A" 1834 LEYDSCHE p N._ »g COURANT. MAANDAG •<.-' v,r'' DEN 16 JUNI/ KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen heb bende eeoe circulaire aanschrijving van Mijo.ieer den Staataraad, Giver. neor van Zoid.Hollsndih datoden al Jsnuarij ji,, Provinciaalblad ND 9), bouderde, om, door het aansporen der Ingezetenen toe milddadigheid, zoo vee. mogelijk mede te werken tot het wel doen slagen'der jaa.iijk-ch Col- lecie welke, ten gevolge vaD Zijner IVlajs, dispositie van den i5 Novem ber 1830, N". 81, door de Distticts.Commissie lot aanmoediging en onder Sieuning van den Gewapenden Dienst in ie Nederlanden zal gehouden wor den brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat, in gevolge het verlangen van gemene Core-mt-siede genoemde Collecte zal geschiedendoo' dsa toe gekwalificeerde personen, in geslotene bassen, op iliaandag e' Dingsdagdie zijn zullen den 16 en 17 Junij aanstaande, aan- vangende *s morgens ten negen ure. aan de huizen der Ingezetenen, die ver zacht worden op de uitreiking hunner liefdegiften order te stellen. Burgemeester en Weihonders, gaarne voldoende aan het verlangen in ge melde circulaire vervat, noodigen bij dezen nit de Ingezetenen dezer Stad om, volgens hunne bekende liefdadigheid, ook in deze Collecte rijkelijk van het honne bij te dragen, en wel ie meer, daar de uitgaven van het fonds steeds toenemen, en, door het gestadig opkomen van deelgeregtig- den, welke eene billijke aanspraak op hetzelve hebben, verre weg da in komsten overtreffen; zoodat zelfs van het primitive fonds een aanzienlijk gedeelte is moeten verkocht worden om met de renten van het overige kapitaal in de voldoening der reeds toegestane gratificatiën te voorzien. Aldns gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethou ders der Stad Leyden, op den 9 Juuy 1834. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A, du Pui, NEDERLANDEN. Leyden den 15 Jonij. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hitiem Frederik Hendrik der Neder, landen is eet gisteren alhier op de gebrume ijite wyze gevierd geworden. Gisteren namiddag, luim twee nren, is Zfine Maj. de Koning deze stad gepas eerd, van het Loo zich weder naar 'sGravenhage begevende. Wij hebben .et verlies te betreuren van een der ouds e en verdien- Iteljjaste Hoogleeraren aan onze Hongeschool. Na eene korre ongesteldneid van slechts twee oagen werd in den vroegen morgen van den 14de.) dezer in den ouderdom van ruim 80laren, aan zijne dierbare betrekkingen eu aan de wetenrenappen dooiden nood ontrukt, de Hoog-geleerde Heer Meinard Simon nu Pui, Ridüer van de Orde des Nederlandschen Leeuws. Professor in de Genees-, Ier its. en Practische Heelkunde bij de Leidsche Htogesctotl en Lijf-Joeaicus van Zijne Majesteit ara Koning, Uen 31 Maart 175+ te bek huizen genoten, werd hij na vobragte loffelyke studiën en na net vervai. len dei betrekking van Professor honoranus der Ontleed-, Heel. en Ver. loskunde te Alkmaar, in den jare 1791 als Buiteogewoon Hoogleeraar aan deze Hoogeacbool geroepen, welke post hfi den 37 Septemoer van dat zelfde jaar aanvaardde, en vervolgens in den jare 1795 tot Gewoon Hoog- lerraar beroemd werd. Onafgebroken mogt bij bet genu-gen smaken van ge. derende eet.e lange reeks van j»ren in deze betrekking tot welzijn van net lijdende menschdom met gelukkig gevolg werkzaam te zijn, een groot aan tal Jongelieden in deze wetenschappen te onderwijzen, en velen tot uit muntende en kundige mannen in de geneeskundige vakken te vormeu. Zelfs, nadat, bij het bereiken van den ouderdom van 70 jaren, ingevolge de wenen op het Hooger Onderwijs, hem het Emeritaat ten deel viel, bleef hij met onvermoeiden ijver volhardenom zoo verre zijne krachten dit toeliet, in zijn vak werkzaam te blijven, en aan anderen zijn ventre, gene en op eene zoo langdurige ondervinding gegronde kundigheden sneue te deelen. Wegens de uitgebreidheid zijner kunde en zijner dienstvaardig heid alomme geëeid en geacht, zal zijn afsterven, ook vooral by zyne talrijke voormalige leerlingen gewis met deelneming vernomen woraco, en de overtuiging van de verpligtingenwelke zoo vele zijner kweekeltn- gen aan hem verschuldigd zijn, zijne nagedachtenis in zegening doen Dly ven. Men berigt ons nit 'sGravenhage, dat Zijne Maj. de Koning, giste ren middag, omstreeks half vier ure, van bet Loo in die Residentie is aan. gekomen; terwijl Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk vóór middernacht al mede in de Hofs'ad vei wacht werd. Een berigt hedets middag ontvangen meldt, dat Z. K. H, niet is aangekomen maar heden avond verwacht wordt. pjaar men verneemt heeft Zijne Maj. onlangs, by besluit, vergunning verleerd tot de geheele herstelling en in orde brenging van bet praalgraf van den admiraal ie Ruyter, in de nieuwe kerk te Amsterdam. Bij Kouioklylt besluit van den 4den dezer, is goedgekeurd de door Hoogst- deszelfi zaakgelastigde te Konstaniinopel voorloopig gedane benoeming van den heer Jan Alexanitr Keuntot Nederlandsch vice-consul te Awaly; welk.consulaat wordt gerekend te behooren tot het consulaat.generaal te Smyrna; terwijl voorts, bij besloii van den 6den dezer, de beer Mare Intoine Santi, wordt bevestigd als Nederlandschen consul Op het eiland Cyprna, waartoe hjj voorloopig door'a Koninga ambassade te Konstantino. .pel waa benoemd. Tot adjudant bij den generaal der Infanterie, opperbevelhebber der vea. ting Breda, ia benoemd de iate luitenant van de 9de afdeellng, C.P.F.G, van Entie, en tot sde luitenant» der artillerie in Oost-Indtë, de kadets. serjar.ten J, J. M. ie Chateleux en R, J. Keilermanals ook de serjant J. P. D. Osten, alle in dienst by hetzellde wapen. Uit de dienst Is ontslagen T. A. d'corsteegh, iste luitenant van de iade afdeellng infanterie. De minister van finantien maakt door deze eervolle melding van eene door den beer Joh. Lui. Kikkert, ade luitenant bij bet üte bataillon der 3de afdeelir.g Noord-Hoilandsche schutterij, overgemaakte som van een honderd dertien gnlden en vyf en twintig centen, ala voorloopige opbreng"! eener door denzeiveD geteekende kaart der provincie Noota-Brabandom dat bedrag', met de verdere gelden we ke te dier zatte nug zuilen inko men aan te wenden voor de gekwetste verdedigers en acluergelaceoe be trekkingen der gesneuvelden op de citadel van Antwerpen, Naar men verneemt, rijn bh' aanschrijving van dén a<j Mei jl.door Z. Exc, den minister van financiën aan de provinciale besturen eenige vragen beantwoord, in hetreaking 10: de roepassing van verschillende be palingen d.r nieuwe 7 fabel gevoegd bij de wet van 16 junij 1832 (Staatsblad N", 30), onz'gtelijk de vreemde kramers en kooplieden, en d't wel ten eir.ee voor het vervolg eene gelijkmatige behandeling van zaken in de toepssi'rg der voorschreveDe tabel te bevorderen. Onder de negen en twintig vragen en an.woorden waartoe deze zevende tabel aan leiding gefeven heeft, treft men aan, dat ten einde de uitvoering der wet te vereenvoudigen en het den belanghebbenden gemikkalijker te maken, en In het geheel aan mindere onzekerheid onderhevig te laten, de kri- mers, in de aanduiding der wijze van verkoop, dezelve zuilen rangschik ken in één of meer der navolgende kategorien, naar mare dezelve daarin werkelijk valt, alsa. met schepen of schuiten, rijtuigenpaarden of andere lastdieren; b. met massenpakken, manden, doozen, of ook zont der dezelve; c. met krui. of handwagens'; d. met loodsen of kramen, ge heel of ten deele overdekt; e. met geheel opene stallen, tafels, enz.en f. met stalen of monsters. Verder wordt er verklaard, dat er slechts een regt voor iedere gemeente in het bijzonder verschuldigd isen niet voor iedere kermis of markt in dezelfde gemeente gebonden en door dien kra mer bezocht wordende, makende de wet overigens geen onderscheid tns. schen jaar- of week.marktenen dat er insgelijks maar één regt voor het geheele dienstjaar, door de kramers, in 3 b vallende, verschuldigd is voor alle gemeenten te zamen, hoe veel hy er ook bezoekeen hoe dik werf, zoo maar het regt niet lager berekend worde, dan naar gelang van den rang der voornaamste van de door hem bezocht wordende gemeenten. Nog is te kennen gegeven, dat Kerkdorp, in het tabel aangestipt, het zelfde als parochie beteekentwaaruit volgt, dat, zoo eene gemeente in meer dan eene parochie verdeeld ia, er voor ieder dier gedeelten een regt verschuldigd is, terwijl er daarentegen ook maar één regt kan gevorderd worden bij bet bezoeken door de kramers van de verschillende dorpen of gehuchten ooder dezelfde parochie behoorende. Het zoo even gezegde lijdt echter oitzondering in betrekking tot de gemeenten, die onder slechts eener, gemeenen volksnaam bekend, in meerdere parochiën zjjn verdeeld, zoo als het geval is met de steden en voor het bezoeken waarvan dus slechts eén regt verschuldigd is. Eindelijk is nog te kennen gegeven, dat het den vreemden kramers niet vrij staat, om voor meer dan eene ge meente tevens patent te vragen; en dat de inlandscbe reizende commiesen enz., in tegenstelling van de vreemde, behooren te worden gepatenteerd, volgens de regelen van de ude tabel, bij de wet van 31 Mei 1819 gevoegd, In de aanspraak waarmede wijlen de heer A, J. L, Ram het voor. zitterschap van de factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia, den 3* December des vorigen jaars, aan zijnen opvolger, dén heer H, Steng/er, overdroeg, wordt van den gelukkigen uitslag der bemoeymgen van d-e maatschaopij op deze wijze gewag gemaakt: Men vergelijke de prachtige scheepsvloot, die thans ons Vaderland tot eer verstrekt, met het klein getal vreemdehalf vergane bodems, v-aa welke in 1835 onze vlag woei; men neme de handelsverslageo in de hand, en zie, hoe, sedert dat zelfde jaar, het aandeel van den Nederlandschen handel op deze gewesten steeds klimmende was, hoe groot bet getal der Nederlandsche schepen, die deze wateren bezochtenmen herinnere zich, hoe wij aan enze k2toen-fabrijken bijna het uitsluitend deore: op Java ver zekerd hadden; hoe de tjjd nier meer ver af was, dat zij ook daar, waar zij geene beschermende regten genoten, met de vreemden zoudenkuimen kampen, toen, door den betlloozen opstand in Belgie, ons tijdelijk hierin de zege werd uit de hand genomen; men bedenke, vaat wy in siaa; wt- ren te doen tot aanmoediging van de bijna geheel vervallen suiiter-cultuur en hoe wij daardoor den grond lagen voor de latere ondersteuningen van het gouvernement. En men zal moeten erkennen, dat, dit ailes het gevolg van de werkzaamheid der maatschappij was." Bij uitspraak der regtbank van enkele policie teAmsterdim zijn dezer dagen de suiker raffinadenrs C. ie Bruyn en Zonen, wegens het gebruik maken eer.er valsche balans, veroordeeld geworden elk in eeae geldboete, gelijk staande met vijftien francs, gevangenzetting gedurende vijf dagenen in ae kosten van het gevoerde proces. Den 7 dezer is te Amsterdam gearresteerd een Dultscher Luimig Sasse. Men hield hem om verschillende redenen verdacht van valsche muntstukken te hebben vervaardigd. Hij heeft dan ook in een verhoor voor den reuter van instructie beleden, dat hij guldens, daalders, enz. naar de echte munt stukken had afgegoten. Uit Nijmegen meldt men van den 13 Junij: Heden namiddag ten één uur passeerde alhier H. K. K. H. de Kroonprinsesse der Nederlanden, mee Hoogstderzelver Dochter, H'ilhelmir.a Maria Sophia Louise eh aanzienlijk gevolg, op Hoogstderzelver reize van Soestdijk naar Creléld en verder naar Welmar, Den 11 Junij II, heeft de heer Star Numanbenoemd tot Hoogleeraar in da faculteit der regtsgeleerdneid aan de Gioningsche hoogeschool, met eene plegtige redevoettng zijnen post aanvaard. Uit Breda schrijft men van den 13 Juny het volgende! Gisteren in den vroegen morgen is in de gemeenle Capeile, aan de zoogenaamde Lang straat in deze provincie, een geweldige brand aan de scneepsbaven aldaar ontstaan, weike door den vrij sciierpeo noordwestenwind voortgedreven, niettegenstaande alle aangewende pogingen tot biusschingden geheelen morgen en een groot gedeelte van den dag heeft voortgewoed en niet mi .der dan een elftal woonhuizen en eenige scnuren in de assche heeft gelegd. Lnidens de bijzonderheden, die wij tot heden voorloopig van dit. droevig ongeluk vernomen hebben, is deze brand ontstaan in de woning van den bakker Huismans aldaar, en werd omtrent nuf. drie ure in den ochtend, het eerst ontdekt door de wacntheober.de tnan.chappen van het aldaar gekantor.neerde iste bataillon der iste afdeellng Zuid-Hollandscne ('s Grsverinaagscne) Schutterij. Dadelijk werd door ueze ailarui, en voorts, met bijstand aer ingezetenen door de gezamenlijke ma-schappen, o.idar aanvoering hunner chefs, handen aan het werk gestagen, om de steeds toe. nemende vorderingen van den Drand te stuiten. Ook de brandspuiten van Waspik en Sptang itwame.t die van Capeile ter hulp snellen; doch in weer wil van de uiterste inspanning en het best oeicid mogt net uogtan» met gelukken ce wuede der viammen geneel te be.eugeiendan nadat o.ge- melue woningen eu scnuteu oer vetwoeiting waren tea proo' geworden.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1