had- k in BronswYK den' 9 Junij. De kruidmolen, welke in dit Vorstendom niet ver ■van Goslar gelegen is, is in de lucht gesprongen; slechts een enkel man is door deze uitbarsting gevaarlijk gewond geworden. Dit is nn de zesde keer, dat dit gedurende 30 jaren geschied is; de oorzaak is er van onbekend, zoo- wel ais die van de vijf voorgaande keeren. GROOT-BRITA NN IE. Londen den 17 Junij. I11 de zitting van het Huis des Lords van Maan dag I. heeft de Hertog van Wellington verklaard van zijn voornemen af te zien om eene motie te doen, met betrekking tot de aanwerving van vrij willigers voor de Spaansche Koningin. De reden echter waarom hij dit deed, is niet door hem opgegeven. In die zelfde zitting is echter Lord Londonderry op dit onderwerp terugge komen, en heeft ten eersten aan Lord Melbourne gevraagd of dit besluit op aanzoek van den Spaanschen Gezant genomen waswaarop de Minister be kennend geantwoord heeften ten tweede of de overeenkomst tusschen de beide legers in Spanje, door Lord Elliott bewerkstelligd, ook op de Engel- schen in dienst der Koningin van toepassing zijn zou. Melbourne heeft hierop te kennen gegevendat hij meendedat ook zij in die overeenkomst be grepen waren. De eerste Minister nam verder dezé~ gelegenheid waar, om niet slechts aan Lord Elliott, maar ook aan den Hertog van Wellington en de overige leden van het toenmalig Kabinet, grooten lof wegens het sluiten van dat tractaat toe te zwaaijen. gij de Lords is ook besloten gewordenZ. M. den Koning te vragenom eene commissie van 5 personen te benoemen, ten einde de onderscheidene ingeleverde plannen te onderzoeken, tot daarstelling van nieuwe Parlements- huizen: die commissie zou aan beide Huizen verslag doen. In het Huis der Gemeente is de tweede lezing geschied van de wet op de Municipale Corporatien. Vele leden hebben hierover wel het woord gevoerd, onder anderen Lord Stanley en Sir Peel, doch hunne aanmerkingen betroffen niet de wet zelvemaar eenige wijzigingen, welk in dezelve konden ge- bragt worden. Deze zijn dan ook aan eene commissie ter onderzoek voor gesteld waarna de derde lezing zou plaats hebben. De werving gaat in Engeland en vooral in Ierland zeer spoedig voort. Het getal der troepen zal uit 10,000 man bestaan, onder welke 552 jagers, 700 man ruiterij en 300 man artillerie. Zaturdag avond is te Londen de Russische Graaf Matuszewic aangeko men belast met eene bijzondere zending van het Petersburger Hof. Het bestuur der beurs heeft besloten de namen der speculantenwelke aan hunne aangegane verpligtingen niet konden voldoenaan de beurs aan te plakken; reeds zijn er 20 namen bekend. In Londen was eene gedrukte proclamatie van Don Carlos verspreid, welke echter algemeen voor onecht gebonden werd, dezelve bevatte, dat de Koning om de rust van het Schier-eiland te bevorderen en de regten van de vreemde schuldeischers van Spanje tè bevestigen, besloten had uit te vaardigen, eene algemeene kwijtschelding, de instandhouding van de te genwoordige Spaansche wetten, de onafhankelijkheid der Cortes en de vere vening der Cortes-bonsook zouden de nieuw aangegane schulden aan het oordeel der Cortes onderworpen blijven. F R A N K R IJ K. Pasijs den 16 Junij. In het Journal des Débats wordt geschreven: Men neemt de recruteringen in Engeland voor rekening van het constitu- tionnee! Gouvernement van Spanje zeer te harte, en men heeftallen grond van te hopen, dat eene aanmerkelijke expeditie weldra gereed zal zijn om naar de in opstand zijnde provinciën te stevenen. Wij wenschen levendig, dat de uitslag van dezen maatregel aan de algemeen opgevatte hoop beant woordeen volgens het initiatief, dat het Engelsche Gouvernement heeft gemeend te moeten nemen, zoo twijfelen wij niet of eerstdaags zal het Fran- sche Kabinet hetzelfde doen en teen besluit van hetzelfde soort bekend maken, ten einde ten minsten door dezelfde middelen tot hetzelfde doel, de zaak van de Koningin Christina te ondersteunen, mede te werken. De Constitutiontiel bevat een berigt, dat buitengewone handel-couriers uit Madrid waren aangekomendie zeiden dat Bilbao door de Carlisten in genomen, en Kastilie en Arragon in opstand waren. Den 17 Junij. Door den Moniteur is een bevel van den Koning bekend gemaakt, waarbij bevolen wordt, dat elk Franschman, die zijne hoedanig heid als Franschman behoudendein dienst bij het Spaansche leger treden wil, zich daartoe overeenkomstig art. 21 van het Code Civil, bij den Mi nister van Justitie moet aanmelden. Er wordt voorts berigtdat het veranderen van het Ministerie in Por tugal bij de Ministers te Parijs groote bevreemding verwekt had, daar men dezelve volstrekt niet had verwacht. Ook in Engeland zou dit groot opzien verwekt, en de Minister Melbourne reeds geprotesteerd hebben bij den heer Sebastiani tegen elke verbintenis van de famielje van Orleans met het huis van Bragansaals een van die maatregelenwelke onmisbaar de magt in de handen der Torys spelen moest. Het Hof der Pairs heeft den iöden en iyden de verhooren der beschul digden en getuigen voortgezet. Daar onlangs een duel tusschen een Kolonel en een Luitenant-Kolonel heeft plaats gehad, waarbij de eerste gevaarlijk gewond is geworden. Zoo heeft de Minister van Oorlog Marquis Maizonde volgende dagorde afge vaardigd: „Met verguizing van alle de regelen der krijgstucht, heeft een Luite- mnt-Kolonel eenen officier van hoogeren rang en zijnen bevelhebber tot een tweegevecht durven uitdagen. Daar eene zoo betreurenswaardige gebeurte nis, die de handhaving der orde in het corps had kunnen verstoren, eene spoedige en gestrenge straf verdient, heeft de Minister van Oorlog bevolen, dat die Luitenant-Kolonel voor eenen krijgsraad worde te regt gesteld. Wat den hoogere betreft, die zich van het gezag had kunnen bedienen, hetwelk de wet en zijn rang hem gevenen toch de strafbare toegevendheid gehad heeft van aan de uitdaging te voldoendeze zal door het verlies zijner be trekking worden gestraft; terwijl de officieren van het corps, die als getui gen gediend en zich tegen deze ontmoeting niet verzet hebben, een gestreng arrest van veertien dagen zullen moeten ondergaan. Terwijl ik dit aan het leger bekend maakzoo wil ik daarmede tevens te kennen geven, dat geene inbreuk op de wetten ongestraft zal gelaten worden, en dat er besloten is om het gezag van den rang te handhaven, welken ik beschouw als de meest vasten grondslag van de krijgstuchtvan die tucht zonder welke geen leger bestaan kan. De Minister, zooals hij heeft aangekondigd, altijd op zijne hoede, om de regten van allen te verzekeren en te verdedigen, zal ter gelijker tijd onbuig baar zijn in de strikte uitoefening van de militaire wetten en zal nooit van de vervulling van dezen dubbelen pligt afwijken." De bevelhebber van het Fransche observatie-leger aan de Pyreneè'n, heeft het volgende bekend gemaakt: „De Luitenant-Generaal, bevelhebber der divisie onderrigt zijnde gewor den, dat Carlistische zaakgelastigden op de kermissen van het Departement der Landes talrijke aankoopen van paarden en muilezelsdie voor de opstan delingen bestemd zijn, gedaan hebben, beveelt de grootste waakzaamheid aan, om te beletten, dat deze paarden en muilezels uit Frankrijk worden uitgevoerd. Hij schrijft aan de bevelhebbers der wachtposten en kantelmo menten voor, om hunnen ijver te verdubbelen en om te dezen aanzien.apn de aanvragen tot ondersteuning van de tolbesturen, de ambtenaren der hooge /politie en de gendarmerie gevolg te geven." Den i9 Junij. Mem. meent,,.. Jijt, dfr IljiltSS- yan_.OiJe{!m .eene reit door Zwitserland en Duitschland ranken zal. "~"f Men wil weten, dat het vreemde legioen in Algiers reed.'bevel ontvan gen heeft om zich naar Spanje in te schepen en ten koste van Frankrijk in dat land tegen de Carlisten te oorlogen. Verder wordt gemeld, dat Frankrijk en Engeland het wegens dc blo kade van de Spaansche havens niet eens warendaar Engeland dezelve meer op het papier, Frankrijk meer in de daad wilde blokeren, om dus dcende alle mogelijkheid van uitvoer voor de Carlisten, zoo als in het berigt gezegd wordt, van de Hollandsche en Oostenrijksch-Itaiische Zijde, te keer te gaan. MENGELINGEN. MO IIA MME D -AL I-V hC UA. Vervolg en Slot.y De hoofdstad naauwlijks vrij zijnde noodzaakt een onverwachte inval hem zijne krachten op een ander punt ter verdediging aan te wenden, liet Kabinet van St. James, deszelfs pretentien op Egypte niet latende varen, zendt de Mameiukken zes duizend man te hulp, welke de be velhebber van Alexar.drie, door omkooping daartoe bewogen, in de hem toevertrouwde stad ontvangt; maar eene poging der Engelschen op Ro sette wordt geheel verijdeld, en terwijl de Beys, onderling verdeeld, aarzelen zich aan de zijde van een vreemd leger te scharen, dat htm geene genoegzame sterkte aanbiedtschepen de Britsche troepen zich weder in, zi.ch gelukkig achtende geene gevangenen achter te laten. lntusschen veranderde de Porte van. meester zonder van hare schroom achtige staatkunde af te zien. Selim was door de wréede Mustapha op gevolgd, wiens staatkundige nietigheid, lang genoeg den troon vervulde 0111 aan Mohammed-Ali den tijd te verleenen den Engelschen inval af se wenden, waarop na eene zoogenaamde tusschen-regeriug van een jaar, Musthapha IV door zijnen dood de moord van zijnen voorganger boeten de plaats maakte voor zijnen broeder Mahmoud, die de onvoltooide taak van Selim moest volbrengen. De nieuwe Sultan was al dadelijk bedacht om de magt van zijnen ongehoorzamen Stedehouder te fnuiken, en vond daartoe spoedig gele genheid. De sekte der Wahabyrensedert vijftig jaren in Nedjeddoor eenen Cheyk, wiens naam zij droeg, opgerigt, was meester van Hedjas en Yemenen bedreigde reeds Damaskus en Bagdad met hare zegevie rende wapenen. De onder-Koning van Egypte krijgt in last de oproer lingen van Arabie te gaan bestrijden, en de Sultan hoopt alzoo den eenen vijand door den anderen te kunnen vernietigen. Maar wel verre van voor de gevaren van deze onderneming te wijken, ziet de Pacha er slechts eene vermeerdering van rijkdom en magt in, en wil den aanval dadelijk beginnen. Een enkele hinderpaal ligt hem nog in den weg. De Mameiukken in Delta vereenigd zijndeschijnen met ongeduld zijn vertrek van Kaïro af te wach ten pm er zich meester van te maken, ten minste dit veronderstelt hij en besluit, aan deze gedurige vrees een einde te maken, en zijn reeds lang genomen besluit ten uitvoer te brengen. Alle Mameiukken zullen omkomen Om hun geen wantrouwen in te boezemen, schijnt hij zich uitsluitend met de Arabische expeditie bezig te houden. Hij laat eene vloot op de Roode-zee bouwen, en gaat zelfs naar Suez de werken in oogenschouw nemen. Hij eischt van de Moultezims de dobr (len te betalen belastingen voor twee jaren bij wijze van voorschot opbouwt te Alexar.drie onmete lijke magazijnen voor den handel, waarvan hij de ontwikkeling met alle zijne krachten voorstaaten kondigt eindelijk het vertrek van het legerwaar over zijn oudste zoon Toussoun-Vzchz het bevel zal voerenopenlijk aan. Den eersten Maart 1811 wordt het geslacht van Elfydat sedert eenigen tijd met bedriegelijke gunsten was overladenuitgenoodigd zich in de citadel te begeven0111 afscheid van Zijne Hoogheid te nemen. Het was inderdaad een laatste afscheid. Naauwlijks zijn de Mameiukken binnen de murenof zij worden alle doodgeschoten zonder te kunnen ylugten of zich te verdedi gen. Denzelfden dag, op hetzelfde uur, vermoordt mep hqnne broeders in de straten van Kaïro, in de steden, in de velden van Say.d en Deita, en de vogelvrijverklaring, welke hen bij duizenden doét sneuvelen, noodzaakt de overblijfselen van hunne militie in de woestijn tp vlug ten. Aizoo viel, na zes honderd jaren bestaan te hebbe'ri, de Mamelnkken- stam, welke eene uitzondering in de menschelijke physiologie maakte, en na lang de bewondering en schrik der volken te zijn geweest, door hen niet betreurd werd. Deze hinderpaal uit den weg geruimd zijnde, vertrok het leger. Tégen eenen verdelgings-oorlog stelden de Wahabyten eéhen wauhopigen moed over. Ibrahim-Paeha, tweede zoon van den Onder-Koning ,'i moest zij nen broeder Toussoun te hulp snellen; men moest tot drie malen toe den aanval hervatten; na zes jaren in belegeringen, marscheti, gevechten en slagtingen te hebben doorgebragt, nam Ibrahim Derregeh, hoofdstad van de Sectarissen, in; vernietigde dezelve gehejel, en het pptper .werd in stroo men bloeds gesmoord. Tot hiertoe hebben wij Mohammed-Ali gedurig met verdelging en ver nietiging bezig gezien; van nu af aan begint hij zijn volk te herscheppen, en overal nieuwe inrigtingen daar te stellen, ljeecs hébben dc overwinnin gen van zijne zonen in het Arabische Schier-eiland, 'aan zijne bezittingen den Staat van Mekka, en de voornaamste sgedenlvan Nadjéd' en de havens van de Roode Zee gevoegd-, en nog altoop tracht, bij het ctoor ljem bestuurd wordende Rijk te vergrooten. Arabië heeft de bloem zijner soldaten weggemaaid, en Egypte geheel uitgeput zijnde, kan zijne verliezen niet iveder herstellen. Ilij gaat dus in de zuidelijke landstreken nieuwe hulpbronnen zoeken.' Den ISJijl opvarende gaat zijn zoon Ismayl het oude Ethiopië aan Egypte vereenigente vergeefs treed het woeste Afrika gewapend uit deszelfs woestijnen, te vergeefs ver dedigen zich de dappere Chaykies en Cheiouks met hunne vergiftigde pijien tegen de Egyptische vuurwapenenzij worden teruggedreven. Het land van Kénous, met deszelfs overblijfselen van die reusachtigetempels, "welke Se- sostris liet bonwen, Chendy, Domer, Halfay, Sennar, Opper- en Neder- Nubië., dat sedert Cambyses geen leger van Kaukasischen oorsprong had ge zien, Kordoufan en Darfour, met hunne menigte 'oasis- óf vruchtbare ei'an- den in deze onmetelijke zandzeëen, in één woord, een uitgestrekt land van drie honderd uren gaansvan den waterval van 'Phylie tot aan het Abyssini- sche gebergte, valt in de magt des Onder-Konings. Doch midden onder de vreugde dezer overwinningen, verneemt Moham med-Ali, dat zijn overwinnende zoon Ispiayj, zijne vreugde en zijn leven, door een der onttroonde At'rikaansche Vorsten, in zijtje tent levend is ver brand geworden, en als tot zoenoffer voor zoo veel gestort bloed is geval, len. Niets dan eene verdubbelde werkzaamheid kon hem aan zijne droef heid onttrekken. Hij wendt de oogeri naar IJuroo^, oip zijn nieuw Rijk te vormen. Seves, een Kolonel uit de schooi van Napoleon'komt "zijne troe pen regelen; kasernen worden te Syenes gebouwd, en twintig duizend Ara bieren, gevoegd bij twintig duizend Negers uit de onlangs veroverde landen, worden in geregelde troepen herschapen. Weldra bood zich de gelegenheid aan, om de nieuwe troepen op den toets te stellen. De Grieksche omwenteling zegevierde. Dezelfde Koitr- schid-Packa, dien wij Egypte aan Mohammed-Ali hebïvèn zien betwisten, was door een hoop rayas, aan het hoofd van vijftig duizend Osmanlis ge slagen, en had zich, 'om de wraak van den Divan te ontkomen, zelf om het leven gehragt. In dit uiterste nam de Sultan zijne toèvlugt tot den overwinnaar der Wahabyten, en Verzocht^ hoewel met weerzin, den schijn-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3