A". 1835. LEYDSCHE C 0 U R A N T. Maandag g.? /r 0nm GE"-' den 23 Februarij. KENNISGEVING van de dagen der loting, voofc. de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden ontvangen hébbende de Alpha- letische_ Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie van dezen jare 1835, deel moeten nemen, brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden dat voornoemde Naamlijst ter visie van elk en een iegelijk zal liggenin één der vertrekken van het Raadhuisvan Vrijdag den 20. Februarij tot Zaturdag den 28. Februarij aanstaande, 's morgens van 10 tot 's namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnomingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te wor den aangeieekeud of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Militie- Commissaris kennis te geven; alsmede dat de Loting zal plaats hebben op de groote pers van het Raadhuisen wel Op Maandagden 2. Maart 1835, des morgens ten 9 ure voor de Ingeschrevenen, wier Familie-naam begint met de letteis: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K en L. En op Dings dagden 2. Maart 1835, des morgens ten 10 ure, voor de Ingeschrevenen, wier Familie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R,S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de Loting ter voorschreve plaacse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl door hun, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der Loting, ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de Lotelingen het regt, om bij de oprolling der Loting-Nummers, op den 2 Maart 1825, morgens ten 9 urezich te komen overtuigen, dat al de Nummers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle de genen, wien zulks zoude mogen aangaan, om tot de Loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings-biljet versneld, en redenen van vrijstèllirtg hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 19. Februarij 1835. J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. DU Pui. NEDERLANDEN. Leyden den ia Februarij. Bij Koninglijke besluiten van den isden dezer, is de heer C. G. Bij- leveld, op zijn verzoek eervol ontslagen als Burgemeester der stad Mid delburg en benoemd tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal met bepaling, dat die benoeming eerst zal effect sorteren, met den aan vang van de gewone zitting van Hun Ed. Mog.in October van dit jaar. Bij een ander besluit van den isden dezer N°. 99, heeft 2. M. goed gevonden, met wijziging van Hoogstdeszelfs besluit van a5 Julij 1834 N°. 88, te bepalen: i°. Dat met onbepaald verlof zijnde onder-officieren en verdere man schappen der mobiele stedelijke Schutterij, voortaan, even als die der mobiele landelijke Schutterijtelken twee maanden zullen worden [geïn specteerd, en dat die twee maandelijksche inspectiën op denzelfden voet zullen worden gehouden, als vroeger ten aanzien ,van de maandelijksche inspectiën is vastgesteld; en 20. dat de bedoelde twee-maandelijksche inspectiën, zoo over de mo biele landelijke Schutterij,' aanvankelijk in het begin der maand Mei aan staande zullen plaats hebben. Naar men verneemt zijn de Ontvangers der Directe Belastingen van de gemeenten, gelegen in het 14de, 15de, 20ste, 23ste en 24ste kies- distrikt van Hollandvan wege het Gewestelijk Bestuur van het zuidelijk deel van die provincie, aangeschreven, om onmiddellijk, uit de kohieren van 1834 of 1835, op te maken twee afzonderlijke lijsten, en wel eene van alle zoodanige contribuabelenwier aanslag in de beschreven midde len, met uitzondering van het regt op het patent, ten minste de som van f 30 bedraagt, terwijl de andere in zich zal moeten begrijpen die perso nen, welker verschuldigd bedrag in de gezegde belasting op f 150, en daarbovennederkomt. Deze lijsten zullen vóór den 24 dezer zoo wel bij den Burgemeester van elke gemeente als bij den Gouverneur der provincie moeten zijn ingekomen. De Plaatselijke Besturen in genoemde kies-distrik- ten zijn op hunne beurt aangeschreven, om dadelijk, na de ontvangst van bovengemelde lijstendezein eene naauwkeurige alphabetische orde ge- bragt, gedurende den tijd van acht dagen, in het gemeentehuis, of op eene andere geschikte plaats, ter visie te liggen, en daarvan bij notificatie aan de ingezetenen kennis te geventerwijl zoodanige notificatie ook strekkende is om personen, die wegens hetgeen zij binnen hunne gemeen ten betalen de bevoegdheid missen van stemgeregtigde of kiezer te zijn doch echter, door bijvoeging van hunne aanslagen in andere gemeenten, wel degelijk daartoe geregtigd zijn, in de gelegenheid te stellen zich, met overlegging der bewijzenbinnen veertien dagen na het doen der voorzeide notificatien te kunnen aanmelden. Wijders zullen de gegeven voorschrif ten omtrent de verkiezing van leden voor de Staten van Hollandbij het J3e hoofdstuk van het reglement van de zamenstelling daarvan en bij an- ere dispositien en circulaires, van wege het Provinciaal Bewind, in alle opzigten naauwkeurig behooren te worden in acht genomen. Het stedelijk Bestuur van 's Gravenhage heeft een Programma uitge vaardigd, waarbij het besluit te kennen gegeven wordt, om dit jaar 1835 eene tentoonstelling van voortbrengselen van Schilder-, Teeken-, Graveer-, Bouw- en Beeldhouwkunstdoor Noord-Nederlandsche levende mcesteïs gemaaktin de Residentie te houden. Laatstleden Woensdag avond heeft in de Maatschappij Felix Mentis te Amsterdam, de plegtige uitdeeling der eereprijzen door het departement Teekenkunde, plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft de Hoogleeraar C. A. den Tex, êene verhandeling uitgesproken, over de bijzondere eigen schappen der Hollandsche Schilderschool. Het Amsterdamsch Handelsblad van Zaturdag bevat het volgend berigt uit Batavia, van den 10 October 1835: ik heb gelegenheid gehad de op dit schoone eiland aangelegde Thee tuinen te doorwandelenen de daartoe noodige fabrieken te bezoeken. De planten groeijen zoo weelig, de fabrieken zijn zoo doelmatig ingerigt, en de goede wil der Javanezen voor de cultuur van dit produkt, is zoo groot, dat wij daarvan de beste en schoonste resultaten verwachten mogen; en zal het steeds voof d n gewezen Gouverneur van indie, den Burggraaf duBusde Gisignies, eene aangename gewaarwording zijn, eene onderneming te^ zien gelukken, die door Zijne Exc. in het jaar 182Ó met zoo veel zorg is be gonnen, en welke door den Gouverneur Van den Bosch met zoo veel ijyer' is voortgezet. In de Zwolsche Courant wordt een middel opgegeven, om in kleinere gemeenten geld te kunnen verkrijgen tot opbouwing of verbetering van het kerkgebouw, zonder dat de betaling en de interest de gemeenten te sterk drukken. Het volgende wordt daarvan medegedeeld: in ekne der Hervormde Kerkgemeenten van Overijssel, is onlangs een plan /-(«worpenhetwelk in deszelfs doelmatige en min kostbare strek king tot het bereiken van opgemeld doeleer aan deszelfs verdienste lijken ontwerper aandoet, met wiens welwillende toestemming, de.inzen der van dit artikel dan ook gemeend heeft, daaraan eenige bekendheid te mogen geven. In boven bedoelde gemeente wenschte men tot aanmerkelijke verbete ring van het Kerkgebouw en aflossing eener schuld van 2900 een ka pitaal van f 12,000 te bekomen. Het zoude in die gemeente juist wel geen bezwaar ondervonden hebben, om zoodanige som onder verband en tegen interest-betaling te bekomendoch zulks zoude de jaarlijksclie uit gaven der gemeente aanmerkelijk hebben bezwaard, en daarom beraamde men het volgende plan: Er werd eene negotiatie vasgesteld van f 12,000, verdeeld in 480 aan deden van f 25 ieder, welke geen rente zouden geven, maar waarop, bij de aflossing derzelve, 40 pCt. premie zoude worden betaald. Jaar lijks zouden er 16 aandeden of 400 worden uitgeloot, waarvan de pre- mien alzoo 120 zouden bedragen. De geheele belangrijke schuld van 12,000 zou derhalve in 30 jaren afgedaan zijn, en behalve de restitutie van het kapitaalslechts eene som van f 120 's jaars vordereneene som welke nog minder bedroeg dan de rentewelke de gemeente van hare vroegere schuld van f 2900 's jaarlijks moest betalen. Binnen zeer korten tijd zag men in de bedoelde gemeente de 480 aan- deelen geplaatst, en alzoo het dubbel bewijs aanwezig, zoowel van den bijval van het doelmatig planals de belangstelling der leden van de gemeente, in het onschatbare voorregt eener waardige uitoefening van de openbare godsdienst. Op denzelfden voet zoude, met de vereisChte wijziging, de onderschei dene kerkgemeentenalwaar men uit hoofde van gebrek aan middelen de hoogst noodige verbeteringen, vergrootingen .of vernieuwingen van kerkgekouwen tot nog toe heeft moeten uitstellenkunnen worden te werk gegaan. Waar zou men toch, bi] den bekenden Godsdienstigen zin onzer landgenootente vergeefs het plaatsen van aandeelen van f 25 zonder rente, tot bevordering van een waardige en gepaste uitoefening zijner openbare godsdienst, beproeven? Neen! de inzender van dit artikel houdt zich overtuigd, dat bovengemelde wenken, behoorlijk benuttigd, niet zullen kunnen nalaten de gewenschte uitkomsten op te leveren. Nog verneemt men te mogen opmerken, dat sinds eenige weken bij •de provinciale kollegien van toezigt op de kerkelijke administratien der Hervormden, bestekken en teekeningen berusten van minkostbare kerkge bouwen, van 500, 253 en 100 zitplaatsen, welke stukken door de be langhebbende kerkgemeenten kunnen worden geraadpleegd. In de Groninger Courant leest men: Onder de charters en archivenwelke ten raadlmize dezer stad aan wezig zijnwordt zoo veel belangrijks gevondenten aanzien der Gro- ningsche munten, welke, zoo vóór als na den tijd van de reductie der stad in 1594, geslagen zijn, dat de heer Mr. H. O. Feith, Archivarius der provincie Groningenher van gewigt geoordeeld heeftom op de archivenkamer een klein Muntkabinet aan te leggen, ten einde daarin re verzamelen alleen de gouden, zilveren en kopéren munten, ook de nood munten legpenningenbrood- en boterpenr.ingeupraesentiepenningen en gedenkpenningen, welke in of namens de stad Groningen geslagen zijn, benevens die, welke de provincie raken, en dus na 1594 voorkomen. Maandag 11. heeft de Belgische Senaat liet budget van Binnenlandsc'ne Zaken met eenparigheid van stemmen in deszelfs geheel aangenomen. De inschrijvingen voor de Belgische Handelmaatschappij zijn reeds gesloten geworden, daar voor de vereischte som ingeschreven was. T U R K Y E. Konstantinopel den 15 Januarij. Wij ontleenen, zegt de Allgemeine Zti- tung, uit de Tekwimi IVckajivan den 15 Ramasan (14 Januarij), de vol gende artikels: Gode zij lof, den HoogverheveneOok in den tegenwoordigen ge naderijken Ramasan zegene God den Sultan en iederen geloovigen Mü- selman! Bij het begin van deze maand hebben, volgens'het oude, eer waardige gebruik, in het Paleis Beschiktasch, in de doorluchtige tegen woordigheid van den Grooten Heer, acht Efendis (wier namen en ge boorte-plaats vervolgens opgenoemd worden), naar rang uitlegkundige voordragtenen de met hun tegelijk aanwezende Muderissen (Professo ren), disputatien vol dialectische kunst gehouden. Na het slot-gebed werden gezamenlijke geleerde heeren met geschenken en andere bewijzen van de goede gezindheid van den Grooten Heer verblijd. Het is een oud gebruik, dat bevriende Hoven, tot teeken van der- zelve voortdurende vriendschap, elkander van tijd tot tijd geschenken overhandigen. Zoo heeft onlangs Z. M. de Keizer van Rusland aan zijne Hoogheid den Sultan door het overzenden van eene menigte bijzon der schoone en kunstrijke stukken uit de Petersburgsche fabrijken zijne groote hoogachting te kennen gegeven. De ontvangen geschenken werden in het paleis Istawros gebragt, waarheen Z. H. zich spoedig vervoegde, or.i dezelve te bezigtigen. Alle de artikelen waren met smaak uiteen gezet, en Z. H. bezag dezelve met vreugde en welgevallen. Daags daaraan gaf de Sul tan aan de hooge Beamten der Porte door eenen Firntan verlof, ooit van hun nen kant het genoemde paleis te bezoeken, en alle deze zeldzaamheden te be wonderen. Bij heit bevond zich ook Z. Exc. de Keizerlijke Russische Gezant. Men vermelde den lof der goederen en roemde de vriendschappelijke gezindheid van den Keizer. Onlangs maakten wij melding van eenige onlusten, welke in Servie uif-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1