MENGELINGEN. fetfiit opzigtetfik Zwitserland w>g krsekfdaiigerMw»nü-aicMelea ts" «vlilea rimwendenten welken e'nde alreeds troepen naar de grenzen in rancogt iijn. Er wordt gesproken van afsluitingvan screaming des transito. Jandela en zelfs van het uitdrijven van alle Zwitsers. Volgens berrge van den 20 Junij, heeft de regering van Bern de Ie. Ben van een committé van Dnitsche vlngcelingendie oproerige p'oclama- itiep verspreidden, gevangen doen nemen, en hen met passen naar Frank, lijk over de. grenzen doen brengen. DUITSCHLAND. Te Berlin is een brief nit Weenen van eene zeer geachte hand ontvan. gen, volgens welken eene groote Mogendheid, door haren gezant te Kon. Itantinopei, den Su'tan hare goedkeuring van het met Rasland gesloten en reeds ten deele uitgevoerd traktaat zoa hebben becoigd. Ooit zonvol. gens dien brief, een verdienrtelijk generaal in last hebben, de Porte onder, landsche ondersteuning van dien kant aan te biedenbijaldien de rust van het Ooiten vereiscbte, dat men den Onder.Koning van Aegypte geheel zijne voormalige betrekking vas afhankelijk vasal der Porte deed hernemen. Door het onweder, hetwelk op den jzden der vorige maand over den regeringskreits Frankfort a/O. trok, zijn vooral de Koningsberger- en de Lebnser-Kreitsen zwaar geteisterd. In den eerstgemelden kreits z(jo de bouwgronden van meer dan 20 plaatsen, waaronder de stad Kö- üipgsberg zelve, door den hevigen hagelslag zoo gamch vernietigd ge. worden, dat er volstrekt aan geenen roggen.oogtc te denken is, en de overige graansoorten meer of minder geleden hebben. Het 'onweder duur de slechts een halfuur, maar de haselsteenen legen een voet hoog, en daaronder ter grootte van een klein duiven.ei, op straten en velden, en werden gedeeltelik des anderen daags nog ongesmolten gevonden, Men. schiijft uit Ahrweiler, dd. 19 dezer, als volgt: De wjjngaar- d(n staan hier en in het gebeele verrukkelijk schoone Ahrdal in vollen bl'Ogien zijn in de bijzonder gnnstig gelegen plaatsenten gevolge van de tegenwoordig voor den wijnstok zoo uitermate voordeelige weérsge- sltidheidreeds volkomen uitgebloeid. De wijnbergen hebben zulk een gezond aanzien als men in veie jaren niet beter heeft opgemerkt, hetgeen san den laatstvorigen zoo buitengemeen zachten winter moet worden toe geschreven in welken de ranken niet het minste van de hen gewoonlijk schadende koude hebben geleden. In de eerste dager, dezer maand is in de Neumark, gednrende eenen le'vigen storm eene zco groote massa hagel gevallen, dat dezelve, op som mige plaa ten een voet hoog lag. Gelijksoortige berigien zijn ook uit Silesien ontvangen, waar sneeuw en hagel, bij afwisseling de uitzlgien cp eei.en middelmatigen oogst bijna geheel vernietigd hebpep. Het meest beklagen zich de bezitters van wijnbergen te Gtüneberg over de vorst, die daar gednrende onderscheiden dagen geheersebe heeft. Voor ben zou de schade het aanzienlijkst zijn. Men achrtf uit Petersburg, dat de keizerlpe familie na eenige dagen het lnsislot op het eilaod Jelagtn bewoond te hebben, van daar naar Pe. teibof was vertrokken, waar men ieder oogenblik de aankomst van den jongen Prins der Nederlanden te gemoet zag. GROOT. BR IT ANN IE. Londen den .s5 Junij. In het Hooger Huis is op voordragt van den jiaaf van ftlalmerbury de billwaarbij aan de Joden dezelfde burgerlijke r< gteD worden toegestaandie de overige onderdanen van Z. M. genie, tin, mtt 130 regen 38 stemmen verworpen. In het Huis der Gemeenten is, bij gelegenheid dat er beraadslaagd werd over de bill op de Ieriche tienden waarin het gouvernement aanmerkelijke wijzigingen gemaakt heefc, door deB heer O'Contell een voorstel gedaan. Inhoudende, dat het overschot der fondsen, te heffen in Ierland In plaats van de tienden nadat daarvan behoorlijk in de behoeften der gevestigde Kerk voorzien is, besteed zon worden tot uitgaven van algemeen nut. De heer fiume ondersteunde die motie, welke door lord Althorp bestreden werd iop grond, dat het nu nog geen tijd was om daarover te besluiten, terwijl eene commissie zich onledig hield met naar den staat der mkomsten van de Ier.cbe Kerk onderzoek te doen. De motie is met 360 tegen qo stem men verworpen. De heer O'Cotme/l heeft een zeer hevigen brief aan de kiezers van Wexford géschrevenom hen aan te manen tot bet zenden naar het par. lemert van een overigen voorstander van het intrekken der Unie. Het lot van letland schrijft hijligt in hunne handen. In bet Huis der Gemeenten heeft de heer Littleton op eene vraag van den heer Shell geantwoord, dat het goavernement geen grond had om het gebrek, dat in Ierland heerschtvoor zoo groot te hondeDdat er, gelijk men verspreid heeftvrees voor een algemeenen hongersnood zou zijn. Gisteren avond heeft de heer VPiMams bij de Gemeenten zich beklaagd, dat de toegangen ende omtrek van het Hnis door politie.beambten en soldaten bezet waren dat met de voorregten van het Huis streedwaarom lij wilde, dat deswege een adres aan den Koning zon gemaakt worden; hl heeft echter met de verzekering, dat men de zaak onderzoeken en zor. gen zon, dat dit niet meer gebeurde, genoegen genomen. Er schijnt een plan te bestaan, om de werkzaamheden aan den Tunnel te hervatten; eene commissie uit de belanghebbenden, althans, nevens den ingenieur Bruneiheeft eergisteren ten onderhoud met lord Althorp hier. over gehad, Door brieven nit Qoebec, Ioopende tot 25 Mei, wordt niet alleen bevestigd het vergaan van het Ecgelscbe schip de James, van Limerick, met het verlies van 11 van deszelfs scheepsvolk en 247 uitgewekenen maar insgelijks het verongelukken van het Britsche schip de Astrea, van hetwelk slechts 3 passagiers gered, en daarentegen 14 matrozen en 211 pas- sagiers omgekomen zijn. Don Carlos en zijn gezin schijnen bij hunne inscheping op den Taag detmate van geld ontbloot te zijn geweestdat de Prinses van Beira deFielfi zuster, hare paarlen en andere kostbaarheden aan land heeft ge. zonaen om daarvoor geld op te nemen, ten einde aan de Spanjaarden, die Don Carlos gevolgd waren en, bij zijnen val, door de Pedrotsten kiijgsgevangen zijn gemaakt, middelen tot onderstand en tot hun voorge. nomen transport naar Hamborg te verschaffen. Zoodra hq te Portsmouth aan wal was gekomen heeft Don Carlos overvloedige geldsommen ter zijner beschikking I gekregen. Men spreekt van eeoe overeenkomst tusschen onzen minister Pa'merston en de alhier gevestigde gezanten van Spanje en Sardiniëbetreffende de toekomstige verblijfplaats van Don Carlos, Deze overeenkomst zonde reed» naar Madrid ter goedkeuring zjjn opgezonden, en daarna ook door het Fransche bewind onderteektnd worden. F R A N K R IJ K. Panys den s6 Junij. Men ként aldaar reeds de namen van omstreeks 300 nieuw benoemde leden der kamer van afgevaardigden, die in het ge. heel 432 leden relt. De groote meerderheid dier nienw benoemden be hoort tot de voorstandera van het tegenwoordig bestuur, of ten minste tot de zoogenaamde derde partij, welke zich door den voorzitter Dupin laat leiden en |(oftchoon in bet algemeen voor de tegenwoordige orde van za ken gestemd omttent sommige pnnten van het bestuur verschilt. In het 7 geheel blijkt tot nu toe slecht* van rnim dertig benoemingen in den geest der tegenpartij. De heer Lafittedie, vier jaren na de Julij.omwenteling, waarvan hij een der hoofdDewerkera wasdoor de Parijsiche kiezers oiet weder is mgekozen, beeft te Rouen over eenen ministerieleu mededinger gezegevierddoch slechts tien stemmer ment dan dezen kunnen verwer. ven. Den 23sten is de/e ifG'ag der verkiezing te Rouen bekend ge maakt, en door een deel der kiezers met bc; geroep van: Leve de Koning! Leve LaJJltte! Leve de vrijheidontvangen. Somm'ge beethoofden aldaar wiidendat de stad dien avond verlicht werd. Onder de namen der ove* rige nieuw benoemde ledee, die tot de liberale tegenpartij behooren, en in onderscheidene departementen benoemd zijn, vindt men die van den vorigen redenaar Mauguinvan den gewezen minister van justitie Dupovt de l'Eurevan den bekwamen staatsman Odilon-Barrotvan den heer Bignondie steeds voor het overwigt van Frankrijk op Europa in den geest van Napoléon beeft geijverdvan den zoon des generaals Lafayette enz. Daarentegen mist men tot nu toe op de lijst der benoemde leden ue namen van verscheidene der heethoofdigste vrijheidsvrienden of repobli. keinendie tot de vorige kamer behoordenzoo als Eusèbe Salvertc Audry de Puyravau (die In Julfl 1830 bet voorloopig bewind van Frankrijk behoorde); de Ludrede gewezen lotgenoot van Napoleon, ge. neraal Bertrand-, de Briquevihe, de Cormenin en andere mm algemeen bekenden, De benoemingen van legitimisten of aanhangers van den oudsten tak der Bourbons zjjn nog minder talrijkdan die der liberale tegenstanders van bet [bestuur. Intusschen zal deze partij meer bekwame tolken in de nieu we kamer bezitten, dan in de vorige. Voor zooveel tot nu toe blijkt, ji de Lamartine, die als dichter en letterkundige een sieraad van zijn vaderland is, en iD de vorige kamer zich als een gematigden legitimise heeft doen kennen, op twee plaatsan te gelijk benoemd. De advokaat Berryer die met meerdere drift de zaak van den oudsten tak der Bour. bons in en buiten de kamer heeft bepleit, is mede op twee plaatsen te gelijk ingekozen. Tot de nieuw benoemde leden van deze partijdie geen deel van de vorige kamer hebben uitgemaaktbehooren de bekwame regtsgeleerde Hetmequin en de advokaat Sauzet, welke laatste met den te vroeg gestorven ife Martigvacby het regtsgeding der gewezene minister» van Karei X, treffende blijken van welsprekendheid heeft gegeven. De verwachting, d»t ook de burggraaf Chateaubriand bij deze gelegenheid onder de vertegenwoordigers van het Fransche volk plaats zoo kannen nemen is tot dusverre niet vervnld. Welllgt echter li hij in eene der zuidelijke of westelijke departementen welker nieuw benoemde afgevaar. digeten nog niet zjjn opgegeven, verkozen. Onder de nieuw benoemde leden van de kamer der afgevaardigden be vindt zich ook de rijke Parijssche bankier Fould, die de Israëlitische godsdienst belijdt. Tot nu toe bestond van de benoeming van een Israëliet tot lid der Fransche kamer geen voorbeeld. Van 1S30 tot 1833 hebben zich in Parijs 444 personen ia de Seine verdronken, waarvan door de langs die rivier geplaatste wachten de helft is gered geworden. Thans heeft de municipale raad te Parijs besloten ook langs het kanaal St. Martin, waarin binnen vijf maanden 67 personen zich verdronken hebben, dergelijke reddings.wachten te plaatsen. CHINESCHE GELETTERDEN. (1Vervolg en Slot j. Eik student, die zich tct de examens aanbiedt en ingeschreven wordt, krijgt een nummer, dat hem tevens zijne zitplaats aanwijst. Een grooc aanta! woorden mogen in geen opstel voorkomen, zoo als denaam van den regerenden Vorst, of die van zjjoe vooronders, de geëerbiedigde naam van Confucius eoz. Eene lijst der woorden, welke men niet dan met spaar, zaamheid moet gebroiken, hangt In de plaatsen, alwaar de studenten zich vereenigen. Alle overtreding van deze regels van welvoegeljjkheid wordt gestraft met eene aospensie van drie examens, of negen jaren. Andere regels bepalen de grootte der lettert, den afstand der regels enz., even als bij ons voor de brieven en requesten bet gebruik is; maar in China zijn alle gebruiken, wetten. Deze fouten worden ook met eene meer of min lange suspensie gestraft; eenige geringe onachtzaamheden kannen wor den gedoogd, doch alleen wanneer deze daarin bestaan, dat men iemand meer eer bewtö't d'" gevorderd wordt. Diegene wordt tot een nader examen uitgesteld, welke te lange of te korte stokken inlevert; de stok ken, welke over staatkunde of staathuishoudkunde worden geschreven, mogen niet minder dan drie honderd woorden lang zjjn. Eene ongepaste uitdrukking, éétie vergissing of het weglaten van één enkel woord, doet den student soms de vruchten van zijnen geheelen arbeid verliezen. De lijst der candidaten, die tot eenen hoogeren graad zijn bevorderd geworden, of die in de examena hebben uitgemunt, worde met groo e plegtigheid overal bekend gemaakt. Het begin van deze plegtigheid word door drie kanonschoten aangekondigd; de aanplakking van de lijst gaat met eene algemcene losbranding vergezeld; de Gouverneur begroec de namen van de Dieuwe Kien-dfin met drie buigingen, en vertrekt weder onder het gebulder van het geschut. Het billet is met zeer groote letters gedrukt, en met een bijzonder stempel voorzien. Wanneer de nieuw verkorentn In hunne provinciën aankomen, word: hun door de voornaamste ambtenaren een maaltijd aangeboden de Hoofd- examinator is voorzitter, terwijl de Gouverneur aan zijne regter eo de tweede Examinator aan zjoe Imker-zijde zitten. Indien de Onder-Koning in de plaats resideert, is hij bij deze ceremonie tegenwoordig. Qe pro vinciale penningmeester levert het goud- en zilver-vaatwerk, en de be- dieoing geschiedt door mindere ambtenaren. Twee jonge lieden, metoljjf. takken in de hand, zingen verzen ter hunner eere. Na de algemeeoe examens word er te Pekin een feest gegeven, dat het vorige nog verre in pracht overtreft. Bij deze algemeeoe examens, worden de tien beste werken aan den Kei zer gezonden; deze ziet dezelve weder na en zoekt er drie uit aan welka bijzondere eer wordt bewezen De maker van het beste werk wordt mee bloemen bekroondde beide andere verkrijgen evenredige belooningen. Daar het getal der graden beperkc is, kan een grooc aantal studenten er geeoe verkrijgen, hoewel zij aan de examens heboen voldaan. Echter blijft hun werk niet zonder beloor.ing; zq verkrijgen min of meer groote privilegiënen aomi het voorregc om die aan hunne nakomelingen tot op het detde geslacht over te maken. Hec ia hun ook geoorloofd om af schrift van hun werk te nemen, doch alleen in tegenwoordigheid van de ambtenaren, die met de bewaring dezer stokken zijn belast. In het bovenstaande du hebben onze lezers een kort overzigt van de instelling der geletterden in Cüina; eene aristocratie, welke door de ver diensten en niet door de geDoorte wordt daargesceld. Zij ia uitsluitend in hec bezie van alle ambtenwelke onder hen war den verdeeld Daar de graden, die zij bjj de examens hebben verkregen. Zij bestieren het rijk, want tot zelfs de Tartaren, die hetzelve hebben vermeesterd, zjjn aan hunne magc onderworpen. Men kan nen om zoo te zeggen aanzien als de nationale vertegenwoordiging van China, en zij maken hec tegenwigt van de magt dei Keizers uitwelke inderdaad meer oogenschijnlljk, dan reëel ia. Echcer verdraagt het volk in weerwil van deze beperkte magt der vorstenhun gezag slechts met ongeduld, Hec Chioesche Keizerrijk heefc ook zijne CatDonsri; eene uitgebreide ge heime vereeniging, bekend onder den naam van Gezelschap van Ninuphar welke hare opperboofoenbare schatkisthare teekenen en hare veree- nigingspiaacien heett, zee alles in hec werk om de Tarcaarsche verover aars weder te verjagen.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3