A"- 1834! LEYDSCHE N'. 103. COURANT. MAANDAG NOTIFICATIE. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holuano, gezien de missives m den fnngerenden Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën in tlaio 13 en 18 Angustus 1834, N°. 53 en 20, betreffende de opening der «roote jagcvoor dit jaar; Gelet op art. 11 der wet van 11 Jnlij 1814, N*. 9; op Zijner Majes- liits besluiten van den sden Jnlij 1823, C Staatsblad N®. 25 en 26) en „p de deliberatien van H. Ed, Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten van Zoid.Holland ter dezer zake Brengt, bij deze, ter kennigse van de daarbij belanghebbenden: I», Dat de groote jagt, in Zuid.Holland zal worden geopend op Maan dag den men September 1834, achtereenvolgens de bepaling van den fun. gerenden Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciënvastgesteld Bet overleg van Gedeputeerde Staten voornoemd. 3®. DatInsgelijks achtervolgens de door genoemden Opperhoutvester gemaakte bep'liog, niet zal mogen worden gejaagd dan op gronden, op welke de oogst zal zijn afgeloopen en dat wijder# de lange jagt alleen des Woensdags, Vrijdag» en Zatnrdags, doch, voor dit saisoen ook op den dag der openiog van de jagc zelve zal mogen worden uitgeoefend en op éénen dag niet meer dan vijf hazen zullen gevangen of geschoten wogen worden. En, ten einde niemand hiervan eenige onwetenheld voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, aiötnme waar zulks te doen ge- brnikeiiik is. Gedaan to 's Gravenhageden s3sten Augustus 1834, De Staatsraad, Gouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezen, L. R. Gevaerts, Lid van Gedeputeerde Staten, Burgemeester en Wethouders der Stad Levden, brengen bij deze, naar aanleiding eener op beden omvangene circulaire missive van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid.Holland, van den 20sten dezer maand, (Provinciaal blad N°. 81), ter kennisse der belanghebbenden, dat de aan- «ragen om het ontslag van Plaatsvervangers, welke, ingevolge art. 20 van Zijner Majs, besluit van den 25 Juli) ji.door de geremplaceerden mogten worden gedaan, regtstreeks aan genoemden Heer Staatsraad Gouverneur De- hooren te worden gerigt. of, hetgeen spoedshalve verkieslijker is, door tusscbenkomst van, het Stedelijk Bestuur kuDnen geschieden; waartoe de zelve zich ter Secretarie dezer Stad behooren te vervoegen. Leyden den 30 Augustus 1834. Burgemeester en IVethouders voornoemd, J. G. de ME t. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 31 Augustus, Door Zijne Maj. den Koning zijn onderscheidene benoemingen bij bet leger gedaan, en ter kennis van hetzelve gebragt, dat door der. generaal der Infantefie, kanselier der militaire Willems-orde, de autorisatie is ver leend aan den korporaal H.Elmendorp, van de kompagnie werklieden, tot het dragen van de Pruissische medaille voor bijwoning van den veldtogt van 1815. alsmede aan den soldaat F. Br uierde Brunswijksche medaille van Waterloo. Bij besluit van Zijne Maj. zijn benoemd, te weten: tot isten luitenant hij bet 2de bataiilon der 3de afdeeling mobiele Zuidhotlandsche schutterij, Jan Rudolph van der Linden, en tot 2den luitenant bij hetzelve bataiilon, Jan P/aisier, Bij besluit van den 24 Jnlij 1834, N°. 84, leeft Zijne Maj., bij toepas- ging in zoo verre van het besluit van den 2 Mei 1833, N°. 33. bepaald, dat de acten van eedaflegging der plaatselijke beambten, in hoedanigheid van buitengewoon commies, voor het toezigt op 's Rijks middelen zonder bezoldiging, op ongezegeld papier gesteld en gratis geregistreerd zullen worden. Het Koninglijk.Nederiandscbe Instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone knnsten te Amsterdamheeft den 25 Augustas II. ziine 27ste gewone jaarlijksche algemeeDe vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer A.J. Sajortas, voorzitter der vierde klasse, wordende het alge. meen sekretariaac waargenomen door den heer J. de Pos IPz,, sekretaris dier zelfde klasse. Nadat de gewone werkzaamheden op dien dag voortgezet en ten einde waren gebragt, werd nog tot algemeeBen voorzitter voor het volgende Instituut-jaar geproclameerd de heer J. Buijsvoorzitter der eerste klasse, ten gevolge waarvan de werkzaamheden van aigemeenen sekretaris zijn over gegaan op den heer G. Proiik, sekretaris van laatstgenoemde klasse. Na al hetwelk deze vergadering, door den voorzitter, met eene gepaste toespraak werd gesloten. In den afgelopen nacht van den 3osten Augustus, kwart over een ure, ontdekte men te Amsterdam brand in het hnis bewoond door den heer T. Beeiman, koopman in konssen, wonende in de Warmoestraat, N*. 61, hij de Wijdekerksteegen uitkomende op het Oudekerksplein. De braod werd dadelijk zeer hevigdoch zeer spoedig waren de spuiten in wer king, en door de goede bestiering van dezelve had men denzelven da. delijk in de magtwaardoor de verspreiding belet is gewordenof. schooD het branden Dog eenige t(jd voortgeduurd heeft. Achttien spuiten zijn in wetking geweest. De eigenaarj van het hais was voor brandschade verzekerddoch meerdere bewoners van het perceel hebben veel schade geleden. De brand In het bovenste gedeelte van het huis aangekomen heeft zich bepaald tot vlieringzolder en kamer. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van den 28 Augustus: Naar men verneemt, zijn de cpgeworpene vestingwerken aan de zijde van Liithojjen welke in den afgeloopen winter zoo zeer hadden geleden, weder in goe den staat hersteld, en zijn nog verdere opmetirgen gelast, waaruit men besluit, dat in dwe provincie nog meer dergelijks werken van verdediging DEN 1 SEPTEMBEÈ.,- znllen worden opgeworpen, en wei, zoo het schijnt, op de lijn van ge meenschap van deze vesting met Grave. Vao het fort Lilio wordtj geschreven, dat ook aldaar de geboorte, dag van onzen geliefden Koning, op den 248ten dezer, zoo door de be zetting van het fort, bestaande nit het reserve bataiilon der ade afdeeling, als door de te dier hoogte gestationneerde afdeeling onzer scheepsmagt op de Schelde, allerluisterrijkst is gevierd geworden. Reeds vroeg in den morgen wapperde de Vaderlandsche vlag van al de gebouwen, alsmede van al de ter reede liggende schepen. Na de groote parade., die op den mid dag gehouden werd, hebben de heeren officieren van de bezetting zich op een prachtig dmer vereenigd, op hetwelk gulle vrolijkheid heerschte en de ingestelde toasten, aan den besten der Koningen en deszelfs Hnis gewijd, met geestdrift gedronken werden, en de volksliederen met alge- meene en hartelijke deelneming werdeo gezongen. De zaal was voor da gelegenheid smaakvol ingerigt, terwijl aan het eene einde der tafel, voor eene prachtige wapen-trophée, de beelatenis van onzen geliefden Koning prijkte. Des avonds waren al de gebouwen op het fort smaakvol geillu- mineerd, en werd er, ten negen ure, een, onder het bestuur van de hee ren efficieren der bezetting, vervaatdigd vuurwerk afgestoken, eene soorc van pyramlde voorstellende, hebbende eene hoogte van twaalf ellen, op welker top met zeer groote helderlichtende letters de woordenLeve ipit lem te lezen stonden, en die door eene dnif, die onder het herhaald ge- juich der bezetting van Leve de Koningl naar boven steeg, werden aange stoken. De feestviering en vreugde.Bedrijven, waaraan door de heeren marine-officierendie zich op de schepen iasgelijks tot een feestmaal had. den vereenigd, een hartelijk deel werd genomen, duurden tot des avonds laac voort en eindigden ten aigemeene genoegen, De Belgische gezanc te Londen, van de IVeijeris in Belgie terug gekeerd, en heeft reeds te Ostende een bijzonder gehoor van Leopold ge- had; zij zouden zamen naar Brnssel wedetkeeren. T R K Y E. Een brief nit Konstantinopel van den 29 Jnlij geschreven, en doof een Engelsch blad medegedeeldbevat eene tijding van dewelke uit de Duitsche b'aden van later dagteekening nog niets bekend is, zoodat men aan de waarheid zon kunnen twijfelen. Dezelve is de volgende: De Torksche regering heeft van haren agent in Syrië het berigt ontvan gen, dat de troepen, waarmede Ibrahim.Pacha tegen de opstandelingen in het district van Naplons opgerukt was, [geheel verslagen zijn, Ibrahim zelfs, slechts door weinige honderden manschappen vergezeld, had eene toevlugt gezocht achter de wallen der kleine vesting Naplous, alwaar de opstandelingen hem belegerden. Het grootste gedeelte van Syrië was te gen de Aegyptenaren opgestaanen het overige gedeelte wachtte enkel op de aankomst en ondersteuning van des Sultans legerbenden om dat voor beeld te volgen. In hoeverre deze berigten gegrond zijn, weet ik uier; maar het is blijk, baar, dat de Porte op derzelver geloofwaardigheid staat maakt, alzoozij, toegevende aan uitnoodigingen van de partij de' Sultans in Syrië, besloten heeft om zonder tijd te verzuimen van eene zoo gunstige gelegenheid tot bet herstellen van haar gezag in dat gewest gebruik te maken. Er zijn dringende bevelen uitgevaardigd, om de vloot binnen vijf dagen zetreê te maken; en dergelijke orders zijn gegeven aan vier regimenten voetvolk en twee regimenten ruiterijwelke zich aan boord van transportvaartuigen moeten inschepen. Voorts zijn er Tartaren met bevelen voor Redschid-?i- cha naar Sivas gezonden, houdende dat hij met -bet ieger ounuddehjk naar Syrië moet oprukken. Bestff.-nde hoe belangrijk deze gebeurtenissen in de tegenwoordige om standigheden zijn, en hoeveel invloed zij moeten hebben op de staatkunde der Europesche kabinetten heeft de Porte besloten eenen buitengewoien gezant, in den persoon van Namik.Pacho naar Engeland te zenden. De. zelve zal morgen reeds vertrekiteD, Amedschi is bereids od weg naar Parijs. Van de Servische grenzen van deo 14 Augustus. Reeds voor eenige weken sprak men van het doel des Sultans, den opstand in Syrië te onder, steunen men trachtte echter hem door de bemoeijingen van de Europe sche agenten en bijzonder door die van den Russischen gezant van zijn plan terug te brengen. Sedert dien tijd verneemt men echter, dat de Sul tan veel geneigdheid betoond, oen zich de verlegenheid van Ibraiim ten r.ntte te maken, en hem ten minste den toevoer van hulpmiddelen, wa penen en oorlogs-amunicie bezwaarlijk te maken. Hij schijnt om dit oog merk uit te voeren vele schepen te willen laten uitloopen en indien het mogelijk was, de vloot, welke juist in de haven van Konstantinopel uitge rust is, spoedig in zee te laten gaan langs de Aziatische kust te krnisseo en den toevoer uit Aegypte naar Syrië te verhinderen. Dit zoude echter eene zeer onvoorzigtige en gevaarlijke maatregel zijnwant de marine van Me- hemed-Ali kan zich wel met die van den Sultan meten en indiep dit al het geval niet ware, zoo kent hij de bedoelingen va-, de Engetsc'ne en Fran- scbe hoven niet genoeg, en zijne onderneming kon van hnn ligt ten kwade opgenomen worden. Dan zoude zijne vloot goedschiks moeten heengasn, of zich met geweld laten verdringen, hetgeen zijnen toestand nog erger zou makeodaar niet alleen Mehemed-Ali daardoor voordeel zou onder- vinden, maar ook de geldmiddelen van de Porte zonder noodzaak verach- teren zonden. Men wendt aies aan, om den Sultan op andere gedachten te brengenen hem van dezen stap terug te houdenalleen is liet te vreezen dat hij aan kwaadwillige raadg vingen gehoor verleene, en zoo als meermalen reeds geb urdezijne voormalige lijdelijke houaing iiet varen. Er hebben buitendien reeds sterke zamentreukingen van troepen op de Aziatische kust plaatsen ook zou in Ruinelle een korps verzameld wor denom op den eersten wenk marsclnaardig te zijn. Een Duitsch blad schrijft, dat de jongste krjjgstoernttingen van Mi. hemcd.Ati eene andere oorzaak hebben, dan de verlegenheid, in welke Zich zijn zoon Ibrahim zou bevinden. De Sultan namenlijit, zou bij gele genheid van het haweljjk zijner dochter, den Onder.Koning naar Kon stantinopel genoodigd hebben. Deze zou de uitnoodiging op eene wijze beantwoord hebben, welke den Sultan m den verschrikltelijltsten toorn ge. bragt bad en in eenen brief zou aan Mehemed te Keimen gegeven zijn dat de tijd misschien niet verre meer was, waarop de vijanden der Ver. hevetie Porte huane verdiende straf ondergaan zouden. Deze bedreigiDg nu baa de nieuwe toerusti.igea van den Pacha ten gevolge gehad.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1