Er schijnt nog géén gevecht tusschen Ztttnala.Cart'eguy et! Mina te i, Ie; p'-Tts gehad. - IC; een gerucht, dat de oudste zoon van Don Carlos middel had '.vcnden, om zich in Spanje bi; zijnen vader te vervoegen. Pampeinna werd nog voortdurend door de Carlisle» streng belegerd; prii/en der levensmiddelen waren er uiterst boog. Men berig: verder, dat er oniusten te Grenada, Maliaga Kadix en Vmeris uitgebarsten zijn, welke echter niet in den ziD der Cariisten kun- fe uitgelegd worden, daar de menigte de kreten van Leve de Constitutie! eed iiooren. De plaatselijke overheden hadden deze bewegingen niet kun» nea beletten. ITALIË. Rome den eë November. Uit deze plaats scbrijfc men: het gaat hier even ais overaihet gene de een goed vindt, keurt de ander af. De eardinaal Spinola, iegast van Bologna, in welke provincie hij eins achting eeft weggedragenheeft zijn ontslagals legaat genomenosn dat de Teus, tegen zijnen raad, ook aldaar de centurioni wil invoeren. Deze entnrionieene soort van vrijwillige politie-toldaten, welke met dolken en pistolen gewapend zijnwerden vóór 2 jaren opgerlgten zijn aver een groot gedeelte van den Kerkeljjken Staat verspreid. Zij hebben het regc, ieder, die hun verdacht voorkomt, te arresteren. Hoe goed men de iarigtiflg ook noemen mogezoo is er veel aan af te keuren. Deze mi- rie-soidateuuit de geringste volksklasse genomen, misbruiken niet zelden hunne rr.agthetzij uit bijzondere oogmerken of personele wraakhet welk dikwijls reden tot itlagten en niet zelden tot bloedige gevechten aan- leiding gc-eft. In plaatsen, alwaar thans Ooscenrijksche bezetting ligt zouden zij dergelijken moedwil zich niet veroorloven, dewijl deze Oos- -mrijkers de inwoners tegen ieder wiilekeurig geweld beschermen. De Oosienrijksche troepen houden overal de beste krijgstucht, waardoor zij cc liefde tier bewoners hebben verworven. Toen dezer dagen eeneafdee- iiug dier ttoepen eeue stad in Romagna verliet, om naar eene andere veviegd te worden, werden zij 3 miglien door de inwoners vergezeld, en nog lang klonk het geroep van Hve le truppe tedesehe! DUITSCHLflWD; Berlijn den 28 November. Z. K. H, de Prins van Oranje, Jteeft Z. M. den Kcjzet .van Rusland siechcs eenige stations ver begeleid, doch was den zeifdea dae vsd des Keizers vertrek teruggekomen. Men zeide ook dat Z. M. te War-chan zijn intrek zou nemen in het nabij die plaats ge. legen kasteel Modliode troepen in oogenschoow nemen, en de militaire en burgerlijke overheden bij zich ter maaltijd ontvangen zou. Er is hier kort geleden eene gebeurtenis voorgevallen, welke over het algemeen beweging onder alle klassen der maatschappij verwekt heeft. Onderscheidene Pooische dames van distinctie, waren' van Parijs en het Zuiden van Deitschlana gekomenom aan de Keizerin hare voorspraak ree gunste van hunne ongelukkige mannen te vragen, H. M. deed aan ze da.ites hec uur aanzeggen, cp hetwelk zij haar audiëntie geven zon maar het zij déze dames geen tijd hadden om haar toilet te maken, het rij dat de oude geest van Pooische nationaliteit zich van haar meester ge. maakt '..uien dat zij het beneden bare waardigheid achtteden, om voor de echtgenoot van hem, die haren steun veroordeeld had, wat eindelijk de O k geweest zij, de dames verschenen niet, en het was te ver* geefsdat de Ketzetin waehtede. Niettegenstaande deze onbeleefdheid, heeft R„ M. de gewone goedheid gehad om een ander uur te bepalen «oor de verzochte audiëntie, In Denemarken hgeft eene volkstelling plaats gehad, volgens welke de geheele bevolking bedraagt 1,223,807 zielen; terwy'l dezelve bij de laatste teiiing in 1801 slechts 924,974 zielen beliep, zoo dat er sedert dien tijd eene vermeerdering van 298,1533 is ontstaan. Van eerstgemeld ...cisl komt op de eilanden 697,855 en op Jutland 525,252 Kopenhagen tegenwoordig 1157,392, inwoners. Uit. Koü 8 tan tin op el worde van den I4den November geschrevendat. hot, S3Ctal van Grieksche handelschepenwelke ladingen voor rekening vm vreemde, vooral Italiaanscbe hnizen voeren, ia de haven van gemelde piitac» vermeerderen. Daarenboven scheen de Grieksche scheepvaart in naam te kotnendaar die schepen onder alle natiënwelke de Middel- landsche zee bevaren de laagste prijzen voor den overvoer der waren be. dingen. GROOT.BRITAN NI E, Londen den 3 December. Tot dien dag toe was nog niets van het nieuwe ministerie bekend. De heer Peel was nog niet aangekomen. Er beerschte te Londen en elders over het waarschijnlijk aanstellen van lord Wellington groot misnoegen. Dingsdag had de lord Mayor vaD Londenaan het hoofd van eene deputatie nitde stedelijke regering, het adjes aan Z, M. overhandigd. Z. M» heeft daarop geantwoord: Het is altijd mijn ernstig streven geweest, en za! altijd het onderwerp mijner bijzondere zorg blijven om misbruiken te weren en den toestand des lands te verbeterenen ik hoop dac de ministers, die ik benoemen zal, door dezen mijnen harte-wenscli te ver. vullen, mijn vertrouwen regtvaardigen en het vercrouwen des volks zich verwerven zullen." Het aantal adressen uit verschillende oorden van Schotland021 zich titan de laatste ministeriele verandering te verklaren, neemt nog altijd toe. Reeds telt men zeven en twintig groote plaatsen, behalve vele burg- en, van waar zoodanige stukken den Koning zijn toegezonden. Dat van Perch alleen telde ruim vijf duizend faandteekeningen, De Hertog van Glocester is den 30 Novemberopzijn landgoed, Bag. schot-Park na eene pijnlijke ziekte van veertien dagen, overleden. Hij was den 14 January 177 6 te Rome geborenen de jongere zoon vaneenen broeder van Koning Ceorge HI. In zijne jeugd trad de Hertog in de krijgs. dienst.' Hij nam als Brttsch generaal deel aan den veldtogt in Vlaanderen van 1794 en aan dien in Noord-Holland van 1799. In 1 SltS trad de Her tog in net huwelijk met zijne nicht, de Prinses Mariavierde dochter van denzeiiéen Kening Coorge lil. Dit huwelijk is kinderloos gebleven. 'Als lid van het Hooger Huis stemde de Hertog gewoonlijk mee de partij Oef Whigs en daar hij geacht weid, geene bijzondere verstandelijke gaven te bezitter. stond hij niet zelden aan oe spotlust der Toiy.bladen ten doel. De belangrijkste betrekking welke door des Hertog» overlijden is open- gevallen, is die van kanselier der hocgeschoo! van Cambridge. Te Liverpool heeft d'cn 17 November een groot ongeluk plaats ge Een groot aantal manspersonen had zich naar tie overzijde der rivier ,ic Mersey begeven, om eene voor geld gevoerd wordende vechtpartij bij te wonen. Na den afloop begaven de half beschonken toeschouwers - h lts twee schuitenom naar oe stad terug te keerendoelt spoedig •relt hét, dat tiere schuiten, die de overvaart voor minder loon dan de •.one'pent ondernamen, overladeu waren, waar terwij! zij nabij den .val in stfl water vestig voortroeldenwas dit geheel anders roes zij op et midden tier sterk golvende rivier waren gekomen. De golfslag wierp na ai spoedig eenig water in de slechts weinige duimen boord vertoonende vaartuigen. Terwijl de passagiers zich in hunnen nood beijverden, om 6a o.ergestorte water met hunne hoeden oic te scheppen., werdoj de golven, naar mate men verder op de sttcoE ktvcm, hoe langer hoe drei gender, to; dar eindelijk eene geweldig Uooge baar op de schuiten kwam aa... zetten Oder hen heensloeg en hen beide onder zich bedolf. Hst tooneel dat thans werd aanschouw*vt.tir alle beschrijving te boven. Moer dsn vijftig mensehen logen met her woedende element te worstelenhier klamp, ten zich sommigen aan plank of riem, daar anderen aan de onder hen we,-, zinkende schuiten, ginder kroopen drenkelingen in doodsangst op en o-er elkander en duwden de ondersten in den afgronddie zich aan hunne makkers vasthoudendeop hunne beurt ook deze in de diepte sleepte;: i Siechts acht of negen personen, die zco gelukkig waren zich aan de doods, greep hunner rampgenooten te ontwringen, zwommen naar land of wer. den door stoombooten en andere vaartuigen gered de overige verdron. ken. Gedurende de volgende dagea hadden geene minder harcverschau. rende tooneelenplaatsdaar de inmiddels zaamgestroomde betrekkingen der verongelukten, in akelig gejammer op de lijken hunner zoons, huis. vaders of broeders neervielen naarmaten deze uit de rivier werden opge. vischt en aan den wal gebragt. In Brazilië heeft het gouvernement een Braziliaansch vaartuig tnet 144 slaven verbeurd verklaard, en de Afrikanen 91 in getal, want 53 wa ren reeds overleden, als bedienden en vrije werklieden, ten behoeve des Keizers geplaatst. In een Engelscb dagblad vindt men den volgenden brief, door eeneu reiziger uit Palaesttna geschrevenweike zich gedurende den opstand in dac land bevond Jeruzalem den 16 Juijj 1834. Mijn verblijf in deze stad en vooral mijne uitstappen ouder de Arabie. ren, hadden mij :n staat gesteld, om te vernemen, dat dit volk op lira. him zeer ontevreden wasvooral ook daaromdat men de jongelieden voor de krijgsdienst weg aam, II: vernam dat eene uitgebreide zamen. zwering op het ponc was van uit ie barsten en wel zou doen Palaestitia te verlaten. Het was ongelukkiglijk te iaatik was genoodzaakt te blij ven. Naamvlijks was de Pacha naar Jaffa vertrokkenof de opstand wss reeds begonnen. De garnizoens van Herek eu Solch waren in scukken ge. hakten de Arabieren van Samaria en Hebron marscbeerdea op Jeruzalem af. De Pacha had niet meer dan 600 man in die stad achtergelatenen de opscandelingen vielen op de srad ceD getale van 40,000 aan. Eenige stukken geschut op de wallen geplaatstzouden genoegzaam geweest zijn om deze vijandelijke horden in bedwang te houdenweike geene andere wapeoen dan lansen en geweren hadden. Maar oe Arabieren hadden eene o-deraardsche passage ontdekt, welke niet bewaakt was: zij deden hunne intrede te middernacht, en de soldaten werden, na eeae dappere verdedt- ging genoodzaakt, om zich in het kasteel terug te trekken. Gedurende vijf of zes dagen was de stad aan plundering overgegeven. Het was een afgrijzelijk schouwspel. De Joden hadden vooral te lijden: hunne nuizen werden geplunderd, de meubelen op straat geworpen, de vrouwen en meisjes werden de slagtoffers van de barbaarschhetd van deze woeste aanvallers. Het hart breekt bij het verhaal van zooveel wreedheden. Het was zonder twijfel de hoop op een hoog losgelddac de klooscers niet werden aangerand. Het toppnnc bragt aan alle deze rampen eene aard. beving, welke zeer hevig was, vele huizen omverwierp, en een ge. deelte van den muur, welke naar de moBkée liep, verwoeste. Te Bethle. hem viel bijna het klooster geheel in puinen bijna alle bewoners werden onder de puinbocpen bedolven. Gedurende tien dagen duurden de schokken voortmaar geen was zoo hevig als de eerste. Toen de Pacha deze ge* beurtenis vernam, marcheerde hij met alle haast vergezeld van 5000 man op Jernzalem aan. Er zijn slechts 12 uren tusschen Jaffa en Jeruzalem en de Pacha kon ons siechts na drie dagen te hulp komen. Meer dan 30,000 Arabische boeren haddan zich op de hoogtens geplaatsten zoodra de soldaten de enge door. togten waren binnen getreden, deden de Arabieren, zich bedienende van, de hoogere stelling, welke zij innamen, op hun hoofd groote stukken steenrots nedervaileDen de doortogt was voor de ruiterij en artillerie oa. mogeiijk. De bedrijvigheid echcer en de moed van Ibrahim deden einde, lijk alie moeilijkheden te boven komenen hij kwam als overwinnaar bin. Hea Jeruzalem» De oorlog 9 welken de Pacha voortgaac aan de Arabieren aan te doen, inac uiee coe<dac men de stad verlate s maar bij de eerste gelegenheidzal ik mij op mijnen drommedaris werpenzoo spoedig als de wind de woestijnwelke naar Caïro en Alexandrie voertdoortrek, kenen naar Europa overkomen, FRANKRIJK. Parijs den 3 December. Maandag ten half twee ure is de hernieuwde zitting der Kamer van Afgevaardigden geopend. Er heeft geene aanspraak plaats gehad, maar de minister van buitenlandsche zaken heeft, in naam van ai zijne ambtgecooten verklaard, dat, hoezeer de sedert lang begon, nene zitting hun niec veroorloofde door eene troonrede een nieuw adres uit te lokken, zjjj desniettemin bereid waren die genen der heeren leden te beantwoorden "welke eenige vragen interpellationsaan hen mogten rigten. Op deze verklaring, die inderdaad vrij veel naar eene uitdaging geleek antwoordde de heer Etiennedat de meening der kamer reeds in her adres te kennen gegeven was. Een ander lid merkte aan, dat de uittarting, door de ministers gedaan, het onvoegzaamste was, wat men slechts bedenken kon. De heer Guizet beantwoordde beide, en herbaalde de verklaring van zijnen ambtgenoot. Verder gevolg had de zaak voor het cogenbiik niet, en de zitting eindigde cén half vier. In het vroeger gedeelte derzeive was, behalve de gewone werkzaamheden eener eerste bijeenkomst, door den zegelbewaarder eene ccncepr.wec ingebragc over de verantwoordelijkheid der ministers en der andere agenten van het gezag, door den minister van fiuantien concept-wetten omtrent den tabaks-verkoop als ook de definitieve regeling der rekeningen vao 1832 en door den mi* niscer var, biunenlandjche zaken eene concept-wet tot den aanbouw eener vergaderzaal voor hec hof der pairs. In de zitting van Dingsdag heeft een lid van de kamer de heer Jan. vierde ministers gevraagd, hoe de heer Gérard er toe gebragt is om zich van hen af te scheiden? hoe de ministers, na die demissieouderling zijn verdeeld geraakt, en genoopt geworden af te treden? met welk doel het ministerie van 10 November is gevormd ten gevolge van welken pletselingen ommekeer de vijf afgetreden ministers iu den raad zijn terug gekeerd en zich na zoo fier geweest te zijn, zoo inschikkelijk hebben betoond? Ik vraag nogmaalszeide hij, welk steisel zij denkeu te volgen? zal zulks het onde wezen? of wel eeo geheel nieuw stelsel, waarvan het beginsel in het adres is geresumeerd Het is op deze vragen, dat de minis ter caategrorisch zal beboeren te antwoorden en iu dier voege dat de kamer ©p hare beurt een zuiver denkbeeld over die inlichtingen vormen kunne. Voigens voorstel van den minister van binneniandscbe zakenzal die opening der zaken eerst Vrijdag of Maandag piaacs hebben. De bureaux hebben zich bezig gehouden met het krediet van 360,000 fr. dour de ministers, voor de onkosten van het proces voor de kamer der Pairs aanhangig, aangevraagd. Sedert twee jaren was te Parijs eene commissie werkzaam, belastom de raeeetmogelijke onderzoekingen te doen naar dea gang en de uitwerk selen van de cholera 1» die hoofdstad en de omstreken. Deze commissie, welke in hec genoemde tijdsverloop onophoudelijk vergaderingen beeft ge houden cm de itigewonuene berigten te vergelijken en te overwegen heelt thans den uitslag hsrer tiasporingen in het licht gegeven, in een werk van meer dan 500 bladzijden iti 40, waarin een groot aantal statiscische ca- bellen voorkomen, en hetwelk ten titel heeft: Rapport sttr la marehe et lts cffèts du cholera-MorbuS dans paris et les communes rut aks du département

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2