v In de zitting van de Tweede Kamer' der Staten-Generaal van Zatnrdag den 29Sten dezer, heeft de centra'e afdeeling verslag gedaan nopens twee ontwerpen van wet, te weten: i°. over dat, vaststellende de amortisatie der nog overgebleven obl'gatien, 5"pCt., van 1830; 2°. over dat ter betaling der volle renten der nationale schuld, verschijnende den laacsten December dezes jaars. Deze verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld; terwijl de be. raadslagingen over de beide voordragten bepaald Is op aanstaanden Don derdag, ten 13 ure. Zijn ingekomen verscheiden verzoekschriften, nis van landbouwers, om. trent de graanprijzen; van ingezetenen uit Amsterdam nopens de patenten, en van den heer van derTuukter staving van zijne vroegere berekeningen. De commissie tot de verzoekschriften doet verslag 1 Bij monde van den heer Hooft; i*. Op een verzoekschrift van grond, eigenaren en landbouwers in de 4de en 5de districten van Zeelandin het belang van deu landbouw, die, zoo door militaire bezetting als anderzins ook in genoemde districten zeer gedrukt zou zijn; waarom de verzoekers vragen eene verbooging van inkomend regt op de bnitenlandsche grsnen. Ter griffieen drokken van het verslag 20. Op adressen van de ge. meentebesturen van Mljnsheereniand, van Moerkerkenvan Strijen, en van zes burgemeesters van nabij liggende plaatsen, in het kanton Oud-Beijerland nopens de gemeente-opcenten en de grondbelasting. Voor zoo verre de inhoud over de opcenten handelt, zullen de twee eerste stukken ter griffie nedergelegd worden; doch wat betreft de grondlasten, en het derde stuk, dat door de voormelde zes burgemeesters mei als wettiglijk zamen- gettelde ligchamen is aangebodenworden dezelve ter z(jde gelegd. Het verslag zal worden gedrukt. Bij monde van den heer Tromp Op een verzoekschrift van C. M, Ceur vorst, landbonwer te Mourik, provincie Gelderland, van een aantal land. bouwers in het arrondissement Appingendam, provincie Grooingen, bij beidé welke stukken wordt aangedrongen op maatregelen tot opbeuring van den kwijnenden toestand van den landbouw en wel,hoofdzakelijk door het leg gen van invoer op de bnitenlandsche voortorengselen van den landbouw en vermindering van uitgaande regten op de olie.zaden en den boter als! mede op het verzoekschrift van een aantal landbouwers, nitZuid-Holfand" bij of onder de steden RotterdamDelft, Schiedam, enz., die daarené tegen vertogen aanbieden tegen het daarstellen van hoogere inkomende regé ten op den invoer van vreemde granen. Deze verzoekschriften znllen ter griffie nedergelegd en het zeer uitgebreid verslag gedrukt wordeti. Bü monde van den heer van der Gronden; 1°. Op een verzoekschrift van een fabrikant van beenzwart of dierlijke kool, te Loenen, verlangen, den gedeeltelijken vrijdom van den accijns op den turfi». Op dat van tappers te Amsterdam, die bezwaren inleveren over het bedrag van hun patentbeide stukken zullen ter griffie nedergelegd en de verslagen ge. drukt worden 3*. Op dat van de Ifilde en andere ingezetenen van Am sterdamdie Zich, in het algemeen, over de belastingen beklagen; orde van den dag 40. Op dat van de wednwe Hesselink en andere eigenaren van lage veenen in de provincie Groningen, die klagen over ongeljjkhetd van belasting der verschillende turfsoorten; ter griffie, en drukken van het verslag. Bij monde van den heer Star Busman; i°. Op een verzoektchrift van dé zich noemende militairen der ligting van 1828, dienende b(j de 10de at'dee. ling infanterieorde van den dag20. Op dat van Gedeputeerde Staten van Noord.Brabanddie de bezwaren dier provincie inleveren tegen het ont werp omtrent de grondbelasting over 1835 en vervolgens; ter griffie, en drukken van het verslag. De heer van Dam van Isselt wilom der belangrijkheid willeook het verzoekschrift en de bijlagen zelve gedrukt hebben; doch op eenige toe lichtende bedenkingen van den heer Hooft, voorzitter van de commissie tot de verzoekschriften ziet hij van dit verlangen af. Eindelijk, bij monde van deo heer van ie Mortel, op een verzoekschrift van verschillende smeden te Genderingen, zich beklagende over de hooge inkomende regten op bet steenkolengruls; ter griffie. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gescheiden, en bepaald op Dingsdag aanstaande, ten 12 ure. Naar men verneemt, wordt bij het aan de Statpn.Generaal voorge dragen ontwerp van wet nopens de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitieonder anderee, voorgedragen, dat er in iedere pro. vincie een provinciaal geregtshof, met uitzondering van de provincie Dren the, zal bestaan, en gemelde provincie onder de regtsmagt van het pro- vinciaal geregtshof van Groningen zal behooren; dat, in geval van vaca. tnre, twee raadsheeren op voordragt der staten van de provincie Drenthe, ingevolge artikel 182 der grondwet gekozen, zitting zullen hebben in het provinciaal geregtshof in Groningen; dat in geval van vacature van deze, alzoo benoemde leden, de staten der provincie Drenthe telkens en uitslui tend de vereischte voordragt ter vervulling daarvan doen; en dat de Ko ning bjj een reglement de twee openvallende plaatsen in dit bof, tot ver vulling waarvan de staten der provincie Drenthe voor het eerste deze voor. dragt zullen doen, bepaalt. Nog verneemt mendat de provinciale geregtshoven znllen z(jn zamen. gesteld, als volgtin Holland, nit een president, een vice-president, ne gen raadsheeren, een procnreHr.generaaltwee advokaten.generaaleen griffier en twee substitnut.griffiersin Noord.Braband, Gelderland, Zee- land, Utrecht, Vriesland, Overijssel en Groningen, uit een president, een vice-president, zeven raadsheeren, een procnreor-generaaleen advokaat. generaal, een griffier, een of ten hoogste twee substituut-griffiers. De hooge raad zal zijn zamengesteld uit een president, een vice.presi. dene, van twaalf tot veertien raadsheeren, een procureur-generaaltwee advokaten.generaaleen griffier en twee of ten hoogste drie substituut, officiers. De hooge raad neemt kennis van den eisch tot cassatie, gedaai tegen de handelingen der provinciale hoven, arrondissements.regtbanken en kantongeregten en tegen derzelver arresten en vonnissen, in het hoogste ressort gewezen. Onder de bepalingen betrekkelijk den hoogen raad moet gevonden worden, dat bij het staken der stemmen het vonnis altgd ten voordeele van de beklaagden zal worden uitgesproken. Nog verzekert men, dat in Noord-Holland een vierde arrondissement zal wordeö ingesteld, hetwelk zal bevatten het achtste kanton van het eerste arrondissementen het vierde ea vijfde van het, tweede arrondisse mentbepaald bij de wet van 1827. Naar men verneemt, is door Zijne Maj. goedgekeurd de 164ste Ko- I ninglijke Nederlandsche loterijwelke zal bestaan uit 22,000 loten, 11,000 prijzen en 2 premien, waarvan de collecte den 22 December 1834, en de trekking der eerste kiasae den 19 lanuarij 1835 een aanvang nemen zal. Er 2ullen 1200 loten, ad ƒ60, worden nitgegeven, Zijne Maj. de Koning heeft, bij kabinetschrijven van den ipden de. zer, goedgekeurd de verkiezing, door de tweede klasse van het Koninglijk. Nederlandsche lustitnnt van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten te Amsterdam gedaan, van de heeren A, des Amorie van der Hoeven', hoog. leerasr aan hei Seminarium der Remonstrantendaar ter stede, tot liden H. Hoffman von Fallerslehi enPiiil.Doct., hoogleeraar in de Duitsche taal en letterkunde te Breslau beteids koirespondem der klasse, tot geassocieerd lid, Het Luxemborgsch dagblad bevat deu volgenden brief uit 's Huge: Wij zien met belangstelling de diplomatische tnededeelittgen te gemoet, weike het gouveineuieut voornemens is mn de Staten.Generaal aau te bie. den. Men geiooii liter algemeen,^uat deze ïuedcdeeliiigeu slechts eene enkele daadzaak zulten doen bignet), die uaaiclgk, dat, zoo la: g er voor het Hois van Nassau de minste kana tot herwinning zijner Belgische be zittingen zal bestaan, de uit de provisionele traktaten voortspruitende schik, kingen niet tot eene akte van staatsregt zullen overgaan. De onderhand lingen zijn nog even ingewikkeld, als toen de conferencie dezelve opgst. De conferencie heeft behendiglijk de hervatting harer werkzaamheden a'. hankelijk gemaakt van eene overeenkomst tnsschen de takken van het Huis van Nassau, betrekkelijk Luxemburg; de diplomaten te Londen wiaten dat deze overeenkomst onmogelijk was. Dit zal overtuigend blijken uit de documentenwelke eerstdaags door de dagbladen znlien worden medegedeeld. De Bondsvergadering, die sedert eenigen tijd bare werkzaamheden te Frankfort hervat heeft, heeht meer dan ooit gewlgt aan het behoud van Luxemburg. De vesting zal in de vier eerstkomende jaren in eenen ge. dachten staat van verdediging gesteld worden. EeD millioen francs is reed* goedgestemd voor de werkzaamheden, die in het aanstaande voorjaar be ginnen znllen. De Belgische minister van financien heeft aan de kamer der repreaen. tanten berigt, dat hij, de koperen munt van het Koningrijk der Nederlan. den uit den omloop willende brenge»en om het verlies te|ontgaan, dit daarvan het gevolg moest wezen, zijnde er voor 1,232,27a fr. aanwezig, beproefd had van de cetsten en halve centen Belgische centimes en balva centimes te laten slaan en dit volkomen aan de verwachting beantwoord had. RUSLAND. Z. M. de Keizer van Rusland heeft den 16 October een bevel ultge. vaardigdwaarbij bepaald wordt, dat aan alle inwoners van Polen, die zich, als deel gehad hebbende aan den opstand, buiten de grenzen van het riik bevinden en tot nog toe niet getracht hebben genade te verwer ven of verlof te bekomen om naar Rusland weder te keerenten einde zich wegens hun gedrag voor de regtbaoken te verdedigenzonder onder, scheid van rang of stand, voor altijd het terngkeeren naar Rusland of het overschrijden der Russische grenzen ontzegd is. Van de zoodanigen. zul len geene smeekschriften meer wotden aangenomen hnnne goederen znllen verbeurd verklaard worden, en met elk hunner, die het wagen mogt In het geheim de grenzen des rijks te passeren, zal gehandeld worden even ais met reeds overtuigde misdadigers van staat. Petersburg den 15 November. De ijsgang was in den Nerva den inden op den I3den begonnen en de brnggen over die rivier weggeno men den isden waa echter wederom de gemeenschap hersteld. Odessa den 4 November. Uit deze plaats wordt gemeld, dac het ge brek aan levensmiddelen zich eiken dag wederom liet gevoelende ste delijke overheden hadden de kooplieden oitgeaoodigdom in dat ge deelte van de Krim in den nood te hulp te komen, en hnn eigen voor deel te doen. PORTUGAL. Lissabon den 8 November. De staat in dat land was vr(j gunstig, en in de financien begon meer orde te komen. Er was door den minister Silva.Carvalho een budget voor 1834—1835 aan de Kamers aangeboden, waarbij de uitgaven op 12,549,270,912 rees (omstreeks 37 millioen Neder- landsch) waren geraamd, en een te kort van omstreeks 5,333 millioenen rees (of 15 millioen Nederlandscb) opleverden. Men vleide zich echter dat dit te kort voor een goed gedeelte door de afbetaling der geldsommendie Por tugal van Brazilië te vorderen had, zon worden gedekt. De Porcugesche regering had den lnitenant-kolonel Barreiros naar het hoofdkwartier van Mina afgezonden, om de krjjgsverrigtlngen in het Noot den vin Spanje gade te slaan. Op haren last werd aan de noordelijke grenzen van Por. tngal een klein observatie-leger van 5000 man, ooder den generaal George Davilesbfleen getrokken. SPANJE. Er was tusschen Mina en Zumala-Carreguytot den 5den Novem ber nog niets belangrijks voorgevallen. Mina zon van Vittoria 6000 man troepen ter versterking ontvangen hebben. Zumali-Carreguy had gewild dat bij den aanvang dea gevechts slechts aan iedere soldaat twee patronen zouden gegeven worden, opdac de manschappen genood èA.kt zoude, s<j„ met de banjonet op den vijand in te vallen. Mina heeft van het kapit. tel der hoofdkerk te Pampelnna, welke in 1830, een prijs van 3000 pias ters op zijn hoofd gesteld had, zich zeiven aan bun aanbiedende, voor. noemde som afgevraagd om door dezelve de oorlogskosten goed te maken. Uit Italië wordt het volgende, omtrent het gedrag der Spaanscha officieren der Koningin, geachrevens Reeds voor eenigen t(jd is beweerd, dat Don Carlos gedurende zyn verblijf in Portugal, met eenige generaals der Koningin betrekkingen aangeknoopt en zelfs persoonlijke bijeenkom." sten met hen gehouden had. Thans wordt in brieven uit Barcelona ver. zekerd, dat die berigien gegrond z(Jn geweest, en dat men verscheiden bewijzen'in handen heeft, waaruit blijkt hoe dubbelzinnig zelfs de gene. raai Rodil zich destijds gedragen heeft, en hoe weinig de Carlisten van zulke generaals te vreezen badden. Rodil (die volgens sommigen reedt in hechtenis genomen is), zonde opzettelijk den oorlog gerekt hebben ten einde aan de Carlisten tjjd te laten ooi zich te organiseren, en slechts door vrees voor zijne eigene troepen weerhooden zijn gewordenom de Carlisten Dog meer te begunstigen. Uit de vervolgingwelke men tegen Rodil dacht te beginnenzon blijkendat hij er enkel op bedacht is ge. weest om zijne troepen gedurig heen en weder te laten trekken, ten einde de kosten te vermeerderen en zich zelf te verrijken. Men verzekert dat hij meer dan drie millioen franken voor zich zeiven geborgea heefteen eerlang voor altijd dea Spaanschen grond Zal verlaten. In Madrid is men zeer tegen hem verbitterd, en vestigt alle hoop op Mina, ofschoon men zich niet ootveinst, dat Zumala-Carreguy waarschijn lijk meer krijgskundige bekwasmheid bezit dan hijen dat Mina's gezond heid hem bovendien zeer ongeschikt maakt om de vermoeijenissen van zulk eenen oorlog te verduren. Maar men schijnt geene andere keus ge had en Mina voornamelijk ook daarom benoemd te hebben, omdat bjj voor zeer regtschapen en onomkoopbaar doorgaat. Er zijn geene bijzondere berigten. De hoofden der Carlisten be vonden zich te Estella. Uit Aldnden wordt geschreven: Zuntala Carreguy heeft de vorige week al de ongehuwden van la Merindad of het distrtkt van Eicella, van 17 tot 50 jaren oad, in massa doen ligten. Hij heeft ze met geweren, die aan de Christinos In het gevecht van Salvatierra waren ontnomengew7 pend. De Catlistische benden worden dagelijks sterker en krijgshaftige-, en de burger oorlog zal op die w|jze nooit een einde nemen in Navarra. Wat men van de organisatie en den ellendigen staat der troepen van Don Carlos zegtis zeer overdreven. In weerwil van elk verbod en de bedrei gingen des doodsaan degenen die wijn en levensmiddelen aan de oproer lingen zonden leverenhebben deze een' overvloed van allerlei voorraad. Het leger der Christinos moet zich in Frankrijk van het noodige voorzien. De laatste berigten melden, dat de Carllsciscbe Junta door de troepen der Koningin te Aranaz zou opgeligt wezenals ook dat Zumala-Carreguy eene nederlaag zou ontvangen hebben. Beide tijdingen echter verdienden nadere bevestiging. Volgeus een ander berigt uit Bayonne was de desertie naar Don Carlos nog altijd voortdurend. Laasceljjk waren et 230 soldaten en 19 officieren overgeloopen.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2