y«mp9l. welke hem «ér vrfirdéellg was, cit-wij! hfl daardoor inn zijn gé'd kwamdat de inboorlingen hem schnldig waren De regcsoefening is a's volgt: Kan iemand ziin geld niet terug bekomen, of heeft er een twitt plaats, zoo verzoekt de aanklager den vorst, de Egbo bijeen te roepen, en maakt hem met de toedragt der zaak beltend. De vorst roept de leden op door den trommelslag. Zoodra de eerste slag gehoord wordt, moet iedere vronw, op straf van onthoofd te worden naar hnis keerenen mag tiet eer verschijnen voor de trom het einde der zitting aankondigt, Is de klagc gegrond zoo wordt een Egbo naar het huis van den aange. klaagde gezonden, en genoegdoening gevorderd. Van dezen oogenblik wsagt geen bewoner des huis voor de denr te komen, alvorens de zaak afgeloopen is, dewijl anders het geheeie huis vernield wordt. De cx:- cuior of vohekker des vonnis is vau het hoofd tot de voeten in zwart retwerk gekleed draagt eene rants met lange vederen en een paar hoornen voor hec hoofd, en heeit eene zweep in de regterband. Verscheidene schellen hangen hem aan het lijf. Eenige gewapende mannen volgen hem. Ik vroeg den vorsc eens, wie die Egbo was, die met zijne schellen daar. heen liep Wat antwoordde hij denkt gijdat die Egbo een mensen is Het is een duivel uit het boschgeen mensch kent hem," F R A N K R IJ K. De bekende generaal Lafayette is, r,a eene spoedig toegenomene on gesteldheid, den 2osten dezer des morgens om 5 ure te Parijs overleden. De aankondiging dier tijding bragt in de hoofdstad diepe ontroering te weeg, als ook tn de kamer der afgevaardigden, in welke besloten werd om behalve het zenden bil de begrafenis van eene commissie van 13 leden, pog eenen brief van rouwbeklag aan de familie te doen geworden. De dag der begrafenis, welke anders te Farljs dadelijk na het overlijden volgt, Is nog niet bepaaldmisschien staat dit in verband met de grooie militaire toebeteldseiendie men zal moeten maken, opdat deze begrafenis niet weder, even als die van den generaal Lamarquede aanleiding tot hevige vclks-bewegirgen worde. Bij de lagere volksklassen te Parijs was de ge neraal Lafayette ontwijfelbaar meer gezien, dan ieder ander Fransch bur. ger; en de panij der republikeinen en omweniellngs.gezinden heeft hem, met geringe uitzonderingensedert vele jaren steeds als haren afgod beschouwd. Calbert MottierMarkies de Lafayettewas den isten September 1757 te Ci avagnac, in het departement der Opper.Loire, uit een der oudste adelijke geslachten van Auvergne geboren. Met zijn zestiende jaar, kort voor de troonsbeklimming van Lodewyk XII, verscheen hij aan het Fran, sche hol huwde met eene dochter van den graaf de Noaillesen kwam we dra in kennis mer Benjamin Frar.klin. De Noord-Amerikanen, die toen met afwisselend geluk huunen onat hankelijkheids-oorlog voerden, vonden weidia in hem eenen vurigen voorstander. In 1777, op een tijdstip toen de zaak der Noord-Amerikaren eene ongunstige wending had genomen, rustte hij cp eigene kosten een fregat uit, waarmede hij zich naar de Ver. eenigde Staren begaf. Daar diende hij eerst als gewoon vrijwilliger en nade hand ais generaal onder de troepen van het opkomende gemeenebest, en verwierf zich grooten krijgsroem; vooral ook ten gevolge der omstan digheid dat hij hec was, aan wien de Britsche genetaal tornwallizich met zhne legerbenden moest overgeven. Ook bewees hij aan hec Noord- Ametikaansche gemeenebest in een ander opzigt gewigtige diensten, daar hy zich tot tweemalen toe naar Parijs begaf, om de Fransche regering tot het zenden van hulpbenden naar de Vereenigde Staten over te halen, en daarin volkomen slaagde. Na den vrede van Versailles keerde hij naar zijn vaderland terug, waar hij weldra bij de gebeurtenissen der eerste Fransche omwenteling eene veelbeteekende rol speelde, In de belangrijke zittingen der natienale vergadering van den I3den en I4den Jnlty was Lafayette haar voorzitterhij werd kort daarna opperbevelhebber van Parijsen het was onder zijne leiding, dat de Bastille vermeesterd en de nationale garde der hoofdstad opgengt werd. Weldra ondervond hij echter, dat het gemakke lijker was geweest, het Fransche volk door vrijheids-droomen in beweging te brengeD, dan de eenmaal opgewekte zacht tot omverwerping van a! het bestaande binnen zekere grenzen te beperken. Bij de groweitooneelen te Versailles op den 5den en 6den October 1789, kon Lafayette het Ko- niDgHjk geslacht reeds niet meer tegen allerlei hoon en smaad beveili gen onder zijne leiding werd Lodewyk XFI, destijds naar Parijs terug gevoerd. In 1792 stond Lafayette aan het hoofd van het leger der Ardennes, en benaalde daarmede eenige voordeelenin Junij van dat jaar, toen aan den geheel ondermijnden troon dagelijks nieuwe slagen werden toegebragt, had hij den moed, om zich naar Parijs te midden der natio nale vergadering te begeven, en daar, in weerwil der steeds magtiger worpende bergpartijvoor de handhaving van bet koninglijk gezag teijve. ren. Het was reeds te laat, en Lafayette, wiens beeldtenis door het volk van Parijs in het openbaar verbrand werd, ontsnapte te naauwernood aan de vervolgzucht der bloeddorstige JscobijDen. Zorg voor lijfsoeboud dwong hem weldra zijn vaderland te ontvlugten en hij viel in de handen der Oostenrijkersdie hem tot 175)7 eerlt te Wezel en naderhand te Oimutz gevangen hielden. Men heelt aaD de pogingen die des tijds door de tegen- pattij in het Britsche Parlement gedaan werden om zijne in vrjjheidstel. liüg te bewerken eene der welsprekendste redevoeringen van fox te danken. Bij den vrede van LeobeD werd Lafayette, door tuiachenkotnst van Bonaparte ontslagen, en eenigen tjjd daarna keerde hij naar zijn vaderland terug, waar hij tot 1815 meest altiid op zijn landgoed in Auvergne doororagc. In 1815 betrad hg op nieuw bet [staatkundig tooneel, en na den slag van Waterloo behoorde hij onder de leden der kamer der Afgevaardigden die het meest op de ontzetting van Napoleon en de terugkeer tot de beginselen van [789 aandrongen. Na de herstelling der Bourbonsdeed Lafayette ztch vooti amelijk kennen door de volharding, waarmede hij de zooge. raamde liberale grondbeginselen in de wetgevende kamer voorstond. Zijne teis door de Vereenigde Staten in 1824 en 1825 was een wezenlijke zege. logten hij werd bij die gelegenheidzoo wel door de ovetaheden als door de ingezetenen met allerlei eerbewijzen overladen. Het werkzaam aandeel dat Lafayette aan de Fransche onwenteling van 1830 en aan de verheffing van den Hertog van Orleans tot Koning namligt nog versch in elks ge. hengen. Weinige maandeD na die gebeurteniswas de verwijdering tusschen het bestuur van Koning Lodewyk Philips en Lafayetteter zake van diens aansluittrg aan de partij der beweging, reeds zoo groot geworden, dat hjj in December 1830 de bem opgedragene betrekking van opperbevel hebber der nationale gatdes van geheel Frankrijk moest nederleggen. In hoeverre Lafayette sedert zich aan het hoofd der revolutlonnaire propa. garda heeft geplaatst, valt moeijeljjk te beslissen; maar zeker gaat het, dat de opstanden in Polen, Italië en elders in de laatste jaren steeds in hem ondersteuning of aanmoediging vonden,, en dat de begrippen, die htj omtrent de binnen- en buitenlaudscbe staatkunde van Frankrijk koesterde, hoe langer hoe minder bij de regering en bij de meerderheid der volks vertegenwoordigers van dit land ingang hadden. Zij, die de handhaving van rust en orde in Frankrijk wenschen, zaden zjjn dood geenszins als een groot verlies aanmerken, Van den 21 Met worde geschreven, dat de toebereidselen tot de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot des generaals Lafayette, in dit oogenblik door het ministerie beraamd worden met alle d,e piacnt, welke het maar eenigzms in staat is aan die piegcigheid toe te brengen. De militaire eerbewijzen, die den generaal Lafayette zullen betoond warden, zullen dezelfden zjjn als welke hec ceremonieel aan de genei aats.en.chef toekent. Men wilde meer doen. doch de opmerking U en heeft zich deen pelden, dat bet, voegzaam, ware om voor de maarschal. ken de eerbewrzen van den hoogsten graad te bewaren. Naar de beschikkingen des generaals, bij uitersten wil «I h Hik ter aarde worden besteld in eene geheel ,b«zond"®n^re®rlJ"fp^ Picpus genaamd en aan eenige familien in e.gendotn toebehoorende. Vol. gens onderlinge overeenkomst dier eigenaars, mag er geene op bet graf worden gehouden, en is daarenboven dejplaais te kleid oto den «toet binnen te laren. 'a r« - Een koerier heeft den 21 Mei van Konstantinopel her antwoord te Parys aangebragt van den admiiaal Roussln op de depêches, die hem zijne benoeming tot minister van marine aankondigden. De admiraal verzoekt Zijne Maj. hem de ambassade te Konstantinopel te willen laten behouden. De admiraal Jacob is tot minister van marine benoemden heeft reeds als zoodanig den eed in handen des Konings afgelegd. BH besluit van H. M. de Koningin-Regentes vap Spanjezuilen da Cortes tegen den 24sten Julij van dit jaar, bijeen geroepen worden. In den Staat Tenessee in Noord-Amenkastierf onlangs Betty tran thamin den ouderdom van 154 jaren. Zij was in Dnitscbland geboren en in 1720 naar Noord.Karoitna gekomen. Toen zij 120 jaar oud was, verloor zij baar gezigt bijna geheel; later herstelde hetzelve echter, en 10 de laatste 20 jaren zag zij even scherp als in hare jeugd. CIRQUE OLTMPIQUE VAN DEN HEER BLONDIN. Onder de kermisvermaken, die het meest de aandacht der kunstliefheb, bers tot zich trekken, bekleedt voorzeker hec Cirque van den Heer Blon- din eene eerste plaats. Nooit toch zag men een gezelschap kunstrijders zoo zaamgesteld als dat van den Heer Blondin-, en bijzonder in dit jaar heeft ZEd. er zich op beijverd, om zijn gezelschap op eene bem veree- rende wijze te verbeteren. Onder de leden van het gezelschap, van welke wij wei vernomen, maar niet de eer hadden in persoon te kennen, behoort de familie Hinnebe nevens de Heer en Mevr. Cautier. Met de aanwinst van deze sujetten weDSchen wij den Heer Blondin geluk. Het Is niet noodig in bijzonder, heden te treden over de verschillende represeniatien door den Heer Blondin gegeven, evenwel overtreffen de voorstellingen der verbanning van Ma- zeppa alle overige. Dit stuk door den Heer Blondin zeiven gemonteerd, is wel het schoonste, dat In een Cirqne kan gegeven worden; men moet hetzelve meermalen gezien hebben om er over te kunnen oordeeleD, en wjj gelooveu dat de Heer Blondin het kunstminnend publiek ten hoogste beeft verpligt met hetzelve andermaal te doen opvoeren. De geschiedenis is in dit stuk tot op de geringste bijzonderheden zorgvuldig nagekomen, en tevens door den Heer Blondin zoo geschiktdat de talenten van den beroemden Fouraux en de verwonderlijke Eleonora er luiste^ vol int door. stralen. Ook Madame Cautier vindt hier weder gelegenheid om hare be drevenheid in de danskunst, die hier te lande hare wederga niet zal vin den, aan den dag te leggen; de uitvoering van dit brillant stuk was voor- treffelijk en liet niets te wenschen over. Vooral ook boeqen de verschil, lende groepeeringen de aandacht der aanschonwers: nooit heefc men deze zoo sterk-en naauwkeurtg zien ten uitvoer brengeien dit strekt ten bewijze, met welken ijver alle de leden van hec gezelschap hunnen Di recteur in zijne pogingen ondersteunen. Die iets wezenlijk schoon zien wil, vervoege zich [in het Cirque van den Heer Blondin, en late zich niet door den glans van schitterend Klater goud verblinden. Wg verheugen ons, dat de Heer Blondin zijne pogingen met zalk een goed gevolg bekroond ziet en wenschen, dat steeds een talrij. ke schaar aanschouwers zijne voorstellingen met hare tegenwoordigheid vereete, {Ingezonden.} MENGELINGEN. VERSCHRIKKELIJK GEVAL IN DE IJS Z E E. Op eenen helderen zomerdag, in de maand Angustns 1775, ontdekte kapitein Harren, bevelvoerder van eenen Engelschen Groeolandsvaarder op ongeveer 77 graden noorder breedte, temidden eener callooze menigte jjsbergen, een zoo het scheen door deizelfs manschap verlaten schip, dac onbewegelijk op eene en dezelfde plaats bleef liggen. Kapitein Warren wen8chte zijne nieowsgierigheid te bevredigen, weshalve hij zich met eenige der zijnen in eene sloep begaf en naar het verlaten vaartuig spoedd-. Bij het schip aangekomen zijnde, bevond hij, dat deszelfs romp zeer ver. gaan, en het dek, op hetwelk hij geen enkel leveqd wezen aantrof, tot eene aanmerkelijke hoogte met sneeuw overdekt was. Hij liet herhaalde malen ziine stem hooren, doch ontving geen antwoord. Alvorens echter zirh aan boord te begeven, keek hij door de geschutpoorten naar binnen, en zag toen een manspersoon op eenen stoel voor eene tafel met schrflfl benoodigdnedenin eene leunende houdiDg zitten, doch was het niet licht genoeg om alles nader te onderscheiden. Nu begaf zich de kapitein met zijne geleiders op het dek, en scegenj zij vervolgens naar benedén in da kajoit Hec eerst rigteden zij hunne schreden naar het vertrek, in het. welk zij van buiten hadden ingezien. Eene ijskoude rilling overviel hen allen, bemerkende, dat deszelfs bewoner onbewegelijk bleef het was een dood mensch, welks wangen en voorhoofd met een laag van vochtig groen schimmel was overdekt, hetwelk de opene oogen omnulde. In de eene hand was nog eene schrijfpen vastgeklemd, en op de tafel lag een dagboek, waarvan de laatste aanteekening dus luidde: „Heden, dan II November 1762, liggen wij reeds 17 dagen io het ijs vastges'ioten. Gisteren is het vuur uitgedoofd, en onze kapitein tracht vruchteloos hec- zelve weder te doen ontglimmen. Zijne echtgenooie heeft oezen dag de geest gegevet). Ons staac geene hulp te wschten!" Van aeze plaats des jammers begaven zich de bezoekers naar de kajuit, alwaar zij bet doode ligchaam eener vrouw aantroffen, wier gelaatstrekken nog alle tee. kenen van vollen levensbloei vertoonden, en wier toestand bij hen de smartelijkste aandoening verwektte. Op den vloer der kajuit zat hec l(jï van eenen jeugdigen man, met. vourslag en steen in de handen, en eene tonderdoos voor zich op den grond. In het voorste gedeelte des vaartuigs lagen verscheiden matrozen dood in hunne hangmatten, en tets verder lag een te zaraen gekromde doode hond. Brandstof en levensmiddelen waren nergens te ontdekken. Kapitein Warren nam het dagboek mee zien inede en, door dit akelig schouwspel diep in de ziel ontroerd, verliet ng in allerijl met zijne geleiders eene plaats, welke üun tot een ijzingwekkend toonbeeld van eigen gevaar verstrekte. DE GEHOORNDE VROUW. Onder dé, van de natuur afwijkende verschijnselen, die somwijlen bij ai het geschapene worden opgemerkt, behooren ook voorwaar de hoorn, achtige uitwassen op des menschen hoofd. Men heeft hiervan enkele voorbeelden, doen zijn dezelve gelukkig zoo zeldzaam, dat wij het niet ongepast oordeelen de toedragt van den ondeiltaauden /«sas naturae van dezen aard nier ie vermeiden.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3