A°. 1835. LEYDSCHE fe® 31. COURANT, J Woensdag sri&ss&x&p* Vs^ f2£2a den 18 February. NEDERLANDEN. Leyden den 17 Februarij. Berigten uit Batavia van den 11 October 1834, door het schip de Hoop Van ilblasserdam aangebragt, en waarvan wij in onze vorige onder Enge land reeds melding gemaakt hebben, bevestigen, dat er op het eiland Java eene zware aardbeving gevoeld is. De courant van den n October, meldt van den vorigen dag het volgende: Na- eene zeer warme en drukkende weergesteldheid gedurende eenige dagenis in den vroegen morgen van hedenomstreeks ten half zes ure, te dezer hoofdplaats, allerwege eene buitengewoon hevige aardbe ving gevoelddie van vrij lansen duur was en van -zeer sterk onderaardsch gedruisch vergezeld ging. Db inwonersdie aldaar nog nimmer eene zoodanig angstverwekkende aardbeving ondervonden hadden, verlieten, door schrik bevangen, ijlings hunne schuddende huizen. Verscheiden woningen en steenen gebouwen, waaronder het paleis te Weltevreden, het stadhuis en een lands pakhuis, zijn meer of minder beschadigd geworden. Tot dus verre blijkt het niet, dat iemand letsel heeft bekomen. Particuliere berigten schrijven nog veel over de geruchten, welke er wegens de verwoestingen in de binnenlanden omliepen, doch deelen geene bepaalde daadzaken mede. Uit 's Gravenhage wordt van den ijden dezer het volgende gemeld: Heden morgen was Z. K. H. de Prins van Oranje, die thans geheel her steld is, voornemens, 0111 voor het eerst sints Hoogstdeszelfs ziekte, de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bij te wonen, doch het ongunstige weêr heeft Z. K. H. hierin verhinderd. Zijne Exc. de Sardinische Gezant aan ons Hof, Graaf de Rossi, die sedert eenen geruimen tijd in die betrekking naar elders benoemd is, blijft echter, naar men verneemt, ten gevolge van een door zijn Hof verleend verlof, den winter alhier doorbrengen, doch zal tegen Mei aanstaande deze residencie verlaten. De Permanente Commissie uit het Amortisatie-Syndicaat heeft ter ken- nisse van het publiek gebragt, dat, ihgevolge het 14de artikel van het berigt van den isten Augustus 1823, en het besluit van de algemeene vergadering vai> het Amortisatie-Syndicaat, van den 15 October 1834, z0° mede krach tens de wet van den 27 December 1834 {Staatsblad NL 40), de elfde aflos sing der schuldbekentenissen van het Amortisatie-Syndicaatrentende 4^pCt. gecreëerd volgens art. 35 der wet van den 27 December \%ii{StaatsbladW.59"), is bepaald op één millioen guldens. Den 12 Febr. is te 's Hage overleden Mr. IVillem Tsbrand van Hamelsveld, Raadsheer in het Hoog-Geregtshof van 's Gravenhage. Hij was de zoon van den bekenden grooten Bijbelvertaler, en om zijne regtskennis geacht. Zoo men weet, was aan zijne zorg toevertrouwd de uitgave der verzame ling van gewijsden van het Hoog-Geregtshof te 's Gravenhage; alsmede <(bij Koningrijk besluit van den 9 Junij 1827) die der Nederlandsche Pan dekten of Verzameling van wetten in het Koningrijk der Nederlanden. Naar men verneemt is het Departement van de Marine geinagtigd 'OT, tegen Maart aanstaande, het transportschip Prins Willem Frederik H endrik liggende te Helvoecsluis en gekommandeerd wordende door den Luitenant ter zee der iste klasse C. van der Hart, met de vereischte be hoefte voor de zeemagt in de West-Indien, de reis naar de koLonien Suri name en Curacao te doen aannemen. Tot gewoon Hoogleeraar in de regtsgeleerdheid bij de Hoogescliool te Utrecht is dezer dagen benoemd de heer J. M. F. Birnbaumthans Hofraad en Hoogleeraar in de Regten aan de Universiteit te Freyburg en vroeger in dezelfde faculteit bij de Hoogeschool te Leuven geplaatst. Aan den heer C. H. Ebersbachbuitengewoon Hoogleeraar aan het Evangelisch Lutersch Seminarium te Amsterdam, is, met toekenning van pensioen, eervol ontslag verleend. De Staatscourant van gisteren bevat het volgend schrijven uit Kralin gen van den 11 den dezer. Schout en Ambachtbewaarders van het Ambacht Kralingentot eene verbeterde ontlasting van het polderwater, een nieuwen molen met twee schepraden hebbende doen bouwen, volgens eene inrigting door den heer fabrijk- en landmeter van Schieland.7. A. Sc'iolten Hz.ontworpen-, werkende de schepraden in dezen molen aan een drieledigen ijzeren wateras, en wordende dezelve in beweging gesteld door een spoorwiel tusschen de 'beide schepraden geplaatst. Men kan in dezen molen op de eenvoudigste wijze de schepraden, (die van verschillende grootte zijn) naar verkiezing een van beiden, of ook beiden te gelijk doen werken. Dit laatste had plaats den sden dezer maand; wanneer de molen met beide schepraden, hebbende de zeilen tot op vier halven gezwicht, werkzaam was met eene gemiddelde snel heid van negen omgangen, ieder scheprad, in de twee minuten. Bij deze proef was het uit de uitgeslagen wordende massa waters aan schouwelijk, dat de hoop voor het vermogen var dezen nieuwen molen geenzins ongegrond was, en deze nieuwe inventie, als een belangrijke verbetering voor de ontlasting van het overtollige polderwater aan te merken is. - - Het kapitaal der in Brussel opgerigte Handelmaatschappij zal 10,000,000 fr. bedragen, in 10,000* aandeelen verdeeld. Indien de helft van het kapitaal mogt verloren gaan, zal de Maatschappij ontbonden worden. Dezelve zal, ter bevordering van den Belgischen handel, geld schieten op koopgoederen en publieke fondsen, zoo Belgische als vreemde, mits tegen behoorlijken waarborg. Elk aandeel geeft eenen jaarliikschen interest van i£ ten hon derd. De winsten zullen gelijkelijk verdeeld worden. RUSLAND. Den 5 Februarij is te Warschau een Keizerlijk bevelschrift bekend gemaakt waarin bepaald wordt, dat in het Koningrijk Polen in vredes-tijd eene jaar- lijksche ligting voor de krijgsdienst zal plaatsen hebben; namenlijk van 2I op de 1000 zielen van het mannelijk geslacht, de Israëlieten echter uitgezonderd. Z. M. heeft bevolen, dat de inwoners van het Koningrijk Polen, welke in het Russisch leger dienen, voortaan ook het genot van het in lSiö in Rusland opgerigte Invaliden-fonds hebben en ook voortaan in Polen percenten voor dat fonds zullen geheven worden, van alle geschenken, belooningen, leeningen enz., welke de ingezetenen van de Regering mog- ten bekomen. PORTUGAL. Lissabon den 28 Januarij. De stoomboót, welke Prins August van Por tugal heeft overgebragt, is te Falmouth terug gekomen en heeft de tijding van de intrede van genoemden Prins en de feesten, welke zoowel bij die gelegenheid, als bij het des anderen daags gevierde Huwelijk hebben plaats gehadmedegedeeld. Z. K. H. was gekleed in de Kolonels-uniform van het 5de jagers-regiment, hetwelk bij zijn aan wal stappen in slagorde ge schaard stond. Den 27stentwee dagen na zijne aankomstis het 'hu welijk in de hoofdkerk voltrokken: daarna hebben HH. MM. de geluk- wenschen van het Corps Diplomatique ontvangenen zijn des avonds in dei Schouwburg met de meeste geestdrift begroet. SPANJE. Ten gevolge van de vernieuwde belegering van Elisondo is Generaal Ocana de belegerde stad met 2000 manden 7 Februarij te hulp gekomendoch na eenen aanval is hij moeten wijken. Hij wacht nu versterkingen van Mina. De beruchte partijganger Merino moet den 16 Januarij in een dorp in Kastilie aan eene ziekte overleden zijn. Omtrent het tusschen de Carlisten en Christinos voorgevallen gevecht, leest men nog in een dagblad de volgende bijzonderheden Het door Jaureguy geëscorteerde convooi is, gelijk wij hadden berigt, in de omstreken van Bergara door de Royalisten aangegrepen; den 3 Februarij was het gevecht onbeslist geblevenmaar den 4den werden Jaureguy en Espartero met verlies tot aan Villa-Franca teruggeslagenook den 5den is ,er gevochten; Lorenzo kwam de beide Generaals te hulp, doch de door hem aangevoerde versterking heeft de volkomen nederlaag der Christinos slechts vertraagd. Zumala-Carreguy bestuurde den aanval in persoon en de lan gen tijd betwiste overwinning is zijn deel gebleven. De bij ons ontvan gen brieven houdendat de geheel verstrooide vijand den fiden naar alle rigtingen op de vlugt was, en dat het gansche convooi in de magt van Zumala-Carreguy was geraakt. Men had den tijd nog niet gehad om een officieel bulletin op te maken; er zullen dus nog eenige dagen verstrijken, alvorens wij de bijzonderheden kennen; maar, wij herhalen het, er kan géén twijfel bestaan nopens ditvoor de zaak van Karei K hoogst ge- wigtige resultaat. De Moniteur zegt zelf, dat er den 4den een gevecht is geleverd, waarvan beide partijen zich de zege toeschrijven, maar hij zwijgt omtrent de gevechten van den 5 Februarij. Brieven over Londen ontvangen bevestigen het reeds te Parijs in om loop zijnde gerucht, dat Don Carlos geweigerd zou hebben', om toe te treden tot de politieke transactie ter bevrediging van Spanje, welke door het Engelsch Ministerie zou geopperd zijn. DUITSCHLAND. De troepenwelke in sommige streken van Silezie bij de boeren waren ingelegerd gewordenter zake van den tegenstand der laatstgenoemden tegen de invoering van nieuwe kerkelijke verordeningenzijn uit die plaat sen teruggeroepen. Er zal nu eene geregtelijke vervolging van de hoofd bewerkers van dien tegenstand worden aangevangen. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 Februarij. De dagbladen, welke eerder de zwangerschap van H. M. de Koningin gemeld hadden, geven nu te kennen, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Sommige bladen zelfs zeggendat het een uit strooisel van het Tory-Kabinet is, om dit Ministerie meer vastheid te geven. Het gebouw voor de Parlements-vergaderingen onlangs, zooals bekend isafgebranddoch nu wederom opgebouwd, was dezer dagen wederom bijna in brand geraakt. Dezelve werd echter bij tijds ondekt en was ontstaan door de verwarmings-buizen die onder de vloeren doorloopen. De verwarming geschiedt door stoom. Niet alleen is de Russische Gezant Pozzo di Borgote Londen aange komen maar ook de Pruissische Ambassadeur ven Bulow is insgelijks gear riveerd. Eerstgenoemde heeft met HH. MM. het middagmaal reeds gehou den, laatstgenoemde heeft de bezoeken van verscheidene Diplomaten ont vangen. Onder voorzitting van den Alderman Smyth is te Dublin de aangezegde vergadering gehouden, ten einde eene petitie in te zenden, om de verkie zing van O'Conne/l en Ruthven voor onwettig te verklaren en hen door de Tory-Candidacen Hamilton en lVest te doen Vervangen. Genoemde O' Connell heeft verklaard, dat, hoewel hij meermalen ver zekerd hadnooit een post te zullen aannemenwelke hem door den Koning geschonken werd, hij evenwel bij een nieuwe verandering van Ministerie, zich tegen zijne benoeming als Minister niet zou verzetten. Op eenen maaltijd, onlangs ter eere van eenige verkozene Parle- ments-leden gegeven, is Sir R. Peel hoog geroemd, en onder anderen gezegddat hij niet noodig had zich op eenig gezag te beroependaar zijn eigen gezag voldoende wasom het Huis tot zijne gevoelens over te halen. F R A N K R IJ K. De heer Laffitte heeft eenen langen brief in de dagbladen doen plaatsen, waarin hij beweert, wel aan de Parijsche bank 8,400,000 fr. verschuldigd te zijn, doch ook geene andere schuldeischers te hebben, en dat hij in staat is die schuld, mits men hem omtrent den tijd en wijze van be taling geene moeijelijkheden in den weg legtgeheel te betalen. Ook verzekert hij in denzelven, dat hij zijn geheel vermogen door de revo lutie verloren heeft. Een dagblad meldt, dat niet alleen Noord-Amerika en Rusland, maar ook Pruissen en Holland geldvorderingen aan Frankrijk gedaan hebben. Te Toulon werden aanstalten gemaakt om een corps van 2,000 man voetvolk met 60 officieren naar Algiers over te voeren. Men meende, dat deze bezending in verband stond met het plan om Belida te bezet ten, terwijl volgens andere berigten, dezelve diende, om eene zekere schatting in te vorderenwelke door een binnenlandsch opperhoofd moest betaald worden. Z E - T Ij D I N G. I11 Tesscl binnengekomen R. Smeenghvan' Cettc, P. Lindgrunvan Sunderland. Uitgezeild K. Tippema en P. Jelsma, naar Londen, I11 het Vlie en Tersch. niets gepasseerd. Het schip Fairlie, Kapt. H. Ager, van Batavia naar Amsterdam, te Cowes binnen heef: den 6 |an. de reis voortgezet. Arrivemcnten: Te Shields N. H. Lindegaard, van Ilarlingen, J. Conk, van Amster dam; te Bergen A. den Breems, van Vlaardingen.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1