m A'|S34- LEYDSCHE N'. 103. COURANT, WOENSDAG DEN 27 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 26 AngwtH». Heden namiddag omsrreeks 3 ore, is nit Noord-Holland alhier binnenge. luarcheerdom nachtverblijf te honden, het 3de batailjon, 2de afdeeling Noord.Brabandsche Schutterij. Volgens berigten nit '1 Hage verneemt men, dat de Koning de vereischte bevelen heeft gegeven tot het toelaten in de Necferlandsche havens der ichepen, varende onder Grieksche vlag, tegen betaling van het tonnen geld, op den voet van die der meest begnnsiigde natiën. Wijders is men onderrigt, dat het departement voor de marine door Hoögstdenzeive is gemagtigd om onbepaalde verloven te verleenen aan de Vrijwilligers, welke zich in Ziiner Majs, zeedienst bevinden. Bij besluit van Zijne Maj, zijn tot officieren bij de ichtacterijen der provincie Holland (Noordelijk gedeelte) benoemd en aangesteld: hij de Bde afdeeimg, 2de batailjon, tot aden luitenant P, Rommenie. Bij die der provincie Holland (Zuidelijk gedeelte) bij de 2de afdeeling, 2de batailjon tot isten luitenant D. F. G. Pichot; tot aden luitenant B. Pisser Cs. Bij de 4de afdeeling, iste batailjon. tot 2den luitenant P. Schuiten. In de residentie worden morgen terug verwicht H. H. M, M. de Koning en Koningin, H. H. K. K. H. H. de Prins van OranjePrios Frede- rit en Prinses Albert, welke allen op het Loo 'sKonings verjaardag ge. vierd hebben. Men meent, dat de Koningiijke famielje eentgen tijd in 's Gravenhage zal doorbrengen, Uit Stokholm wordt berigt, dat de jonge Prins der Nederlanden op den tl Augustus van Karlskrona weder vertrokken is. In den avond van den 25 Augustos is er te 's Hage in den Franschen schouwburg, met veel bijvaleen gel-genhc-ids.stukje bij 'sKonings verjaar dag en hetwelk op de terugkeering der Schutters betrekking hadopgevoerd. Op Duin- en betdzigt, op den Scheveningscheu weg bij 's llage, in de nabilheid van het zich aldaar bevindende hotel van Z. D. H. den hertog van Sakseh-Weimaris den 25»ten aantekomeo en afgestapt H D. H. de hertogin Douarière van Saksen-Meir.ihgen en H. D. H. oe Prinses van Carolat, met Hoogstderzelver gevolg, Het door den heer Steuerwa/d op steen gebragte afbeeldsel van wij len onzen waardigen en zoo zeer beminden opperbevelhebber, generaal, majoor Jan Ernst Wildeman, adjunct van den chef van den generalen staf, ridder der orde van den Nederland=chen leeuw, corresponderend lid der eerste kla'se van het Koninglijk Nederlandsch Instituut van kunsten en we tenschappen, zal binnen weinige dagen het licht zien. Zoowel de gelij kenis als de voortreffelijke vervaardiging, doet den teeltenaar eere aan. Zijne Maj. onze beminde Koning, mitsgaders Hoogstdeszelfs doorluchtige Zonen, en een groot aartal vrienden van den braven overledene, worden Sis eerste inteekenaren op dat portrait genoemd, Naar men verneemt znlien dezer dagen, op de vlakte van Waalsdorp, in de nabijheid van 's Hage, groote exercitiën der artillerie plaats vinden, «n onder anderen de manoeuvres worden verrigt, die bij de belegering der citadel van Antwerpen zijn uitgevoerdte dien einde zoude aldaar een kas. teel worden opgerigt, hetwelk denzelfden vorm, als de bekende vijfhoek, zou hebben. In onderscheiden steden van ons Vaderland zjjn de te huis komende schutterij met alle eerbewflzingen ontvangen, Te Breda heeft op 'sKonings verjaardag de nitdeeling plaats geha der eereprijzen aan kweekelingen van het in die siad steeds bloeijende Teeken.Institunt. In het Journal de Luxembourg leest men het volgende: Wij hebben de Augsburgsche contantden Brusselschen Indépendant en andere bladen tegengesproken omtrent hunne berigten van het sluiten van een te Bibe- rtch-getroffen traktaat tusschen de onderscheidene takken van het huis van Nassau. Dé troonrede van den Koning van Engeland is de verzekeringen vsn on zen Haagschen correspondent komen bevestigen. Er is derhalve niets ver. tijie noch tot ontknooping der Lnxenburgschenoch der Hoilandsche of Belgische zaken. Het status quo maakt Engeland ongeduldiggeeft het bondgenoodschap eene vreemde honding, is het bederf van Belgie, bena. deelt Frankrjjk stort het arme Luxemburg in ellende en verrijkt de Brus. seische oproei makers. Uit de redevoering, door den Belgischen minister vsn oorlog in den Ser.aat gehouden, blijkt het, dat er 140 vreemde generaals en officieren tegenwoordig bij de Belgische armee in dienst zfln, meest van bet FraDsche noorder.leger, en de uitgeweken Polen herkomstig. T U R K Y E. Konstantinopel den 4. Augustus. De rust van Samos is hersteld: het eiland erkent de opperheerschappij van den Sultan in hare gansche uit gebreidheid en heeft zich verpligi gevonden aan de porte verzekering van trouw te gevendeze aangelegenheid welke overigens niet van ge. wigt wasis alzoo geregeld. Het is met de Syrische zaken geheel aDders gesteld, aldaar heerscht groote verwarringen het is niet te voorzienwat het eind van den op. stand tegen Ibrahim wezen kan. Indien men de geruchteo gelooven kon, zoo zonde de in opstand zflnde Syriers reeds aanmerkelijke voordeelen over de Arabiers bevochten hebben, ja Ibrahim zelf in hnnne handen ge vallen zijn. Beide is onwaarschijnlijkdoch de Porte bewaart tot heden het diepste stilzwijgen over de voorvallen in Syriëzij zoude her echter zekerlijk aan het lichc gebragc hebbenwanneer de Arabiers groot nadeel geleden hadden. Ondertusscheo zal Ibrahim moeite hebben, die provincie weder onder het juk te brengenen gelukt hem die nietzoo kon hij wel eens naar Aegypte moeten terug keeren. -— Bevestigen zich de evengenoemde ge. rnenten, zoo zou niet alleen Syrië voor Mehemed.Ali verloren wezen maar ook zijn hoofd op het spel zijn en dan zou er slechts een wenk des Sultans noodig zijn, om den magtigen satraap ter neder te werpen. Men kan aizoo wel vooroitzien, dat Mehemed alles in het werk zal stellen en met eene indrukmakende magt op bet tooneel des ooriogs verschij. lier. Men weet hier, dat hij groote toerustingen maakt en 8000 man Het Is merkwaardigdat de werkeiuós blijft, daar keurtrotpen lot Ibrahim wil aanbrengen, Hec u Vorté onder zulte gunstige omstandigheden geheei hU door de opstandelingen te bevoo'deeiénz'cVgemakkeitjkMn het bezit van defverlorere provincie stellen kon. Ondertusschen was nit Alexandrie den aden Jnlij geschreven 'dat bet aan Ibrahim gelukt was aan den opstand in Syrië een eind» te maken. Aan de vreemde consuls te Alexandrie, was door Boghos Jussufde (vol gende circulaire gezonden Mijne heeren. Ik haast mij u den inhoud 1 medeijte deelen van eenen brief van Ibrahim.pacha, gedagteekend 17 Fafar 1250, waarvan het oor spronkelijke naar Jaffa gezonden isdoch waarvan de vertegenwoordiger des Onderkonings beden met eenen renbode een afschrift nit Damascus ont. vangen heeft. De Opperhoofden en bewoners der hetgen van Nsploiu Jerozaleo en Djebil Khalib hebben vergiffenis komen vragen. De genadewelke zij smeekteD, is hun verleend geworden, hnnne betuiging van onderwerping, even als bij vroegere gelegenheden, aangenomen, en zij zijn allen naar hun ne woonsteden gekeerd. Daar er geen twijfel bestaat of dit moet toegeschreven worden aan de magt van den oprerbevelhebberen aan de waakzaamheid en vaderlijke bezorgdheid van Mehemed.Alizoo is het noodig dat de konsals der ver schillende Europische mogendheden In Aegypte, daarmede bekend gemaakt worden." Een nevensgevoegde brief merkt op, dat men geene onvoorwaardelijke onderwerping zal te verstaan hebben. Men zou eer moeten gelooven dat Ibrahim hun het behoud hunner wapenen toegestaan en eer.ige vera'nde. ring tn de conscriptie gemaakt heeft, volgens welke allen, die de wape nen konden dragen tot de krijgsdienst gedwongen waren. Men meende nu dat Mehemed weldra in Aegypte met de vloot zon terug keeren, De AUgemeine Zeituvg waaruit het eerste berigt nit Konstantinopel van den 4deu Augustus overgenomen is, bevat nog een berigt uic Triest van den liden Augustus, van den volgenden inhoud: Uit Alexandrie is de tijding gekomendat in opper-Aegypte een ernstige opstand oitgebro. ken is, welke de reis van Mehemed.Ali naar dat oord noodig gemaakt heeft. De brieven, welke deze tijding geven, voegen hierbij, dat de toestand van den vica-Koning zeer kritisch schijnt: hij was naar Alexan drie gekomen, om de wapening en uitrusting V3n de oorlogschepenwalka hij naar Syrië bestemd had, te bevorderen, en hij had vermoedelijk het piao gehad, zich in eigen persoon naar die provincie te begeven. Juist echter werd hij door den opstand in Aegypte zelve verhinderd, om de expeditie naar Syrië met zoodanige uitrusting te laten vertrekken als de toestand van zijnen zoon het vorderde. Io Alexandrie zon ook groote spanning heerscnen en men vreesde dat dezelve uit zon breken zoo dra de regelmatige troepen, naar eene andere plaats zouden verlegd worden. Bileven uit Corfu luiden over Griekenland bevredigend. Men zon den 20 Julij in Nanplia reeds de verordening gekend hebben welke Z. M. de Koning van Beijeren ten aanzien van hec regentschap goed gevonden heeft te bepalen, SPANJE. Den 22 Augustus zijn Id Parijs de volgende telegrafische depeches ont vangen: de eerste meldde, dat Don Carles den 15 Augustus te Bermeo was. Redit i« dien zelfden dag, aan het hoofd van 1,000 man, van Marqnina uitgerukt om hem te vervolgen. Jaureguy is van Dorango met 3,000 man vertrokken. Volgens eene tweede depêche van denzelfden dag, was Zumala Carregny met de Navarrezen nog te Echarri. Twee leden der Juntadie uic Biscaye naar Eiisondo terug gekomen zijn, hebben berigt dat Don Carlos zoent zich weder in te schepen. 'En eindelijk wordt door eene derde depêche geaagteeltend uit Bayonna den ipden en afgebroken door den nacht, gemeld, dat volgens een oerigt van den Gouverneur van Toiosa, Don Carlos, op zijne reis naar Ognate, met weinige manschappen door Armoyana zoude zijn getrokken. Armoyana is een dorp op 10 of 12 uren afstands achter Bermeo. De nacht mee toegelaten hebbende, om deswege nog meer te vernemen kunnen wij nog slechts gissingen maken nopens de oorzaak van dezen af. togt van Don Carlos. De eenige waarschijnlijke is dat het aan Rodil en Jaureguj gelukt zal zijn, zich tusscben Don Carlos en de kust te plaatsen, alwaar deze Prins vermoedelijk poogde zich in te schepen, en dat zij nem genoodzaakt zullen hebben terug te keeren. (Dit berigt de Mmiteur De Gazette de trance ondertusschen weerspreekt dit geheel en al, en zegt dat Don Carlos in Kastilie gernkt is en zich weldra met Merino zou vereenigen. De Gazette de Madrid van den 13 meldt, dat een rapport van de Ko- ninging aan de Cortes onderworpen iswaarin onder anderen gezegd wordt, dat Don Carlos van Boutbon en al zijne afstammelingen van hec opvolgingi. regt op de Spaansche kroon p'egtig uitgesloten werden. In de zitting van de kamer van aigevaardigden van den 12 Augustus, hebben de ministers een ontwerp van suafwetboek en criminele regtsple- ging voorgedragen. Te Toledo had zich eene bende opstandelingen vertoond, aangevoerd, zoo men ze'de, ooor den zoon des hertogs de Flnfantado en den zoon vaö Bessieres; voorts was nog eene bende in de omstreken van Madrid ver schenen doch «vas zij op de vlugt gejaagd; het hoofd dier bende is eene zekere Carrasco. die reeds door de Konmgio was geamnestieerd geworden. In Ond-Kastiiie is het, sederc man daar de aankomst van Don Carlos en de Macridsciie moordtooneelen van den I7den en i8aen Julij vernomen heeft, geenzins geheel rustig. Te Valencia 13 den pden Augustus eene zamen. zwering ten behoeve van Don Corlos ontdekt, ten gevolge waarvan dertig personen, meestal edelen, aanzienlijke amb emren en geestelijken, in hech tenis zijn genomen. Den i2deo des avonds liep te Madrid het gerucht dat het gemeen in eenen afgelegen hoek der stad weder twee priesters ver. moord had, die eenen aan de cholera stervende gingen bezoeken. Wij vilden, in de Fransche bladen een rapporc aan H. M. de Ko- ningin.Regentes van Spanje, ingediend door den secretaris van staat, van gratie en justitie, en waarvan H. M de mededeeling aan ae algemeene Coues verlangt, van den volgenden inbond: Mevrouw I Ik heb de eer aan U. M.ingevolge derzelver bevelen het tafereel te doen geworden der meest bekeode, den prins Don Carlos betreffende daad.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1