pes Kosteloos Sn de zangkunst te oefenenten einde langs dien weg het ge zang op de scholen verbeterd te zien. Ook is men aldaar werkzaam om de onderwijzers op gelijke wijze te oefenen in de wiskunde. Het gecals-in Ï833, de scholen bezocht hebbende kinderen, heeft 16,539 bedragen. In Vriesland zijn almede eenige verbetingen aan het schoolwezen ten deele gevallen; wordende de herstelling van schoolgebouwen in steden en dorpen, waar zulks'nog wordt vèreischt, naar gelang der omstandigheden aanhoudend voorgezet.' Het geheele getal der schoolgaande kinderen heeft bedragen 31,123. In Overijssel is het schoolwezen in 1833, even als in vorige jaren, blijven vooruitgaan. Inzonderheid was de verbetering zigtbaar op die plaatsen, al waar in den loop des jaars andere en minder geschikte onderwijzers door nieuw benoemde vervangen zijnof daar bekwame onderwijzersdoor de vernieuwing of verbetering hunner schoollokalen, in staat gesteld zijn-om het onderwijs goed en doelmatig te kunnen geven. I11 Groningen heeft het schoolwezen in 1833 geene merkbare veranderingen ondergaan. Hetzelve behield zijnen vorigen geregelden gang. De onderwij zers bleven in het algemeen yol ijver voortgaan in de voorbeeldige betrach ting hunner pligten, gelijk ook meestal de scholen trouw bezocht werden. Dit mogt echter hêt geval niet zijn in den winter van 1833 toen in sommige streken het hooge water eenen geheelen stilstand in het schoolhouden lïeeft té weeg gebragt. Dp te Groningen bestaande zangvereenigingwaaraan zes en vijftig onderwijzers deel hemeninSakt góéde vorderingen en vindt veel ojidersténhirig, In TJrenihc is, eindelijk, het Jager schoolwezen gedurende het jaar 1833 wederom, é'eiiigZins verbeterd, 'alhoewel, gelijk het verslag luidt, er ten aan zien der verbetering vah een aantal schoollokalen en van de bezoldiging van onderwijzers nog veel te wenschén overig blijft. Het getal leerlingen beliep in Januarij 183310,286, waarvan 5,472 jongens en 4,824 meisjes te zamen verdeeld over 124 scholen, Wij deelen nog de volgende bijzonderheden mede van den heer Mr. Jacob Carel van de Kasteele, wiens overlijden binnen 's Gravenhage, op den isten dezer, wij in ons vorig nummer gemeld hebben: Mr. .7. C. van de Kasteele was geboren den 26 Maart 1780. Na zijne stu diën aan de Leydsche Hoogesehool uitmuntend te hebben volbragt, zette hij z.ich als Advocaat in zijne geboortestad neder, alwaar hij spoedig met de be trekking van Advocaat-Fiscaal bij het Hoog-Geregtshof der provincie Holland bekleed werd. Gedurende eenen geruimen tijd dezelve vervuld hebbende, werd hij, onder de Fransche Rege.ring, benoemd tot Advocaat-Generaal bij het Hoog-Geregtshof der Hoilandsche Departementen. Sedert vervulde hij nog onderscheidene andere betrekkingen in de Regterlijke Magt, en sints 1824 droegen de Staten vnn Holland hem het lidmaatschap in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op. liven als zijn vader, beoefende hij de fraaije Letteren, en deed, in 1822;, een Holland.sch gedicht het licht zien, ten titel voerende: Het 's Grdvenhaagsché Bosch, hetwelk veel bijval vond, en door ieder kenner zeer geroetnd werd- Hij werd algemeen bemind en geacht en onderscheidde zich, in de verschillende, door hem waargenomen betrekkin gen. Eene diep bedroefde gade en een talrijk kroost, betreuren het verlies van haren beminden: echtgenoot en deszelfs, te vroeg aan hetzelve ontval len vader. Den 2den dezer is té Maassluis de tweede haringjager aangekomen, medebrengende 88 ton haring. Men berigt uit Middelburg van dep isten July Op heden is' het $ich alhier bevindend detachement van het reserve-bataljon der 13de afd.eeling infanjefie afgelost door een-detachement van het reserve bataljon der 18de afdeeling, yanVlissingen80 man sterk; en is te fort Bath het detachement van het reser.ve-bataljon der ifide afdeeling vervangen door éen detachement van het reserve-bataijon der 13de afdeeling, mede van Vlis singen, 250 man sterk. Ook vernpmen wij, dat zekere Petronella Kaasmaker, oud 35 jaren, geboren en laatst woonachtig te Houtenisse, arbeidster van beroep, door het Hof van Assises in deze provincieis schuldig verklaard aan misdaad van Kindermoord en dienvolgens tot de doodstraf is veroordeeld. Uit 's Hertogenboschschrijft men van den 2 Juljj Volgens berigten uit de Langstraat moeten de jongste stormen en vloeden aldaar nog al eenige schade, vooral aan het hooi, hebben te weeg gebragt. Naar men uit het Kamp van Rijen, van den 2psten Jnnij, schrijft, heb ben er, ten gevolge van de aanhoudende stortregens, in de laatste dagen geene exercitien der aldaar liggende troepen plaats gehad en zijn er geene parades noch inspectiën gehouden. Den 2isten heeft de veld en rijdende ar tillerie, welke in den omtrek van het Kamp gekantonneerd zijn, op de hei de, over het Kamp, naar de schijf geschoten. Den 22Sten hebben de corp sen muzijk voor Z. K. H. den Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs tweeden Zoon, die bij Z. D. H. den Hertog van 'Saxen-JVeimar het middagmaal ge bruikten, de volgende stukken uitgevoerd: ouverture du Valet de Chambre idem de Masaniello en eene pot-pourri uit la Dame Blanche, van Torramoretl. Den 82scen hebben onderscheiden dezer muzijk-corpsen in de officiers-ten ten verschillende stukken uitgevoerd. Dienzelfden dag hebben ook de krijgs- fieden der 2de afdeeling die bij het wekelijksch schijfschieten te Breda heb ben uitgemunt, voor de daartoe bepaalde prijzen naar de schijf geschoten. De schijven, ten getale van drie, namelijk een voor elk bataljon, bestonden uit drie Brabar.dsche-voltigeursdie levensgroot waren en het geweer ten voet hadden. De uitgeloofde en bepaalde prijzen bestonden in Duitsche porselei nen pijpen met zilver beslag en ketting, uit zilveren ruimnaaldplaatjes en uit Zilveren ruimnaalden met dito kettingjes. Bij het behalen der prijzen werd door de muzijk der 2de aldeeling het JVelhelmus aangehevenwelke bij den op- en aftogt deze krijgslieden geleidde, wier getal omstreeks 120 beliep. De van alle zijden doorschoten vijanden werden in zegetogt rondgedragen. Eindelijk, den apsten is er kerkparade voor de Katholijken gehouden. AMERIKA. De zitting van het algemeene Congres te Me_xico is den 3osten April ge sloten.' In bet verslag, bij die gelegenheid medegedeeld, wordt te kennen gegeven, dat er van het Spaansche. hof openingen ontvangen waren-tot bet hernieuwen van een handelsyerkeer tusschen de twee landen; hecwelk als een voorbereidende maatregel werd aangezien om de onafhankelijkheid van Mexico te erkennen. .Ir Van de aardbeving in Chili ontvangt men, nog steeds de treurigste be rigten; behalve ConCeption, dat niets meer dan een puinhoop is, zijn de kleine steden ChillianSalea, Armandeau, Lingus, Envas, Pensud, St. Car los Vallaija en Armijles verwoest. De schok kwam uit het Zuid-Oosten en geen gebouw kon deszelfs hevigheid weêrstaan, Te Talcahuana is een schoo- nerscbip over de stad benen gevoerd. A E G Y P T E. Uit Athene wordt de volgende brief medegedeeld: De nieuwstijdingenwelke wij van Jeruzalem ontvangenzijn zeer be droevend. Sedert veie jaren had de pest op eene zoo verwoestende wijze bet land niet verteerdals zij het sedert den zomer van het voorgaande jaar doet. Het Roomsche klooster is van de ziekte niet verschoond gebleven, want deze keer zijn alle voorbehoedmiddelen, welke men gewoonlijk nam, zonder uitwerking gebleven. Het is namenlijk het gebruik, dat dadelijk als de tijding van het uitbarsten der pest zich in het Franciscaner klooster ver spreidt, dat hij van de broeders.die het ambt van Priester waarneemt, zich yet£terkt door het gebruik van de Heilige Sacramenten waarna IJj het-kloor ster verlaat om zijne betrekking als biegtvader gedurende het aanhoudender ziekte waar .te nemen, en om de geloovigen met geestelijke middelen bij'te staan en alle andere personen, van welke godsdienst zij ook zijn met ligcha- melijke mi Idelen zonder diegenen der broederswelke door de ziekte niet aangerand zijn, bloot te stellen. Hij trekt dagelijks op een gezet uur aan eene klok voor bet klooster geplaatst om kan zijne ambcs-broeders aan te kondigendac de besmetting hem nog niet aangerand beeft. Wanneer de klok onaangeroerd blijft, is dit een teeken, dat hij onderdo besmetcing gevallen isen een ander bereidt zich om zijn leven als Priester van de pest uit enkele Christelijke liefde te eindigen. De bewegingen in Syrië hadden te Jeruzalem vele pelgrims opgehouden, die in het kloö'ster hulp hadden gezocht en dezelve ook vonden: de opstand van deze provincie had ook vele Katholijke van Jeruzalem uitgenoodigd om zich naar het klooster te begeventen einde hun leven en bezittingen te be warendaar heeft het geloof en Christelijke liefde getoond, dat men geene buitengewone offerhanden vreest, wanneer overal elders bet koude egoismus alleen 11 bejegent; het is bij gevolg niet te verwonderendat de pestziek in het midden van het klooster vertoond heeft., en zoo is het geschied, dat dit jaar 19 Franciscanen, als slagtoffers van hunnen .ijver, en met .eenen hel denmoed, welken het geloof alleen aan éehen Christen in 'kan boezemen, bezweken zijn. T U R K Y E. In plaats van bet voor korteh tijd gestorven geestelijk opperhoofd Van de Katholijk-ArmeniscHe natie is Enkserdschi-Oglu-KiCkor (van de Armenische Mechikaristen-Congregatie in Weenen)éls Patriarch erkenden ih deze betrekking met den gewonen eermantel bij de Pórte bekleed geworden. De. nieuwe Patriarch wordt als een door vroomheid en kennis uitblinkend man geroemd. Berigten uit Scutari vaneenen anderen kant, als onze voorgaandegeven den toestand der stad ais zeer bedroevend en gevaarlijk op, daar de Pacha door het bezetten van het kasteel, de buitenwerken en den Bazar steeds de stad in zijne magt had en een verzoek der burgers om te capituleren door Kern was van de hand gewezen, daar hij de hoofden der voornaamste oproerigeu geëischt bad. SPANJE. Omtrent Bilbao wordt het volgende opgegeven: Bilbao is geene vestingsterkte. Slechts is die stad in het begin van den tegenwoordigen oorlog met eenige verdedigingswerken gedekt geworden. Hare ligging op eene vrij breede rivier en véle gewigtige werken, door welke zij wordt geflankeerd, stellen haar in staat oiti zich vrij lang te kunnen verdedigen. De kleine stad Portugalette. die aan Bilbao tot haven verstrekt, is.op drie uren afstands gelegen. Den aosten waren te Portugalette middelen tot bij stand gezonden, dóch men had ze niet tot daar kunnen opvoeren, wijl de Carlisten, vaartuigen met steunen geladen hebbende doen zinken, de vaart op de rivier hadden gestuit. Ten aanzien van den voortgang der Carlïsfen verneemt men dat er in de helft van de vorige maand wederom drie nieuwe bataljons gevormd zijn. Dezelve bestaan uit de gevangene Christinos, wélke zich onder de vanen van Don Carlos hebben geschaard; een zekere Tarragual is hunne aanvoerder, de andere bevelhebbers zijn Navarrezen. De Carlisten van Kataionie en Gallicie hebben Don Carlos om officie ren gevraagd, welke zich aan het hoofd van de aldaar omzwervende talrijke benden guerillas plaatsen konden. Dien ten gevolge was aan de officieren van het leger in Navarra aangekondigd, dat zijdie zich daartoe wilden anbieden, dadelijk eenen graad zoudeh verhoogd worden. Nog weet mén niets van de bewegingen van Valdez. In het Journal des Débats las men echter voor eenige dagen een artikel, waarin betoogd wordt, hoe veel de Cariisten in Zumala-Carre'guy verliezen, de vólgende zinsnede: Zuinala-Camguy hield, op het oógehbfik van zijnen dood,, ongehinderd het veld, en handelde-op alle punten aanvallender wijze. De troepen der Ko ningin hadden, met uitzondering van ifampelunaSan Sebastian, Bilbao en Vittoriaalle hunne sterke plaatsen ontruimden de Generaal Valjez. was gedwongenom eene door de Ebro gedekte stelling in te honden. Die Ge neraal heeft zelfs, toen hij dén 18 Junij tot ontzet van Bilbao oprukte, tet; Zuiden van Vittoria de oevhrs dier rivier gevolgd, in plaats van in eene regte lijn het land door te trekken'. Don Carlos beeft het volgende besluit van-den- 20 Junij beltend gemaakt. Vernomen hébbende, dat het opgeworpen revolutionnair bewind, er niet in kunnende slagen om door deszelfs begoochelingen de rijen van zijn leger met nieuwe Spaansche slagtoffers te vermeerderen, aan zijne agenten in En geland, Frankrijk en te Érussel bevolen heeft om tot e,ene werving van vreem. delingen over te gaan, zóo heb -ik besloten en bes.ljuif gelijk vblgt: 1°. Ieder vreemdeling, zonder verschil van rang of stand, die tegen mijne wettige regten de wapenen opvatten, of in wat opzigt in het leger der op. standeiingen dienst nemen zalzal beschouwd worden als buiten de wet .ge. sceld en geen genot hebben van de bepalingen,der overeenkomst betrekkelijk de uitwisseling der gevangenen, den 28 April jl. op mijne magciging door den opperbevelhebber mijner troppen te Asarta onderteekend. 20. De in bet vorig artikel bedoelde vreemdelingenwelke in banden rn-ij. ner troepen ntogten vallen, zullen worden doodschoten; zullende.hun slechts de noodige tijd gelaten worden, om de vertroostingen der godsdienst te omi vangen. 30. Zoodra de oorlog geëindigd zal wezenzal geen der vreemdelingen, die tegen mijne regtvaardige zaak de wapenen gevoerd hebben in mijne Sea- ten kunnen blijven of immer derwaarts mogen terugkeeren en er.geenen han del mogen drijven noch goederen of eigendommen bezitten, op straffe va» als overtreder van de wetten dér rijks behandeld' te, worden. Gij ziijt u hiernaar rigtenen aan mijn besluit de meest mogelyke open baarheid geven, zoo binnen als buiten mijn gebied. ZWITSERLAND. Het misverstand, hetwelk tusschen dit land en de Duitsche Staten gedu. rende geruimen tijd plaats heeft gehad, schijnt einde-lijk uit dén weg te zijn geruimd. De Oostenrijksche en BeijersChe Gezanten-, zijn den 23 Junij te Bern aangekomenalwaar zij door de Regering verwelkomd zijn en ter hun ner eer een diplomatiek ditien gegeven is. Het Eedgenootscbappelijk bewind, heeft aan de overige kantons een, aantal stukken betrekkelijk de plaats gehad hebbende moeijelijkhédén töege-l zonden, waarbij een berigt was gevoegd, in hetwelk onder anderen gezegd! wordt, dat de geschillen ten gevolge van wederzijdsche inschikkelijkheidI bijgelegd zijn. Er wordt echter van de terugkeer van de Badensche, Wurtembergscie en Sardiiiische Gezanten nog niets gemeld. D ÜITSCHLAN D. Het derde eeuwfeest van de verdrijving der Wederdóópers uit Munster, is den 29Sten Junij aldaar gevierd. De feestviering beeft vooral bestaan in kerkelijke plegtighedeti en optogtendes avonds werd de Lambertustoren en bijzonder de drie ijzeren kooijen op denzelvetf, waarin de lijken van de drie aanvoerders Jan van LeydcnKnipperdolling en Krcchting opgehangen waren geworden, verlicht.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2