L E Y D S C H COURANT A.'- 1334. m SM» y R IJ D A G D£IV 12 DECEMBER. Tt f 'J vM M* NEDERLANDEN. Lev den den 11 December,. Uit's Gravenhage meidc men vaD den roden dezer het volgendes Binnen weinige dagen verwacht men bij de Tweede Kamer der "staten. Generaal eene nienwe voordragt van het ontwerp van wet tot regeling van den omslag der grondbelasting voor den jare 1835. Waarschijnlijk zuilen de beraadslagingen over de begrootings.wettea niet worden gehouden, dan nadat de wet op de grondbelasting zal zijn vastgesteld. Van regeringswege is op de bedenkingen, door de afdeelingen gemaakt tegen het ontwerp van wet tot verlenging der wet tot betengeimg van kwalykgezinden en schade lijke woelingen, geantwoord, dat, hoezeer in den loop van dit jaar de Bedoelde wet zelden heeft behoeven toegepast ie worden, men echter, in een zeer belangrijk en bekend krimineel regtsgedingde onmiskenbare en dringende noodzakelijkheid dier wet heeft ondervonden 5 dat de vrees welke een der leden van de vierde afdeeiing bij zijne nota beeft aan den dag gelegd ten aanzien van den kwaden indruk, welke de hernieuwing dier wet buiten 'a lands zou kannen te weeg brengen, te ver gezocht, achijnt, aangezien het handhaven eener behoedende wet tegen mogelijke misdrijven, welke eenige weinigen, of ook wel vreemdelingenzouden mogen begaannimmer als een bewijs van gebrek aan eensgezindheid of vaderlandsliefde zal kunnen wordeD aangemerkt. Naar men vermeent is, ten gevolge van de bedenkingen in de afdee- lingen der Tweede Kamer gemaakt, het ontwerp tot wijziging der wet op het personeel, hetwelk door den heer van Reenen aan de Kamar was voor- gesteld, thans zoodanig veraoderd, dat, volgens genoemd ontwerp alsnu alleenlijk ter overweging van de Kamer overblijft het volgend artikels Te rekenen van 1 Mei 1835 zijn de eigenaars van de percelen, bedoeld bij art, 24, 3 en 4 der wet van Maart 1833. ontheven van de hnn aldaar opgelegde verpligtlngeBen alle gebruikers van geen vrijdom genietende percelen zijn zelven verpligt, van dat tijdstip af, de voorschriften der wet op de personele belasting te vervallen. Nadat de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heden middag ten half twee ure, onder voorzitterschap van den heer Col lot d'Es- cury, geopend was, werden de notulen der zitting van eergisteren, den pden, voorgelezen en goedgekeurd. De heer van Dam van hielt bood vervolgens de vertaling aan van dt Hollandsche Natie van Helmers, door den heer Hug. van Clavareau; er zijn ingekomen verschillende petitien, waar. onder er eene van de Gedeputeerde Staten van Drenthe, die opkomen te gen het brengen van de provincie Drenthewat derzelver regterliike magt betreft, onder de provincie Groningen, die door den heer Kniphontaf gevaardigde nic Drenthe, wordt overgelegd, en waarin, onder anderen, word gezegddat het gewest Drenthe veeleer zelfs de kosten van ei-» gene regterlijke instellingen wil getroosten, dan deze vernedering te on- dergaan. De centrale afdeeiing heeft daarna verslag gedaan op het ont werp van wet tot verlenging der wettelijke bepalingen tot beteugeling van onrust en xwaailwilligbeid, wnaromtreDt Vrijdag morgen ren een ure de beraadslagingen zullen worden gehouden. Vervolgens heeft de commissie tot de verzoekschriften eenige verslagen gedaan. Eenderzelve, strekkende tot het overgaan tot de orde van den dag op een verzoekschrift van de stedelijke regering van Coevordenwaarbij wordt verlangddat het kan ton Dalen moge behouden blijven geeft tot eene beraadslaging aanleiding, daar eenige leden, in strjjd met het gevoelen der commissie, van aandeel waren, dot de gemeente-besturen, opgrond van at t 161 der grondwet, het regt hadden, om hunne belangen ook bfl de Staten-Generaal voor te staan, jyiet eene meerderheid van 31 tegen 14 stemmen besluit de Kamer, dat de verzoekschriften van gemeenie-besturentot de zamenstelling der regter lijke magt betrekking hebbende, zuilen worden aangenomen, en ter griffie gedeponeerd; ten gevolge van welk besluit, behalve het bovenvermelde ver. loekschrift, ook een ander, van het stedelijke bestuur van Appingadam waarbij wordt verzocht, dat de regtbank aldaar niet worde gesupprimeerd ter griffie zal worden nedergelegd. De vergadering is tot morgen ten een ure gescheiden, Uit Zandvoort wordt van den pden dezer bet volgende geschreven 1 Gisteren avond om elf ure, Is ander deze jurisdictie gestrand, het schip Amsterdam, kapitein B.Jansz, komende van Snnname. Ondanks den nacht, heeft de reddingboot der Noord, en Znid-Hollandsche redding-maat'chappij drie malen eenen togt naar het schip gedaan; bfl de eerste reis scheen het of de schepelingen het boord niet wilden verlaten, maar werd de boot door de branding terng geslagen; een tweede reis, haakte hare bocelingen met een dreg aan bet schip, doch deze scheurde weder los; bij eenen darde togt derwaarts, kwamen de schepelingen met hun eigen boot aan den wal; hebbende de schepelingen wel geworpen naar de boot, doch sltijd mis gegooid. Het zevende perceel van de vestingwerken der stad Neuzen, is voor eene som van f 173,500 toegewezen aan den heer Dirk Dronken Ctrnp, te Middelburg. De Utrechtsche courant bevat den volgenden brief uit de West-Indien gedagteeltend, Cnrsfao den 24 October 1834: De vaste kust (Columbia) Dlijft eene ongestoorde rust genieten. Vóór eenige maanden isgelijk ik toenmaals gemeld heb een komplot of eene zamenzwetlng ontdektmet oogmerkom het bestaande gouvernement omverre te werpen. Ten gevolge van die ontdekking waren er veie ia. woners in hechtenis genomen. Met deze staatsgevangenen heeft het gou vernement den zachtsten weg ingeslagen: men heeft hen meestal, na eenige maanden gevangenis, ontslagen. Deze maatregel was ook de meesc voor. zigtigsiei meD kan dan eerst zeer strenge maatregelen nemen, wanneer eeD staat vatt gegrond isvóór dien tijd bewerkt eene al te groote gestreng, heid, verbittering en wraakzucht Het congres van Venezuela ia druk bezig, om nienwe besluiten uit te vaardigen; doch in deszefs zucht jnaar verandering of hervorming, gaat het in eenig opzlgt te ver. Het verbiedt den invoer veler bewerkte waren, en zet dien van ruwe stoffe open, ten einde de nationale nijverheid aan te moedigen. Hier door moeten er vele handeo den landbouw, die reeds aan werkvolk kwijnt, ontrukt worden, om minder voortbrengende artlke. lèn, die eerst ingevoerd werden, te vervaardigen. Deze maatregels treffen ouk ons eiland waar sedert bet verloop van den handel en ontstentenis van landbouw de te groote bevolking zich toelegde op het vervaardigen van fabrijkaatdige goederen; als: hnisradeo, stroo.hoeden cigaren, enz., die n eestal in de kieine havens of baaijen der vaste kust verkocht werden en waarvoor wij eetwaren, als t Btnanen, Maisenz. m plaats kregen Thans, daar de vaart op de kleine havens verboden is, zien de bewoners dier landstreken geenen uitweg voor hnnne overtollige eetwaren en moe. tencm zich fabrijkasrdise goederen te verschaffenden veel gezonder en meer wins gevenden akkemoow verzuimen terwijl het onderhoud zoo veler kustbewaardersom den handel op die baaijen te beletten, den staat zware onkosten veroorzaakt. Doch het is met de staten als met individuen: zjj worden wijs door de ondervinding en niet door beredeneringen, In de zitting van de Belgische kamer van afgevaardigden van den 8sttn dezer, is de minister van financien, d'Huart, met een voorstel ter baairgekomen, strekkende om de regering te magtigen tot het heffen van tien buitengewone opcenten op iedere belasting, hetgeen 7,420,000 fr. zou bedragen, en deze som aan te wenden], ten einde het leger, indien bet noodig was, in tijds te versterken. Voornoemde minister namenlgk meen de, dat, boewei alle bijzondere oorlogstoerustingen van den kant van Hol land, tot nog toe bevonden waren, zonder grond te zijn, echter de ver andering van het ministerie in Frankriik, aan den vijand van Belgie eene schemering van hoop had gegeven. In zijne rede drukte hij zich onder anderen das uitj Het is eene gebiedende pligt voor het gouvernement om in dezen toestand van zaken de oogen op Holland geopend te honden en vooral er voor te waken dat Belgie, door een al te blind vertrouwen cp zijn goed regtniet voor de tweede maal het slagtoffer worde eener overrompeling, Belgie zou niet te vergeefs de volvaardigheid en trouwe gezindheid zijner oude bondgenooten inroepen tegen eene onregtvaardige en met dan geest en den inhoud der verdragen strijdige aanranding, maar Bel gie heeft gelukkig geene vreemde hulp noodig, Belgie moet zich zelf kan nen helpen. Het steunt op een dapper, gedisciplineerd en met het gevoel zijner pligtea bezield leger, op een leger, hetwelk de geheele natie des noods zon rogstennen en heeft dns niets te vreezen van eene worsteling mee Holland man tegen man maar Belgie moet op zijne hoede zijn tegen ont rouw en overrompeling. Terwijl de vjjand waakt, moe: men niet in eene gewaande veiligheid insluimeren." Omtrent het veranderen van het ministerie in Engeland, meende de spre. ker, dat detelve geene verandering met betrekking tot Belgie teweegbren gen. en mets len voordeele van Holland zou daarstellen. De afgevaardigde Robaulx dringc nog aan op nadere bnitenlandsche me. dedeelingen; de minister zegt, die niet te kannen geven, en de verdere beraadslagingen worden tot Dingsdag uitgesteld. T U R K Y E. Konstantinopel den 15 November. Na de aankomst van een koerier uit Londenheeft lord Ponsonby in eene lange conferentie aan den Reis- Effendi het oordeel van zijn kabinet over den toestand van Mehemed.Hli en den gang, welken men jegens hem honden moet, te kennen te geven. Het schijntvolgens hetgeen men verneemcdat de Engelsche regering stellig besloten heeft, aan Mehemed-Ati geene verdere bezitneming m het gebied of de regten der Porte toe te staanen dat men in Londen da over tuiging gekregen heeft, dat men zich met de Russische politiek moet ver- eenigen en in verstandhouding met deze Mogendheid handelen. De aaij ve ringen welke tot nn bestaan hebbenzullen wegvallenen de vreue ia bet Oosten bevestigd wordendoch wanneer Mehemed.AU konde verge ten dat hij zijne groote vorderingen in de laatsten oorlog alleen aan bec bijzonder plan van Engeland te danken heeften wanneer hij tegen de aan hem gedane waarschuwingen van het LondeDsch kabinet zijne afvorderiii- gen van de Porte voortzettedezoo zon het hem spoedig berouwen, de. wijl dan ernstige maatregelen tegen hem aangewend zouJen worden. Men verzekert stelligdat aan het Engelsch eskader bevel gegeven ia om in eenen bepaalden tijdwanneer Mehemed-Ali niet toegeeftzich voor Alexandria te leggenen de Aegyptische haven te blokeren. Of het Fran- sche eskader aan deze blokade deel zal nemenis niet bekend ook weet men niet met zekerheid, hoe zich Frankrijk denkt te gedragen, Men kan vermoede» dat het zich jegens oen vice.Koning niet zoogesireng zai ver. toonendaar het door de belangens van zijnen handel gebondeD is en Mehemed-H,t verschoonen moet. Ondertnsschen is de staatkunde vim het Parijscbe kabinet, met die van het Engelsche met betrekking van het Oosien tot nog toe dezelfde geweest, en de Fransche consnl te Alexandrie neefc ook reeds vroeger instrncties ontvangenalles aan te wenden om Mehemed toegevend te maken, en bet niet tot het uiterste te laten komen, waar. mede men hem ooit uit Londen dreigt. POLEN. Nadat Z. M, de Keizer en Koning te Modlln verscheidene generaals en ambtenaren ontvangeu had, heeft Z. M. den 28 November deze vesting verlaten en daarop zijne! reis voortgezet. Volgens een te Warschau verschenen verslag over de bevolking van het koningrijk Polen bedroeg dezelve in 1833 4.037,925 zielen waar- onder 2,002,382 van het mannelijke en 2,035,543 van het vrouwelijke ge- slacht. Warschau telt 129,705 inwoners, waaronder 63212 van het man- nelijke en 66,493 van het vrouwelijke geslacht. De bevolking van de hoofdstad had zich dat jaar met 4837 zielen vermeerderd. De meeste be. woners telde het district Masovien, en daarna Kalisch. Wat het getal der onderscheidene godsdiensten betreft, zoo is het getal der Poieadie de Grieksche godsdienst beleidenin Podlachien het grootste, het getal der Lutheranen in Masovien, het getal der Gereformeerden in Kaiischen dat der Joden in Augustowo, ZWEDEN. Stokholm den 7 December, Zooais in des tijd is bekend getnaakc, was in het begin van de tegenwoordige zitting van den Zweedschen Rijks- dag een voorstel van de regering, om boitenslands eene leening van 2,000,000 rijksd. aan te gaan, ter bevordering en opbeuring van den landbouw, ver worpen geworden. De regering echter heeft, de noodzakelijkheid daar van inziende het voorstel hernieuwd. De heer Petri een der leden van de commissie lot onderzoek van het voorstelheeft de regering van scben. ding der grondwet beschuldigd, dewijl dezelve verbiedt, om een verwor. pen voorstel ten tweede male in dezelfde zitting voor te dragen. Met 10 te. gen 8 stemmen heeft daarop de commissie, den staats.secretaris van bin. nenlandsche zaken, die het voorstel onderteekend had, en alle de overige

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1