechts een ligchaam. Eerst na verloop van J uur overleed deze merkwaardige tweelings misgeboortedie vervolgens op sterk water is gezet en aan het Museum van Liegnits gezonden. In Silezie heeft men onlangs door toeval een deel der schuldigen ont dektdie gedurende geruimen tijd onderscheidene branden hadden bewerkt, welke vele menschen en huisgezinnen tot het diepste ongeluk hebben gebragt, daar onder anderen bij eenen brand, 17 schuren, 8 huizen en eene pastorij in de asch gelegd werden. Men heeft namenlijk in eene schuur, nij een bun del brandbare voorwerpen, waarbij reeds een kooltje vuur gelegd was, een briefje gevonden, door eene kinderhand geschreven, waarin stond: Den 7 Maart hebben wij elf schuren doen afbranden." Dadelijk is in de scholen van den omtrek onderzoek gedaan, met dat gevolg, dat men eene bende brandstichters uit schooljongers bestaande ontdekt heeft. Het is nog niet gebleken of deze booswichten uit eigen beweging werkten, dan wel, het geen te vermoeden schijnt, zij het werktuig van anderen geweest zijn. De Belgische Emancipation haalt het Engelsche dagblad the Timet aan waarin de volgende gebeurtenis aan den Hertog van Saksen-PVeimar in het kamp van Reijen overkomen, dus verhaald wordt: Na de revue van het Hollandsche leger in de vlakte van Reijensteeg de Koning van het paard, beklom een rijtuig en vertrok, vergezeld van den Prins Albert van Pruissen en Prinses Mariannenaar Tilburgwaar Z. M. het middagmaal moest houden. De Hertog van Saksen-fVeitnarde eerste Generaal van het Hollandsche leger 11a den Prins van Oranje, uitgenoodigd zijnde om met den Koning te dineren, begaf zich in zijne tent om zijn uni form tegen eene Hofkleeding te verwisselen. Eenige oogenblikken daarna bood zich een vreemdeling aan en uitte het verlangen om den Hertog te zien.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1