Als leden van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland.zijn op nieuw benoemd de lieeren IV. A. IV. Grave van Limburg Stirum Noordwijk en M. A. IVij- naendts; in Noord-Hofland, de heeren G. .7. A. A. Baron van Pallandt tot Eerde'in S. van Stralen. Naaf' men verneemt zijn er op nieuw te Amsterdam vier personen in hechtenis genomen, die zich zouden hebben schuldig gemaakt, zoo aan het deelnemen aan de laatste oproerigheden,.als aan het mishandelen van som- mige beampten. Door den Generaal-Majoor de Favavge is eene dagorde aan de te Am sterdam wacht hebbende manschappen der dienstdoende en mobiele Schut terij uitgevaardigd, waarin derzelver ijver en goede wil ter; handhaving vat) orde en rust, bij de aldaar plaats gehad hebbende voorvallen, zeer geprezen worden. Deze dagorde zal aan de compagnienSchutters worden voorgelezen, en aan de troepen in het groot militair commando worden medegedeeld. In den ochtend van den 7 Julijarriveerde te Amsterdam, de van daaf uitgeruste haring-jager, medebrengende 110 ton ongepak^n- haring; \yaar- mede hij den 29 Junij de Visscherij heeft verlaten. Naar men verneemt heeft de Stedelijke Raad der stad Rotterdam zich bereid verklaard, tot dén aanbouw van een algemeen éntrepót en bereids den last gegeven om, zoo spoedig mogelijk, een plan te ontwerpen, ten einde op eene naar de behoefte geêvénredigde schaal, een'gebouw of eene ver- eenigijng van gebouwen daar te stellen en tot het bedoelde einde op te rig- tén, ^en gevolge waarvan Zijne Majesteit, bij besluit van den /den dezer, in zoo ver het eerste lid van Hoogstdeszelfs besluit van den 2 Jannarij laatst leden, N°. 117, waarbij na 1 Julij geene aanvragen meer tot verlenging van afzonderlijke pakhuizen voor vrij entrepót aldaar zouden worden aangeno men, heeft gewijzigd, dat Hoogstdezelve daarbij vergunt, dat de vrijdom van regten bij weder uitvoer der goederen naar zee als nog gedurende drie maanden worde toegekend aan de zoodanigewelke in afzonderlijke berg plaatsen worden opgeslagen. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van den 9 Julij: Uit het verslag van de Gedeputeerde Staten, bij de opening der verga dering van de Staten dezer provincie, blijkt, dat de bevolking, welke den jsteti Januarij 1834, 346,004 zielen had bedragen, in den loop van dat jaar met 2489 is venneerdehd, en alzoo den isten Januarij 1835 tot 348,493 zie len is aangegroeid. In dat jaar zijn geboren 11,566 kinderen, waaronder 797 onechte, waarvan 629 niet erkende. Overleden zijn 8599 personen. Uit het Kamp van Reijen wordt van den 6den dezer gemeld, dat in de vorige week het weder gunstig geweest zijnde, de exercitien aldaar geregeld zijn voortgezet geworden. Gedurende de Godsdienstoefeningen des Vorigen dags waren de troepen echter wederom door een stortregen overvallen'.' Ten t gevolge daarvan kon dë gewone Zondag-parade geene plaats hebbïtt, en keerden Z. K. H. de Prins van Oranje mét Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, die zich tot bijwoning daarvan naar het kamp h'dden begeven, naar Tilburg terug. Den 6den namen de grootere manoeuvres een aanvang, waaraan al de t officieren, alsmede de vijf in het kamp vereenigde muzijkcorpsenin vollen uniform deel namen. Naauwelijks had men daarmede een begin gemaakt, of Z. K. H. de Prins van Oranje en verdere Prinsen, benevens deszelfs ge- vi volg, verschenen aldaar. Na den afloop der manoeuvres met halve brigades, sea defileerden ai de troepen voorbij de Vorstelijke personaadjenmet divsiën. ia Ten half elf ure vertrok de Hofstoet naar Tilburg. Gisteren is het kamp W door Z. Ex,c. den Luitenant-Generaal Baron van Geen bezocht geworden, ttt Nog schrijft men uit het Kamp van Reijen van'den 7den dezer, dat bij de aldaar kamperende troepen den vorigen dag eene inzameling van giften heeft eet plaats gehad voor de noodlijdende bloedverwanten van de omgekomen men- reit sclienvrienden te Texel welke inzameling een aanzienlijk bedrag heeft op liet geleverd en dat ieder der krijgslieden, van welken rang ook, daartoe het zijne OU' heeft bijgedragen. Den 7den heeft Z. K. H. de Prins van Oranje, van Hoogst deszelfs twee oudste Zonen vergezeldhet middagmaal bij Z. D. H. den Her- let .tog van Saxen-IVeimar gebruikt. Voor Hoogstdeszelfs komst in het kamp mik hield Z. K. H. revue over de op de heide vereenigde lansiers en kurassiers lan- ga werden er ook eenige exercitien in het kamp gehouden. Gedurende het den verblijf van den Kroonprins in het kamp waren al de troepen in groote tenue, ode A E G Y P T E. At-exandjtie den 19 Mei. Volgens berigten uit die plaats had de pest al- hee! daar geheel opgehouden en was te Kaïro alsmedé in de provinciën sterk aan 1 „j, het afnemen. Daar stiervet) dagelijks nog slech.ts 5 ii 1 o personen, en het laat ste bulle.tin uit Kaïro, van 15 dezer, vermeldt 286 dooden. Hoewel de offi- air. ciële opgaven van daar de meeste sterfgevallen gedurende 24 uren op slechts 750 stellen, twijfelt men ef evenwel niet in het minst aan dat schier gedu id reude eepe geheele maand 1000 tot 1500 menschen dagelijks zijn weggeraapt. T U R K Y E. Konstantinopel den 14 Junij. De Grieksche Gezant Zagraphos had aan naji den Reis-Effendi officieel kennis gegeven van de troonsbeklimming van zij- nga tien Koningop dezelve zou geen antwoord gekomen zijnmaar alleen een H beptijs van ontvangst der mededeeüng. De pest, alhoewel in die stad zich vertoonendewas echter niet hevigen stierven niet meer, dan 10 menschen daags, zef Volgens bevel van den Sultan, moet de Pacha van Janina tot hulp aan van dien van Scutarie oprukken. De opstand in die stad was den I3den Junij «e nog niet gedempthoewel de Pacha reeds eene versterking van 2000 man voj ontvangen haddaar 09k de inwoners versterking hadden bekomen. De be ha; woners der bergen bleven nog rustig. De stad zelve was voor het grootste ngj gedeelte verwoest, er hejgon groot gebrek aan levensmiddelen te heerschen. Jt U S L A N D. 'J.l Uit Petersburg wordt den 27 Junij gemeld, dat Z. M. de Keizer van Rus- dct- Jaad Z. K. H. Prins Frederik aer Nederlanden tot Chef van het regiment Ros- towsche Grenadiers heeft benoemd, hetwelk van nu af aan den naam zal 1 R voeren van Grenadierrregiment van Prins Frederik der Nederlanden. 1451 De Russische stad Minsk is den 11 Junij door eenen hevigen brand ge- vii teisterdmeer dan 100 huizen en 4 kerken zijn eene prooi der vlammen ge- 5 woiden. :d"' ZWEDEN. 01 0)4 Jn dit landwaargelijk bekend isde oogst menigmaal niet gelijk staat aan het verbruik, tracht'mén thans door ontginning van vele woeste gron- j V1J -den iu deze ongelegenheid te voorzien. Sedert het begin van deze weik- ga' zaamiiéden in het jaar 1821 zijn in Jemtland 4,613,225 Zweedsche tonnen land h(.| .afgemeten en in 56 districten verdeeld geworden. In de provinciën Wester- bept- nor|and, Westerbotcen 'en Notbotten zijn 1,221,844 tonnen land afgemeten en iu!®' 75Ó koloniën aangelegd. In Herjedalen zijn 832,000 tonnen grond afgemeten. Uien. In Helsingjand en Calekarlien gaat de afmeting, hoewel later begonnen, plJlU even snél voort. Over het geheel zijn in de 'zes noordelijke provinciën reeds 3e],s. nagenoeg 7 milljoen.tonnen lands, of 21 millipenpn Rhijnlandsche morgen af- -ggjgeten. arieij PORTUGAL. Lissabon den 24 Junij. In verscheiden provinciën hadden er wederom 'hee; 0l,nistige bewegingen plaats gehad: dezelve waren echter van weinig belang, j 'let. hulpcorps voor Spanje zou weldra gereed zijn de grenzen over te trek ken, -Boorden Hertog van Palmella was aan de diplomatieke Agenten van de vreemde Hoven een r.oncJgaande brief gezondenin welken hij de staat kunde, welke hij zou volgen, openlegt. Hij zou zijn grootste werk maken, om de openbare orde te handhaven, buitensporigheden en bewegingen te stuiten; bij het verleenen van ambten acht slaan op hun die aan de Koningin diensten bewezen hadden, de.verdragen met de vreemde Mogendheden stipt in acht nemen, en de meest mogelijke spaarzaamheid betrachten. SPANJE. De Gazette de Madrid van deil 29Sten bevat, hetgeen volgt: H. M. de Koningin ontvangen hebbende het ontslag, hetwellc baar de Generaal Don Geronimo Valdez aangeboden heeft, ten aanzien van zjjne be dieningen van Opperbevelhebber van het leger en de reserveheeft als Ge neraal en Chef van liet Noorder leger en tot Gouverneur onder-koning en Kapitein-Generaal van Navarre benoemd, den Luitenant-Generaal Graaf de Saarsfieid, in aanmerking genomen zijnde zijn voortreffelijk gedrag en toege negenheid voor de kroon, zijn ijver voor de krijgstucht en zijne militaire bekwaamheden. De Generaal Saarsfield, Zegt een dagblad, is een Zwitser. Zijne be kwaamheid is bekend. Hij heeft zich in den onafhankelijkheids-oorlog on derscheiden. I11 1823 verliet hij de constitutionnele zaak en ging naar Frank rijk. Hij was toén zonder bevelhebberschap. Van den 27-sten schreef men uit MadridGeneraal Valdez heeft zijn ontslag als Bevelhebber genomen, uit wrevel, omdat de Koningin het Minis terie van Oorlog, hetwelk hij me-.le bekleedde aan den Markies Las Ama rillas had opgedragen. De koningin heeft daarop, zoo als men reeds wist den Generaal de la Herra, die over de reserve-divisie in Kastilie bevel voerdetot zijnen opvolger benoemd. Weinige dagen na die benoeming moet echter te Madrid een brief van Generaal de la Herra oncvangen zijn waarin deze, onder het voorwendsel zijner zwakke gezondheid, zijn ontslag als Bevelhebber der reserve-divisie verzocht. Men schreef dezen stap des Generaals aan zijne vriendschap voor Valdez toe, en was daarover te Madrid zoo verbitterd geworden, dat men hem naar Port-Mahon, op Minorca had verbannen, met verbod, om immer op minder dan twintig uren afstands van Madrid of van eene der andere Koninglijke verblijfplaatsen te verschijnen. Deze strafbepalingen moeten echter niet bij tijds ter kennis van den Generaal de la Herra gekomen zijn daar het anders geheel onverklaarbaar is, hpe hij zich aan het hoofd van de geheele beschikbare krijgsmagt der Koningin heefc kunnen stellen, om daarmede Bilbao te ontzetten. Misschien zal hij echter, na het bekend worden van die wapenfeit, wel weder in genade worden aangenomen. Volgens bevel van Don Carlos van den 25sten, zijnde geneesheeren, die geassisteerd hebben bij de operatie van het uittrekken van de kogel welke Zumala-Carreguy in de kuit ontvangen hadgevangen genomen. Onder hen bevindt zich de eerste geneesheer van den etat major, Don Theodora Gelos genoemd. Het blijkt, dat, om hem de operatie te doen, men hem eene al te groote dosis opium had toegediend. Uit Madrid wordt van 1 Julij gemeld, dat de Graaf de Torreno in die hoofdstad aangekomen wasen dadelijk eenen Ministerielen Raad gehouden had. Men verzekert, dat in die vergadering alleen zakenhet binnenland betreffende, besproken en dienaangaande besluiten genomen zijn. Gisteren hebben de directeurs van renten eene zamenkomsc met de Torreno gehouden, en zij zijn van hem weggegaan, tevreden over de uitleggingen door dien Minister gegeven. Een brief uit Bayonne van den 4 Julij meldt, dat reeds 500 Engelsche vrijwilligers te Bilbao aangekomen waren. Er waren in die stad bij het vernemen van den dood van Zumala-Car- reguy gedurende bet belegopenbare vreugdebedrijven geschied. DUITSCHLAND. Uit Baden-Baden wordt gemelddat de Prinses van Oranje voor zich en haar talrijk gevolg een verblijf in de Promenadegedurende twee maan den, voor 2000 ff. heeft gehuurd. Tot op den 26Junij telde men 3,359 vreem delingen, hetgeen de helft minder is dan in het verleden jaar. Uit Triest wordt geschreven, dat men aldaar zeker verwacht ^ad, dgc Koning Otho bij zijne troonsbeklimming de Grieksche Godsdienst zou aange nomen hebben, zoodat het berigt, dat dit niet was gebeurd, njet ^eer aange naam voorde Grieken, die te Triè'st woonden, geweest was. GROOT-BRITANNIE. Londen den 8 Julij. In het Huis der Lords is Magn^ag eene petitie ter tafel gelegd door deil graaf van Ripondoor meer dan 6000 inwoners van Canada geteekerid, waarin zij zich beklagen over dè aldaar bestaande mis bruiken en de tusschenkomst van het Parlement jnroepenopdat er eene betere verhouding worde vastgesteld tusschen'bet Wetgevend Ligchaam en het Uitvoerend Bevind. In het Huis der Gemeenten heeft insgelijks Maandag Lord Stanley ver klaard, dat hij meende, dat de wet op dé iersche tienden in twee stukken moest geplist worden, waarvan het een de verandering van hèt tiendestelsel het ander de aanwending van gelden tot andëredan kerkelijke einden behelsde. Den 7d?n werd die wet.het eprst gelezen en de ^vyeede lezing op Maandag bepaald, In die zitting heeft Sir R. Peel zich in denzelfden zin, als den vorigen dag Lord Stanley uitgelaten. Docli de Minister Lord .hfhn Russell weigerde stellig zijne goedkeuring aan zplk eene splitsing te giveb.' Ook de heer Shaw was voor eene splitsing gesteipd, keurde de vervreemding van eep deel der inkomsten af, ën wilde het Huis opmerkzaam hebben gemaakt dat, volgens het nie'tiwe plan, de geheele bezitting der iersche geestelijk heid 11a de voorgenomen inkortingnaauwelijks viermaal hónderd en vijftig duizend ponden sterling bedragen zou, vragende óf zulks te veel Was voor het onderhoud van twaalf Bisschoppen en twee honderd en acht" geestelijken van minderen rang. Hij en zijne vrienden zouden zich tegen geene verbe teringen in de inrigting der Iersche Kerk verzettendoch vreesden dat de nieuwe maatregelen niet werden voorgeslagen omdat die Kerk te zwak, maar omdat zij te magtig wasen dat men de Protestanten dwingen wilde dat land te verlaten of hun geloof te verzaken. Niet zoo zeer de Ministersals degenen die hen van buiten af tot zulke besluiten aanspoorden, wilde hij in hun bedrijf gelaakt hebben. Het tweede bataljon hulptroepen voorde dienst der Spaansche Koningin, sterk 400 mail is den 7den van Greenwich naar San Sebastian vertrokken. De stoombootdie met het eerste bataljon vertrokken washeeft ongemak aan de werktuigen gekregen en is te Plijmouth binnengeloopen. De laatste berigten van de Kaap loopen tot den 11 Mei, welke mel den, dat de oorlog met de Kaffers als geëindigd moet beschouwd worden daar er oneenigheid tusschen de vijandelijk Opperhoofden ontstaan was. De ko loniale troepen hadden hen tot diep in het binnenland teruggedreven. Een zekere IV. Parker, die van de Kaap te Londen gekomen is, beeft zich tot Lord Russell begeven en zijn voornemen gezegd, om te bewijzen, dat al de rampenwelke de kolonie in den Ratsten tijd getroffen hebben aan den verkeerden weg, welken het Gouvernement ingeslagen heeft, te wijten zijn. De leden der Europesche Luchtreizigers-Maatschappij vermelden in de Engelsche dagbladen dat hun eerste luchtschip, de Arend, 160 voet lang, 50 hoog en 40 voet breed, hetwelk met 17 personen zal bemand worden, te zien is op een dok in de nabuurschap van Kensingtonalvorens zijne eerste luchtreis van Londen naar Parijs en vice versa te doenhetzelfde schip zal daarna eenige luchttogtjes ondernemen naar Amsterdam, Brussel, Ber lijn, Munchen en Madrid.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3