A". 1835. L E Y S C 11 E COURANT, I WiidJ Woensdag i NS5"g»yi"-efe--r/ r? den 6 Men NOTIFICATIE. IJ K "Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende dc Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de HeerenGedeputeerde Staten van Zuid-Hollandin d ito den 6 February 11., betreffende den Herijk der Match en Gewigten-in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondiss.ements-ïjker alhier, van lieden, geven mits dezen^den ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen herijken der reitLs in gevoerde Nederlandsche Gewigten, Lengte- en lnhouds-matenzoo wel voor natte als drooge waren. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepenter bezorging der ge melde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Jfk, in de Schoolsteeg, aan de Latijnsche School. Zullende daartoe worden gevaceerd: Vöor Wijk i, op den 15 en 16 April. 2, op den 22 en 23 April. 3, op den 24, 27 en 28 April. 4, op den' 30 April, 1, 4en 5 Mei; Voor Wijk 5, op den 7 en 8 Mei. 6, op den 11,12,14,15 en i8Mei. 7» op den 19,21,22,25 en 26 Mei. 8, op den 27 en 29 Mei. telken dage des voor middags van 9 tot 12, en des nainiddrgs van 3 tot 6 uren. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een iegelijkwïen het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zijner Majs. besluit, in dato 30 Maart 1827, CStaatsblad N°._ 13)om aan hunne verpligting omtrent dezen Heïyk stiptclijk te voldoen, ten einde buiten bekeuring te blijven. Zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerden Staten van Zuid- Holland", in dato 22 November 1831 gccne verlenging van tijd, of zoogenaamde nada gen gegeven worden. Wordende de belanghebbende bij deze wijders gewaarschuwd, dat, ingevolge de Noti ficatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren'"Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 1820, de ijkpligtighcid zich uitstrekt, tot alle handel en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hunnen handel-of hun bedrijf, eenige ma ten of gewigten, tot in- of uitslag, of tot beide gebruiken. En wordt eindelijk, door deze, ter kennis.' van de belanghebbende gebragt, dat tot jaarletter, -gedurende het jaar 1835, voor den-Ijk der Maten en Gewigten, bepaald is .de letter Q. Aldus gedaan en gepubliceerd bij li. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden,. op den 16. Maart 1835. J. G., de M e y. Ter ordonnantie van 'dezelve P. A. DU Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 5,den Mei. Wij hebben heden Javasche couranten tot den 31 December 1834 ontvan gen. Onder dagteekening Buitenzorg den 24 December., wordt het volgend extract nit het register der resolutien van den Gouverneur-Generaal ad in terim van Nederlaudsch-Iridië in Rade medegedeeld: Is goedgevonden en verstaan te bepalen, gelijk wordt bepaald bij deze: Èerstelljk: Alle pogingen, om het inkomend regt te ontduiken, bij reso lutie van-den 1 Julij jl.N". 4, bepaald voor wollen en katoenen stoffen, vervaardigd in landen, met welke het Koningrijk der Nederlanden niet in vriendschappelijke betrekking staat, en met name in.Belgie, zullen worden gestraft met verbeurdverklaring der goederen en eene geldboete van het vier voud der waarde, volgens taxatie door het Departement der inkomende en fn'tgaande Regten; zullende de boete, bij Onvermogen van den uitvoerder, eigenaar of geconsigneerde, worden verhaald op de Agenten van het schip, waarmede de invoer heeft plaats gehad, en des noods op het schip zelve. Ten tweede: Onder de handelingen, met de poenaliteit in art. 1 bedreigd, wordt niet slechts verstaan heimelijke of ongeoorloofde invoer, maar ook alle verkeerde aangiften en opgaven, hetzij door het bezigen van valsche benamingen, of door het overleggen van valsche certificaten van oorsprong, facturen, commereie-brieven of andere bewijsstukken, en voorts elke po ging, om de resolutie van den i Julij jl.N9. 4, illusoir te maken; en Ten derde: Het Gouvernenients-aandëel in de confiscatien en boeten, die ter zake van de toepassing tier tegenwoordige resolutien zullen worden uit gesproken, wordt ter vermeerdering der bij de wet bepaalde, aandeelen af gestaan, behoudens dat de aanbrenger of aanhaler boven zijn aandeel geheel alleen zal genieten een Vierde der hierboven vastgestelde boete. Uit 's Gravenhage meldt men ons van dén 4den dezer het volgende: H. II. M. M. dë Koning en Koningin, benevens de verdere leden van het Kóninglijke Gezin, zijn van Amsterdam in de Residentie teniggekeerd. Een besluit van Zijne Maj. den Koning is bekend gemaakt, waarbij be paald wordt, dat het' met den Hertog van Saksen-Altenburg gesloten trac- taat tot opheffing van het jus detractus-of-aftogtsregt in de Staats-courant zal. worden geplaatst. Dit blad bevat deze overeenkomst. Nog een ander besluit van Zijne Maj. geeft te,kennen, de door de Staten- Generaal goedgekeurde afschaffing van dë wet van 31 Januarij t8io, wegens het-bestuur en de bekostiging der dijken. Bij' Koninglijk besluit van den 2 April 1835, N°. 100, is, uit krachte van de bevoegdheid, aan Hóogstdenzelven voorbehouden bij art. 29 der wet van 31 Mei 1824 {Staatsblad 'N°. 36)Bepaald, dat hoezeer pelterijen (in- en buitenlandsclie), koehaar, schrijfpennen, Zeehondenvellen en bokkenvel- len niet op de prijs-couranten der benrzen bekend staan, de vermindering van het regt, bij het dérde lid van art. 12 der wet van den 16 Junij 1832 (Staatsblad ij"29) toegestaan, nogtans voortaan zal worden toegepast-op de openbare veilingen uit de eerste hand-van zoodanige pelterijen (in- en huiteniatdsche), koehaar, schrijfpennen, zeehondenvellen en bokkenvellen; zijnde bjj dat besluit echter wel uitdrukkelijk vastgesteld, dat deze gunsti ge beschikking geene.:terugwerkende kracht hebben. Zijne Maj. heeft den Baron II. Collpt JEscury van Heinenoordvoor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot lid van den Raad Van State benoemd. Bij eene door den Directeur-Generaal van Oorlog ad interim, aan de l;ommanderende officieren van de corpsen Mobiele Stedelijke Schutterij ge- ïigte circulaire, op den 6 April jl., is aan hen, vermits de met onbepaald Verlof zijnde officieren der Mobiele Stedelijke Schutterijaan sommigevan Welke het houden der inspectiën over de met onbepaald verlof zijnde ondei- officieren en manschappen derzelfde schutterij was opgedragen, met den eer sten der vorige maand,, buiten het genot van het, tot aan dat tijdstip, aan hen verleend half tractement gesteld zijn gewordennopens de wijzé waarop voortaanen tot nader order, die inspectiën zullen plaatshebben, te kennen gegeven: 1°. dat de bedoelde inspectiën bij voortduring zullen Worden opgedragen aan één der officieren, welke met onbepaald verlof in de gemeente aanwezig is, alwaar die inspectiën worden gehouden, mits hij tot hetzelfde bataljon behoore als de manschappendie door hem geïnspecteerd Worden, en dat aan zoodanigen officieren, voor het houden der inspectie, een dag tractement aan zijnen rang verbonden zal worden uitbetaald; 1°. dat, tyj ontstentenis van officieren in eenige gemeentewaar de inspectiën moeten plaats hebben, één officier bij den staf van het daarbij betrokken bataljon aanwezig, tot hét ïloudcri der inspectie derwaarts zal worden gezonden, eii dat aan den daartoe bestemden officier schadeloosstelling voor gewone ver plaatsing 'aan zijnen rang verbondenzal Worden toegekenden 30. dat door de Chefs der corpsen van den afloop der bedoelde inspectie, het ver- eischt rapport aan het Departement van Oorlog zal worden ingezonden. Men hééft te 's Ilage het treurig berigt ontvangen, dat op den 24stert April jl., te Geneve, overleden is de Baron .7. Fagel, Komtnandeur der prde van den Nederlandschen Leeuw en Lid van den Raad van State. Uit Amsterdam meldt men vaii den 4 Mei: Heden morgen heeft de Kóninglijke Familie ons wéder verlaten, naar 's Gravenhage terug keerende. Omstreeks half elf vertrokken H. H.M.M. de Koning en Koningin, en kort daarna ook H. If. K. K. H. H. de Prinsen met derzelver Gezin. Amsterdam verheugt zich zijne geliefde Vorsten, hoe kort dan ook, weder te hebben mogen bezitten. Nog meldt meti van Amsterdam: Naar men verneemt, zullen de sche pen, welke uit de Levant, en inzonderheid uit Aegypte komende, in de Nederlandsche havens binnen vallen, aan eene gestrenge visitatie en quaran taine worden onderworpen. Op den 25 April, vierde te Rotterdam het Tceken-genootschap: Hier door tot Hooger, deszelfs jaarlijksche algemeene vergadering ter prijsuitdee- ling. De heer A. van der Hoop Jr. opende als voorzitter de vergadering met eene redevoering: Over de verpligtingenwelke op den schilder berus tenom in zijne voorstellingen naar waarheid te streven. Hierna droeg de Secretaris .7. van Harderwijk Rz. het verslag voor van dén staat en de werk zaamheden des genootschaps en reikte vervolgens de eereprijzen uit aan de bekroonde leerlingen in de bouw, doorzigt- en wiskunde. Na de uitreiking dier eereblijken, had de plegtige bekrooning plaats van den heer Moritz Calisch, re Amsterdam, aan wien door de heeren .7. .7. Eek- hout, B. J. van Hove, H. D. Loef en Schelfhoutkunstschilders te 's Gra. venhage en den heer G. A. Schmidt, kunstschilder te Dordrecht en benoemd tot beoordeelaren der ingezondene schilderijenop de uitgeschrevene prijs- 'stof van den jare 1834, moetende voorstellen: Een bezoek bij eene kraamvrouw in een visschers huisgezinde uitgeloofde premie van Een Honderd en Vijftig Guldenbenevens den dubbelen Zilveren Eerepenning des Genootschaps was toegekend; zijnde een accessit, bestaande in den grooten Zilveren Eere penning, toegewezen aan den heer Samuel de Vletter, mede te Amsterdam woonachtig, wordende hetzelve voor en in naam van genoemden heer Ca lisch, in de vergadering, tegenwoordig, aangenomen. Men meldt uit Vlissingen, van den 1 Mei: Dén 28 April is eene sloep van de kanonneerboot N°. 42, gekommandeerd door den Luitenant ter zee der iste klasse V"rdoor enonder zeil zijnde om eenige schepen te prai- jen en door den toenemenden Noord-Oostenlijken wind en de zware eb, niet aan boord kunnende komenniettegenstaande alle moeite tot adsistentie aangewend is, den 29Sten des morgens bewesten de haven Breskenshalf omgeslagen op stand gevondenzonder dat men op dit oogenbllk weetwat van de manschappen, bestaande uit den matroos derfde klasse, dienstdoende stuurman. .7. F. Unterhosten de matrozen der 3de klasse IV. Mosier en IV. van Thiel, geworden is; naar alle waarschijnlijkheid echter, hebben zij in de golven bun graf gevonden. Uit Groningen schrijft men van den 30 April het volgende: Het eerste voorbeeld van verhuizen in deze provincie naar de Staten van Noord-Amerikaheeft nu plaats gehad. Verleden Maandag, den cysten de zer, des morgens ruim tien uren, stapte A'. ,7z. Beukma, tot dusver land bouwer ;te Zuurdijk op de belangrijke boerderij Castor, met zijne kinderen, bestaande uit drie zonen,en eene dochter, benevens gen' jongeling van Webe, met name M. E. van Kampenvan deszelfs tot dusver bezeten grond op het aldaar, aan het noorden oever van het Reitdiep gereed liggende en door Kapitein Du Bois, van de Zoltkamp, gevoerde schip De goede Verwachting over, qm.overgebragt te worden naar de te Rotterdam liggende, naar Nieuw- York gedestilleerde en door Kapitein .7. M. Noyes gevoerd wordende Ame- rikaansche brik- Sijren. Eene talrijke schaar, zoo leden der familie als vrienden, had zich reeds in dién morgen, op het te verlaten verblijf Castor begeven en deed henjuit- geleide tot aan het schip, alwaar een treffend afscheid en de beste zege ningen wederkeerig werden toegewenscht. Men beschouwt deze daad als een begin der landverhuizing ook in dit gewest en als een gevolg van den meer en meer achteruitgaanden staat van den landbouw, waarvan men in dit rijk met bange zorgen de toekomst te gemoet ziet, en meent, dat in Amerika voor den landbouwer buitengewone voordeelen zijn te behalen. En ofschoon men van tijd tot tijd de tegen strijdige'berigtenten aanzien van het al- of niet voordeelige voor de land verhuizers, verneemt, wenschen wij, dat de landbouwer Beukma zich niet in zijne hoop en verwachting moge te leur gesteld zien,- maar hij het doel moge -bereikenhgtwejk hij zich voorstelt. De Belgische Moniteur heeft de wet, nopens de successie-regten op goederen in Holland gelegen, bekend gemaakt. De spoorweg tusschen Brussel en Mecbelen zal op eene feestelijke wijze geopend worden Zoo als voor eenige dagen gemeld is, is er eene levensgeschiedenis van Leopold in het licht gekomen. De Belgische Lynx heeft daarop een be spottelijk artikel in zijn blad geplaatst, om dit werk, waarin Leopold's helden daden zeer -worden uitgemeten, te wederleggen; op zijne wijs namelijk geeft dat blad eene levensgeschiedenis van Leopold. Verder heeft hetzelve spottenderwijs aangekondigd eene Geschiedenis van den Kroonprins (dén pas geboren zoon van Leopóldj, als een vervolg op .de bovenvermelde levens beschrijving. Dit werk zal bestaan uit 4 deelen in octavo, en te bekomen zijn aan het bureau van het te Brussel uitkomende tijdschrift: de militaire gedenkboeken der Belgen. PORTUGAL: Het adres van de beide Kamers in Portugal is aan de Koningin den 12 April aangeboden. H. M. hééft dé navolgende antwoorden gegeven: Aan de Afgevaardigden: Mijne Heeren de Vertegenwoordigers van bet Portugescbe volk Indien ik geen regt liet wedervaren aan de gewigtige beweegredenen., die de Kamer van Afgevaardigden genoopt hebben om mij ttfft' tegenwoordig adres toe te zenden; dan zou het mij hinderendat men

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1