LEYDSCHE l\ 1885. Woensdag COURANT. den 11 Maart» N E D ERLAND E N. Leyden den loden Maart, it *s Gravenhage meldt men ons van heden den .loden het volgende: isteren avond is in den ouden Doelen alhier, door de gevestigde Ma nque loges, P Union Royal, Eendragt maakt ntagt en PUnion Frèderic, den Grootmeester nationaal dier orde in dit Koningrijk, Z. K. H. Prins igrik, een maaltijd gegeven, ter gelegenheid van deszelfs, op den 28sten •uarij ingevallen geboortedag. Onder het aanzienlijk getal aanwezige ders bevonden zich vele hoofd-öfficieren. Na in gulle vrolijkheid den d te hebben doorgebragt, en verschillende toasten op het Vaderland net Koninglijk gezin te hebben gedronken, scheidden de broeders ten 12 ure. A H. K. K. Prinses Frederik heeft gisteren avond de voorstelling in den schen schouwburg met Hoógstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Naar men verneemt heei't het Z. K. H. den Admiraal- en Kolonel- »raal behaagd het tijdstip, waarop het genot der halve traktementen de officieren van de Mobiele dienstdoende Schutterij, overeenkomstig inings besluit van 25 Januarij 1835, zal ophouden, te bepalen op den en April 'aanstaande. De Opper-Kamerheer van Zijne Maj» den Koning, heeft bekend ge it, dat op den loden dezer het Hof den rouw zal aannemen voor den van zes weken, ter gelegenheid van het overlijden van Zijne Maj. den er van Oostenrijk. Zullende gedurende de drie eerste weken de mid- ,re en de drie laatste weken de ligte rouw gedragen worden. Uit Utrecht schrijft men van den 8sten dezer: ij vernemen, dat in de vorige week is bekend geworden, de uitspraak de antwoorden, welke op de voor dit jaar uitgeschreven prijsvra- aan onze Hoogeschool zijn ingekomen, ie Theologische Faculteit waren vier verhandelingen ingezonden ter oording van de vraag: Laudetur et a vituperatione defendatur institu- uo in reformatie patriae nostrae coetibusdoctrina ChristianaduceCa- Palatinensiexponitur. (d. i. Eene aanprijzing en verdediging van de .ng, volgens welke in de Hervormde gemeenten van ons vaderland ristelijke leer, naar aanleiding van den Heidelbergschen Katechismus ard wordt.) Aan de verhandeling van den heer Nikolaas van IV-jk daat in de Godgeleerdheid aan deze Hoogeschool, is de gouden eere- ag: toegekend. de Regtsgeleerde Faculteit werd het eermetaal toegekend aan den Abraham de PintoJur. Doctorandus aan de Leidsche Hoogeschool e vraag: „Exponatur et ad examen revocetur locus codicis civilis de obligationis(d. i. De uiteenzetting en het onderzoek van de plaats et burgerlijk wetboek: „Over de oorzaak der verbindtenissenen op 1 het accessit is toegewezen aan de verhandeling van den heer Ben- e George Adam Pabst, Kandidaat in de Regten aan deze Hoogeschool. Uit Princenhage werd aan de Brejascho Courant van heden het vol- e geschreven: 1 Zaturdag, den 7den dezer, des namiddags ten een uur, ontstond and in het woonhuis van den arbeider Pieter Maasop den heuvel Princenhage, welke brand, in weerwil van de aangewende pogingen ilussching, zoodanig toenam, dat hetzelve huis, met het zich daarin idende huisraad en een koebeest, een prooi der vlammen zijn ge en, door welke ramp de, tijdens den brand, afwezige bewoners van a 11 es_ ontroofd zien en diensvolgens aan den bijstand van men- i vriendenwórden aanbevolen; gelukkig zijn de 3 kinderen, welke alleen in huis bevondengered. in deze gemeente gekantonneerde troepen van de veld-batterij N°. in de jagers van van Dam verdienen allen lóf, voor de door hen ilussching aangebragte hulp, hebbende zij bijzonder bijgedragen, dat abjj staande huizen behouden bleven. De Groningsche Hoogleeraar Seerp Brouwerin de faculteit der wis- acuurkundige Wetenschappen is op zijn verzoek eervol ontslagen. Het Fransche schip Louisa, Kapitein Gaudowinis op de hoogte West-Kapelle op het eiland Walcheren, den 3den dezer gestand, •Ive- was van VÜ6singen naar Duinkerken bestemd. De equipage was meer aan boord. De Utrechtsche courant bevat het volgende: inheer wij hooren spreken over den toestand van Belgie, tijdens het irlandsche Gouvernement aldaar het lager onderwijs invoerde en zoo treden, en dorpen van goede scholen, voorzag, dan verbeelden wij dat Belgie destijds op eene laagte stond, waarbij' weinige landen Europa te vergelijken waren. Immers wij vernemendat hij, die als maker en schoenlapper op zijn dorp geen brood had, zich goed ge rekende,, om schoolmeester te worden, daar toch de pastoor be- 0, dat ljet genoeg was de kinderen te leeren spellen, en hun het en paternoster te doen van buiten leeren. Zonder uit te weiden ie bijzonderheden, welke ons fer ooren zijn gekomen, en die in al- deele strekkenom dit getuigenis te bevestigenwillen wij echter waarheid hulde doenmet te erkennendat ook in andere landen Europa gelijktijdig eene groote duisternis ten aanzien van het lager erwijs heerscht. Wij willen hier eenige trékken overnemen uit een' :f van den schoolopziener SchulrathDintervan Koningsbergen, in issen, waaruit wij kunnen nagaan, welke de staat van het lager on wijs* ongeveer >5 jaren geleden, in dat gedeelte van den Pruissi- en staat was. De schoolonderwijzers worden door mij geëxamineerd, en niet zejden rden de candidaten door mij terug gezonden. Doch wat zal men doen, meer een gewezen Erlanger student verzekertdat Christus 500 jaren eden geboren werdwanneer die Adspiranten schoolmeesters bewe- dat Pontius Pilatus de eerste Hoogepiiester der Joden was; clat ■irao Koning der joden was ten tijde van Christus-, dat Luther in io werd geboren dat tot de hoofdsecten onder de Christenen be nen R. KatholijkenJodenMennonieten en Christenendat het ningrijk Pruissen omringd wordt door Portugal, Spanje, Frankrijk en lissen, enz." Vij zouden aan den voormaligen Inspecteur-Generaal van het lager ooiwezen, den verdienstelijken heer van den Ende, die zoo veel tot betering van het schoolwezen in Nederland heeft bijgedragen, kunnen gen of de Belgische schoolonderwijzers het wel erger maakten T U R K Y E N. Konstantinopel den i3den Februarij. In mijnen laatsten brief berigtte ik, dat, volgens een schrijven uit Smyrna te oordeelen, Ibrahim-Pacha nog niet naar Aegypte afgereisd was: ik trok echter deze opgaafin twij fel omdat de Porte zijne verwijdering uit Syrië met zooveel zekerheid aangekondigd had. Nu echter komt het uit, dat dat berigt goed geweest is, daar Ibrahim zich nog den i8den Januarij in Haleb bevond, en zich eerst den 22sten aan boord van eene stoomboot zou inschepen, weiketen tweedemaal van Alexandrie met het bevelom dadelijk naar Cairo te komen, naar hem was gezonden geworden. Waarom nu Ibrahim niet ter stond de bevelen van zijnen vader opgevolgd is, weet men niet met zekerheid. Dat het er echter in Syrië zeer slecht uitziet, lijdt geenen twijfel, daar onlangs wederom een ernstige opstand in het gebergte van Kislis uitgebroken was, welke slechts met veel moeite is kunnen gedempc worden, en aan de Aegyptenaren een regiment reguliere infanterie, drie kanonnen, en een aanzienlijk getal ruiterij zou gekost hebben. Ook in de streken van Adana is het tot dadelijkheden tusschen de Aegyptenaren en inwoners gekomenwaarbij een Arabisch hoofdman met veel kennis den opstand leidde, welke, wel is waar aan krachten verloren heeft, maar nog niet geheel onderdrukt is. Dit nu kan genoegzaam Ibrahim belet hebben, zijne afreis te bewerk stelligen, hoewel zijne tegenwoordigheid in Aegypte dringend verlangd werd, en van groot gewigt is, wanneer de berigten, welke men hier uit Alexandrie rot aan den I3den Januarij ontvangen heeft, slechts half waar zijn. De Allgemeine Zeitung bevat nu eene opgaaf van eene zware melancho lie waarin Mehemed zou gestort wezendie hem zijnen dood voor oogen stelde; van welken verzekerd, hij echter bepaald had, eerst nog den Sultan van den troon te stootén; welk berigt te Konstantinopel aangebragt, den Sultan zoo had verontwaardigd, dat hij dadelijk den Divan had verga derd welke echter begrepen haddat men de woorden van zulk een zwartgallig man niet zoo letterlijk moest opvatten. (Dat dit nu wederom sprookjes zijn van de Allgemeine Zeitungkan iedereen gemakkelijk inzien.) SPANJE. De Gazette de France schrijftdat Los Arcos den 24 Februarij door Zumala- Carreguy bemagtigd is, die aldaar 258 Christinos, onder welke een Kolonel, heeft gevangen genomen. In het post scriptum wordt gezegd: Berigten van de grenzen van den isten Maart bevestigen het door Zuuiala- Carreguy behaalde voordeel, maar voegen 'er"bij, dat zulks tot geen gewig- tig resultaat heeft geleid. Moreno de Quesadaeen der in 1823 aan Ferdinand W/getrouw ge bleven Generaalsis uit de gevangenis van Grenada ontsnaptalwaar hij was opgeslotenhij bevindt zich thans in het gebergte van Cazorla en heeft daar, aan het hoofd van eenig aangeworven volk, Karei V geproclameerd. Omtrent de inneming van Los Arcos is een Carlistisch bulletin bekend gemaakt, uit voornoemde stad, den 24 Februarij geteekend. Uit hetzelve blijkt, dat den 23sten die stad door de Carlisten, onder aanvoering van Zumala-Carréguyberend is geworden; hoewel van den kant der Christinos dapper gevochten werd, drongen echter de Carlisten de huizen der stad binnen, en hadden voor het vallen van den nacht van de zes versterkte huizen reeds vijf in hunne magt, alsook het hospitaal, waarin men 180 manschappen, onder welke een brigadier en eenige offi cieren, allen gekwetsten, gevonden heeft. Zumala-Carreguy had zijne maatregelen genomen om den volgenden dag 4e kazerne, waar de Christinos zich alleen nogstaar.de hielden, te bemag- tigen: doch toen de aanval zoude bewerkstelligd.wordenhevond men, dat zij reeds des nachts met stille trom waren afgemarcheerd.De Carlisten zet ten hun achterna en maakten eenige gevangenen» Zij hebben allés, wat in Los Arcos was, buit gemaakt,jen hun voornemen'te kennén gegeven om de gevangene officieren uit weerwraak te zuilen doodschieten, doch de gekwes- ten té zullen uitleveren. DUITSCHLAI!<D. Het Journal de Francfort van den 6 Maart bevat onder het opschrift: Dood van Z. K. en K. M, den Keizer van Oostenrijk, het volgende: De hoopaan welke wij onsten géirolge van berigten gisteren morgen uit Weenen ten aanzien van de-ziekte van Z. M, den Keizer, ontvangen, met regt meenden te kunnen overgeven, heeft zich ongelukkiglijk niet ver wezenlijkt. - -Jj J Na eenen daggedurende denwelken de gevaarlijke verschijnselen der ziekte niettegenstaande de hulp der kunstzijn toegenomen heeft Z. M. den eersten Maart, ten 8 ure des avonds de Sacramenten gebruikt, en is den 2den drie kwartier na middernacht gestorven. Deze droevige gebeurte nis zal niet alleen een droevig gevoel in het Rijk-,-hetwelk de Keizer gedurende eene vaderlijke regering van 43 jaren (hij nam de teugels van het bewind den jsten Maart 1792) gelukkig maakte, te-weegbrengenmaar dezelve zal ook door geheel Europa beweend worden; dan ook nog, wan neer, zoo als wij overtuigd kunnen zijn, die uitkomst geene verandering noch in het binnenlandsch staatkundige van den Staat, nocli in de buitenlandsche betrekkingen zou te weegbrengen. -Voornoemd blad vervolgt aldus Het is met eene onbeschrijfelijke droefheid, dat wij de droevige tijding, welke men daar gelezen heeft, hebben overgeschreven, en wij zijn verze kerd dat in onze droefheid algemeen zal gedeeld worden. Frans I. is niet meer!Met hem verliest. Oostenrijk, eenen vader; Europa, den Nestor van zijne .Monarchen) Duitschland, ,den laatsten van zijne Keizers. Indien, zooals in het oude Aegypte, een regtbank op de Koninglijke gra ven was opgerigt, indien eene ernstige stem, hét oordeel van de geschie- deris vooruitloopendehet karakter en de regering van hem, die den adem heeft uitgeblazenmoest beoordeelenzoude men deze stem hooren uit spreken dat deze Monarch een regtvaardig mensch wasen de geheele men- schelijkheid zou dit plegtig vonnis toejuichen. De regtvaardigheidDit was de eenige drift van deze edele en rustige ziel. Het regt en de wetdat was zijne spreukomdat hij geloofdedat in die woorden .zijn eerste pligt gelegen was. Frans beschouwde den schepter en

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1