NEDERLANDEN. Leyden den 16 November. Uit 's Gravenhage schrijft men van heden den i6den dezerNaar men verneemt, heeft het kapitaal der leening vijf perCen's obligatien, vastge, steld bij de wet van 2a November 1830 (Staatsblad N°. 81), oarspronke- bedragen ƒ15,000,000; waarvan is uitgetrokken bij foarnissementen in de leeningen van 1831 ƒ693,700 en van 1833 ƒ5,34.2,200te zamen ƒ6,035,900- De maandelijksche uitleningen van ƒ80,000, aangevangen met 1832, mede hebbende moeten loopen over de nummers, bereids bij de leeningen van 1832 en 1833 gefourneerd, zoo hebben dezelve aan werkelijke aflossingen niet meer vereiscbr in 1832 dan ƒ715,000, 1833 620,000, en 1834, bfl evaluatie naar de reed» bekende lotingenƒ485,000, te zamen ƒ1,820,000; zooaat het gezamenlijk bedrag van de aflossing toe nltimo 1834 bedraagt 7,856,000, en het overig kapitaal, op i°. Jannarfl 1835, 7,144,000. Uit Breda meldt men van den I5den dezer: Naar wij vernemenis de. aer dagen bepaald geworden, dat de reizigers, welke van wegen Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk verlof bekomen hebben om de grenzen te pas serenten einde zich naar Belgie te begeven, voortaan verpligt wezen zollen, bij het passeren van de voorposten te Znndert en elders, aldaar opgemelde verloven achter te laten, kunnende zij dezelve, bij het terug- keeren uit Belgie, weder aan de voorposten terng bekomen. Blijkens het verslag, door de commissarissen voor het fonds ter on dersteuning van de minvermogende betrekkingen der Rotterdamsche schut- ters, welke ter verdediging des vaderland zijn uitgetrokkengeplaatst in de Rotterdamsche courant van den I3den dezer, hebben de vrijwillige gif ten door de burgerij van genoemde stad, sedert October 1830 tot het jaatst van Augnstus jl. tot voormeld einde bjjeengebragtde allezins aan zienlijke som van twee honderd vijf en dertig duizend, een honderd vijf en veertig guldens en acht en vijftig cents bedragen. Ten gevolge van deze ZOO ruime bijdragen hebben gemelde commissarissen zich in staat gesteld gezien om alle de onbemiddelde gezinnen van Rotterdamsche ingezeteneh welke bij de veldscbniterij dier stad de wapenen hebben gedragengedu rende de afwezigheid hunner broodwinners, behoorlijk te ondersteunen en wel ten getale van zes honderd zes en tachtig. De daardoor veroorzaakte uitgaven hebben bedragen f 244,668 s8|, terwijl de stedelijke regering in dit jaar heeft bijgedragen 9,523, tot aanvulling van het te kort door meer dere uitgaven dan inkomsten geboren. Aan het slot van hun verslag zeggen de commissarissen het volgende Zoo hebt gij dan, geachte medeburgers, door uwe vierjarige volharding In dezen een uitstekend blijk gegeven van uwe vaderlandsliefde en van uw standvastig berusten in de wijze maatregelen van onzen geëerbiedigden Koning. Zoo staat dan tegen over de lastertaal van kwaadwillige vreemdenals of Vorst en Volk niet eensgezind waren in Oud-Nederlandde stellige daad. zaak dat gij zóó laDg zóó vele duizende guldens vrijwillig hebt bijeeiigebragt om mede te we'ken tot het bereiken van de onmiskenbare bedoelingen vau het j hoofd van den Staat, de eere namelijk en den welvaart des vaderlands. Onder het opschrift Uitvindingenbevat de Utrechtsche courant het volgende: Onafzienbaar zijn de gevolgen van de volmaking der stoomwa. geus op gewone straatwegen. Men heeft vroeger de mogelljkneid ontkend, dat stoomwerktuigen zichzelven konden voortbewegen. Dit werd niette min eindelijk op ijzerbanen mogelijk gemaakt en zulks met eene snelheid die te voren niet eeos vermoed werd. Die deze snelheid enkel tegen die van het nog toe gebruikelijk reizen met paarden vergelijkt, kan zien, on. danks de naauwkeurigste opgaven, geen volkomen begrip van dezelve vor men. Eene vergelijking der onderscheiden volgende snelheden moge haar aanschouwelijker maken: De extra-post loopt in eene seconde7 voet. Llgcbamen, die, bij voorb., van eenen hoogen toren vallen, doorloopen io eene seconde 15 Een kraai vliegt in eene seconde 32 Een stoomwagen doorloopt in eene seconde 40 Een sterke golf Een stormwind De snelheid, waarmede twee stoomwagens elkander voorbij rjjden, beraagt 80 Eene vlngt wilde ganzen doorvliegt in eene seconde 120 Het geluid doorloopt in eene seconde1040 De omwenteling der aarde heeft onder den aequator eene snelheid van Een kanonkogel doorloopt in eene seconde1800 Een télégraphlsch berigt3403 De aarde doorloopt, op hare baan, in iedere seconde 112,000 De komeet van het jaar 1680 legde maer dan anderhalf millioen voeten In eene seconde af, of 74mijlen, dus in eene 01100014440, en in een uur 266,406 mijlen. Het licht heeft eene snelheid vaD 46,667 mijl, in eene seconde. W(j zien derhalve, dat de nijverheid der menscben, die nog immer den vogel om deszelfs vlugt eD snelheid benijden moest, thans met eenen last van 100 tot 150 paarden, de vlugt van deo ligten vogel overtreft, en met eene snelheid voortijlt, welke door honderd paarden nier zoude kunnen worden te weeg gebragc. Nadat Leopold de Belgische kamers met eene aansprsak geopend had, heeft de voorzitter van de kamer der afgevaardigden, de heer Pirstneene commissie benoemd tot onderzoeking der volmagten, en is toen ue kamer tot den volgepden dag gescheiden. In den Belgischen senaat is de vorige voorzitter de Stassart weder tot president ingekozen, zoo als in de kamer der vertegenwoordigers, Raikem. In de zitting des senaats vau Donderdag II. is het antwoord op de ope ningsrede van Leopold aangenomen; in hetzelve is, zoo als de commissie het had opgesteld, slechts die verandering gemaakt, dat in plaats van de woorden: ]aSire! Belgie bloeit," gesteld is: „een bloeijend verschiet is aan Belgie geopend." Voor het overige Is het antwoord eene weerklank op de troonrede. De Belgische dagbladen zijn vervuld met beoordeeli-gen over de troonrede. De Indéeendant zegt er onderanderen het volgende van Onze buitenlandscbe aangelegenheden beslaan in de koninglijIte aanspraak slechts eene kleine ruimte, omdat dezelve inderdaad hebben opgehouden onrustwekkend te zijn; en zonder dat de vrede met Holland gesloten zij, hebben wij van dat land niets te vreezen, naardien wij tegen deszelfs aan vallen gewaarborgd zijn door een getroow leger en door verpligiingen door welke twee groote Mogendheden zich jegens ons hebben verhouden. De Koning heeft van die verpligtingen slechts met een woord gerept, doch wanneer men dit gedeelte zijner rede vergelijkt mee het korrespon. derende gedeelte van de aanspraak des Konings van Holland, alsdan ziet men datterwijl deze eene geheime bezorgdheid verraadteerstgenoemde kalmte er, vertrouwen ademt, hierin gelijk aan den mensch die, bewust van zijn goed regt, de zekerheid bezit hetzelve ten laatste te zien zegepralen, Overigens is dit blad vervold met beleedigingen tegen den Konmg der Nederlanden. De Messager de Gand laat zich in dier voege uit: Wat de aanspraak ons vau de staatkundige betrekkingen verteltis niets dan logeD, onjuistheid en bedriegelijke terughouding. Het is onwaar, dat er officiële en wederkeerige Detrekkingen tusscben het Belgische gouver nement en de twee groote Dultsche Mogendheden bestaan ten zij men als zoodanig wilde aanmerken de verdrijving van den generaal Goblet uic Berlijn, en het zenden naar Brussel van twee bespieders, die den last hebben om aanteekening te honden van al de schandelijkheden der Belgi sche revolntie, en de daden van slaafschheid na te gaan, waaraan zij da gelijks jegens Frankrijk en Engeland Is onderworpen. In alle zinsneden van deze redevoering zien wij bezorgdheid en kwalijk verborgen vrees doorstralen. Men zwaait lof toe aan het legeromdat men weet niets dsn het leger tot steun te hebben; dat men niet regeert, en dat men slechts op den troon zetelt door ondersteuning der Dajonetcenl Voorts oppert men het bespottelijke voorstel om aau Belgie eene linie van vestingen tegen den kant van Holland te geven. De linie van Vaaaan moet dus nsar deD Moerdijk verlegd worden, omdat Ltdewjk Philips, wan neer hij bezit komt nemen van bet land, dat reeds door zijne voorhoede is bezec, geheel voltooide bolwerken aantreffe. De inwijding van de vrije universiteit te Brussel zal den 2°sten plaats hebben. T U R K V E. Konstantinopel den 14 October. Een Tartaar is alhier den 8sten de. zer maand aangekomen met depecbes van Mustapha-Eïïsndidengenen, welken de Portebij het vertrek van /£a£r'£-Effendinaar Cairo gezon. den had om de verschillen welke er tnsschen den Sultan en Mehemed- Ali bestonden, te vereffenen. Bij de terugkomst van den Pacha uit Syrië, deed hem de Turksche afgevaardigde zijne zending kennen. De beweeg, gronaeu door dezen bekwamen onderhandelaar opengelegd, maakte, dat Mehemed-AU, geheel strijdig met hetgeeo men verwacht hsd, bevredigend antwoorde, zcodat Mustapha meendein zijn eerste berigt aan de leden van den Divan, te moeteD aankondigen, dat hunne verwachtingen op het pnnc waren, om met het beste gevolg bekroond te worden. Door de voor noemde depêchesberigt hii aan deze vergaderingdat eene geheele om- keering in de plannen van Mehemed-Ali had plaats gegrepen, toen hij ver nam welke voornemens de Sultan had en de schrikverwekkende voor bereidselen door Z. H. gemaakttoen de opstand in Syrië hem bekend werd. Ondertusschen had de Pacha verklaard dat de ondernandelingen niet meer onder dergelijke omstandigheden konden voortgezet worden, en dat zijne geheele aandacht nergens anders op kon gevestigd zijo, dat op het uitvin den van de beste middelen, ten einde de aanranding, welke hem dreigde, af te weren. Ten gevolge van deze verklaring maakte Mustapha,Etfendi zich gereed om Aegypte te verlaten, en wachte slechts op de autorisatie van de Porte, om naar Konstantinopel terug te keeren. Volgens bijzondere brieven kende de verontwaardiging van den Pacha tegen den Sultan geene palenhij drnkte zich openlijk tegen hem in de bitterste bewoordingen uit. Indien men besluiten moest uit de werkzaam heid welke er in het departement van oorlog heerschtzou men zeggen dat de vijand reeds voor de poort is. De vloot is onder zeil naar de kas ten van Syrië. Het leger van Ibrahim zal mat 35,000 man versterkt worden. De Porte heeft twee dagen geleden een Tartaar naar Aegypte gezonden. Men verzekert, dat de depêches, welke hij overbrengt in zeer vredelie. vende bewoordingen bevat zijn. Ondertosachen zijn de zaken te ver ge gaan, dan dat men zelfs de waarschijnlijkheid van eene verzoening zon knnnen denken. Dezelve zon niet kunnen worden daargesteiddan door eene vreemde bemiddeling. Het is de pligt der Mogendheden, wier staat, kundige, en handel-belangens met de bewaring der ongeschondenheid van hei Octomannische rijk verbonden zijnom hare vriendschappelijke tusschen- komet aan te bieden, en indien het noodzakelijk isdezelve te doen aanne men. Men moet niet langer het bestaan van eene tweespalt dulden welke de eenheid van de magt in Turkije verwoest. Er is reeds uit voortge vloeid, dot Rusland een protectoraat te Konstantinoeel gevestigd heeft. Het is zeker, dat indien Rusland dien invloed behoudt, welken het tegen, woordig bezithetzelve de grondslagen van dit rjjk zal verwoesten en geheel onder zich zal brengen. De Turksche vloot ii gisteren te Beshik Tasb terug gekomeo. Door de handelsbrieven te Odessa ontvangenwordt gemelddat de pest te Konstantioopel opgehouden heeft. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Grootvorstin Helena, den 27Sten October, van eene Princes bevallen is. Toen in het begin der i8deeeuw de vronwen in Rusland zich nog in eenen atoat van slavernij bevonden, was het Catharina Alexiowr.ia weduwe van Peter den Creoledie dezen coestaDd wilde verbeterenen omtrenc denzelven eenige bepalingen maakte, welke de eeuw en de toenmalige be. schaving kenmerken. Vooral wilde zij bijeenkomsten van vrouweu en mau. nen invoeren, omtrent welke zij het volgende beval: De vrouw, welke eene vergadering te haren huize wenscht te houden zal de personen van beide kunne daarvan verwittigen hetzij door uituoo. digms.biljettenof door eenige andere kennisgeving. De vergadering zal geen* aanvang nemen voor vier of vijf ore des avond. en ten tien ure eindigen. De meesier des huizes zal niet verpligt zijn om de genoodigde personen te geaioet te gaan of hen naar buiten te vergezellen wapneer zij vertrek-

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1