A°. 1835. LEÏ8SCIIE Woensdag COURANT. den i April. NEDERLANDEN. Leyden den 31 sten Maart. Uit 's Gravenhage meldt men ons van den 3osten dezer het volgende: Gisteren namiddag is alhier uit Weenen aangekomen en in den Marec'ial de Turenne afgestapt, Z. D. H. Vorst von Palfij, belast met, namens Kei zer Ferdinand, het officiële berigt over te brengen van het overlijden van Keizer Frans I. Genoemde Vorst is nog dien zelfden dag bij Zijne Maj. den Koning ten gehoore toegelaten en heeft vervolgens ten Hove gedineerd. Naar men verzekert, zal de Graaf Duchastel, Vice-Opperstalmeester, door Zijne Maj. naar Weenen worden afgezonden, om, namens Hoogstden- zelven, Keizer Ferdinand l, in antwoord op de officiële kennisgeving door den Graaf Palfijofficieel te- condoleren wegens het treurig afsterven van Keizer Frans I. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, den 31 Maart',!zijn twee boekwerken ingekomen, welke in de boekerij der Kamer zullen worden geplaatst; zij zijn van den heer Genabet'i, over de gemoedelijke gevolgen van den tegenwoordigen toestand- van- het Koningrijk der Nederlanden; en van den heer en Mr. P. G. van-Outerente Leiden, houdende eene verdediging van de regtsmagt van het Hoog-Heemraadschap van Rijnland. De heer- van Aiphenlid daarvan, heeft deze gelegenheid waargenomen, om zijne gevoelens daarover te doen kennen, en heeft betoogd: i'°. dat de regtsmagt bestaat; 20. dat dezelve grondvvettig is; 30. dat zij door het algemeen belang, wordt gevorderd; en 40. dat men het regt heeft te verwachtendat bij de wetbetrekkelijk de zamenstelling der regterlijke nragt, deze 1 regtsmagt wordt erkend, en bepaaldelijk het hooger beroep re- gele waaraan dezelve zal behooren te worden onderworpen. De heeren van Dam en Dycfyneesterverklaarden niet in deze gevoelens te deelenmaar iiettemïn de aandacht der Regering op dit onderwerp te moeten vestigen. Vervolgens heeft de heer van Dam van Isselt een voorstel gedaan, strekkende om-aan Z. M. den Koning een adres aan te bieden, inhoudende dat, uit hoof de van den bezwarenden en steeds achteruitgaanden toestand van den landbouw, er.eene-Commissie mogt worden benoemd, ten einde Hoogstdenzelven zoo danige -vcrordragten te onderwerpen, dat deze belangrijke tak van bestaan voor eenen geheelen ondergang worde beveiligd; welk voorstel zal wor sen gedrukt en aan de afdeelingen ter overweging gezonden is. Daarna heeft de Commissie tot de verzoekschriften nog een aantal verslagen op onderscheidene in hare handen gestelde Stukken gedaan, en is de Vergade ring tot nadere bijeenroeping gescheiden. Met den isten der volgende maand zal Zr. Majs. linieschip de Zeeuw, onder bevel van den Kapitein ter zee J. C. Rijk, bujten dienst worden ge jteld; zijnde gemelde Bevelhebber dezer dagen benoemd tot Militairen Kom- mandant van het Koninglijk Instituut der Marine te Medemblik, in plaats van wijlen den heer Kreekel. De officieren en verdere equipagie van ge- fcelden bodem zullen worden beschikt voor het fregat de Maas, hetwelk bestemd is om met Z. K. H. Prins PVillem Frederik Hendrik, een kruistogt paar de West-Indiën te doen. Aan den Generaal-Majoor E. B. de Paraviciniplaatselijke Komman- bant te Haarlem, en aan den Kapitein J. A. Lessig, plaats-majoor van de Jde klasse te Naarden, is het pensioen, aan hunne rangen verbonden, ver leend geworden. Eervol zijn ontslagen de 2de Luitenant honorair van het regiment Lan- tiers, P. tV. Baron Hogguer, en.de 2de Luitenant van het 4de bataillon artillerie Nationale Militie A. J. A. Tengbergen. Aan dë plaatselijke Besturen is dezer dagen te kennen gegeven, dat, door het Departement van Oorlog bevolen zijnde, dat op de stamboeken der korpsen aanteekening moet worden gedaan van de miliciens der ligtin- \toni|Jen van 1826, .1827, 1828 en 1829, aan wie die vergunning verleend is, Af. om zich in den echt te mogen begeven, en welke diensvolgens werkelijk jtere dusdanige verbindtenis hebben aangegaan, zij verzocht worden, om ge. too wel van dergelijke bereids plaats gehad hebbende huwelijken, als van die, welke, vqbrtaan mogten voltrokken worden, eene nominatieve opgave Cen- s;ó den chef van het korps, waartoe de milicien behoort, in te zenden, or,der aanwijzing tevens van' den datum, wanneer het huwelijk is voltrokken. Pol- Men verneemt nader, dat in het begin der maand Maart döor het |^oe- Departement'van Oorlog, ten einde, zonder nadeel voor de artillerie-dienst, iNI), too veel mogelijk te voldoen aan het verlangen van de bij de artillerie der aartb Mbbiete Schutterij dienende schutters, om van het onbepaald verlof gebruik erk le maken, de vereischte magtiging is versterkt geworden, om aan zooda- tige schutters-kannonniers, die zulks mogten verlangen, te vergunnen zich yfrit 1 de viermaandeüjksche verwisselingen, gedurende den tijd dat zij tot de r be-irerkejijke dienst worden opgeroepen, door anderen, van gelijken graad en irden ln dezelfde compagnie, die, gedurende dien tijd, niet tot de werkelijke ij de ienst verpligt zijnte doen vervangenen dat deze vergunning zal wor den verleend door den Kommandant der artillerie in de vesting waar het etrokken schutterlijk artillerie-corps in bezetting ligt, en, voor zooveel rtoot etreft de coinpagnien van het bataljon artillerie-schutterij, door den -ven,Chef van het bataljon, alsmede, dat, bij het verleenen van zoodanige ver- lageniunning, zal worden in acht genomen. zgen. 1°. Bat de sergeant-majoor en fourier derzelve geheele compagnie en de >con-Wgeant-majoor en sergeants der iste en 2de klasse, onderling zullen mo- ipen.fcn ruilen; 2°. dat degenen die zich, gedurende vier maanden, in de wer- „f li tlijke dienst bij de compagnie hebben doen vervangen r na het eindigen goei In dien tijd, op het onbepaald verlof dezelfde aanspraak hebben, alsof n op zich in persoon onder de wapenen hadden bevondenen dat diege- van 1, welke, ten gevolge van ruiling, onder de wapenen zijn gebleven, be- rdcor r.iet verschoond worden van de werkelijke dienstgedurende het gende' tijdvak, immers indien zij, volgens het register, daartoe ver- 1 den (t zijn. b en - Vrijdag avond 11., heeft de heer Mr. F.J.van Hall, in de maatschappij PEN, ligentia te 'sHage, eene redevoering gehouden, waarin hij op eene uit deel- mtende wijs hulde heeft toegebragt aan de uitstekende verdiensten van leven n voortreffelijke Giisbert Karei Graaf van Hogendorp, dien hij voórname- leliifg k als het toonbeeld van een' echt I-Iollandsch Staatsman heeft geschetst, rbaar. t talrijke schaar, welke daarbij tegenwoordig was, en waaronder zich ook If AS- lien uit de naburige steden bevonden, toonde de hooge belangstelling, lts. *Ae Neërlands ingezetenen stellen in de nagedachtenis van een' man, aan bet Vaderland zoo groote verpligting lieeft. len. ben 25 Maart droeg de aftredende Rector Magnificus der Hoogeschool e Utrecht,, de.Hoogleeraar Herm. Jo't. Royaards, zijne waardigheid over dat aan en ide' wp, :erk tan- en len- ei- en, ings teb. en lere ge il as- inde op lags artij oor- des van ide, ten resi- Huis - en aren ters- inde it de aan den Hoogleeraar Mr. A. C. Hoitius, na het borden eenèr plegtige rede voering: de Proavorum nostrorum piet ate, in eenden da tuendaque Belgii foe- derati Republica censpicuadat is: over de godsdienstigheid onzer vaderen blijkbaar in de vestiging en bescherming der Neder/andsche Republiek, en het vermelden der verdere lotgevallen dezer Hoogeschool. Tevens werden de toegewezen eereprijzen en loffelijke getuigschriften met toepasselijke aanspraken uitgereikt aan de volgende heerenin de The ologische Faculteit de gouden eerepenning aan den heer N. van IVijk, Cand. in de Gcdgel. aan de Utrechtsche Hoogeschool, in de Regtsgelecrde Faculteit de gouden eerepenning aan den heer Abr. de Pinto, Cand. in de Regten aan de Leidsche Hoogeschool, en een getuigschrift van loffelijke mel ding aan den heer B. G. A. Pabst, Cand. in de regten aan de Utrecht sche Hoogeschool. In de Faculteit der Letteren, de gouden medaille aart den heer IV. R. van HoêvellCand. in de Godgel. aan de Groningsche Hoogeschool, en eCn accéssit aan den heer C. .7. van der Vlis, Cand. in de Godgel. aan de Utrechtsche Hoogeschool. In de Faculteit der Wis- en Natuurkunde de gouden madaille aan den heer .7. L. van der Trappen, Cand. in de geneeskunde alhier. Tot Secretaris van den 'Akademischen Senaat voor het volgend jaar is benoemd de Hoogleeraar Herm. Joh. Royaards, in plaats van den Hoog leeraar .7. L C. Schroeder van der Kolk. Deze Akademische feestdag eindigde met eene serenade, des avonds door H. H. studenten aan den Senaat gegeven. Den 25 Maar is te Gent overleden de Burggraaf van Vaernewijck d' Angest, oud kamerheer van Z. M. den Koning der Nederlanden, oud lid van de eerste Kamer der Staten-Generaal, die zich ook als schrijver heeft doen kennen. Den 8 Maart is in de gemeente van Rorbach (Meurthe) overleden een bedelaar, Osvalt genaamd, in den hoogen ouderdom van 110 jaren. AMERIKA. Berigten uit New-York tot den 2 Maart meldendat er geene oorlogs verklaring tegen Frankrijk geschied ismaar echter alle maatregelen geno men werdenombijgeval de Amerikaansche schuld door de Kamer der Af. gevaardigden te Parijs niet werd goedgekeurdtot eer van de natie te kun nen handelen. Aan de beide Huizen van het Congres was door den Voorzitter Jack son eene boodschap gezonden, waarbij hij aan dezelve vele stukken, op deze kwestie betrekking hebbende heeft overgelegd. Uit naam der Commissie voor de buitenlandsche zaken zijn de vol gende besluiten voorgesteld i°. Dat het strijdig is met de regten en de eer der Vereenigde Staten om langer over het verdrag van den 4 julij 1831 te onderhandelen, en dat op deszelfs uitvoering, als zijnde hetzelve bekrachtigd, zal worden aange drongen 2~". Dat toebereidselen behooren te worden gemaakt voor elke mogelijke gebeurtenisdie het gevolg van onze tegenwoordige betrekkingen met Frank rijk zou kunnen zijnen 30 Dat de Commissie voor de buitenlandsche zaken ontslagen wordtom het gedeelte van de vroegere boodschap des Voorzittershetwelk tot maat regelen van wedervergelding en de beperking des handels-betrekking had verder in overweging te nemen. Deze besluiten zijn den 27 Februari) door het Congres voorloopig goed gekeurddoch hadden den 2 Maart hun volkomen beslag nog niet erlangd, omdat nieuwe berigten uit Frankrijk waren aangekomen. De boodschap des Voorzitters, met de daarbij gevoegde stukken, was weder aan eene Com missie voor de buitenlandsche zaken verzonden. T U R K Y E. KonstanTinouel den 8 Maart. Alles neemt hier eene betere houding aan; Me'iemed heeft de belasting betaald. Ook de Engeische vloot zal spoedig van Vorla naar Malta terugkeeren. Alzoo zijn voor dit oogenblik alle zaken ter ziide gesteld, welke eene ernstige verwikkeling deden vreezen. Waaruit de Porte de fondsen verkrijgt, 0111 alle uitgaven te bestrijden, welke voor de openlijke dienst sedert jaren gemaakt worden, is iedereen een raadsel: hare hulpmiddelen moeten groot en alle geruchten onwaar ge weest zijndie zoo dikwijls over de geringheid der middelen, welke den Sultan ter hand staan, verbreid worden. Waar is een Staat in Europa, welke zonder tot leeningen zijne toevlugt te nemen, slechts half zoo veel gedaan heeft, als de Porte sedert jaren heeft ondernomen? en toch heeft de Porte geen crediet. De Joden, welke in het Ottomannisch gebied huisvesten, hadden tot heden toe het regt om hunne Rabbijnen te verkiezen en af te zet ten, zonder daarvoor tot de Porte zich te behoeven te wenden, of zich ten dien opzigte te regtvaardigen. Thans is men onder de Notabelen van deze natie overeengekomenom voortaan noch verkiezingnoch af zetting van den Opperrabbijn te doen plaats hebben, zonder er aan het Gouvernement kennis van te geven: in aanmerking genomen zijnde, dat de gelijkheid van regten, ook gelijkheid van pligten en gehoorzaamheid, in overeenstemming met de overige eerediensten, vordert. In de hoofdstad van Servie, Kragujewaez, is eene algemeene volks vergadering gehouden waarbij meer dan 10,000 personen zijn tegenwoordig geweest. In eene lange redevoering heeft Vorst Milosch aan het volk te kennen gegevenwelke instellingen bij bjj hetzelve tot geluk der natie wilde invoeren. Tot die instellingen zouden behoorende uitvaardiging van eene grondwetde oprigting van eenen Staatsraad van zes ledende uitvaardiging van betere burgerlijke en criminele wetboekende invoering van een algemeen hoofdgeld, in plaats van alle andere kleine belastingen. Ten laatsten heeft hij aan het volk verzocht om uit hun midden de verstandig, ste en bekwaamste mannen te kiezen, ten einde met hem en den Staatsraad verdere beraadslagingen te doendaar zulk eene groote vólks-vergadering verder geene plaats kon hebbenen bij vele andere volken de belangen der natie aldus werden behartigd. SPANJE. In eenen particulieren brief, door een Fransch dagblad opgenomenwordt liet volgende gemeld De toedragt der zaken heeft in weinige dagen een gansch ander aanzien l

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1