der 2de divisie van bet leger te velde, In het Kamp van Reilen, op eane evenzeer gepaste als luisterrijke wijze gevierd. Öen opperbevelhebber drr divisieden Hertog van Saksen-Weimarwerd nnrèUjk door voornoemde officieren een keurig gas'maa! aangeboden, en de twee heeren brigade generaals, baron Destombe en Baggolaardaarop reve'i genoodigd. [n eene. met smaak versierde zaal, waarin de Nationale kleuren alom prijkten, ram de Hertog onder het oranjevaandel plaats, terwijl op de tegenoverge stelde ziide de ijzeren berg bij Lenven was afgeschilderd, met de goude lettert B. v. S. W. daaronder, en dit stuk bekroond werd door de kleu ren van het huig van Saksen. De toast van den divisie.generaal werd voor afgegaan door een' roffel van wel 150 tambours der divisie, en gevolgd door een zoogenaamd monster.conceit van de vereenlgde 126 muzijkanren der vier kamperende afdeelingen. Het effekt van dit concert was zoo grootscb, zoo indrukmakend en werd met znlk eene bewonderenswaardige juistheid uitgevoerd, dat zelfs de ondste officieren zich niec herinnerden ooit iets dergelijks te hebben gehoord. Te midden eener betamelijke vro. lijkheid, heerschte onder de aanvoerders en vertegenwoordigers der ver. schillende korpsen zolk eene verbroedering, dat het een daadwerkelijk zinnebeeld onzer ond-Vaderlandsche leus: eendragt maakt magt! mogt ge. heten worden, bd (lfze stemming mene ten waarborg kon strekken van hetgeen te gader, Vaderland en Koning, in geval van nood, van korpsen zouden kunnen verwachten, waarbij de laagste in rang, even als de hoog. lie, met dezelfde gezindheden is bezield, eenstemmig denkt en handelt," De Belgische Senaat heeft den 13 Augustus de wet tot het verleenen van een nieuw crediet van 6 millioen aan het ministerie van oorlog aan. genomen. Slechts een lid heeft er zich tegen verzet. Nadat het gemigen.verhoor te Bergen in Henegouwen was afgeloopen keer de heer do Ravay, waarnemende de functlen van het openbaar minis, terie, de meening besneden, dat de inschr|jvings.l|jst tot opkoop der paar. den van den prins van Oranje, de plundering had re weeg gebragt, maar wel bet schandelijk stuk, hetgeen onder Brussels inwoners verspreid de bevolking had opgezet. Een Belgisch dagblad verzekert, dat er eene nieuwe dienst van viartuigen, tusichen Holland en Brussel onder neutrale vlag wordt gereed gemaakt. Dezelve zou een groot voordeel opleveren, omdat de vrachc per last met meer daD 5 golden zou verminderd wordeD: de overtogt van Brussel naar Rotterdam of Amsterdam zou iu 5 dagen plaats hebbeD. A E G Y P T E. Brieven uit Syrië, welke men als echt kan beschouwen, bevestigen het nieuws, dat een opstand er is uitgebroken, weshalve men alle troepen, waarover men beschikken kan, ingescheept heeft. Men schrijft, als oor. zaak dezer gebeurtenis, dezelve toe aan eene poging van Ibrahim, om er de conscriptie te vestigen en de bevolking te ontwapenen. Het tooneel v»n dezen opstand, is de bergachtige streek van Naplouse, tusschen St.. Jean.a'Acre en Jerusalem. Men spreekt niet van het getal der opstande. lirgen, maar berekend naar de activiteitwelke men aanwendt, naar het belang, dat het gouvernement er in schijnt te Demen, en de maatregelen, welke men in werking stelt om de strijdkrachten van Ibrahim.Pacha in Sytie te vermeerderen, is er geene twijfel, of men bescnonwc de zaak, ils zeer ernsiig: ondertussc'hen is hec zeker, dat de Pacba gemakkelijk dezen opstand onderdrukken kao, indien dezelve zich niet in andere pro. vircien uitstrektmaar het ergste is, dat de overige districten ziende, dit bun chef voornemens is om zulke harde maatregelen te nemen, mis schien het voorbeeld van de inwoners van Naplouse volgen zullenen hem eene lange en bloedige worsteling zullen brengen. Inderdaad heeft men berigt, dat de emir Besheer, opperhoofd van de Drnsen Maroniten en andere stammen van den berg Libanononafhankelijk en magtig rorsrzich ODttiokken heeft aan hec verbond, hetwelk hij met den Pacha (emsakt had hoewel dit laatste bevestiging behoeft. Deze Syrische bergbewoners zijn voor het grootste gedeelte brave en prijzenswaardige Christenen en het laDd is zoo sterk door hare ligging, dat, wanneer de inwoners eenmaal zijn opgestaan, het zeer ongemakkelijk is, ben met ge weld te overwinnen. De emir is voor zich zeiven alleen bekwaam ten allen tijde een leger van 20,000 maD op de been te brengen. Men zege dit Bonapartenadat hjj het beleg van Acre had opgebroken, aan zijne [eneraais, die zich aanboden om dit volk te onderwerpen, gezegd heeft, ik wil het lot van Crassus niet ondergaan." Ook tijdingen uit Konstantlnopel bevestigen, dat de opstand in Syrië Heer en meer toeneemtIbrahim-Ptchz ingesloten en In hec grootsce ge- iiar is. dat zijn leger geheel zal afgesneden worden. Men verhaalde ook, dat Mehcwei-AU zijnen zoon persoonlijk wilde te hulp komen. SPANJE. cHet antwoord op de troon.rede is na een paar dagen beraadslaging aan. fenomen 1 hetzelve is in de kamer der Afgevaardigden door den minister Hottinez ie la Rtza hevig bestreden, omdat er zinsneden in voor kwamen, welke het bestunr van de regering berispten: hetzelve is des niet te min lij de grootste meerderheid doorgegaan. Eene telegrafische depêche meldt, dat Rtdil Eüsondo binnen gerukt ijlde, kort daarna dezelve, verlaten heeft, om de troepen van Don Carlos le vervolgen. De laatste berlgten melden, dat de troepen der insnrgenten meer en lieer door de koningüjke troepen vervolgd werdenea eerstgenoeiuden zich meerendeels in rietbergen terng trokken. ITALIË. Rome den 2den Angnstns, Na de aankomst van een koerier heeft de Rans gisteren eene buitengewone vergadering van kardinalen bij eengeroe- pen, in dewelke faan voornoemden de bedroevende tijding werd medege- Itsld dat de kardinaal Patriarch van Lissabon, Patrizio da Silva de bis. ichoppen had ingewijd, welke door Don Pedro benoemd waren. In de ml van den Pan» zou zich het gevoel van eenen zwaar beledigden vader rtben uitgedrukt, welke alle misdaden van eenen oogehoorzamen zoon ipielc, welke de priesters hoont en vervolgt en het goed der kerk ver. kirt. Hij moet verder gezegd hebben dat een zoodanig schisma zelfs liet in de verschrikkelijkste tijden der Fransche revolutie heeft plaats ge- •1, welke toch altijd de regten van het opperhoofd der kerk en van de inoniacfae wet erkend heeft. Er werd daarop besloten eene tweede Wichcwlng aan Don Pedro te te doen, om van dezen deemwaardigen weg irug te keeren. Mogt hij aan deze laatste vermaning geen gehoor ge. nzon er geen ander middel meer overig blijven als den ban over hem t te spreken. Uit Genoa wordt berigt, dat Don Miguel zich nog altfld in die stad houdt. Door Fransche bladen wordt een protest medegedeeldhetgeen aan de Mogendheden zon hebben gezonden: hetzelve is het volgende: Ten gevolge der gebeurtenissendie mij genoodzaakt bebbeo mijne uen van Portugal te verlatenen voorloopig de uitoefening van mijn ge. l ie staken verpligten mij de eer van mijnen persoon de belangen jner getrouwe onderdanen en alle regelen van regt en welvoegeljjkneid, 1 ter zake van gemelde gebenrteniasente protesteren, gelijk ik pro- neerd bij deze, ten aanzien van geheel Europa, tegen elke verandering, üke het thans te Lissabon gevestigde bewind gemaakt nebben of b.j ivolg maken moge, strijdig met de grondwetten des Koningrijk*. Uit hergeen ik zoo even verklaard heb is gemakkelijk af te le'den dat mijne toestemming tot al wat mij doof de overmagt van de generaals der thans in Madrid en Lissabon bestaande bestorenin overeenstemming met twee grnote Mogendheden is opgelegd geworden, enkel voorloopig is geweest, en alleen ten doel gehad heeft om aan mijne getrouwe oudere danen hec ongeluk te bespoten, waarvoor de billijke tegenstand, dio ik daaraan had vermogen te bieden, hen niec zoa hebben kunnen behoeden, daar ik verrast was door eenen onvoorzienen aanvalwelken men kwalijk kon verwachten van eene niec alleen bevriende maar zelfs verbondene Mogendheid. Het is om die redenen, dat ik mij toen reeds stellig voorgenomen had om zoodra ik aan alle de Europesche Mogendheden het onregtvaardige van den aanval tegen mijnen persoon en mijne regten zon kunnen doen bennen, gelijk eer en pl'gc mjj voorschreven, te protesterep, gelijk ik thans, mij in volkomen vrijheid bevindende, protesteer, tegen de kapitn- latie van 26 Meiwelke mij door het thans te Lissabon bestaande bewind is voorgesteld gewordenverklarende ik dat ik daartoe gedwongen hen geweest, om grooter onheilen en het vergieten van het bloed mijner ge trouwe onderdanen voor ce komen. Die kapituiatie moet dus ais nietig en van geene waarde beschouw worden." Ook uit Modena worde van den 26 Jnlij bevestigd, dat Don Miguel eene procescatie heefc uitgevaardigd en dezelve wordt ook van dien kant in haar geheel medegedeeld. ZWITSERLAND, In de zitting van den Zwitsersche Landdag van den 4 Augustus heefc men over de herziening van de bonds.acte beraadslaagd. Men zal echter dit jaar even min tot eenheid van gevoelen kunnen geraken, ais in het vorige, want de leden, die zulks eene herziening wenscheen waren onder ling verdeelddaar sommigen eene geheele revisieanderen eene gedeei. telijke wijziging verlangden: vier kantons daarenboven wilden van geene verandering hoegenaamd weten, maar bij het oude blijven. Verder kon men ook niet tot het besluit komen wanneer, door wie en op welke wijze de herziening za! plaats hebben, De afgevaardigden van Nenchatel, hebben in de zitting van den gsten formeel geprotesteerd tegen bet besluie der bondsvergadering, waarbij dit kanton was nitgenoodigd om zich voortaan in zijne betrekkingen tot het bondsgenootschap, niet meer als vorstendom, maar, even als de ove, rige bondsstaten, als kanton voor te doen en te noemen. Aan de stad Bazel is, zoo als men weet, in het vorig jaar, door het besluit om alle goederen, welke zij bezat, met Bazel.land ce deelen, een groot nadeel toegebragt: thans echter is ten aanzien Van de fondsen en wetenschappelijke verzamelingen tot de Bazelsche boogeschool behoo- rende, beslotenom die zaken met te verdeelen, maar Bazei.stad zoa ter vergoeding aan Bazel.land eene som van 298,000 fr. nitkeeren. DUITSCHLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat toen I. 1. 15 Jnlij aldaar een hevig onweder woeddeen de bliksem een werkplaats der artillerie trof, waarin <5ooo congrevlsche vuurpijlen waren, een soldaat, welke voor dezelve geposteerd was, hoewel de officieren er op aandrongeo, weigerde zijnen pose te verlaten, voor dat hij regelmatig afgelost was. De Keizer uit ge drag vernemende, heeft hem 300 roebels geschonken en onder de garde geplaatsc. Berigten uit Griekenland meldendat de overige personenwelke In het regtsgeding van Kolokotroni en Koiiopulos betrokken warenallen zijn vrijgesproken: als ook, dac de Mainocen zich geheel onderwor pen hebben. GROOT. BRIT ANNIE. Londen den 13 Augustus. Met eene 'meerderheid van 67 stemmen, namenlijk van 189 tegen 121, is in de zitting van het Hooger Huis van den I5den de wet op de Iersche tienden verworpen. Vooraf hod lord Melbourne aangedrongen dat men tot het belang van de Iersche geestelijkheid, het behoud der rust van dat land zelve, en tot die van hec gehee/e koningrijk, de wet niet mogt verwerpen. Verscheidene lords, die de zoogenaamde behoudende pattij waren toe gedaan, hebben zich tegen de wet verzet, om het ongenoegzame, dat zij daarin zagen, tot behoud van de rnst in het burgerlijke en Godadieosdge, door de zware verpligtingen welke daardoor op de grond-eigenaars zon rusten, zonder de huurders en pachters te bevrijden, om den inbreuk, welke daardoor op de oude instellingen des lands gemaakt werdenen die al verder en verder zou gaan, tot dat de geheele kerk vaa Ierland gep'un- derd en verwoeit was, en men daarna zon overgaan, om hetzelfde ia Engeland te doen. Tevens veroorloofde die partij zich de hevigste uit vallen tegen de ministersomdat zij de wet ter beteugeling der onlmten in Ierland niet krachtig genoeg hadden gehandhaafd, en zich door O'Con' nell lieten besturen. Deze aanmerkingen werden door de lords Melbourne en Duncatmon be antwoordwelke de gemaakte bezwaren wilden opheff-m, en zeiden, dac zij daaroin niet voor de wet warenomdat dezelve door O'Connell was voorgedragenmaar omdac zij goed was. Zij stelden de lords verant. woordelijk voor alle de gevolgen, welke uit het verwerpen der wet zon. den voottvioeijen en eindigden met te zeggendat nimmer eene zoo voordeelige wet voor de Iersche geestelijkheid zon worden voorgedragen. Men gelooft dac het verwerpen der wet in Ierland de schroomelijkjte gevolgen hebben zal, op nieuw woelingen en onrnst aldaar ontstaan zal. len, en de betaling der tienden dezelfde aioeijelijkheid als te voren zal opleveren. Men verwachtte stellig eea procest van de leden van hec Lager Huis, indien dezelve niec bijna alien vertrokken waren. Vrijdag meenc men dac hec Patlemenc zal geprorogeerd en Bitgesceid worden coc November aanscaaode. Hec gouvernement heefc tijding medegedeeld, dat de cholera in Ier. land weder ontstaan is i zelfs hebben er eenige gevallen ce Londen plaats gehad. Naar de woning van den graaf Grey hebben zich Maandag namiddag begeven, de lord mayor, vergezeld van de schepen enz. van de hoofd, stad, om hem een dank.udres ce overhandigen wegens de gewigcige diensten, welke hijgedurende hij minister was aan hec land bewezen heefc. De schade, welke door het laatste oproer te New.York beeft te weeg gebragtwordt op 20,000 p. sc. berekend. Zeven kerken werden aangevallen en geplunderd en cwincig bijzondere huizen vermeid: de zwarte bevolking moec zich zeer goed gedragen hebben. F R A N K R IJ K. De kamer der Pairs, heefc bijna eenparig het antwoord op de troonrede aangenomenhet bevat niets bijzonders. In de kamer der GedepHteerden wordt over hec adres van antwoord aan den Koning geraadpleegd. Men was in Parijs nog altijd bedacht over eene redactie vin de Spaansche schuld. Het bettuur van Algiers is eindelijk volgens eene koningüjke ordon. nantie geregeld. Zoowel in hec burgerlijke als militaire wordt net opper, bevel aan een gouverneur.generaal opgedragen, welke onder het opzigc staat van oen minister van oorlog: aan hem is een raad toegevoegdwelke bestaat uit den bevelhebber der troepen, den procureur-generaalden mill, tairen intendant en den directeur der fiuaucieu.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3