I M. de Keizer van Rusland heeft bij eene ukaze de burgerlijke regten L de belijders der Israëlitische Godsdienst bekrachtigd: bij dezelve worden L.re districten aangèwezen-, waar zij zich tér woon kunnen nederzetten. i0or deze bepaling zal tevens gezorgd worden voor eene behoorlijke opvoe. L der kinderen. 'GROOT-BRIT ANN IE. f Londen den i Jnlij. Lord Melbourne heeft in het Hooger-Huis aange- tondigd, dat hij voor de sluiting der zittingen een ontwerp van wet omtrent L Gemeente-Besturen in Ierland zou voordragen. jiaandag 1. 1. heeft O'Connell zich in het Lagér-Hhis beklaagd., dat van £t gelooide ontwerp van een nieuw stelsel van Iersche armwetten niéts Lamen re kennen gegeven, dat indien zulks binnen weinige dagen nier Eeschièdde, hij zelf dienaangaande een ontwerp zou ter tafel brengen. [n het Lager-Huis is verder de .wet op de huwelijken der Roomsch-Katho- Uen m Ierland ten derde maal gelezen en aangenomen. De wet op de Municipale .Corporatien wordt verder beraadslaagd. Lord Durham, behuwdzoon van Lord Grey, is tot Ambassadeur van 'het Russische Hof benoemdin plaats van Lord Londonderry, welke door Lei vorig Ministerie benoemd was.. Deze benoeming wordt ook door de bla den der Torys goedgekeurdomdat zij de staatkunde van Rusland in Indien weer vreezen, en meenen, dat een bekwaam persoon alleen in staat is, om plannen van Rusland ten dien aanzien te doorzien én te, verijdelen. Het getal der manschappendie zich tot heden tóe tot de dienst naar Spanje hebben verbonden, wordt óp ruim duizend begroot, de meesten waarvan vroeger onder de garde te voet dienden. Het vertrek van het eerste bataljon is op nieuw verschoven. Een dagblad merkt hieromtrent aan, dat de toestand van die vrijwilli gers zeer beklagenswaardig is, daar zij aan alles gebrek hebben. Hetzelve vervolgt aldus: Het is trouwens niet te verwachten, wanneer men dit alles opmerkt, dat andere lieden, dan die op 't punt zijn van door gebrek om te komen, ronden, deel nemen aan eene dienst, welke niets belooft dan ongemak en Ontbering. De beste soldaten der Engelsche armee zouden lang voorbereid moeten wezen, om voor den berg-oorlog geschikt te zijn. Wat moet liet j 1 lot wezen van mensehen, die door armoede reeds verzwakt, ongediscipli- teerd en ongeoefend zijnen die geene andere aanbeveling hebben dan het- {ren ieder Engelschman'beZit een moedig hart? Maar de onversaagdste Jthoeft eenige kans van te slagen, en kan geene physieke onmogelijkheden te boven komen. Uit de weerkundige waarnemingen blijkt, dat de afwisseling der tem peratuur gedurende de vorige maartd hierin Engeland grooter geweest is dan iemand zich uit vroeger tijd kan herinneren, zoodat de thermometer meer dan tens, ttisschen den io en 21 Junij, binnen hetzelfde etmaal, een verschil van meer dan 40 graden heeft opgeleverd. Omtrent den toestand van Ierland wordt het- volgende medegedeeld: In-het westen van dat land blijft toenemend gebrek heerschen. Dui- zende huisgezinnen missen alle behoorlijk voedsel en zijn genoodzaakt zich met schelpvisschen en raauwe groenten bij het leven te houden. De Com missie, die benoemd is om redmiddelen uit dezen nood te beramen, heeft zich verpligt gezien bekend te maken, dat de gewone hulpbronnen bijna zijn uitgeput, en dat de ellende in een volgend jaar nóg grooter z.al wezen, zoo niet eenig uitgebreid plan bedacht en in werking, gebragt wordt om den ar men werk te verschaffen. 4 De Lord Luiteüiant van'Ierldhd h"éêft in een circulaire de bevolking van Ierland vermaand, door<geene openbare optogten voedsel aan de partijzucht te geven. 1 Dè berigten van de Kaap de Goede Hoop gaan tot. den 16 April. De troepen vervolgden nog altijd de KaiFers, maar waren sedert de laatste brie ven niet met hen Haags geweest. Van wege de 'in de Kaapstad gevestigde commissie was bekend gemaakt, dat zij bereids 1,212ponden sterling aan in schrijvingen ontvangen had, ter tegemoetkoming dergenen die door den vijan- deljfken inval bijna alles hadden verloren. """"We-wrr F R A N K R IJ K. T/ Pakijs den 30 Junij. Het Journal det Débats bevat: Eene telegraphische depeche heden ontvangen meldt, dat Bilbao zich den U7stgn tip den middag nog staande hield. Dndértusschen bevalt deze telegraphische depechè de Fransche dag bladen niét. Zie hier wat de Courier Franpais er over hêeft: Dezè uitdrukking hicldzich nog staande'is alles behalve bemoedigend. Dè'telegranph zou zich atipèrs uitdrukken, indien er nog eenige waarschijn lijkheid béstond, dat de Stéd zoü ontzet worden. Men begrijpt niet hoe fnet -8,000 man Éspartero en Latre niet eenige beweging hebben kuririen be werken ten- einde de stad te naderen langs een ander punt en dezelve te'hulp te-komen.' De ontmoediging welke de dood van Zumala-Carreguy ouder -de Carlisten 'moest te weeg brengenen die den s$sten bekend werd, kon 'toch eene gunstige gelegenheid opleveren om dezelve den eösten of epsten aan te vallen. Omtrent de aan Ié Vangehe werving voor het Spaansche hulpcorps leest "men nog: Wat hef getal officieren aangaatdie zich en hunne diensten aangeboden hebben, zoo kunnen wij uit eene zekere bron melden, dat hetzelve reeds tot mieer dan 300 geklommen is, en met betrekking tot de soldaten 2000 man zijn geheel gereed om een engagement aan te gaan, welke echter niet zal aangenomen, worden dan na de aangeduide teékening door de daartoe gestelde inagien. Dan zal ook de uniform aangenomen worden. Het blijkt, dat de vrijwillige detachementen zich ónder bevel van hunne officieren naarBayonne ztiilkn begeven. Vóór eenige dagen was er wederom spraak geweest van eene wapening van den kant van Rusland. Ziet hier hetgeen men in de Ambassades omtrent dit ioncwerp vernomen beeft Vooreerst. Het is niet waar dat Rusland den geringsten aanslag tegen de Porte, zijnen getrouwen bondgenoot doen zal; wel verre dat Rusland met geweld de uitvoering van de onderling overeen gekomene geldelijke engage menten zal .vorderenzoo heeft hetzelve reeds het meeste van de oorlogs lasten, welke de Porte Rusland verschuldigd is, weder gegeven, en zal daar mede voortgaan. Uen.'tweede. De wapeningen zijn integendeel bestemd om de Porte in hare plannen bij te staanwelke zij kon hebbenom achtereenvolgens alle -hare oproerige Pachas te onderwerpen. Indien bieronder Aegypte begrepen wordt, zegt de berigtgever, wat moe iten in dat geval dan Frankrijk en Engeland doen. Eén bijzonder berigt geeft in een postscriptum het volgende te lezen: Men heeft het gerucht verspreid dat Portugalette in de magt der Carlisten -gevallen was, en men legde uit deze omstandigheid de verlenging van het beleg van.Bilbao uit r; De Fransche Luitenant-Generaal .Donriadteu is dezer dagen ongemerkt ■uit Frankrijk.verdwenen, en 7.00.als men thans verzekert, in dienst van Don •CaWos overgegaan. Het.is .een man-, die zich gedurende zijne geheele loop. bwmaU een ijverig aanhanger-van den oudsten tak der Bourbons heeft doen kennen, en zich daardoor en vooral door dé gestrenge wijze, waarop hij in i8i6,toen hij te Grenoble bevel voerde, eene oproerige beweging ondet het landvolk in dien omtrek heeft gestuit, bij de partij der zoogenaamde libe- •jien' ze-ei gehatft heeft gemaakt. Het Hof der Pairs heeft -Dingsdag den jasten deszelfs verhoeren vow*, gezet. In dezelve heeft de beschuldigde Reverchon het meest het woord gevoerd, zich tegen den loop van het proc.es verklaard, eene zoogenaamde vrije verdédiging geffischt, het Hof van incompetentie beschuldigd, eii zich voor cenen hevigeu en voortdurenderi republikein uitgegeven. Den 1 sten Julij. De heer Broglie heeft gisteren eene conferentie met den Hertog de Frias, Ambassadeur van Engeland en den heer Lehon gehou den. Talleyrand heeft eene audiëntie bij den Koning te Neuilly gehad. De Cohstitutiönnel bevat het volgende Hei gerucht liep gisteren op de beursdat de depêchewelke aankondigde, da: Bilbao zich den cysten des middags nog verdédigdeaan het Gouverne ment andere tijdingen had aangebragtwelke hetzelve niet dienstig geoor deeld heeft, bekend te maken. DelGazette de Trance, verhaalt aldus het gedeelte van de depêche, hetwelk achtergehouden zou zijn: Portugalette is met de bajonnet ingenomen. Alles doet gelooven dac Bilbao zich den 2psten des avonds of den eSsten des morgens "heeft moeten overgeven." Het is zeker, vervolgt de Const itytionneldat de vreesachtige formule, door de telegraphische depêches omtrent den toestand van Bilbao aangeno men, een ruim veld voor gissingen .en onderstellingen oyerlaat. Ondertus- schen heeft het gerucht door de Gazette medegedeeld, slechts een middel matig crediet gevonden, wij moeten er zelfs bijvoegen, dat men op eene meer stellige wijze zegt, dat het Góuvernement de tijding ontvangen had, dat Bilbao het den 29Sten'nog "hield. Var, eenen andere kant wordt het volgende medegedeeld: De tijdingen van de grenzen stemmen eenparig overeen ten aanzien van den dapperen weerstand door het garnisoen en de bevolking van Bilbao tegen de in het werk gestelde pogingen van de Carlistisehe troepen. Indien da,s ook de stad den apsten des avonds gecapituleerd heeft, zooals het gerucht .dezen morgen in Parijs liep, zoo heeft dit slechts plaats gehad na een hevig beleg van vijftien dagen, en het mag gegist worden, dat het gebrek aan hulp en ainunitie alleen oorzaak van deze onderwerping is. Het vervolg van het berigt van de zitting van het Hof der Pairs van den 30Sten, geeft te kennen, dat de beschuldigde Reverchon, door den Procu reur-Generaal schuldig is verklaard, wegens zijne uitdrukkingen in het ver hoor uitgeslagen, aan beleediging des Konings, en t.ot 5 jaren gevangenis, 5 jaren ontzegging van burgerlijke regten en 5,000 fr. boeten veroordeeld is. Den iden Julij. De Moniteur deelt de volgende telegraphische depe che mede Bayonne den 1 sten Julij2 ure. De bevelhebber van de Sapho berigt hetgeen volgtDe 29sten verdedigde Bilbao zich nog altijd. De Generaal Lahera, welke Valdez vervangen had, marcheert op deze plaats, welke thans genoegzaam verzekerd is. De Prefect van de Seine heeft doen bekend makendat elke Fransch- man, die wil, zich bij het vreemde legioen kan aanmelden, ten einde onder deszelfs vanende zaak van Christina in Spanje te gaan verdedigen. Twee Commissarissen, de een een Franschman, de ander een Span jaard, zullen van daag naar Algiers vertrekken, ten einde bij de inscheping van het vreemde legioen tegenwoordig te zijn. Het Hof der Pairs heeft den 1 Julij de zaak van het proces voortgezet. Er gaat veel spraak van de uitrusting 'van eene groote vloot; welke niet alleen ter blokering van de Spaansche kust zóu benoodigd kunnen zijn. MENGELINGEN. De SPUNGING-HOUSES Tz LONDEN. Het Spunging-House in Londen, is eene soort van depot-huis, waarin men de lieden plaatst, die buiten staat zijn hunne schulden té betalen, en alwaar de cipier zich belast, het weinige geld, dat de ongelukkige nog mogt over hebben, van hem op te zuigen, zoo als het woord spunging overigens aan duidt. Om van deze inrigting een juist denkbeeld te kunnen vormen, zul len wij eene korte schets van het te dien opzigte voor eenige jaren met eenen zekeren Trueba gebeurde, geven. Op eeneh schoonen herfst-avond, van 1823, jverd er aan het huis van Trueba, in Russell-street, terwijl deze met eenen vriend in gesprek was, hevig geklopt. „Is Trueba de oude hier?" vroeg eene zware stem, toen de knecht de deur had geopend. „.Ik ben het," antwoordde Trueba zelf, dje geen kwaad vermoedde. „Wat wilt gij?" Vijf of zes mannen van een zeer roofziek uiterlijk treden binnen; aan hun hoofd bevond zich een lang en mager persoon, die, de hand naar True ba uitstrekkende, riep, Zie hier onzen' fnaftT" Toen trad dé heer Donaty, opperhoofd viiï deze menschen-gedaantens eenige stappen voorwaarts, raakte onzen beid,- die alsnu zijn buit was, met den vinger aan, hem zéggende: „Gij móet de goedheid hebben, Mijnheer, met mij naar Greatshire te gaan." In dezen donkeren gang, welke ten tijde van Addisson niet zonder ver maardheid was, bevond zich de gastvrije womng van den heer Donaty. Daar was het, dat Trueba gedwongen Wérd zij'üeh Intrék te nemen, zijne vrouw eivdrie nog zeer jonge kinderen vol droefheid achterlatende. De deur van eene kleine kamer op de epfste verdieping, welke op eene binnenplaats uitzag, en waarvan de ramen tnet zware ijzeren traliën waren 'voorzien, werd door hem geopend. Een slecht bed, dito tafel en een stoel maakten het ameublement uit. Naauwlijks was hij daar, of eene meid kwam hem zes shillings (ƒ3.60) voorden nacht afvragen; eene buitensporige som, waarover hij zich echter niet beklagen kon, en welke hij gereedelijkbetaalde. Na eenige uren rust genoten te hebben, werd hij ten zeven ure des och tends door zijnen onverbiddelijken schuldeischer gewekt, die hem de beta ling kwam vragen, niet alleen van de schuld, maar ook van de kosten, welke er reeds op gevallen waren en er het bedrag vier malen hooger van bragt; op zijn weigerend antwoord, leverde hij hem aan de PhilisUjnen over. Na in de spreekkamer te hebben ontbeten, vertrok Trueba, onder geleide van eenen officier des Shérifs, die hem naar de gevangenis vanMarhalsea bragt. Hier öpent zich een ander tooneel, de voörioopige bergplaats is niets naast de gevangenis. Marshalsea een der oudste gevangenissen van Londen dreigt gedurig in te storten. Voor eenigen tijd viel een gedeelte van eene zoldering op "het hoofd der ongelukkige inwoners van deze hel. De zalen waarüit alle zindelijkheid schijnt verbannen te zijn, het ziekelijk aanzien der gevangenen, de armoede en de ondeugd, welke overal in deze gevangenis gevonden worden, doordrongen den armen Trueba met walging en afschuw. Des middags vond hij een vrij goed .middagmaal, doch èen zeer slecht gezelschap. Men sprak daar eene taalWelke hij niet verstond. In deze taal, welke door alle de gaauwdieven en het-gemeen van de City wordt ge sprokén, verhaalden deze Heeren hunne heldendaden, welke op eene ge dienstige vvijze aan Trueba in het goed Engelsch werden overgebragt. Na het éten ging het gezelschap uiteen, en onze held ging op de binnenplaats de vrije, lucht genieten, nadenkende over zijnen'tegenwoordigen toestand, toen hij tegen acht uren werd uitgenoodigd de zitting van den vrijen klub bij ta wonen. De vrije klub achter de grendels van Marshalsea! Dit was

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3