ITALIË. Uit Rome schrllft men, dat het weder van dit jaar voor Italië zeer on. gunstig geweest is, daar de regen weggebleven, en aldus het voedsel sroor de menschen maar vooral voor het vee verdroogd wasin verschei, dene streken was gebrek aan water. Die gebrek en nadeel hoopte de Romeinen echter vergoed te zien door het menigvuldige goud hetgeen In het najaar en den winter, door het groot aantal vreemdelingen werd ver. teerd. De gezondheids.toestand echtea liet niets te wensehen over. Verder schrijft men nog van daar: De Koning van Nederland, die de ware verdiensten weet te waarderen, heeft den landschapschilder pro fessor H. Foogd, die zich sedert eenige jaren alhier heeft gevestigd, de orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken, ZWITSERLAND, Het Vorstendom Neuchitel hadzooais in der tijd gemeld isvan den Zwitsersche lands-vergadering eene uitnoodigiDg ontvangenom in deszeifs briefwisseling met de overige kantons, zich niet langer van den titel van Vorstendom te bedienen. Den 4 November heeft daarop Neucbücel geant. woord, dat zij dien titel zal blijven bezigen, en in geen geval eene in. williging zon doen welke met hare eer en de regten van haren Souverein streed: als ook, dat zjj niet in schikkiDg komen kon over eene zaak, die niet aan haar, als wel aan haren Vorst behoorde. Deze brief zal volgent een beslnit van het Voorort aan alle de leden van het Bondgenootschap medegedeeld worden, DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt In eenen particulieren brief over de de onverwachte aankomst van den Keizer van Rusland geschreven Het moet een zeer aardig tooneel geweest zijn, toen de Keizer In eene gewone postchais de Koningsstraat kwam doorrijdenen hij door een aantal personen herkend en met het luide geroep vande Keizer! de Keizer! verwelkomd en vervolgd werdterwjjl de postiljon van het rijtuig, die den Keizer niet kendevolstrekt niet begrijpen konwat bet van alle kan ten komend geschreenw beteekendegeheel onthutst rondom zich keek en zijne paarden al harder en harder voortjoeg om aan bet gedruischdat h|j voor uitjouwen hieldte ontkomentoe dat hij eensklaps aan het Ko. ainglijk slot op bevel van den reiziger moesc stilhouden, die snel uit hec rijinig sprong, en den verichrikcen voerman 15 dubbelde Louis d'Or in den hoed wierp. Nu eerst begreep deze wien hij het geluk gehad had te rijdenen barstte los in een daverend hurrah 1 hetwelk door velen her. haald werd, en in het slot het eerste gerncht van Keizers komst ver. wektedie in zjjn voornemen om den Koning te verrassenvolkomen slaagde. De terugreis des Keizers was op den 23 of 24Stendie der Keizerin op den aksten bepaald. Van den maten wordt nog de aankomst te Berlijn gemeld van Z. K. H. den Prins van Oranje, benevens Hoogstdeszelfs Zoon, Prins Alexander uit 'a Hagevan Z. K, H, den Groot-Hertog van Weimar, uit Weimar en van den Oostenrjjkscben gezant aan het Londenscne hof, Prios Paul Eiterhazyuit Weenen. Er is in voornoemde stad eene schitterende wapenschouwing gehon. den 1 waarbij de Keizer van Rnsland en de Troonopvolgerelk het regi* mentdat naar bnnnen naam genoemd isvoor den Koning in persoon hebben doen defileren, Er hadden ten Hove vericheidene feesten plaats. Het Journal de Frankfortdac een paar dagen voor dat de Keizer van Rnsland te Berlijn kwam, van wege zijnen hoofdredacteur uit Moskon gemeld baddac de Keizer niet zou komenmaar naar Peiersburg terug* keeren bevat na eene soort van verdediging voor zijnen misslag. Het bevat namenljjk eenen anderen brief van den heer CA, Durand uit Peters- burg, waarin deze schrijftdat Z, M., werkelijk in laatstgenoemde stad teruggekeerd zijndeplotseling hec beslnit te kennen gaf om naar Berlijn te reizen, en een nar daarna reeds op weg was. Men verzekertdac Prnisien aan Beigie heefc te kennen gegeven dat er geene vestingen op de grenzen van Noord-Braband mogcen opga. rlgc worden. Reedt voor eenigen tijd hebben wfj gemeld, dat er in Beijeren po. gingeo gedaan waren, om het Pauselijk verbod, dat er bestond, tegen het huwelijk van Roomachen en on-Roomschen, weg te doen nemen; thans wordt volgens een berigt nic Munchen vsd den 20 November gemeld, dat de gemengde huwelijken op de meest gewenschte wijze geregeld zijn. De Paul bad aao de aarts.bisschoppen en bisschoppen zoodanige voorschrif. ten gegevenwaarbij de moeijelijkhedenwelke vooral uit het toebehoo. ren der kinderennic een gemengd huwelijk geborenaan de Kacholijke kerkontstaan waren weggenomen wordenzoodat thans een wensche. ljjke eendragc tnsschen de drie gezindheden in Beijeren heerschc. Aan de universiteit te Göthingen zjjn voor hec tegenwoordige se. mester 878 studenten ingeschrevenin hec vorige jaar bedroeg dit ge. tal £62toonende dns een aanwas van 16 leerlingen. be branden duren in Dnitschiand nog voort. In Hongarije is het nog veel erger; de inwoners z|jn er, daarenboven, door eene zich wijd vertpteid hebbende aardbeving, in angst en schrik gezet, en ip de aan den Aarts-Hertog Karei coebehoorende heerlijkheid Hongaarsch-Altenbnrg woedt een onderaartische brandwaardoor reeds zeer vele bomenwier wouel» door het onderaardsche vuur verteerd zijnter neder zijn geveld. De AHg. Zeiturg bevat wederom cijdingeD nic Turkije en Grieken, laid, welke echter mets bijzonders bevatten. De pest had in de hoofd, stad opgebondeodoch woede nu te Perade krijgstoerustingen werden b|j voortduring gestaakt. GROOT.BRITANNIE. Er la tot den ïösten November nog niets naders omtrenc het zamen. stellen van het ministerie bekend geworden. De heer Pee! was nog niet aan. gekomen. Men meende echter, dat het ministerie aldns was zaamgesteld Eerate lord der thesauriede hertog van Wellington, Kanselier van den exchequer niemand. Lord kanselierlord Lyndhurst. President van den raad, markies van Lansdowne, Geheimzegelbewaarder, graaf Mulgrave. Minister van binnenlandsche zaken, de bertog van Wellington, Minister van bnitenlandsche zakendezelfde. Eerste lord van de admiraliteitlord Auckland, President der kamer van Contróle, de heer C. Grant. Post- direkteur, de markies Conyngham. Kanselier van het hertogdom Lancaster lord Holland, Algemeene betaalmeester des legerade hertog van Wel. lington boude biervan de zegels. Minister vao oorlog, niemandzijnde de heer EUice na z|jne demissie naar bet vasteland afgereisd. Muntmeester, de heer Aiercremiie. President der kamer van koophandelde heer C. Thomun. Eersie kemmissaris der wateren en bosschende hercog van Wellington houdc hiervan de zegels. Deze combinatie van verschillende posten, allen aan lord Wellington opgedragen wordt door vele dagbladen zeer afgekenrd, De Engelsche dagbladen noemen de volgende in dat land bestaande staatkundige partijen. 1° De Uilta-Torysof cverdrevene Koningsgezindenals lord Chandos, lord Rodenenz. 2°. Gematigde Torjs, die thans san het beituur zijn gekomen, en aan welker hoofd staan de hertog van Wellington en sir Robert Peel, 3°- Semi-Whigs, of halve liberalen, als lord Stanley, sir J, Graham, lord R'fpon en de hertog van Richmond, 4°. Whigs; dit is de partij die ihans afgetreden is, 5°Gematigde radicalen, ais lord Durham, de heeren Hume, Ward, Grote en Warburton. 6°. Ultra-radicalenonder de leiding van den woelzieken O Cornell. Hec gas, waarmede Londen verlicht wordt, vereischc jaarlijks 38000 chaldrons (de chaldron tot 2000 pond geivigt) steenkolenen voorziet 62000 lampen in huizen en winkels en 750o straatlantarens. In het jaar 1830 bedroegen de gaspijpen in en om Londen eene lengte valt 1000 En gelsche mijlen. Gaslichten van een halven duim middellijn doen de wer king van :ootwee duim van 420, drie duim van 1000 kaarsen. F R A N K R IJ K, Den 24Sten November heeft de kamer der Pairs hare teregtzittingen in de zaak der oproerige bewegingen 11. April te Lyon Parijs en elders voorgevallenaangevangen. Bjj deze eerste zitting was een vrQ groot aantal Pairs tegenwoordig, De Parijsche dagbladen verzekerendat eene wet aan de afgevaardigden zal worden voorgedragen, ten einde hei verdrag, wegens de schuldvor dering van 25 miiiioen franken aan Amerika toe ce scaante wectigen. In de vorige kamer was deze wet, zoo als bekeod is, verworpen. Het Fransch Handelsblad behelst het volgende uit Toulon van den 18 November: lk heb n gesproken van de in omloop zijnde geruchten omtrent het aanstaande vercrek van hec eskader van Toulon; thans kon digt men nieuwe uitrustingen aan. Er zon sprake zijn van het eskader iu de Middeilandsche zee te versterken en men geeft als zeker opdac het schip CAlgerhetgeen pas uit het dok is gekomen na te zijü gekoperd zoo wel als de fregatten PIphiginie en la Galathleen de brikken le Gri- nadier en le Dragon, onmiddelijk zullen worden uitgerust. Deze toebereidselen worden, zegt men, door de zaken van het Oosten voorgeschreven, Rnsland dringt altijd tot oorlog en deszeifs zendelingen zoeken sieeds Syrië tegen Mehemed te doen opstaanmaar volgens alle berigtenis hec leger van dezen laatsten wel georganiseerd en in den krijg geoefend, gevolgelijk ook in staat, alle hinderpalen ce overwinnen. Te Alexandria heerschc de grootste drukte bij de werkzaamheden van het arsenaal. Men heeft arbeiders in rekwisitie gesteld, om het grootste ge- deelie der gebouwd wordende schepen in zee te krijgen en de bescha digde spoedig te kalefateren. De vloot, die weinig tijds geleden, is uitgezeild, manoeuvreert voor Alexandtie en wacht slechts op orders, om zich met de Octomannische vloot te gaan meten. De Aegyptische schepen worden voor hec grootste gedeelte gekemmandeerd door Fransche en Icaliaansche officieten van moed en bekwaamheid, en in geval men slaags moge geraken, zat de uitslag met twijfelachtig zijn. De Aegyptenaren dragen den Turken een onverzoeuba- ren haat toe, en hebben op hen het voordeel van meeidere bekwaamheid. Het Nederlandsch Handelsblad haalt een artikel aan van den Courier Franpaiswelke zijnen lezers bekend maakt, dat de koopwaren uit Ham» burg deels op de Elbe, deels op de Axe verder vervoerd worden; en daarbij aanteekent, dat de Axe insgelijks eeDe bevaarbare rivier in Duitsch- land is. Een schoon voorbeeld van aardrijks. en taalkundedaar auf der Axe, beteekentdat de koopwaren ook per as vervoerd worden, Per telegraaph zon men in Parijs het berigt ontvangen hebben dat de beer Peel de post van Engelsch minister had aangenomen. Uit Tripoli in Barbarjje wordt geschreven dac een Oosteurjjksch handelsvaartuig voor de reede aldaar afgewezen zijnde, en de Fransche brik le PaUnurewelke zich ook ter reede bevondzich voor hetzelve in de bres scellende, dadelijk van de batterijen vnnr op hec Oostenrijksch schip gemaakt was. De Palinure had aan dezelve zjjne voile lading gege ven en was terstond daarop naar Frankrijk vertrokkenom rekenschap van zijn gedrag te geven, en bevelen te vragen, hoe deze daad van vijand, deljjkheid ce wreken. MENGELINGEN. LEVEN van ROSSINI. In ons N°, 132 gewaagden wij van de kindsheid van Rossini, wij mee. nen onzen lezers geene ondienst te doen met dezen groeten kunstenaar in zijne verdere loopbaan te volgen. Terwijl de jonge kunstenaar aldns rondreisde en de gronden der muzijk volkomen had geleerdcomponeerde hij reeds een klein zangspel in een bedrijf, genaamd Una Farza. Zijne schoone stem, want Rossini was ook zanger, en zijn goed voorkomen noopten eenige rijke liefhebbers hem onder hunne bescherming te nemen en hem met goede aanbevelingen naar Venetië te zeoden. Aldaar verkreeg hij door zjjne veelvuldige vrienden de commissie om eene opera voor een der schouwburgen van Venetië te componeren. Hij schreef al spelende het kleine zangspel Ia Scala dl Seta en vervolgens Inganno felict. Hier vertoont zich het genie van alle kan ten, en een geoefend oog erkent zonder moeite in dit klein stukje, de kern van vijftien of twintig voorname muzijkale denkbeelden, welke later de meesterstnkken van Rossini hebben doen kennen. Inganno fe/ice vond bijval: Rossini was toen zeventien jaren oud. De Improsario van Venetië haastte zich hem met de vervaardiging van twee zangspelen te belascen; maar deze man hem beleedigd hebbende, wilde onze jonge componist zich daarvan wreken. In zijne quallteit van maestro kon tij) zijn orkest alles doen uitvoeren wat hem door hec hoofd kwam. Hjj vereenigde in de nieuwe opera, welke bij voor den Improsario vervaardigde, alle gekheden, welke een jeugdig muzijkaal brein al ischertseode bijeen kan brengen. Bi] bet alle gro van de ouverture bij voorbeeld, moesten de violen elke maat ophou den, om een slag met den strijkstok te geven, op het blik dat zich ach. tet de kaatsen op de muzijk-lessenaars bevindt. Men kan zich een denk- beeld vormen van de verwondering en de ontevredenheid van een talrijk publiek, dat van alle wijken van Venetië was zamengevloeid, om de opera van den jongen maistro te hoorenï Dat publiek floot dan ook met woe de, welke woede verdubbelde, toen men bespeurde, dac hec geheel werk even als de ouverture was geschreven. Rossini lachte regt hartelijk. De Improsario, wiens uitgaven zoo voor kleeding als decoratien voor deze eerste opera verloren waren, en een dergelijk ongeval voor de tweede maal vreesendeverzoende zich weder met Rossini, en verzocht hem iets beters te schrijven. Hij componeerde Tancredi, Om over de uitwerking van dit eerste oorspronkelijke werk van Rossini te kunnen ootdeelen, moet men weten, dat Cimarosa in 1801, dus twaalf jaren geleden, ten gevolge van zijne gevangenschap onder de Koningin Ca rolina van Napels, wreeder gedachtenis, was overleden; in Paësiello was het mnzijkaal genie uicgedootd; het tooneel in Italië bezat, wel is waar, nog twee kunstenaren, maar van den tweeden rang, Mayer en Paër, Mo zart begon eerst bij hec ItaliaaDSche publiek bekend ce worden. Tancredi kondigde een nieuw mnzijkaal genie vol oorspronkelijkheid, bevalligheid en gemak aan. Tancredi werd voor het eersc in Venetië, gedurende het carnaval van 1813, op het groot tooneel delta Fenice opgevoerd. B(j de eerste voorstelling had Rossini zich niet, zoo als zulks het gebruik is, aao hot plano durven plaatsen, daar hjj vreesde uitgefloten ce worden. Hei Voirctiaausch publiek was het obligaaE.accompagneincnt der bnUse

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3