L£YDSCHE N'. 134 COURANT F R IJ D A G Z>£IV 7 NOVEMBER. NEDERLANDEN. L E v d e n den 6 November. Naar men verneemt zijn op de laatste algemeene vergadering van hoofd- besionrders en deelhebbers van het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning der gewapende dienstin Augustus jl, gehouden, tot commissarissen van het Invalidenhuis alhier benoemd, de heeren E. C. Scharf. van Amsterdam, Jhr J. P. Teding van Berkhoutvan Haarlem, en P. M. van Kerckhofvan Rotterdam. Omtreoc dat Invalidenhuis is voorts in die ver gadering ter kennisse gebragt, dat Jhr. D. F. van Alphen, de benoeming van commissaris van het Invalidenhuis als een bewijs van onderscheiding heeft aangenomen dat het getal der in 1833 verpleegd geweest zijnde man» schappen is geweest 142waarvan 9 zfln overleden en 10 ontslagen dat op den laatsten December het aanwezige getal 134 was, waaronder 19 uit vroegere oorlogenen 13 uit den laatsten strijd dat de gezamenlijke uit. gaven hebben bedragen eene som van 33 688. o5§, zoodat, wanneer daar van wordt afgetrokken hetgeen aan pensioenen en gratificatiën .te goede is gekomen deze inrigting aan de gezamenlijke fondsen zal gekost hebben eene som van f 19»552- 25 en dat het hoofdbestuur gaarne met commis sarissen van deze inrigting de betuiging afleggen, dat hetzelve aan het oor deelkundig beheer van den kommandant-directenr vele dezer gunstige uit. komsten verschuldigd zfln gelijk het bestuur hem hiervoor dan ook gaarne deszelfs openlijken dank toebrengt, zoo draagt bij ook de achting en ge negenheid zijner onderhoorigen weg, voor zijne menschlievende hulpvaar. digheid en wel gestrenge doch ook regtvaardigehandhaving der mili taire discipline; waarbij hij, men brengt hen volgaarne die hulde toe, In den adjudant Soetersden sergeant-majoor Nicolaï en verdere onder-officie ren flverige nastrevers van zijn voorbeeld vindt. Men meldt uit 's Gravenhage van den 6 Novembers Heden avond is Z, K. H. de Prins van Oranje, en de Erfprins aangekomen, en Zatur- dag aanstaande wordt Hoogstdeszeifs Gemalin, Zonen en Dochter in deze residentie verwacht, Gisteren avond is het lijk van wijlen den jongen Nederlandschen Prins naar Delft overge'oragt, om aldaar In de graftombe van het Hnis van Oranje te worden bijgezet. De trein, voorafgegaan en besloten door Laociers, beBtond uit drie rfltnigen, waarvan in het eene het lijkje geplaatst was, terwijl in de twee andere de graaf van Limburg Stirum en de kolonel de Waldkirch gezeten waren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is heden vergaderd, om te beraadslagen over het den Koning aan re bieden adres van rouwbeklag, hetwelk aangenomen is en morgen Zijne Maj, zal worden aangeboden. De ofdeelingen der Staten-Generaal houden zich steeds bezig met het onderzoek der financiële ontwerpen van wet. Naar men verneemt zijn er vele bedenkingen tegen de begrootings.wetten gemaakt. In eenige der af- deelingen is het onderzoek reeds afgeloopen, en heeft men zich vooral beroepen op de bedenkingen in vorige jaren tegen de ontwerpen der be grooting ingebragt. Onder de weder opgenomene bedenkingen rangschikt men ook die, die door vele leden sinds den jare 1831 gemaakt zijn, om geene rentebetaling, zoo inen het noemc, voor Belgie te doen p'aats hebben. Als een middel, om dergelijke splitsing der rentebetaling reeds oogenblik- kelljk te bewerkstelligen, moet men in de afdeelingen voorgesteld hebben, om slecbts een gedeelte der rente in klinkende mnnt te voldoen, en voor een ander gedeelte papier uit te geven, dat bij eene vereffening der ge. schillen met Belgie door dat land zon moeten worden voldaan. Het schijnt intusschen riet, dat de meerderheid der leden zicb voer een zoodanig voor stel verklaren zal. Integendeel verwacht men de aanneming van het ont werp hetwelk door de regering is aangeboden en strekken moet om aan het Amortisatie.Sijndikaat de betaling der rente van het toekomstige Bel-, gisch aandeel in de Nederlandsche schold op te dragen. Bfl aanschrijving aan de heeren gouverneurs is door den minister van financien eene beschikking genomen, de bepaling behelzende, dat door de ontvangers, onder wier kantoren veenderijen gelegen zfln. voortaan voor het opmaken en schrijven van de borgtogten voor de veenliedenwelke dit van hen mogten verlangen, wegens leges en emolumenten niet meerder zal mogen worden gevorderd, dan vafi iederen borgtogt ter waarde van 300 en minder 60 centen, boven de f 200 tot beneden de ƒ600 één golden en 50 centen en van f 600 en daarboven drie golden; wijders dat gemelde ambtenaren zullen verpligt wezen om de veenlieden welke mog ten verlangen hunne borgtogten zelve op te maken en te schrijvenzon der vordering van eenige leges toe te staan, dat zij afschrift nemen van het formulier voor deze borgtogten voorgeschreven en aan hen dienaan gaande alle die inlichtingen te geven, welke zij mogten begeeren, Op aanstaanden Maandne den roden dezer, ten 12 ure, zal te Amster dam de hooggeleerde beer W. H, de Friese, het hem opgedragen buiten gewoon hoogleeraarambt in de krnidknnde aan de doorluchtige school te dier stede, met eene plegtige redevoering aanvaarden. Die, bij eene soort gelijke gelegenheid, on den 20 October li., door den hoogleeraar Swart ge- honden. handelde de herniaPhisicae auxiliis ad dignitatem scientiae evectd et Physicae auxiliis ulterius perficiendadat is: zij behandelde de stelling. dat de Scheikunde deor de Natuurkunde tot den rang eener wetenschap was vei heven en van de vorderingen dier wetenschap hare verdere vtlmaking m»gt Verwachten. Het hof van assises te Amsterdam heeftin deszelfs zitting van Maan dag den 3den dezeruitspraak gedaan in de zaak van Ludwig Sassevan beroep machaniensgeboren in Posen laatst woonachtig in de gemeente Nienwer.Amstelen beschuldigd van het namaken van zilveren muntspeciën, in het koningrijk der Nederlanden koers hebbende en van het uitgeven der- zelve, wetende dat zij valsch waren. De beschuldigde namelilk en des. zelfs vrouw hadden in verschillende winkels zoo in hnnne gemeenteals te Amsterdam, Utrecht en j Amersfoort valsche zeeuwsche rijksdaalder», daalders en guldens uitgegeven. In zijne eerste verhooren had Sasse de hem ten laste gelegde misdaad ten volle erkend, d®ch later deze zijne be kentenis weder ingetrokkenonder voorgeven dat hij zich vroeger alleen schuldig had verklaard, omdat hfl sterven wilde; dat hij de valscüeo mun ten noch nagemaakt noch van hare valschheid kennis gedragen had maar dat hij in April li. aan zekeren Jostidie van Arnhem gekomen waseenige machines verkocht en daarvoor eene somma gelds ontvangen had, waar onder vooizeker ook die vaische stukken geweest waren. Gemelde Josti i» ir-'ns'chen door de jostltie niet opgespoord kunnen worden. Na het requisitoir van het publiek ministerie en na de verdediging, door den advo- kanctipgever voorgedragen, heeft het bof Ludwig Sasse niet schuldig verklaard aan het namaken van valsche specien, maar schuldig aan liet in om oop brengen derzelve, wetende dat zij valsch waren, en is hij dien. volgens veroordeeld om met de koord te worden gestraft. Zijne vrouw die mede in het proces was betrokken, is bij ordonnantie der raadkamer Id vrijheid gesteld. T U R K Y E, Uit Konstantinopel wordt het volgeDde herige medegedeeldwaarmede men dat uit Triest (zie beneden) vergelijken moetHandelsbrieven ce Palermo aangebtagt, melden: De onlusten in Syiie zijn nog geenszins geëindigd. Het gezag van Mehemed-Ali wordt niet langer erkendwel. nige versterkte steden uitgezonderdwelke zich nog tegen de insurgen- ten staande honden. De Drnsen van den Libanon staan onder de wapenen. Hnnne onvergelijkelijke ruiterij heeft zich als een stroom over alle dcelen van Sytie verspreiden Ibrahim-Pichz zal misschien moeten capituleren. Deze algemeene opstand, welke moeijelijk zal te onderdrukken zijnheeft verscheidene oorzaken. Ibrahim heeft door afvorderingen en wreedheid de langmoedigheid van het volk ten einde gebragt. Zijne losbandigheden en onmatige vorderingen van menschen zoo wel als geldzfln de oorzaken des opstandsde tweede ligt in de verbintenis der Porte met Ruslanden omdat de Sytiers meenen, grooten bflstand van beide zee-Mogendhedea te zu'len ontvangen. Een berigt van den 11 October [luidt als volgtIk schreef u gisteren hoe droevig de zakeD in Syrië geschapen stonden 1 Ik kan heden daarbfl voegen, dat reeds aan Rechid.Pacha (bevelhebber der Porte) bevel ge zonden isdadelijk op eene vflandelijke wflze jegens Ibrahim te hande len. wanneer eenige troepen aan deze zijde van de rivier Seikanaan welke, zooals bekend is, Adana ligt, zich zonden vertoonen. Nu weet men dat Ibrahim vele korpsen te zamen getrokken heeften alleen op narigten en eenige versterkingen uit Alexandria wacht, 011 hen ergens op eenig punt tegen de Karamanische grenzen te laten voortrukken. Men is alhier niet in geringe gisting, en vreest eene dergelijke Katastropheals in het vcrige jaar, wanneer niet het plan van Ibrahim door de nieuwe wapening in Syrië verhinderd wordt. Dat de geheele bevolkingook zijwelke de Noordelflke provinciën van Syrië bewoontten hoogste tegen de Aegyptenaren verbitterd isen ieder oogenblik dreigt op te staan liidr gePBnB J-r >-sj— J- uw«»zv»s.attBiyn ie rsKcnec. Komt het aldus tusschen Ibrahim en Rechid.Pocho tot vijandelijkheden zoo zal er een strijd op leven en dood voorvallen want blijven de Ara. bieten overwinnaars zoo zal het er met de Porte slecht uit ziendoch worden zij geslagenzoo heeft het rijk van Mehemed een einde. Er is hier geen middelweg. De vreemde diplomaten stellen alles in het werk om den Sultan tot vrede te stemmen, doch hij voelt zich sterker dan voor. heen, en zal onder deze omstandigheden bezwaarlflk toegeven. Voor het overige luiden de berigten uit Syrië huivering-verwekkend. Zij verzekeren dat de roekeloosheden der Aegyptische troepen alle ge. dach e te bovengaan, zij verschoonen en ontzien niets, en durven onge. straft de schandelijkste daden bedrijven. Het schijnt zeker dat Ibrahim. Pacha hen tot wraakgevoel aanvuurtom de ongelukkige Syriers stelsel, matig nit te zuigen en te martelenten einde hun allen moed eD kracht te ontnemen. Het is daarom niet te verwonderen dat er eene ongewone gisting heerscht, en zooals ik reeds gemeld heb, de opstand niet als be. dwongen kan aangemerkt worden. Volgens ue laatste berigten trokken de ontevreden hoofdzakelijk tegen Jeruzalem op waar nog alcfld gewapende benden het veld afliepen. De vorst der Drnsen zou van zijne manschappen geheel verlaten zijnen het zeer betreurendat hij zich naar Ibrahims leger begeven had. Zijne schaar was reeds vroeger door desertie tot 3000 man gesmoltenna zon dezelve naauweiijks 1000 tellen. Overigens schrijft men uit Smyrna, dat 4000 man versche AraDIsche troepen bij Haleb verwachc werden. De uitrustingen der vioot werden nog voortgezet, doch hec was moei jelijk dezelve te bemannen, uit hoofde van de pest, welke zoo vele slagt- offers wegileep.e. SPANJE. Men meldt uit Bayonne: Rodil is te Madrid voor eenen krijgsraad geroepen, ten einde van zijn gedrag, gedurende den korten tijd, dat hij over het leger van het Noorden bevel heeft gevoerd rekenschap af te leggen. Mina schijnt spoedig het bevel over het leger te zullen aanvaarden. Zumala.Carreguy zou den 21 October op den generaal Arr.oz veel voorbeeld bebaaid hebben. Don Carlos heeft, schrijft de Gazette de France, na de krflgsmagt in Biscaye op nieuw geregeldaldaar een behoorlijk bestuur gevestigd nieuwe bevelhebbers benoemden eene bijeenkomst der Fueros [of Stenden gehouden te hebbenop welke laatste nieuwe afgevaardigden in de plaats van Zavala en Valdespina verkozen zijn, zich naar Onate bege ven alwaar hij den 20sten den nacht heefc doorgebragt. Ztjne Majestetc bevond zich nog daar den 2isten, en genoot eene voikomeae gezondheid, DUITSCHLAND. Triest der> 20 October. Reeds voor 8 dagen was nit Alexaudrie hier een schip ingeioopen door hetwelk volgens hetgeen men vernamde heer Jussuf, de agent van den Aegyptischen vice.Koning geivigtige de pêches zou ontvangen heobenwelke niets minder, dan deszelfs onafhan. keiflkbeids-verklaring bevatteden. Daar ondertusschen vele handelsbrieven welke met deze gelegenheid gekomen warenniet of slechts twijfelachtig daarover soraken zoo gaf men aan dat gerucht weinig geloof, daar men te gelijkertijd uit Konstantinopel vernam, dat de Sultan eenen zaakgelas tigde naar Alfxandrie gezonden had, om ten aanzien van de Syrische aangelegenheden, de ontstane verschillen te vereffenen. Slecbts werd net bekend, dat de heer Jussuf, ten gevolge der ontvangene mededeelingen dadelijk naar Weenen gereisd was, hetgeen dan ooit aan het gerucht we derom meerder gewigt hechtte, ofschoon men niets zekers of naders ver nemen ken.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1