A#. 1835. LEYDSCHE r COURANT. N v Vrydag sr. k- den s6 Junij. «,T>4 ]'"v ÜV ■- -,. y- "V-i* f*v V -• lv~ vemen r ■rbas' y/jOdiUI Vï" -ie; NEDERLANDEN. Leyden den 25sten Junij. 'ii' "ben berigten uit Java tot den 7 Februarii 1835 ontvangen, meldende, ar het plan had opgevat, om tusschen Buitenzorg en Batavia, lengte van ongeveer 8 uren gaans, een kanaal akn te leggen, et moeijelijker vervoer te land grootendeels zoude worden ver- ;t verval van water tusschen het hoogste en laagste punt op dat 494 voet zijn. Deze voor partikuliere rekening aan te vangen zal. door het Gouvernement worden ondersteund, mits het ka- i„.j ,a et zeker aantal jaren lands eigendom worde. 26 Jahuarij is de Pangeran Adipatli Ario Mangkoe Negoro, Rid- Wilitaire Willemsdrde, die in verschillende omstandigheden, voor- jfjarigenJavaschen oorlog, blijken van zijne gehechtheid aan het he Gouvernement heeft gegeven, te Soerakarta overleden, en •loor zijnen kleinzoon den Pangeran Adipatti Ario Praboe Prang- reeds sints eenigen tijd het in dienst des Gouvernements staan- ziins grootvaders commandeerde. Gravenhage meldt men van den 24sten dezer het volgende: heeft, naar men verneemt, dezer dagen tot Ridder der orde derlandschen Leeuw benoemd den hoog welgeboren heer E, D. Schepen der stad Maastricht. ege het Ministerie van Financien, is aan een der heeren Gon- r provinciën te kennen gegeven, dat afschriften der processen- grensscheiding kunnen afgegeven worden tegen betaling van om als naar billijkheid, en, zoo veel mogelijk, in evenredig- e taksen voor de afgifte van afschriften en andere kadastrale taald, kan gevorderd, en door den provincialen bewaarder, on- •ing de. Gouverneurs, met de belanghebbenden zal overeenge- orden. ege Zijne Exc. den Minister van Financien, is mede aan de verneurs der provinciën te kennen gegeven, dat, hoewel het ar.g kan geacht worden, dat alle verkeerde tenaamstellingen en an- n in de oorspronkelijke stukken van het cadaster, wanneer die den, steeds worden verbeterd, en alzoo ophouden te bestaan, emin, bijzonder in het belang van het bestuur der Registratie hjken, noodzakelijk is, in het daarstellen van veranderingen met ke omzigtigheid te werk te gaan; dat overigens, ofschoon de .tüuadiiaic stukken geenszins ten titel van eigendom strekken, de Ambtena ren, met de overboekingen op de cadastrale stukken belast, evenwel eenen waarborg behooren te hebben voor hetgeen zij te dezer zake verrigten, en dat aldus, zoo veel mogelijk, aan de voorgeschreven vertooning der titels van eigendom de hand moet worden gehouden; terwijl, indien deze niet kunnen worden vertoond, (welke gevallen echter altijd zeldzaam zullen wezen, vooral wanneer het het bezit van eigendom van particulieren geldt), cene naar gelang der omstandigheden gewijzigde verklaring van het betrok ken Plaatselijk Bestuur aan.den heer Gouverneur kan worden overgelegd, om daarop te beschikken, zoo als hij in het belang en de omstandigheid der zaak zal oordeelen te behooren. Nog heeft, naar men verneemt, Zijne Exc. de Minister van Financien, het onderzoek omtrent de behoorlijke bijhouding der cadastrale stukken en de gesteldheid der betrekkelijke archieven, voortaan uitsluitend opgedragen aan de Controleurs of fungerende Controleurs, en aan de landmeters van het cadasterdie dit onderzoek dan alleen zullen verrigten, wanneer zij ambts halve in de gemeente aanwezig zijnen derhalve zonder daartoe opzettelijk eene. reize te ondernementerwijl zij van hunne bevinding ter zake telkens schriftelijk berigt zullen doen aan den provincialen bewaarder, die, zulks noodig oordeelende, dienaangaande een bijzonder verslag aan den Gouver neur zal overleggen, ten einde te strekken tot het nemen van zoodanige maatregelènals in het belang der zaak noodig mogten worden geacht. In den avond van den 23sten dezer zijn de laatstelijk met groot verlof "huiswaarts teruggekeerde schutters-artilleristen, even als hunne, ten vori- gen jare teruggekeerde wapenbroeders, binnen 's Hage, op brood, wijn en kaas onthaald géworden; de meest gepaste vrolijkheid heerschtte er bij dit feestmaal. lri den avond van den 23 Junij, omstreeks acht ure, is te Amsterdam ten huize van den Kastemaker II. van der iJuvwonende in de Kerkstraat "bij de Vijzelstraat, N°. 372, een hevige brand uitgebarsten, die den naast- bijgelegen stal, behoorende aan den heer J. Me/vil, mede aantastte, waar uit door de medehulp der geburen, de rijtuigen, paarden, en wat verder daartoe behoort, gedeeltelijk is gered geworden. Niettegenstaande den he- vigen wind, rukten zoo spoedig mogelijk de noodige spuiten ten getalle van elf aan, en door hunne ijverige pogingen was men den brand ten 10 ure volkomen meester. Het huis is geheel en de gemelde stal gedeeltelijk uit gebrand. In den volgenden nacht is er wederom te Amsterdam brand geweest op den Haarlemmerdijk, bij A. C. Knyt, van wien de winkelgoederen, welke echter verwaarborgd warenverbrand zijn. Een brief uit Brussel, in een Duitsch dagblad geplaatst, deelt mede, dat door de speculatie-zucht in Belgie, velen zich in den grond geboord hebben, en ten gevolge dat zij, die geld bezitten, hetzelve in de effecten verkwisten, vele arbeidslieden zonder brood en werk zijn, en het Belgisch bestuur dus al het mogelijke doet, om dezulken voor Spanje te werven en hen dus.op eene geschikte wijs kwijt te raken. Ook de Belgische dagbladen maken veel ophef, als of in Holland eene zware werving voor Don Carlos plaats had. Honderde Duitschers zouden aankomenom voor Don Carlos te dienen. Die bladen zijn zekerzoo als altijd, zeer goed onderrigtl AMERIKA. Te Tampico heeft de Baron van Racknineen Wurtemberger, het plan gemaaktom aan de noord-oostelijke grenzen der Staten van Tamantipor, en wel aan den regter-oever van de rivier Nuerres, eene Duitsche kolonie op te rigten. Deze streek lands, welke hij gekozen heeft, is zeer schoon, gezond, vruchtbaar en goed gelegen. Het Mexikaansche Gouvernement, heeft hem 250 sitios (ieder sitio is 5000 Engelsche acres), kosteloos gege ven; daarentegen heeft de Baron zich verbonden, 250 familien naar deze streek over te brengen-, ten einde zich aldaar neder te zetten. De Baron wil als dan het land voor 400 piasters per sitio of 5000 Engelsche acres ver. koopei. Men meent echter, dat het ten Baron moeijelijk vallen zal, het verlangde getal familien te bekomen, dewijl de Duitsche landverhuizers in de dwaling verkeeren, dat de Vereemgde Staten van Noord-Amerika meer dere voordeelen opleveren dan Mexico. T U R K Y E. Bei.gr.ado den 10 Jünij. Berigten uit Opper-Aibanie bevestigen, dat de stad Scutari de schouwplaats van gruwelijke verwoestingen geweest is. In alle straten kampten de troepen der Regering met de inwoners. Een deel der stad zou door de vlammen verteerd zijn. Ook in Bosnië zou zich een deel der inwoners in werkelijken opstand bevinden. Vorst MUosch had daar om aan de grenzen militaire posten geplaatst; men wil tegelijk weten, dat de Vorst het bevel van de Porte heeft, om tegen de opstandelingen op te marcheren, en dat hij Zich met dit plan persoonlijk aan de Bosnische gren zen wil vervoegen. ZWEDEN. Op de Universiteit te Upsala bestaat eene inrigting, dat de studenten in Vier landsmanschappen verdeeld zijn, van welke ieder zich eenen Hoogleer aar der Universiteit tot zijnen voorstander of bestuurder kan verkiezen. Deze wordt als hun hoofd aangezien; ingeval van verschil, beroept men zich op hem; hij neemt zijne verkiezing aan, vereffent de verschillen, enz. Deze inrigting heeft dit voordeel, dat er zeldzaam grove mislagen worden begaan, en dat een tweegevecht er ongehoord is. Ieder dezer landsmanschappen heeft zijn eigen fonds en daaruit hebben alle vier bijzondere bibliotheken aangelegd, waarvan de eene reeds tot bijna 5000 boekdeelen is aangegroeid. Behalve deze 4 boekerijen, is er eene groote Universiteits-bibliotheek, die zeer belangrijk is. SPANJE. Eene telegraphische depêche den 21 Junij te Parijs ontvangen, meldt, dat Zumala-Carreguy zwaar aan de regter dij gewond isdat hij zelf naar Du- rango is overgebragt en het opperbevel aan Erazo over heeft gegeven. De zamenstelling van het Spaansche Ministerie wordt als zeker den 15den aangekondingde Graaf Torreno is President van den Raad. Van dezelfde dagteekening schrijft men van Madrid: Om het land van den vijand te verlossen, welke het verwoest, rekent het Ministerie op de hulp der goede burgers, en om hen in staat te stellen zei ven over deszeis bedoelingen te kunnen oordeelen, heeft het reeds zijn offi cieel programma doen kennen. Dit programma is het volgende 1. Eene meer uitgestrekte vrijheid zal aan de vrijheid van drukpers gege ven wordenwelke voor altijd door bepalingen aan dit wezenlijk regt aan- gebragtverzekerd zal zijn. 2. Dadelijk zullen er provinciale Junta's daargesteld wordenzy zullen voorzitten over de wapening van de verdeelde krachten, ten einde het leger te vermeerdereu; zij zullen waken voor de verdediging van het grondgebied, zooals dit ingerigt was in 1808 met zulk eenen goeden uitslag voor de na tionale zaak. 3. De Jezuiten en de Monniken-orders zullen ontbonden worden. De ordonnaneie van de Cortes van 1820, betrekkelijk de verkoop van de nationale goederen zal 4n werking worden gebragt, en er zal dadelijk tot de teruggaaf van de in 1822 en 1823 verkochte nationale goederen worden overgegaan. 4. De helft van de algemeene goederen zal aan het volk overgegeven worden, onder den titel van Donatie. 5. De stedelijke milicie zal vermeerderd Worden een gedeelte van deze milicie moet gemobiliseerd worden. 6. Het Gouvernement, vertrouwen stellende in de vaderlandsliefde der liberalen, is bepaald om zich op de nationale gevoelens te beroepen, zoo als zij bepaald is om zich tegen alle Carlisten te verklaren. Er zijn onderscheidene g£hichten van het oorlogstooncel in omloop volgens eenigen zouden de Carlisten verschillende en zelfs zware nederlagen in den omtrek van Bilbao en Vittoria ontvangen hebbenvolgens anderen gaan zij voort Bilbao te belegerenen zouden zij die stad bijna in hunne magt hebben. Ten aanzien van het eerste wordt de volgende vergrootende taal door een Fransch dagblad medegedeeld: Zoo even ontvang ik uit Bayonneonder dagteekening van den ijden, het nieuws van een roemrijk gevecht, hetwelk de Generaal Iriarte, op vier uren afstands van Vittoria, aan Zumala-Carreguy in persoon heeft geleverd. De Generaal Iriarte, die Espartero in zijnen terugtogt van Bilbao vergezel de, heeft namelijk, ziende dat de opstandelingen aanboden 0111 slag te leve ren, zich aan het hoofd van vier regimenten voetvolk en 600 ruiters ge steld, en den bevelhebber der Carlisten ten eenenmale verslagen. Hij heeft hem 3 of 4000 gevangenen en zijne geheele artillerie uit 7 veldstukken be staande ontnomen. De stad Bilbao is aldus gered, en wat meer zegt, de eer der (Spaansche) natie is gewroken. Er is meer dan een Spaansch bevelhebber, van wien men een gelijk bewijs van geestkracht en vaderlandsliefde kan verwachten, zoo dra hij den moed zal hebben van niet langer aan den leiband eener slechte Regering, die onze braven belemmert, te loopen. Ongetwijfeld zal dit ge vecht een einde maken aan de onbeschofte uitvallen over de noodzakelijk heid der hulp van vreemde gelukzoekers, en over de minderheid der Spaan sche officieren, waarvan velen vroeger bewezen hebben, dat zij de Engel sche en Fransche officieren niet behoeven te benijden! Ondertusschen is deze brief voor den isden geschreven, daar berigten tot den i8den niets daarvan melden. Aan den anderen kant wordt gemeld: Tijdingen van de grenzen van den isden, die wij heden den 20sten ont vangen, kondigen aan, dat Bilbao, hetwelk door de troepen van Zumala- Carreguy ingesloten was, op het punt was om zich over te geven. In de stad heerschie de vreesselijkste verwarring. De ingezetenen wilden niet, dat men zich verdedigde. Men verzekert, dat Zumala-Carreguydeze stem ming der ingezetenen kennende, den aanval vier dagen had uitgesteld, ge durende welk tijdsverloop alle de personendie de stad wilden verlatenin zijn leger hulp en bescherming zouden vinden. Na dat uitstel zou een al gemeene s:orm plaats hebben. Het schijnt, dat eene sloep uit SeCoa ver trokken is, om eenige huisgezinnen af te halen. Bilbao moet dus op dit oogenblik reeds in handen vin Karei K zijn. Vittoria zal weldra hetzelfde lot ondergaan.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1