Koningrijk voor 1835 zijn vastgesteld. De laatste staat van dien aard', welke op' Koninglijken last openbaar gemaakt is, liep over bet jaar 1832. Volgens de tegenwoordige opgave zijn de ontvangsten en de uitgaven voor 1835 op een gelijk bedrag, te weten op 51,740,000 daalders, geraamd. De ontvangsten kunnen aldus worden zamengetrokkenopbrengst der do meinen, na aftrek van het inkomen der kroon!, 4,212,000 daalders; verkoop van domeinen tot.spoedige afbetaling der schuld 1,000,000 d.; bergwer ken, zoutmijnen 'enz., 717,000 d.; posterijen 1,200,000 4; loterij £>69,000 d.; grondbelasting, persoonlijke belasting en patenten 18,112,000 d.; regtén van in- en uitvoer, accijnsen, zegelregt enz. 20,052,000 d.opbrengst van den alleenhandel in zout 5,366,000 d.inkomsten van het Vorstendom Lich tenberg 80,000 d.en ontvangsten van allerlei aard 332,000 d. De uitgaven worden aldus opgegeven; renten en aflossing der schuld 8,9*18.000 d.pensioenen 2,550,000 d.; voortdurende renten 963,000 d.; hooge staats-coïiegien 308,000 d.; Ministerie van Eeredienst, Onderwijs enz. 2,683,000 d.Ministerie van Binnenlandsche Zaken 2,184,000 d.; besturen van'handelnijverheid en waterstaat 1,542,000 d.; onderhoud der wegen en aanleg van nieuwe straatwegen 2,852,000 d.; Ministerie van Buitenland- sche Zaken 681,000 d.; Ministerie van Oorlog 23,462,000 d.; Ministerie van Financien 253,000 d.; Ministerie Van Justitie 2,061,000 d.; paarden stoe terijen 177,000 den buitengewone uitgaven en verbetering des lands 1,350,300 d. Omtrent dit' budjet wordt het volgende gemeld: De bekendmaking van het budjet van ontvangsten en uitgaven, hetwelk dezer dagen op kist der Regering in de dagbladen is medegedeeldgeeft hier veel genoegen; eerst sedert weinige jaren wordt door die bekendma king aan den wenseh der ingezetenen voldaan. Intusschen geeft dat budjet hStuiirlijk stof tot verscheidene bedenkingen; onder andere merkt men op, dat het leger, ondanks de plaats gehad hebbende vermindering, nog een millioeu meer kost dan in het vorige jiaf, en dat in 't algemeen de uitga ken -höoger gesteld zijn, in weerwil zóówel van de vermindering der schuld, ais van iiet wegvallen van sommige posten van uitgave. Ook merkt men op, dat het bedrag der civile lijst, (ïerweik wordt afgetrokken van de op brengst der kroondomeinen, in liet gèheei hiet 'genoemd wordt. Uit eene statistieke opgave wegens de bevolking van Berlijn oVer het jaar 1834 z'et IT>cn, dat het getal dér geboorten gedurende dat tijdvak heeft bedragen 9558 en dat dei' sterfgevallen 9278; het middelbaar getal der dagelijksche sterfgevallen was 25; aan de tering overleden alleen 1138 en aan de longtering 912 personen; de braakloop betiam aan 123 menschen het Jeven; aan zoogenaamde ongelukken overleden 119 en het getal der zelfmoorden beliep, ih -het vorige jaar slechts 30, terwijl het gewoonlijk tusschen 50 en 56 wordt gerekend en in 1833 zelfs 63 bedroeg, waaronder zich 11 vróuwen bev.onden. Betrekkelijk de huwelijken behoorde liet ze vende of achtste kind tot onechte geboorte. Het gezamenlijke getal der inwoners wordt, met mederekeniug der militairen en vreemden, op 270,000 pielen gesihat. - Uit die stad meldt mendat spoedig een spoorweg tusschen die stad; Leipzig, Maagdeburg en Hamburg zou aangelegd worden. De Regering liet reeds voorïoopige opffletihgen ;en ^berekeningen doen. De aanleg van genen spoorweg tusschen Berlijn en Potsdam was bij de hooge Regering ook m overwegingdeszelfs kosten werden, op 400,000 rksd. begroot. De Minister vóór de Geneeskundige Zaken heeft verklaard, dat, daar liet gebruik van ziric aangewend tot fabficering van crisïalliseer-vaten voor dé zuiker-raffiij'eerdefijénschadelijk en gevaarlijk voor de gezondheid is de invoering vail dat "ni'etaaf dóo'r de Geneeskundige Póïïcib geheel zou verbo den worden. In genoemde stad is uit Petersburg de Grootvorst Michael Paulo- u'itsc'i var. Rusland aangekomen. M'unchen den'2^ Mei. De schade, welke door de uitbarsting van het kruid aan verbrijzelde vensters en ramen veroorzaakt iswordt voor de koningUike gebouwen op 25,000 fl. en voor de andere gebouwen der 'stad en derzëlver omtrek op aóojodó fl. berekend. Z. M. heeft bevolendat het nieuwe kruid-magazijn vervaardigd zou wor den op eéne genoegzaam verwijderden afstand van de stad, opdat, indien 'een dergelijk ongeluk 'als hu gebeurd iszich moge herhalener niet zoo groote verliezen door zoudep ontstaan. Deze verliezen worden op 250,000(1. berekend. De burgerij heeft reeds stappen bij bet Gouvernement gedaan ten einde haar schadeloos te stellenvoor de schadewelke zij ondergaan heeft. Het'blijkt, dat aan dezelve zal voldaan wórden. De Iser, die sedert eenigen tjjd, door de menigte sneeuw van de na burige bergen afkomstigaanmerkelijk gezwollen washeeft door de snel heid van haren loop den dijkwelke hare wateren tegeh hield en die met groote onkosten tusschen het Prater en de oude steenen brug :aangelegd was, vernield en zich eene andere bedding in de rigting van Gastrigbcrg gevormd; de oude bedding is geheel en al droog. Dit voorval heeft grootè verwoestingen in de velden veroorzaakt en meer dan 20,000 houtstapels-, welke van Tyrol komende, op deze rivier dreven, zijn den stroom gevolgd en in den Donau geworpen. Frankfort den 25 Mei. Gisteren had in het nabijliggend Holthausen eene zeldzame plegtigheid plaats; de Pastoor der Ka'tholijke gemeente ter dier plaats legde met zijne gemeente-aanhoorigen de Prdtestantsche ge loofsbelijdenis af, waarop zij gezamenlijk in den schoot der Protestantschd kerk opgenomen werden. Uit hoofde der van alle kanten toegevloeide menigte menschen moest de plegtigheid in het opene veld plaats hébben. In den avond van 26 Maart sloeg te Frankfort aan de Oder een sloep 'omwaarin zich vijf mannenalle huisvaders bevondenwelke zonder hulp zeker zouden verdronken zijn. Geen schipper durfde zich in de duisternis bij hevigen wind op water wagen, doch eene zekere weduwe Tengel genoemdheeft den moed om op het hulpgeroep met een bootje Zich op het water te begeven, en de 5 mensehen te redden, zonder, hoe wel arm zijndeeenige belooning te willen aannemen. Volgens berigt uit Hamburg was de Nederlandsche Gezant aan het Hof van Petersburg, Barón van Heeckeren voornemens den 24 Mei naar laatst genoemde stad te vertrekken. Over Breinen had men van de landverhuizers van de armste klasse, welke voor Engeische rekening het vorige jaar uit Vestphalen naar Ja maica vertrokken waren, vrij voldoende berigten ontvangen. Van de 510 personen daarheen vertrokken, was niemand óVerledeh, en de iuchts- gesteldheid had geenen nadeeligen invloed op de gezondheid gehad. De aankomst van deze landverhuizers was 'aan de blanke planters zeer aan genaam geweest; aan ieder hunner waren dadelijk 100 daalders ter hand gesteld en op koste van de koloniale Regering luuten opgeslagen, om hen en nog anderen, welke uit Europa gewacht werden, op te nemen. De timmerlieden en metselaars tot. het oprigten van deze woningen, wer den uit de landverhuizers zeiven genomen. Keizer Nico/aas heeft den 13 April een bijzonder hof voor den Kroon prins Alexander opgerigt, bestaande uit 35 personen. Kostende deze hof staat 327,000 roebels. Bij gelegenheid van den geboortedag van dien Kroonprins, hebben de kooplieden te Moskan eene school voor behoeftige burgerzonen Opge rigt en dadelijk 83 jbbgeiis daarin idpgdnóinéfa. GROOT-BR'.TA N'N I E. - Londen den 27 Mei. in de zitting der beide Huizen werd niets bij zonders behandeld. Bij de Lords is wederom de intogt in Dublin van den offder-IConing ter spraak gekomen, en daar de eerste Minister Meibinntl ontkbnde, dat bij hem zulke berigten waren ingekomen, Waarop hij fhfeen-1 de de zaak te moeten onderzoeken, zoo bood Lord Reden aan, om ties noods ooggetuigen voor de balie te roepen, welke bevestigen zouden, datI werkelijke oproerleüzen te Dublin waren rondgedragen. De kiagten van een Protestantsch geestelijkeStoney genaamdtegen het eenzijdig gedrag van twee leden der Commissie, die den staat van het open-i baar onderwijs ih Ierland moet opnemen, hebben in dat Huis aanleiding tot eene zeer levendige woordenwisseling gegeven, die nieuwe en treurige blij ken heeft opgeleverd van de wederzijdsche verbittering, die in genoemd ge. west tusschen Roomsch-Katholijken en Protestanten heerscht. In liet Lager-Huis heeft Lord Russell verklaarddat het Gouverne. ment zich in deze zitting niet bezig zou houden met de lersche kerkreg- ten, maar dezelve tot eene andere zitting verschoof. Sir Peel heeft daaro; eene rede gehoudenwaarin hij betoogdehoezeer men zich bedrogen had, door de laatste Ministeriele verandering toe te juichen, daar de betwist! vraagpunten nog onafgedaan werden gelaten. Ook heeft voornoemde eene rede gehouden toen op voorstel van Russelli met eene meerderheid van 61 stemmen werd goedgekeurd, 0111 zich zoodii. mogelijk met liet beramen van middelen ter opbeuring van den- landbouw bezig te houden, De Heer Rieardo, die de jongste leening der Spaansehe Koningin ge sloten heeft, beneyens daarbij belanghebbendenhebben hunne opwachtit; bij Lord Palmerston gemaakt, ten einde Zijn Lordschap te vragen, of hij in zijne hoedanigheid van Minister van Buitenlandsche zaken, berigten oe trent Spanje ontvangen had, welke den algemeen heerschenden indruk ret. vaardigen, en of de jongste overwinningen der troepen van Don Carlos op van de Koningin van een beduidenden aard waren? Zijn Lordschap hee: hierop stellig geantwoord dat hét Bestuur geenerlei herigt uit Spanje om. vangen hadhetwelk hem zou nopen te gelooven, dat de zaak derRon'ngit slechter stond dan drie of vier wekén geleden. Zaturaag is Z. H. Prins Tamehood Deenzoon van den beroemde Tippoo Saibmet het schip Bland te Liverpool uit Calcutta aangékome; Gemelde Prinsongeveer veertig jaren oud, is voornemens Londen en Pariji te bezoeken. Reeds meermalen was de aandacht gevestigd óp de verbazende vér- meerdering dér werktuigen in Engelandten koste van het bestaan der zoo véle werkliedenwier handen arbeid alleen het middel wasom hen dóór de wereld te helpen. Zien vvij de verhouding gedurende de laatste veertij jaren en wij zullen den veelvermogende!! invloed hiet behoeven te betwijfe. len. In 1792 stonden de werktuigen, welke men toen gebruikte, gelijk mét den arbeid van 10 millioeneri werklieden. In 1827 met aoo millioenèn en ii 1833 evenaarden zij in Engeland te zamen den arbeid van vierhonderd mil- lióeneh menschen. Hierbij kunnen wij nog deze bijzonderheid voegen. I11 den katoenhatuM draaijen de klossen, wetke vroegér 50 maal in eene minuut rondwentelden, thans, in zekere .gevallen, 8000 maal per minuiit. Cn eene werkplaats ia: Manchester zijn 136,000 spillen in beweging, die wekelijks 1,200,000 mijiet draad katoen spinnen. Te New-Lanark vervaardigt M. Owen dagelijksme "2500 werkliedeneene hoeveelheid katoen-draadwelke twee en een half. maal rondom de aarde zou kunnen gewonden wórden. F R A N K R IJ K. In de zitting van de Kamer van Afgevaardigden, den 25sten werd het procesverbaal van de laatste zitting gelezen, en tevens door den Presi dent herinnerd, dat de Gerant van den Reformateur zou binnen geleid worden. Vooraf werden echter de namen der leden afgeroepen. De heet Ar ago antwoordtOvertuigd zijndedat niets onzedeiijker is dan oor. deelen over staatkundige zaken dóór staatkundige Corpsen, hij zich moe; verwijderen." De leden Lafayette en de Tracy zeggendat de Karnat is geroepen, om wetten te maken, maar niet om misdaden te beoordee. ienen zij zich dus ook verwijderen. Het voorbeel van die leden wordt door 41 anderen gevólgd, Eenige leden verklarente zullen blij ven maar niet te zullen mede vonnissen. De heeren de Cormenin eh PréviHe geven geen antwoorden worden dus als afwezig beschouwd. -De heer Audry de Puyraveau zegt; dat hij Afgevaardigde is, om wettan te makenèn hiet om té regten. De leden Ch. Duf inGeraud ei Renouard, die door den Reformateur beléedigd zijn, verwijderen zich; 57 leden zijn afwezig, 44 leden hebben zich verwijderd, zoo dat er 356 reg- ters overblijven. Hierna wórdt de voornoemde Gerant binnengeleid e; verdedigd door den heer Raspail, redacteur en chef van den Reformateur. Den 26 Mei is het verhoor voor de Afgevaardigden voortgezet. D> heer Raispail heeft in zijne redevoering ter verdediging beweerd-, dat i Renovateur geene bedoeling, gehad hadom de -Kamer te beledigenuur om aan enkele leden de waarheid te zeggendie zich wezenlijkals gemea» vuistvechters gedragen hadden. Zijne redevoering is echter van weinig gé .volg geweest. Er is bepaalddat de redacteur de Kamer beleedigd had e daarom moest gestraft worden. Eene eerste stemming over de toepassing der straf waarvan het maxim'-r, zou zijn 3 jaren gevangenis en eene geldboete van io;ooo:, en het mini** eene gevangenis van eene maand'en eene boete van 200 fr.heeft tot gee» uitslag geleid. Vervolgens is dezelve herhaald. De Generaal Bugeaudbeëüi'i weder heftig tegen de dagbladschrijvers uitgelaten, en zijnen wensch te ta nen gegeven, 0111 de gevaarlijkste derzelve met bénen slag terneder te Vél len. Bij eene laatste stemming hebben zich 1.38 léden voor het maximum t' gevangenis-straf verklaarddoch hebben de meer gematigdendie ten ('i tale van 149, voor eene gevangenis van slechts eene maand hebben gestem de overhand behouden. Daarentegen heeft de meerderheid der leden 182 stemmen, den beklaagde de zwaarste 'geldboetetb Wéten van 10,boot, opgelegd vóór èenë bóetb van 5Ó00 fr. stémdbn 78 lédenvoor 2öóo fr. voor 200 fr. 83, en voor 100 fr. 1 lid. Uit Parijs hielde men van'dén 27 Mei, dat Jd'e hëér de PuyraVcMt antwoord openlijk heeft laten bekendmakenop de dagvfardiginj; hem dó het Hof der Pairs gedaaninhoudende dat hij niétdan door geweld noodzaakt voor dat 'Hof verschijnen zoii. Men ze.ide daarbij, dat vdc noemd Hof tot zulke maatregelen niet zon durven overgaan. Ook werd algemeen verspreid, dat de Engefschéh reeds de Sphanscl interventie begkmnen hadden, eèn eskader in Bilbao ingeloópen was-, en 1 Engeische Admiraal gijne troepen ter beschiltfeing vSn den Öoüverneur steld had. Voor eenige dagen is in eén logement té Parijs een persóön aa komenwelke zich voor den zoon van BuonaparteLodewyk Nape uitgaf. De kastelein gaf dadelijk de zaak aan de Policie aan welke V vonddat de man door hoogmoed onwijs geworden was. Ook te A#| had zich een dergelijke Napoleon II opgedaan. Eene wesp in den mond van een slapend, kind, hetwelk op «1 schoot van eene dienstmaagd lag., gevlogen zijnde, heeft eene oogenblildt- lijke verstikking te weeg gebragt, waaraan het kind dadelijk overleden» Het Bijbelgenootschap te Parijs voor Frankrijk cn het Buitenland gevt; tigd, heeft den Mei, onder voorzitterschap van den Admiraal Fer-Huh het derde eeuwfeest van de eerste vertaling van den Bijbel in het Fran» gevierd. Deze vertaling was vervaardigd in 1535 door Robert Oievitan. 1 die gelegenheid is opgemerkt geworden, dat ook de eerste Engeische w taling in datzelfde jaar uitgekomen is, en dat het eerste Engeische Niew Testament in Holland gedrukt was; en van daar heimelijk in Engeland iitf voerd werd.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2