A° i834» LEYDSC IIE COURANT. ^r, ft S tr. »;<-■' 1 %A k'r.-ifc' MAANDAG KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, geler hebbende op het sde en 3de Hoofdstuk van het Reglement voor het Bestuur dozer Stud, „«rresteerd bij Zijner Majs. besluit, van den 4 Jannarij 1814, N'. 108, ilimede op de diepositie van H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-H •liand «O den 8 Januari] 1830, waarbij is medegedeeld 's Konings besluit, van den 5, December 182.9, N°. 123, houdende bepalingen omtrent de jaarlijksche vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kollegienbréngen, bij ge re, ter kennis van derzelver Ingezetenen, dat, ten einde het Kies-Kol- legie, °P den 3° September aanstaande, voor twee daarin door overlijden veroorzaakte buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31 Au gustus aanstaande, aan de Stemgeregtigdenbiljetten ter invulling zuilen wor. otn rondgezonden, benevens eene Naamlijst der personen, die de vereisch- ,en bezitten, om tot kiezers te kunoen worden benoemd; welke stembiljet- ,.n, na behoorlijk te zijn ingevold, eigenhandig geteekend en gesloten, op den vierden dag na de rondzeoding, van we ge dit Kollegie, door de Stads bodenaan de huizen znllen worden opgehaald in eene geslotene kist; ter wijl degeen, welke zijn biljet niec gereed ter afgifte zal hebben, gehon- ileti wordt ditmaal te hebben afgezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde Naamlijst, zoo wel als die der Stemgeregtigden, van den tien tot den 18 Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens yin 10 tot 1 uur, ter visie van het Publiek liggen ter Secretarie dezer Stad, ten einde aan een ieder, welke vermeeneu mogt ten onregtedaarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en aizoo zijn naam nog op dezelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch wel ke lijsten op den gemelden 18 Augustus finaal znllen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vereischt wordt om stemgeregtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt, bij deze, herinnerd aan de navolgende artikelen van het meerge- loemd Reglement! Art. a. Voor stemgeregtigden worden gehouden zl), die ten minste gedurende het laatst verloopene jaar Ingezetenen der Stad of van derzelver grondgebied geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve Ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patent-regc, betalen niec beneden de zeven en twintig guldensaan de wettelijke verplig- tia;en aangaande de Nationale Militie, naar aanleiding der grondwet, op hun gelegd, tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening vaB het stemregt zijn uitgesloten zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheidbui ten autorisatie des Kooings; die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke geregtelijk een raadsman is toegevoegd; die in staat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene andere nitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van de stemopne ming nog in Staat van criminele beschuldiging zijn. Art. 4. In de beoordeeling der al of niet Devoegdheid tot uitoefening vin het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de bovengemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het nrtfciant, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalere belasting al of niet, in eene andere gemeente wordt voldaan; zullende echter die genen, welke derzelver belasting.beta. ling in eene andere gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan her Stedelijk Bestnnr kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeien epgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toe gerekend, mits de personen, welke daarnit hunne stemgeregtigdheld of bevoegdheid tot het kiezerschap zouden willen ontleeneD werkelijk als mede-eigenaar6 van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van da directe belastingen bekend staan. Art. 6, Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende hnizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigeoaars zijn aange slagen, doch door de huurders aan hun restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder den opbrengst der eigenaren blijvenals alleen daarvoor bu de Ont vangers bekend staande, Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, het zij in gemeenschap van goede ren, of daar buiten, met vronwen, die de bepaalde somme in de boven, gemelde belastingen opbrengen, znllen, ofschoon ter zake van hunnen ei. gen aanslag niet bevoegd, niet te min ter nitoefening van hec stemregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen zoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde som. me in de belsstingen opbrengtwanneer hjj nit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt bevoegd zijotot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien bij de overige vereiscliten bezit, hetgeen even zeer het geval zal zijn ten opzigte van een meerderjarigen zoonof eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8, Zoodanige moederi.wednwenwelke verlangen zonden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bi] voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot weder opzeggings toe zouden begeren verrigt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen honden tot narigtterwijl het voorschreven Bestuur de moeders-wedu wenvoor zoo verre die aan hetzelve ondersteld worden in de termen te dezen te verkeereDmet de vorenstaande bepaling zal bekeHd maken, Art. 9. Het zal onverschilling zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of ongehuwd is, en al of niet, bij ce moeder-weduwe inwone, mies hij den ouderdom van 23 jaren vervuld hebbeen alle verdere vereischten (dat omtrent de belastings-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgereg. tigden gevorderd wordende, bezitte, voor zoo verre hq namelijk niet reeds uit eigen hoofde het siemregt uitoefentdaar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden nitgebragt, Art. 10. Dezes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kiezerschap te worde» jjbenoemdtoepasselijk, behoudens de ver dere vereischten der kiezers, volens de bepaiiog van art. 23 vaa dit Re glement. DEN iS AUGUSTUS. Arr, 20. Indien er, tpr gelegenheid der stemming voor kiezels, ter vervanging van het gewone aftredende een derde, ook tevens voor de ver vulling vm buitengewone vacatures in het Kiea.Kollegie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers.plaatsen, (dat der gewone aftreding re bovengaande, zullen de personen, ten getalle als de gewone vacatures bedragen, welke de meeste stemmen znllen hebben bekomen, beschouwd worden als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd en diegenen, welke op dezelve personen in betrekkelijke meerderheid vaa stemmen znllen volgen, ten getalle als de buitengewone vacatures bedra gen, worden beschouwd ter vervnlling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewezene kiezers, door wier gemis de buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn, alsdan diegeen der benoem den voor deze buitengewone vacatures, welke het eerst ihvoege vorenge- meid, de betrekkelijke meerderheid zal hebben bekomengeacht zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo vervolgens bij afdaling. Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de drie jaren naar toer. beunen aftreden; de aftredende zijn echter weder verkiesbaar enz. Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn ten zij hij den ouderdom van 25 jaren heeft vervuld, binnen hec Rijk of deszelfs kolo. Dien geboren is, of brieven van naturalisatie bekomen heefcof wel bij wetdniding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgereg. tigd is, en voor een inboorling der Stad, of met eene borger dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of genatnraliseerden gedurende de laatste zea jaren, Stad» ingezeten is geweest(zonder dat echter afwezendheid ten gevolge vin bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen in deze hinderlijk zal knnnen zijn) en voorts jaarlijks in de verponding en verdere beichre. itene Rijksmiddelen, buiten het patencregt, op den voet der stemgereg tigden betaalt eene som van ten minste honderd en vijftig guldens. Tot kiezers zullen diarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenlg ambt, post of bediening, door den Koning mogten zijn ontzet, of wel ontslagen, anders, aan met vermelding, dat zoodanig ontslag op hun verzoek of honorabel is gegeven zoo lang zij door den Koning van de onbevoegdheid om benoemd te worden, niet zullen zijn ontheven, Ook za! tot kiezer niet kannen benoemd worden hijdie aan eenen reeds benoemden kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedver wantschap, of zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig be staande, ie geiijker tijd wordende benoemd; zal het lot tusscnen hnn be slissen; terwijl vooris de bepalingen van art. 48, 49 en 50, ook in deze zullen toepasselijk zijn. Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden znllen te dezen opzigte niet gehouden worden zij, wier huisvrouwen elkander in een der gemelde graden bestaan enz. Art. 49. Opkomende verzwagering gednrende het zitting hebben I van het gevolg zijn, dat hijdie de verzwagering veroorzaakt, zal moeten ophouden verdere zitting te hebben. Art. 50, Indien da vronw, door welke de verzwagering is ontstaan, overleden is, zal de zwagerschap gerekend worden op ce houden," EXTRACT uit htt Koninklijke besluitvan den 24. December 1829, N°. 123, De buitengewone vacatures, welke, het zij door overlijden, vertrek, of andere omstandigheden, in de stedelijke Kies-kollegienmogten ontslaan, telken Jare in den loop der maand September, genoegzaam tijdig vöbr hec tlidstip bij art. 26 der Stedelijke Reglementen, tot de bijeenroeping der Kiezers bepaald, en aizoo vóór de eerste week van de maand October, zullen moeten worden vervuld, op de wiize, voorgeschreven bij Art. 12 en volgende van die Reglementen. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethoua aers der Stad Leyden, op den 31 Julij 1834. J. G. DE Ma Y. Ter ordonnantie van dezelve, P, A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 17 Augustus. Vrijdag morgen had hier eene treurige plegtigheid plaa.s. Toen de Schutterij laatstleden Woensdag joist gereed was de stad binnen te trek. ken, werd een der manschappen plotseling ongesteld en blies spoedig, door eene beroerte getroffen, den laatsten adem uit. Deze ongelukkige, die zijne geboortestad mogt zien, doch niet binnentreden, werd dien mor gen met alle militaire eer door zijne wapenbroeders, begeleid met treur- mnzijk, ter aarde besteld. Ook de heeren Officieren van hec bataljon vergezelden het stoffelijk overblijfsel. Donderdag avond hebben de muzijkanten van voornoemd batailjon eene serenade gegeven a»n de leden van de sociëteit Amicitia. De generaal Cort-Heyligers heeft de volgende, veor de Schutterijen zeer vcreerer.de Dagorder, den 11 Augustus afgevaardigd! Ingevolge de bevelen van den Koning zulleD de Schutterijen en du» alle de baialjons dezer reserve-divisie weldra naar de respective provinciën terugkeeren en aan een ieder in ruime mate door het onbepialde verlof gelegenheid worden verschaft, zich aan zijn bnrgerljjk bedrijf over te geven, Op de roepstem des Konings hebt gü nu bijna vier jaren geleden de wapenen met vreugde en geestdrift opgevat tot verdediging van Koning en Vaderland. Kortstondig onder de wapenen, zijt gij, nog maar weinig geoefend, al dadelijk tot ondersteuning van het mobiele leger opgerukt. Weidra, ten gevolge van de bevelen van Z. K. H, den Prins Veld- maarschilk, in het gezigt de» vijand» gekomen, hebt gij denzelven uit Hechtel verdreven, des anderen daags weder in Helchteren aangegrepen, en voor u uilgedreven tot boven Hou.haien, alwaar gü in een onafgebro. ken hevig hevig gevecht van over de twaalf uren het meer dan dubbel •terltere leger van de Maas hebt bestreden op het slagveld in het gezigt van den vijand hebt gebivouakeerd eb gedurende dezen Kortstondig veldcogc u hebt bljjven onderscheiden in alle uwe moejjeiijke eu vermoeijende dienst-

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1