a* 1 '34* leydsche n i\ courant. WOENSDAG DEN it J U N ]J. KENNISGEVING. Burgemeester. en Wethouders der Stad Leyden, gelet hebbend? op fie circulaire missive, van Mijoheer deo Staatsraad, Gonverneur van Zuid. Holland, van den 20 Augustus 1831, Provinciaalblad N". no), herinne. ren bij dezen, ellt en een iegelijk, dat Zqne Maj. de Koping, bij besluit vao den 1. Augustus bevorens, N". 72bepaald hebbende, dat de dankdag of godsdienstige viering der overwinning vas\ Waterloovoortaan altijd op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaan hebben, de zelve alzoo ditmail op Zendag den l%den dezer maand, Godsdienatig zal worden gevierd, Aidui gedaan en afgelezen, bij M. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 9 Junij 1834. j. G, de Met. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. KENNISGEVING. BunozMEEfTER EN Wethouders der Stad Leyden, ontvangen heb bende eene circolaire aanschrijving van Mijnheer den Staatsraad, Goover. goor van Zu'd-Holiandin dato den 21 Jannarij jl., Provinciaalblad N°. 9), houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo teel mogelijk mede te werken tot het wel doen slagen der jaarlijksche Col» lecte, welke, ten gevolge van Zijner Majs. dispositie van den 16 Novem ber 1890, N°. 81, door de Diste iets-Commissie tot aanmoediging en onder Venning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden zal gehouden wor den; brengen bü deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat, in. gevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden dqo' daartoe gekwalificeerde personen, in geslotene bassen, op Maandag en Dingsdagdie zijn zullen den 16 en 17 Junij aanstaande, aan- vsngende morgens ten negen ure, aan de huizen der Ingezetenen, die ver zoent worden op de uitreiking hunner liefdegiften order te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in ge melde circulaire vervat, noodigen by dezen nit de Ingezetenen dezer Stad, om, volgens hunne bekende liefdadighe d, ook in deze Collecte rijkelijk van het hunne bq te dragen, en wel te meer, daar de uitgaven van het Foods steeds toenemen, en, door het gestadig opkomen van deelgeregtig- den, welke eene billijke aanspraak op hetzelve hebben, verre weg de in komsten overtreffen; zoodat zelfs vsn het primitive fonds een aanzienlijk gedeelte ia moeten verkocht worden om met de renten van het overige kapitaal in de voldoening der reeds toegestane gratificatiën te voorzien. Aldna gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethou ders der Stad Leyden, op den 9 Jonjj 1834. j. G. de Met. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden deo 10 Junij. Heden morgen, omstreeka tien ure, is ZUne Maj. de Koning deze stad gepureerdzich van 's Graveohage naar het Loo begevende. Uit Koppenhagen wordt van den 3 Jonij geschrevendat het Neder- lardsche lienieschip de Zeeuw, met den Prins Frederik Hendrik van Oranje aan boord, den 31 Mei in de Zond was aangekomen. Den 3 Judij lag bet tog aldaaaï op de reede. üit Hage schrijft men, onder dagteekening van den 7den dezert Zoo men verneemt, blijft de Luxemburgache zaak nog altijd sleurende. De werkzaamheden daartoe becrekkeiiik bq het departement van buireDland- tche zaken zijn zeer druk. Het bureau bijzonder met de Luxemburgsche kwestie belast is dezer dagen in personeel versterkt. De afloop van den blóedigen en langdnrigen burgerkrijg in Portugal, ten nadee'.e van Don Miguel, heeft alhier nog al indruk gemaakt. Algemeen houdt men het er voor, dat bet Schier-eiland than voor goed ouder deo Invloed wao Frankrijk en Engeland is gekomen. Men wil altijd, dat de Heitor der ataatilieden op het oog zou hebben, zqn werk te bekroonen door het plaatsen van den hertog de Nemours op den troon der Braganza's, doch dat dit ontwerp natuurlijk ongenieenen tegenstand van de zijde van Engeland ondervindt, Naar men verneemt is van gonvernementswege het plan beraamd tot het aanleggen van eer.ige sterkten en kapitale verdedigingswerkenop ver. schillende belangrijke punten van Java, en zouden ten dien emde twee omes genie-officieten, op zeer voordeelige voorwaarden en voor een vijf. jarig verblijf, derwaarti veitrekken. Uit Utrecht wordt van den 8 Junij het volgende gemeld t Wij verne men van goeder hand, dat er bij de regeering van Rotterdam een zeer groet èn voor den handel hoogst belangrqk plan aan Zijne Maj. den Koning is voorgedragen, om de rivier de Maas voor een zeer uitgestrekt handelsdok af te dammen, den tegen over de Boompjes liggenden oever te beoonwen met buizen en magazijnenalsmede oe rivier achter dien oever (het eiland Fyenoord) om te leiden, en alzoo eene nieuwe stad aan die zijde aan de oude te hechten. Wanneer dit grootsch ontwerp tot stand mogt komen zou daaruit voor den Vaderlandschen handel een onberekenbaar voordeel kunnen voortvioeqen, en zich Rotterdam kunnen beroemen op een haven, dok »an eene grootte als er nergens in Europa een bestaat. Dit plan wekt vooral belaog in dezen tjjd, waarin de Rijnhandel deszelfs loop zoo aan- meikeiyk naar die atad heeft heen gewend, dat er voor de berging der goederen pakhuizen te kort komen, en men de koopwaren in oaburige lieden en vlekken ter berging moet opslaan, ja, zelfa met gunstige ver gunning der administratie onlang» op stroom liggende zee-schepen tot entref óc heefc zien bestemmen. Leopold I» in den ochtend van den 7den Jnnymet zyne gemalin nit Brussel naar Frankryk vertrokken; Hq wordt door den graaf van Aersthot alsmede door de generaal de Chasteler en W liane de Steen- huyze, den heer van Pratt en mevrouw de Stassart, vergezeld, Leopold en zijne gemalin zouden dien dag tot Peroune voortreizen en aldaar ov r- tochieo. Men rekendedat Leopold den 16 Junq te Brussel teruggekeerd ton zijn. De Belgische kamer vair afgevaardigden heeft, in l.harè Zitting van den 6 Junij, de meeste beps'ingen van de wet tegen de woelingen der zoo genaamde Oranje-vriendenzoodanig als die door de centrale afdeeiing wa ren voorgesteld, aangenomen. De heeren Gendebien en Tuliièn zijn da eenigen geweest, die zich met kracht tegen deze wet hebben verklaard. De laatste heeft, tot blijkbare ergernis van aommige echte voorstanders van de omwenteling van 1830, beweerd, dat het openbaar maken dar in- schrijvincsUisten voor den aankoop der paarden van den Prins van Oranje niets strafbaars had. In dezelfde zitting van den 6 Junij heeft de minister van oorlog, baron Evain, eene wet ingediend, waarbij nieuwe buiteogewone kredieten ten bedrage van 4,400000 franken, voor de uitgaven van het departement van oorlog worden toegeataau. De minister heeft te kennen gegeven, dat men daardoor het Belgische leger op denzelfden ontzagwekkende» voer zou kunnen houden, dien het sedert Maart laatstleden had erlangd; voegende hij er bij, dat de sedert dat tijdstip plaats gehad hebbende gebeurtenissen bewezen hadden, hoe verstandig het was geweest, destijds het leger aan zienlijk te versterken. Na de voordragt der wet, heefc de blinde Roden- back aangemerkt, dat men aan detzelver onderzoek bqzondere zorg moest besteden, omdat er bij het ministerie van oorlog spilzucht plaats had. T U R K Y E. Bucharest den 1. Mei. Het Russisch beheer heeft hij ons opgehouden. De gevolmagtigde president, generaal Kisselef, is naar Petersburg gereisd, en de vice-president, generaal baron Löwenstern heeft reeds den Divan aangezegd dat zijne ambtelijke betrekkingen geëindigd waren. De nienw gekozene Hospodar, Alexander Cbyka, heeft zich niec langer dan 24 uren te Bucharest opgehouden en ia daarop terstond naar Konstantinopei ver trokken om aldaar ce worden geïnstalleerd. Zyne broederKonstantyn Ghyka, heefrop begeerte der Porte hem moeten vergezellen, zoo als verschei- deoe officieren der nieuw georganiseerde Wallachysche troepen. De Russische administratie heeftwel is waar opgehonaendoch men laat haar alle regt wedervaren. De Keizer, zegt men, was in de kenz# zijns gevolmagcigden Ee nkkig geweest. De generaal Kisselef wordt jte regt als de grondlegger der laatstelijk zoo zeer toegenomen welvaart aangezien. De generaal Löwenstern was in elk opzigt zqn getrouwe helper. Men is voornemens den generaal Kisselef, uit naam der natie, een gedenkteeken op te rigten en zqn er echter die ook meenendat die wel bij bet voor» nemen zal blijven, In het Turkscbe rqk is men thans bezig eene algemeene militie te organiseren. Zq draagt den naam van Rehdifih.Asakiri.Mansurehi-Muham- medyeh en zal, even ala in Dnitschland de landweer, slechts een gedeelte des jaars in dienst en gedurende al den overigen tyd met verlof afwezig zijn. Men hoopt daardoor, gelqk de Ottomannische Moniteur zulks iu een ivug artikel becoogt, met mindere kosten de strydkrschten des rijks te ver. meerderen. PORTUGAL. Latere berigten dan onze voorgianden maken gewag van eenen aanslag tegen het leven vin Don Pedroop wlenbij gelegenheid dat hij zich naar Romallaoeen lustslot btiten Lissabon, begaf, verscheiden geweer schoten gelosc werden waarvan er twee het rqtuig troffen. De daden, die, naar men veronderstelt, boeren waren, hadden middel gevonden om te ontsnappenen meo deed te Lissabon veel moeite om bet gebeurde geheim te houden. De amnestie welke Don Pedro heeft uitgevaardigd", bevat de vol gende artikels: Art. I. Eene algemeene kwijtschelding voor alle staatkundige misda den, gepleegd sedert 31 Julij 1826, wordt toegestaan san alle personen die z'ch zullen onderwerpen of aanbieden te onderwerpen aan de regering van Hare Allergecrouwste Majesteit, binnen de 48 uren na de uitvaardi ging van dit bealuit in de hoofdplaatsen der districten door zich bij de plaatseiyke overneden aan te meldenvan welke zq een vrqgeleide zullen ontvangen; mits zij niet teeds te voren door kracht van wapenen tot on derwerping gedwongen zqo. Degenen die van deze kwijtschelding geen gebroik maken, blqven aan de gestrengheid der wetten onderworpen. a.) De uitvoering van het besluit van 31 Augustus 1833 wordt ge schorst ten aanzien der in de amnestie beprepen personen, tot dat de Cones hun geval in overweging genomen zullen nebben. bZij zullen het bezit van hunne eigendommen hebben, doch dezelve niec mogen vervreemden tot na de beslissing der Cortes, c.j De kwijtschelding begiijpt geene teruggave in zich van kerkelijke, staatkundige of burgerlijke bedieningen, noch van eigendommen der kroon, van ridderorden of pensioenen. Z1 strekt zich ook niet uit tot misdaden tegen bijzondere personen, noch ook ontslaat zij van verantwoordelijkheid ten nadeele van derden. Are. 2. De officieren der krijgimagc, welke in de kwijtschelding be grepen zijn en binnen deo bq art. I bepaalden tijd getrouwheid zweren aan de regering der Koningin, zullen hunne wettig verkregene rangen behoudenea de regering zal dienovereenkomstig in bun onderhoud voor. zien. SPANJE. Het besluit der Koningin-Regentee van Spanje, betrekkelijk de wijze van verkiezing der Procuradores of Afgevaardigden, hetwelk deo aosten Mei te gelyk met dat wegens de bqeenroeping der Cortea tegen den 248ten Julq. is uitgevaardigd, is than» in zijn geheel bekend. Twee pun. ten zijn in deze veroroecing omtrent de verkiezingen bijzonder opmerke lijk, ie weten: dac de verkiezingen niet regtstreeitsmaar door de tweede hand zullen geschieden en dat da weinige overgeblevene Spastische voik. plantingen door aldaar verkozece afgevaardigden in de Cortes zuilen ver tegenwoordigd worden. De kamer der Procuraaores zaï alzoo bestaan uit 174 leden, die het vaste land van Spanje vertegenwoordigen; 3 leden mt Majorca en Minorca; 3 uic de Canarische eilanden 4 uit Cooa 1 2 u.t Porto-Rico en 2 uit de Pbilippynsche eilanden; te zamen 188 leden, in geen der grondwettige Staien van Europa 11 tot na toe zulk eene regt sneekSiAe vertegenwoordiging der oveizeesche bezittingen die ten ata-

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1