t5'' A". 1833. LEYDSCIIE COURANT. Woensdag &GÏ X^== den 4 February. KENNISGEVING. Eerste Zitting van den Militie-Raadoyer het Kanton Ley denNo. 15. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, geven bij deze kennis, aan de diensLpligdge Lotelingen dezer Stad, van de klasse der jaren 18311832, 18336111834, die in het vorige jaar voor één jaar zijn vrijgesteld gewordenen alsnog regt op vrijstelling verineenen te hebben, dat de Eerste Zitting van den Militie-Raadvoor deze Stad, zal plaats hebben op het Raadhuis te GOUDAop DingsdagWoensdag en Donderdagden 10, 11 en 12 February aanstaande'a morgens ten 10 uremet vermaning, om "op die dagen voor bovengemelden Militie-Raad te verschijnenten einic zulks op nieuw té be wijzen; terwijl zij bij gebreke hiervan, al ware het, dat het biljet tot oproeping van ie der derzelve in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt ;ijn bezorgd, ingevolge arti kel 38 der Wet van den 27 April 1820, zullen geacht worden geeuerhandè reden tot vrij stelling te hebben, en vqor den dienst finaal worden gedesigixcrd. Aldus gedaan en -gepubliceerd- bij II, Hy-Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 2. Februarij 1834. J[. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 3den Februarij. Op aanstaanden Maandag, den pden dezer, zal de Rector-Magnificus van de Leidsche Hoogeschool, de Hoogleeraar J. C. Broers, zijne waar digheid met het honden eener plegtige Redevoering nederleggen; bij welke gelegenheid door denzelven de uitdeeling zal geschieden der Eereblijken, aan de Schrijvers der bestgekeurde antwoorden op de Prijsvragen, welke in Februarij 1834 door de respective Faculteiten waren uitgeschreven.' Door Zijne Maj. is tot Rector-Magnificus aan de Hoogeschool alhier, voor het volgend Akademie-jaar benoemd, de Hoogleeraar IF. Cock. Zaturdag morgen is wegens de ongesteldheid van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk het navolgende bulletin uitgegeven Z. K. H. betert allenskens. Heden Dingsdag morgen is het laatste bulletin uitgegeven; hetzelve is van den navolgenden inhoud: De toestand van Z. K. H. wordt voortdurend beter, en doet eene spoe dige herstelling te gemoet zien. Er zullen geene verdere bulletins worden uitgegeven. Men verneemt, dat dezer dagen door Zijne Maj. een besluit is geno men, waarbij de Directeur-Generaal van Oorlog gemagtigd wordt, om voor de officieren der mobiele dienstdoende Schutterijen, welke zich, krachtens art. 5 van 's Konings besluit van den 25 Julij 1834, CStaatsblad ~N°24), in het genot van half traktement bevinden, dit genot te doen ophouden, en mitsdien de daaromtrent bestaande bepalingen in te trekken; met uitzon dering evenwei ten aanzien van de zoodanigen, aan wie dat genot, uit hoofde van eenige bijzondere reden, door den Koningbij speciaal besluit, mogt zijn tpegestaan; mitsgaders van die, welke zich te Amsterdam bevin- .den, en van die, welke in zoodanige andere plaatsen aanwezig zijn, waar het nader mogt blijken, dat zij noodzakelijk tot het verrigten van dienst moeten worden opgeroepen; met aanbeveling, om het getal der officieren, in die uitzonderingen begrepen, nog, zoo veel mogelijk, te verminderen, door het werkelijk benoodigd aantal tot liet verrigten van garnizoensdienst, daartoe, hetzij bij loting of ten gevolge van onderlinge schikking, te be stemmen, en die alsdan alleen in het genot van half traktement te laten; en eindelijk, om den termijn, op welke het genot der bedoelde traktemen ten moet ophouden, te stellen op i°. April of 1°. Mei. Ook verneemt men, dat het Zijner Maj. behaagd heeft een besluit te ne men, ten aanzien van de vervulling der vacatures van Chirurgijns-Majoors en Kapiteins-Kwartiersmeester bij de afdeelingen mobiele Schutterijalsmede betrekkelijk de afdeelings- en bataillons-Adjudanten bij dezelve, luidende als volgt: De reeds bestaande vacatures van Chirurgijns-Majoors en Kapiteins- Kwartiermeester, bij de afdeelingen mobiele Schutterij, zullen voor het tegenwoordige niet worden vervuld; evenmin als de vacatures" van dien aard, welke bij die korpsen, eventueel, mogten ontstaan; 2°, Dat de betrekking van Adjudant bij eene afdeeling mobiele Schutterij voortaan, ook door een' isten Luitenant, onder liet genot derzelfde toelage, welke aan een officier van dien rang bij de staande armee, in gelijke betrekking dienende, wordt toegekend, zal kunnen worden vervuld, en 3°. Dat de betrekking van een Adjudant bij een bataillon mobiele Schutterij in het vervolg evenzeer aan een' 2den Luitenant, als aan een' isten Luitenant, zal kunnen worden opgedragen. Naar men verzekert is het Departement van Oorlog gemagtigd tot het doen eener openbare aanbesteding van 82a paarden ten behoeve van het wapen der kavalerie. Zr. Ms. stoomschip Suriname zal van heden af worden bestemd en gebezigd tot het verrigten van dienst binnen het Rijk. Den isten dezer is in de Residentie gevierd de verjaardag van H. K. H. de Prinses Frederik der Nederlandenzoo door het uitsteken der vlaggen als door het bespelen van het klokkenspel en het houden van eene groote parade. Dezen morgen was er dejeuner op het paleis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en des middags een diner van 80 couverts ten Hove. In den avond van den 2den dezer hebben H. H. K. K. H. H. de drie jonge Prinsen andermaal den Franschen schouwburg te 's Hage met Hoogst- derzelver tegenwoordigheid vereerd. De heer SchuberthVioloncellist uit Hamburgwiens talent alhier algemeen is bewonderd, heeft eene onlangs door hem gecomponeerde fantaisio over de Nederlandsche volks-liederenwelke op zijne concerten allerwege met het grootste genoegen is geboord geworden, aan H. M. de Koningin opgedragenen heeft daarvoor van Hoogstdezelve eenen kost baren juweelen ring ten geschenke ontvangen. Van Sliedrecht wordt van den 30 Januarij het volgende geschreven: Heden had alhier het volgend ongeluk plaats. Drie arbeiders des morgens ten half acht ure naar eenen naburigen vriend willende varen, om dorre strui ken te rooijen, zagen op de rivier deMerwede eene der dagelijks hier pas serende stoombooten naderen. Een'hunner waarschuwde hierop zijne mak kers, om de rivier niet vóór de boot over te steken, maar het achter de zelve te houden; doch deze waarschuwing werd door de beide anderen in den wind geslagen, die meenden, de boot gemakkelijk te kunnen voorbij en misvaren. Beiden moesten deze onvoorzigtigheid met hun leven boeten: spoedig onder het bereik der stoomboot gekomen, konden zij dezelve niet ontvaren, hunne schuit ging onder dezelve door, en kwam welhaast vol water weder bovenmet een' der ongelukkigen in dezelve liggendeterwijl de tweede op eenen kleinen afstand op het water dreef; de derde Sterk ge- heeten, had zjch ter goeder oogenblik aan het anker, dat aan de voorste ven der boot hing, vastgegrepen, en werd alzoo gered. Deze was de waarschuwer. Doch de beide anderen -Stuif en Ar ie van Rijn genaamd, hoewel terstond uit het water gehaald, hadden het onheil, waarschijnlijk 'door de schepraden aan het hoofd gekwetst, naamvlijks enkele oogen- blikken overleefd. Gelukkig zijn zij geene vaders van huisgezinnen." Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 31 Jannarij Ten gevolge van het Koninglijk besluit, bij hetwelk Ds. H. P. Scholte als predikant van Doeveren, enz. is ontslagen, heeft Z. M., bij besluit van den 23Sten, uit een drietal, opgemaakt bij het klassikaal bestuur van Pleusden, als Predikant aldaar benoemd den heer C. F. van Setten Candidaat bij het provinciaal Kerkbestuur van Utrechtmet bepalingdat dezelve naar kerken-orde derwaarts zal worden beroepen. De Kamer der Belgische Afgevaardigden heeft in de zitting van Za turdag het binnenlandsch budget, bij definitieve stemming, met 51 tegen a stemmen aangenomenhet bedrag van hetzelve is bepaald op 11,090,114 fr. AMERIKA. Twee gevallen van hoogen ouderdom en talrijke nakomelingschap worden- door Amerikaansche bladen medegedeeld. Te Penobscot stierf een man Hucbings genaam, in den ouderdom van 100jaren, die 10kinderen, 88 klein kinderen en 242 achter-klein-kinderen nalieten te Camden iemand met name Thorndike, insgelijks 100 jaren en 5 maanden oud. Deze laatste had eene nakomelingschap van 354 personen gehadvan welke bij zijn overlijden nog 300 in leven waren. RUSLAND. De volgende ukaze is door Z. M. den Keizer van Rusland bekend ge maakt, wegens den vrijen invoer van granen in dat Rijk, gedurende den loop van 1834: Bij onze ukase van 19 November jl. (1 December 1834) is de vergun ning tot den tolvrijen invoer der granen van buiten 's lands in de havens aan de Zwarte Zee, den Donau en de Zee van Azow, die bij ukase van 1 Sep tember 1833 verleend was, tot het jaar 1836 verlengd geworden. Thans heeft het ons goedgedacht, de vergunning tot een dergelijken tol vrijen invoer van buitenlandsche granen voor het jaar 1835 te verlengen, ook aan de landgrenzen van Moldavië, Oostenrijk en Praktenen in de havens der Baltische en Witte Zee als mede tot het vervoeren van granen uit de eene Russische haven naar de andere met buitenlandsche schepen, op den zelfden voet, als zulks in 1833 en 1834 is toegestaan geworden. Wij bevelen den dirigerenden Senaatde noodige maatregelen daarvoor te nemen. St. Petersburg28 December 1834, '9 Januarij 1.835! Uit Odessa schrijft mendat zich in de streken van die stad den 3 Januarij een zeldzaam natuur-verschijnsel vertoond had, hetwelk evenwel meermalen in de Noordelijke landstreken werd opgeriierkt. De lucht namelijk was, hoewel bij eenen onbewolkten hemel, met glansrijke ijsdèèlen bezet en de zon met eenen regenboog omgeven, aan welks beidé zijden men haar beeld zag terug gekaatst. Boven dezen boog vormde zich noeh een tweede, dié bij zonneondergang in rooze kleur over ging. PORTUGAL. Lissabon den 17 Januarij. In die stad was de algemeene aandacht op de komst van den Hertog van Leuchtenberg en het huwelijk tusschen hem en de Koningin, hetwelk daags na zijne aankomst zóu gevierd ivordengeheel ge vestigd. De Hertog werd er binnen weinige dagen venvacht: een breed voerig programma van de plegtighedenwélke zoude plaats hebben, was bekend gemaakt. Eenige dagen was de Koningin ziek geweest, doch nu weder hersteld. Den loden was het laatste bulletin wegens hare ziek'tè uitgegèven, hetwelk van den volgenden zonderlingen inhoud was: Des avonds ten acht tire. H. M. blijft steeds aan de betere hand. Ik heb er alleen nog bij te voegen, dat ik nooit ahdérs dan de zuivere waarheid spreek. Dicant Paduani. Doctor F. J. dc Almeida A Tegen den 2osten zouden de Wetgevende Kamérs weder bijeenkomen. Onder de zakenwaarmede zij zich moeten bezig houdenbehoorde onder anderen het ontwerp der begrooting, hetwelk met inachtneming der meest- mogelijke spaarzaamheid opgemaakt wasen waarbij eene volledige opgave van den staat der geldmiddelen en van alle financiële maatregelen overgelegd zoude worden. De Ministers vleiden zich dan ook, dat zij ten deze den tegen stand der oppositie gemakkelijk zouden overwinnen. Nog zouden er nieuwe bepalingen op den uitvoer van wijn worden voor gesteld, voornamelijk daarop rederkomendedat de uitvoer van alle wijnen, van beide de oevers van den Douro zal vrijstaanzonder onderscheid van derzelver hoedanigheid; dat de wijnen van den Douro in twee klassen zul len worden verdeeld, waarvan de eerste bij den uitvoer aan een regt van 8000 re's (of 20) per pijp zal onderworpen zijnzonder onderscheid van de plaats der bestemming, terwijl voor de tweede klasse hetzelfde regt zal verschuldigd zijnals voor andere Portugesche wijnendie uit andere ha vens uitgevoerd worden. SPANJE. De zitting van de Kamer der Afgevaardigden te Madrid van den 20 Januarij moet uiterst woelig geweest zijn. Een Franscli dagblad heeft hierover het volgende Men zegt, dat in de zitting der Kamer van Afgevaardigden van dien dag, voornamelijk aan den raad van Ministers de vraag gerigt is, öf werkelijk in

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1