heid tier directelijk met de beurtschepen bewerkstelligde transporten, welke te gelijk minder kostbaar zijn. Tn 1834 heeft men beproefd om voor de stoombooten eenen anderen uit weg daar te stellen te Schroeck(LeopoldshafenHertogdom Baden) en derzelver vaart zelfs uic te strekken tot Strasburgdoch zulks schijnt niet aan de verwachting te hebben beantwoord. Het vervoer bedroeg naauwe- lijks 10,031 quintalen; het water was niet gunstig, en in het algemeen ont breekt het benoodigde aantal reizigersdie weinig prijs stellen op dat ge deelte van den Rhijn, hetwelk minder schoon is. Staat van den handel en vaart der stad Mainz, in: Verzendingen van den Bedenen- Rhijn naar Mainz q. Terugvrachten van Mainz naar den Beneden-Rhijn Te zamen Verzending van den Mein Terugvracht Te zamen Verzending van den Boven-Rhijn van den Neckar en Mannheim Terugvracht Te zamen 1832. 1833. 1834, 801,850; 623,070. 702,551- 463>°5S>- 435>5o6. 391,069. 1,264,909. 395,523- 286,179. 1,058,576. 287,568. 198,994. 1,093,620. 185,409. 156,563- 681,702. 486,562.- 342,972- 216,689. 377,557» 242,193. 271,881. 239,930. 314,346. 594,246. 5i4,o74- 554,276. 2,54°,857- 2,059,212. 1,990,868. Totaal-generaal In 1832 heeft de vaart voorbij Mainz, na de opheffing der gedwongen om- lading, ten gevolge van de nieuwe conventie van 1831800,000 quintalen bedragen, en is in 1833 en 1834 aanmerkelijk vermeerderd, vermits de geheele zoo eigen als expeditie-handel van Mainz naauwelijks 2,000,000 quintalen be loopt, terwijl in 1832 de eigen handel der stad alleen 2,540,000 quintalen beliepen bovendien de voorbijvaart 800,000 quintalen. Te Leipzig is eene nieuwe wijze van straatverlichting door middel van gaz ingevoerd, welke niet zoo als tot nogtoe uit steenkolen, maar uit beenderen van dieren gestookt wordt, en in helderheid de vlam van gaz uit steenkolen overtreft. Te Halle is Professor Guericke van zijnen post ontzet, niet zoo zeer uit hoofde van zijne bekende Theologische gevoelens(hij behoort tot de dusgenoemde Piëtisten) als wel daaromdat hij heimelijke bijeen komstentegen het bevel der politie, aanlegde, en wel zoo, dat de zelve er tusschen beide moest komen; als ook bovendien, dat hij zoo stellig tegen het bestaan der kerkelijke verordeningen ijverde, dat geheele gemeenten zich van derzelver Leeraars losrukten, en bijzondere personen zelven hunne kinderen doopten, hetgeen ook voornoemde Professor zelf gedaan heeft. Door eenen zekeren Dr. Tetizel, is in de Academie van Weten schappen te Munchen eene verhandeling gedaan over de lengte der dagen; liet volgende kwam daarin voor: Te Berlijn en Londen duurt de langste dag 16} en de kortste 7J uren'; te Stokliolm en Upsala de langste 18J' en de kortste 5J uren; te Ham burg, Dantzig en Stettin de langste 17 en de kortste 7 uren; te Pe tersburg en Tobolsk de langste 19 en de kortste 5 urente Tornen de langste 21J en de kortste 2I uren; te Archangel en Nieuw-Hernhut, aan de kust van Groenland, de langste 20 en de kortste 4 uren; te Wardoe- hus in Noorwegen blijft het van 21 Mei tot 22 Julij onafgebroken dag, en op Spitsbergen duurt de langste dag 3J maand. GROOT-BRITANNIE. Londen den 18 Februarij. Vorst EsterhazyGezant van den Keizer van Oostenrijk en de Generaal Sebastians, Fransch Gezant bij het Londen- sche Hof, zijn aldaar aangekomenen hebben op het bureau van Bui- tenlandsche Zaken, een onderhoud met Lord Wellington gehouden. In een Engelsch blad leest men: Sommige onzer bladen melden, dat de Koning het Parlement op Donderdag aanstaanden in persoon zal openen. Dit is op een misverstand gegrond. Zijne Majesteit zal zich niet in het Parlement vertoonen, dan wanneer hij het van den troon aanspreekt, en deze Koninglijke aanspraak wordt, bij den bijeen komst van een nieuw Parlementzelden vroeger dan eene week na de eerste -vergadering, (en dus in dit geval na den 19 Februarij) gehouden. Na de verkiezing van "den voorzitter, worden de leden beëedigd, en deze plegtig- heid neemt gewoonlijk verscheiden dagen weg. Het zal dus niet in de loo- pendemaar in de toekomende week zijndat Zijne Majesteit in persoon de beide Huizen zal aanspreken. Ook te Londen is eene inschrijving onder de vrienden der behouden de partij geopend, tot het vinden der onkosten tot het opmaken eener petitie aan het Parlement tegen de wettigheid der verkiezing van O'Connell en Ru'hven. Onlangs heeft men proeven genomen met kogels van eene nieuwe -uitvindingwelke eene bezuiniging van 50 pCt. zullen geven en zeer goed ter zee kunnen gebruikt worden. Een Engelsch blad behelst eene tijding uit Konstantinopel, waarin gemeld wordtdat er ten behoeve van den wettigen heer van Persie een -wisselbrief van 30,000 naar Engeland op weg was. Deze som zou Mohammed-Mirza aanwenden om zich tegen zijne vijanden te verdedigen. Neder-Kanada bevatte in het vorige jaar eene bevolking van 146,782 Engelsche en 396,035 Fransche bewoners, te zamen 542,817 zielen. MENGELINGEN. Het CALEDONISCH TOONEEL te EDENBURG. In het begin der achttiende eeuw, kwamen reizende tooneellisten, alle •twee of drie jareneenige voorstellingen te Edenburg in de kleederenmakers- zaalgeven. Thans op het uiterlijke te oordeelen, zoude men denken dat zij in eene schuur spelen. Een gebouw dat, sedert dertig jaren, achtereenvolgend tot tooneel, ma- -negie, concert-zaal en kerk is gebruikt geworden, is thans weder onder den naam van Caledonian-Theater aan zijne eerste bestemming terug gegeven. ,De zaal is langwerpig van middelbare grootte en smaakvol versierd. De gangen iot de zaal leidendezijn met schilderijen behangen. De gedrukte berigten kondigden eene buitengewone voorstelling aan; de mtizijk der Schotsche lijfwacht zoudegedurende de tusschen-bedrijven, na tionale liederen uitvoeren. Wij kwamen de eersten een half uur na de ope ning der bureaux aan. De muzijkanten in vol uniform verspreidden zich in -het orkest, sprongen zonder pligtplegingen over het hek dat hen van het publiek scheiddeen kwamen met eenige personen in de parterre spreken. Allengskens werden de loges bezet en de zaal was half vol toen het Cod save the King door het orkest werd aangeheven. Dit lied werd met een geestdrift aangehoord zoo als ik het zelf in Engeland niet had verwacht. Op het Cod save the King volgde Rule Britannia, en de toejuigingen deden op nieuw den schouwburg weergalmen. De Schotsche liederenwelke dahrop volgdendeden bij ons meer ver wondering dan genoegen ontstaan. Het 'eerste gedeelte tferzelve bestaat 111 eene zachte en eentoonige melodij, een klagend gevoel uitdrukkende-, waar op eensklaps schelle toonen volgendie echter zoo wanklankend zijndat het ongevoeligste oor er op eene onaangename wijze door wordt getroffen. Men merkt er altoos eene heerschende noot in op, hetgeen almede voor der zelver 'nooge ouderdom pleit. De afschuwelijkste en fabelachtigste melodrama werd opgevolgd door twee kluchten, waarin enkele geestige gazegdèn onder eene menigte zotheden ver borgen, waren en bleven, daar het publiek dezelve onopgemerkt liet voorbij gaanen soms de lafste aardigheden toejuichte. Bij de opvoering van het tweede stuk deed zich eensklaps een vreesselijk geraas hooren. Eene menigte mannen, vrouwen en kinderen, die tot de laagste klasse des volks schenen te behoorenbeklouterde de banken der gallerijenen schpen tot geen bedaren te kunnen komen-. Men. had zoo,even de lootjes voor half geld uitgegeven. De directeur vervulde op dezen oogenblik de rol van eene tooverheksen het was ook als zoodanig uitgedost dat hij vóór het tooneel tradt, om de rust in de zaal te herstellen. Een luid lagchen deed zich bij zijne verschijning in de zaal hooren, waarop echter dadelijk de diepste stijte volgde. In eene improvisatie wel voorzien met dat luimige door de Engelschen humour ge naamd, en versierd met alle die kromme sprongen, welke door eene oude vrouw die door den boozen geest is bezetpn, kunnen worden gedaangaf hij aan de oproermakers eene geduchte les in de beleefdheiden zeide ten slotte, wijzende op het gedeelte van de zaal van waar het meeste geweld was gehoord gewordenDoor mijne magische kunst ken ik reeds al de geweldenaren, en zoo zij nog vermetel genoeg zijn om de voorstelling te stoorenzal ik henal hoorden zij onder mijne vrienden de duivelsmet mijne klaauwen aanpakken en de deur uitzetten. Eene zoodanige vermaning zo de niet voldoende geweest zijn om de order bij ons te herstellente Eden- burg werd zij toegejuicht, en de rust niet meer gestoord. Het was bijna wee uren toen de voorstelling eindigde. De BROUWERIJ van BARCLET en PERKINS te LONDEN. Deze brouwerij is aan geene zijde der Theems, over de Southwarkbridge gelegen. Deze brug is voorzeker de schoonste in zijne soort. De Theems heeft hier eene breedte van 700 voet, en wordt door drie ijzeren bogen overspannen. De middelste boog heeft 290, de beide zij-bogen iéder 180 voet breedte, bij eene hoogte van 40 voet. Stoom-schepen varen zonder den schoorsteen om te leggen, en kleine schepen met volle zeilen, er onder door. Reeds van de brug af ziet men de brouwerij met hare hooge schoorsteenen en weldra bevindt men zich in het kantoor, alwaar ieder fatsoenlijk vreemdeling zich ter bezigtiging van de brouwerij kan aanmel den, en hem een gelejder wordt medegegeven. Vooreerst wordt men naar de plaats geleid, alwaar zich de koren-tobben bevinden, waaruit, wanneer het koren gegest is, hetzelve in de drie verschillende brouw-ketelselk van 1500 vaten wordt overgebragt Twee stoom-werktuigenelk yan 24 paarden-krach't, helpen het koren om te roeren, en het brouwsel in de koelvaten te drijven, waarvan wij geen tijd hadden de menigte te tellen. Nadat het Porter deszelfs bewerking heeft ondergaanen van alle onreinheden gezuiverd iswordt het door middel van slangen in de voorraad-vaten geleidwaar het soms jaren lang op debiet wacht. Van deze voorraad-vaten hebben wij er tot 116 geteld, ieder van 30 tot 40 voet hoog en 28 voet in doorsnede. Zij houden 3400 tot 3600 vaten. Vroeger vond men in andere brouwerijen voorraad-vaten van drie dubbelen inhoud, doch sedert een zoodanig vat gebarsten is, en de inwoners van eene geheele straat ter naauwernood van het verdrinken in eene Porter-zee gered zijnwerden deze grootste vaten afgeschaft. Wanneer men het groot Heidelberger-vat bij deze reus achtige stukken vergelijkt, zoude het naainvelrjks een derde van derzel ver grootte uitmaken. Drie tot vier honderd stukvaten honden de hoeveel heid in, welke tot de eerste verzepding benoodigd is. Het dagelijks debiet wordt door 140 kolossalen paarden bezorgd, welke van een zeldzaam ras zijn, en 60 tot 70 ponden sterling kosten. Tegenover deze Porter-brouwerij zagen wij ook nog den aanleg tot eene Ale-brouwerij aan dezelfde onder nemers toebelioorendeen welke hoewel veel kleiner dan de vorig gemelde, echter nog als reusachtig kan worden beschouwd. BIJDRAGE tot de GESCHIEDENIS der BAARDEN. Tot dekking van een lidteeken, dat FransI van Frankrijk aan de kin had, en niet gaarne wilde laten zienliet hij zich den tot hiertoe kort gedragen baard, lang groeijen. Weldra droegen de Hoveijngen toen de Bisschoppen, en weldra een ieder lange baarden. Doch de lange baard vond even zulke hevige tegenstrijders als later de paruiken, voornamelijk onder de Geeste lijken en Regtsgeleerden. De Dom-kapittels wilden geenen Bisschop met langen baard erkennen en dikwijls moest de Koninglijke Magt tusschen beide komen, om hen te doen toegeven. De Sóibonne sprak een verdoemings- vonnis in forma tegen de lange baarden uit, en verbood het dragen van den- zeiven aan alle Geestelijken; haar decreet eindigde met de woorden: non deferaut barbas et veniant tonsi. Het Parlement wettigde de Parijser bloed bruiloft, en verdoemde den langen baard. Geen Advocaat, geen lid van dit Geregtshof durfde ongeschoren .te voorschijn komen. Tot op het einde der zestiende eeuw en daarna duurde den strijd o.ver den langen baardtot dat Lodewyk XIII den troon beklom en denzelven eindigdedoor dat hij reeds op mannelijke jaren zijndebijna geen baard had. Eene menigte geschriften verschenen: pro et contra, de vel radenda vel alenda Jsttrba-de gewigtigste en verschrikkelijkste gebeurtenissenzoo als de $t. Battholomeus-nacht enz., waren niet in staat de groote vraag te verdringen, of Regtsgeleerden en Geestelijken den baard lang mogten dragen. BEVOLKING van SPANJE De bevolking van Spanje is zeer afgenomen. In 1525 bevatte Segovia 5,000 huisgezinnen, tegenwoordig heeft het er slechts 2,000. Toledo had vroeger 200,000 inwoners, thans slechts 25,000; te Malaga is het getal inwoners van 80,000 op 50,000 gedaald, en van de om de stad liggende dorpen zijn er nog slechts 16 over. In het Bisdom Salamanka vond men weleer 127 steden, waarvan tegenwoordig nog slechts 13 over zijn, en de eenmaal zoo vruchtbare korenvelden zijn reeds lang in wellanden'ver anderd. In dé 17de eeuw beliep de bevolking van Sevilie minstens 300,000 zielen, waarvan 130,000 in de manufacturen werkten; het te genwoordig getal inwoners is slechts 96,000. Meridabezit in plaats van hare voormalige 40,000 inwoners, thans slechts 5,000. Medina del Cam- po heeft er in plaats van 30,000 slechts 6,000. Valencia, dat volgens Escoiano, in het jaar 1600 bijna 100,000 huizen telde, en tusschen 500,000 tot 600,000 inwoners had, telt er nu slechts 130,000. Vóór de verovering in 1487 had Grenada 70,000 huizen met 400,000 inwoners, waarvan 60,000 de wapens .droegendeze stad had wallen, welke met 1030 torens waren voorzien, terwijl zij daarenboven nog twee groote forten had, welke ieder eene bezetcing yan 40,000 man konde opnemen. Deze opgave ontlecnen wij uit het onlangs verschenen werk van den beroemden Aardrijkskundige Maccregor, getiteld: The Rassoürtes and Statistics of Na- thus.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3