lonbepaa'den tijd nirgestetdzijns tegenwoordigheid in Syria scMi.it stier» noodzakelijkst te wezen, dewijl de inwoners alles behalve te vrede met tie nieuwe regering zijn. In Aleppo werd eenigen tijd geleden eene za- ïnenzwering ontdekt, welke de gevangenneming van omstreeks 20 menschen ten gevolge had, Omtrent de militaire expeditie tegen Yemen, ontbreekt (iet aan nieuwe berigten; men verwacht met ongeduld de Engelsche stoom- lioot in Suez, daar men roet deze géwigtige tijdingen hoopt te ontvangen. Wil hebben vader Enfaniin met velen van zijne aanhangers nog altijd bier lij leeft zeer ingetogen. De St. Simon.sten zijn hier uit het veld gesla. gen, omdat hnntie voorzegging, dat zij namenlijk in het jaar 1833 de moeder ju het Ooaten zonden vinden, niet is vervuld geworden, zij moeten zich jin slechts met den vader behelpen. Velen van deze dweepers hebben Itmne in het oog vallende kleederdragc afgelegdeD zoeken door bezighe. den zich brood te verschaffen. Fournel is bij den Pacha als ingenieur der mijnen aangesteld, en Lambert zal directeur worden der polytechnische ■cboolwelke men hier denkt op te rigten. Deze beide mannen zijn kweekelingen van de polytechnische school te Parijs. GRIEKENLAND. Een brief uit Nauplia gesehreveobevat: De bevolking van geheel Grie kenland ziet met eene verwachtingdie wei bezorgdheid kan genoemd wor den de emdelijke daarstelling vao scholen tegemoet, daar tot hiertoe wel het ontwerp tot daarstelling van scholen in het licht kwam, maar nog geens. zinb de schijn voorhanden is, flat dezelve zoo apoedig in werkzaamheid zulten komen ja, zoo lang zich de onderwijzers met de organisatie van nieuwe scholen bezig houden is het ligt te vrezen dat zelfs de geleerde «hooi van Aeginatot hiertoe de eenige u Griekenland, wegens gebrek isa fondsen zal geschorst worden Geloofwaardige brieven uit Triest je'ven het berigt, dat het KoningHjk Grieksche regentschap onlangs 20 tot 30 jorge Gueken bestemd beeft, om in Munchen onderwezente worden, V'eleo van hun zoudeu reeds te Triest aangekomen zijn, RUSLAND. Petersburg den 19 April. Den npsten dezer, als wanneer de Groot» vorst troonopvolger zijn zestiende jaar voleindigd zal hebben zal hoogsc. dezelve door den Keizer zijnen vader roet zeer veel plegtigheid cot de meerderjarigheid verheven worden en zijnen eersten eed op de staacs* cons'itutie afleggen. Ter gelegenheid hiervan znllen in de daarop volgende •passc week alhier luisietrhke feeiten plaacs hebbentot welke reeds groote toebereidselen gemaakt worden, In de Duiische kolonie Madschsp, 120 wersten van Karost en Pïti- gorsk aan de Betschtan in de Kankazische steppe gelegen, was op den 24«en October 1832 plotseling egne bende van 35 Tscherkasmsche rui ters binnen gedrongen. Terwijl de mannelijke kolonisten, met hunnen 'veldarbeid bezig, afwezig waren, omsingelde deze woeste hoop het school gebouw. Eene moedige Duitscbe vrouw werpt de deur toe, en het was haar gelukt de kir.ders ten grootste deele uit een venster te redden, toen de Tscherkassers naar binnen braken, den geestelijke, aan wiens zorg de school betrouwd la, er. die bet overschot 2jjner kwee-kelingen beschermen wilde, met snaphaanschoien aangrepen, en de vrouw met 15 kinders in slavernij wegvoeraeD. Tot loskooping van dezen is nu eene kollekte ge. schied en thans moet men de weggevoerde personen met groot gevaar onder dé wilde horden der Tscherkassers opzoeken, ZWITSERLAND. Bern den 22 April. Men begint zich nu te vleijen, dat de Poien die nog in het kanton aanwezig zijn van de hun verleende vergunning tot de doorretze door Frankrijk gebroik maken en ona verlateD zullen. Zij zijn daartoe niet alleen door de regering, maar ook door het comité der Polen, vrerden en door al diegenen oitgenoodlgd geworden, die hun tot hiertoe de meeste blijken van belangstelling gegeven hebben. De aanmaning der regering moet in zeer nadrukkelijke bewoordingen vervat zijn, en het ia te hopen, dat een gevoel van eer en erkentelijkheid de Polen zal nopen, om daaraan te vuldoen. Zij moeten inzien dac hnnne verwijdering op de eene of andere wiize onvermijdelijk isdat het hun nog vrijstaat om goed. willig te vertrekken, maar dat de bovenvermelde uitnoodiging stellig de laatste zal zijn, en dat zjj de gevolgen, die alt het niet voldoen daarvan zonden voortspruiten, alleen aan zichzelven zouden te wijten hebben. [DUITSCHLAND. Weenen den 90 April. Per koerier is alhier vin Konstaminopel te tij ding ontvangen dat de verkiezing der Hospodaren thans heeft plaats ge- grepen. De Russische troepen znllen dus nu de Vorstendommen onirui- menen de graaf Kisseleff, tot dus verre president van den Divan zal naar Petersburg terug keeren. Het schijnt nog niet bepaald te zijn of de Hospodaren door eenen Turkschen kommissariadan wel door den graaf Kisseief zullen worden geïnstalleerddoch het laatste is niet onwaarschijn lijk op grond der gewigtige ambtelijke bedieningen welke de graaf m de Vorstendommen heeft bekleed. De benoeming der Hospodaren m de beide Vorstendommen is eene gewigtige daadzaak ter verdrijving der onrust, welke in Frankrijk en Engeland wegens de Oostersghe zaken beeft plaati gegrepen. Zij levert bewijs daf Rusland geene nitzigcen koestert op ver grooting van grondgebied, en niet, zoo als men voorgaf, de Vorstendom* men in bezie wil houden. GROOT.BRIT ANNIE. Londen den 59 April. De deputatie der nniën van de ambachtslieden, die hare petitie aan lord Melbourne had gebragt, heeft op eene officiële wqze berigt ontvangen dat het den Koning niet behaagd beeft eenig be. ■luie op haar verzoek te nemen. De woelingen onder de arbeidzame klassen duren steeds voort. De Itleedermakers.knechts te Londen en te Bristol hebben, door de leiders van bet onder hen gevestigde genootschap opgezetverklaarddat zij eerlang allen arbeid zonden weigeren, indien zij geen meerder werkloon ontvingen. De bazen verzetten zich tegen de vorderingen hunner arbei. deraen de zaak is reeds in het Lsgethuis ter sprake gebragt, alwaar air Henry Hordingc verklaard heeft, dat hij liever in z|jn hemd zon uitgaan, dan zich aan de dwingelandij der kleedermakers-knechts onderwerpen. In het Hoogerhuis heeft de minister Brougham verklaard, dat de be. staande wetten middelen aan de hand gaven, om zoodanige bijeenkomsten en optogten van werklieden, die gevaarlijk waren voor de openbare rnst, tegen te gaan. De beraadslagingen over O'Cotne/Ts voorstelbetrekkelijk de Unie tusscben Groot - Britannie en Ierland, werden den 29sten nog voortgezet. In bet Hooger Hnis heeft, raar aanleiding van eene vraag, door den Hertog van Newcastle gedaan of er maatregelen genomen waren om de processien der zoogenaamde nniên te beletten, de lord kanselier verklaard dat hij het vergaderen van groote en onnoodige volksmenigten voor strijdig met de bestaande wetten hield, als kunnende strekkeo om den vreedzamen onderdanen Zijner Majesteit vrees aan te jagen en de ruat des lands in ge. vaar te brengen. Hij erkende wel bet regcdat het volk had om bij een te komen, ten einde over zijne belangen of over zijne grieven te apie. ken, maar in groote getalen optogteD langs de straten te houden dit meende, bij dat oegeoorlooid was, zelfs wanneer, zoo als nu sedert eenigen tijd gc6Chied zooöanige optogten plaats he ben onder bet voorwendsel vau vrienden te begraven. Hij vleide zich echter, dat het volk, beter Inge. lichr, vsn dit dwsss en misdadig gedrag zon terag'feoMéit, eti "weldra za* inzien hoe het tot speelbal verstrekt aan eenige onrnicstokerswienirt plaats van de belangen van het werkvolk te behartigen, het alleen te doen is om nit de bijdragen, waartoe de leden der unie gehouden zijn, een lui en onbezorgd leven te leidec. Zijn lordschap zeidedat hij een OpregtS vriend van de ambachtslieden was en daarom zich tegen het bestaan der uoiën moest verklaren. In den nacht van den kpsten op den 30 April is het Lager Huis na zes langdurige zittingen aan het vooratel van O'Cennell tot intrekking der unie tusschea Groot.Britannie en Ierland (of zoo hij het noemde, tot benoeming van eene commissie van onderzoek wegens deze zaak) te heb» ben gewijd, daaromtrent tot eene stemming gekomen. Het Hais was bui tengewoon voltallig. Van de 562 tegenwoordige leden hebben zich 523 tegen e» 39 viir het voorstel van O'Conneii verklaard 5 zoodat hetzelve met eens overgroote meerderheid la verworpen. Het aantal der vóór-stemmers was joist even grootals dat der katholijke vertegenwoordigers die thans uit Ierland naar het Lager Huis zijn afgevaardigd: en onder die leden bevond zich geen enkele afgevaardigde nit Engeland of Schotland, In het geheel waren er 56 Iersche leden tegenwoordig, en O'ConnelPs voorstel zon dus verworpen zijn geworden, alware de beslissing daarover alleen aan zijne in het Parlement aanwezige landgenooten opgedragen geweeat. Na de ver werping van het voorstel, heeft de meerderheid zich met het denkbeeld van den heer Spring-Rice vereeoigd, om gezamenlijk met het Hooger Hui» een adres aan den Koning aan te bieden, waarbij de overtuiging van hec Parlement, dat de thana bestaande unie, voor het welzijn der beide lan den steeds naauwgezec moet worden gehandhaafdin sterke bewoordingen wordt uitgedrukt. Io een der Engelsche dagbladen leest men, aangaande de straatver lichting der hoofdstadbet navolgende 1 Het gaz waarmede Londen worde verlicht, heeft jaarlijks 38,000 chaldrons steenkolen benoodlgd (de chaldron is groot 36 schepeli, of weegt 2000 ponden), en levert daarvoor licht aan 62,000 lampen in hsizen en winkels, alsmede in 7500 acraat-lantaarnen. In het jaar 1830 hadden zich de gaspijpen in en rondom Londen tot eene lengte van 1000 Engelsche mijlen uitgestrekt. Gaslichten van een halven duim diameter staan gelijk met het licht van 20 kaatsen; een dnim gazlichc vergoedt het licht van 100 kaarsen, twee duim vervullen de plaats van 420 en drie duim de dienst van 1000 kaaraen. Luidens ontvangen berigten nit Cadix loopende tot den 21 April, heeft men in die stad op den 17 dier maand een vrij hevige schok van aardbeving -gevoeld welke echter gelnkkigHjk geene schade aan gebou. wennoch eenig verlies van leven» veroorzaakt heeft, F R A N K R IJ K. Par;[S den 30 April. De Kamer der Afgevaardigdenwelke zich nog met het budget bezig houdt, heeft den 28sten de disenssie begonnen over de uitgaven voor het bezetten van Algiers en het aanleggen van eene Afri- kaansche volkplanting. De heer Satte heeft zich sterk uitgelaten tegen het behouden van Algiers, dat, volgens zijne berekening, jaarlijks veertig mil. lioenen kost en niet meer dan anderhalf millioen opbrengt. Hij betoogde, dat, wat men over de vruchtbaarheid van den grond gezegd had, onwaar was, dat het klimaat niet toeliet dien door Europeanen te laten bebouwen en dat tutschen de Franschen en de inboorlingen eene zoo groote verwjj. deriog bestond das er aan geene ineensmelting tusichen beide natiën te denken was. De heer Piscatory heeft een geheel tegenovergeiteld gevoe len ontwikkeld en willen aantoonen, dat men Algiers behoeden moeit, en vooial Oran groote voordeelen beloofde. Hij meende, dat de grond zeer vrnchtbaar was en hield het geenszins voor onmogelijk om de inboor lingen tot zich te lokkendaar reeda vjjf honderd Arabieren bij de Fran, ichen werkten en zich, volgens getuigenis der officieren van de genie, zeer goed gedroegen. Deze discnisien worden heden vervolgd. Te Parijs loopt een gerucht, hetwelk niet ongegrond schijnt te zijn, dat de generaal Quesada eene nederlaag heeft geleden. Het gouvernement: heeft, zegt men, per telegraaf, de tijding ontvangen dat deze generaal genoodzaakt is geweest de wijk te nemen naar Pampeluna, na een gedeelte zijner artillerie te hebben verloren. Van Rheims wordt geschreven dat aldaar een gerucht loopt van eene republikeinache beweging, als in den nicht van 22 op 23 April te moeten uitbarsten, en dat de militaire en civiele overheden in rep en roer zjjn om daartegen voorzorgen te beramen. Van Chülona had men onderschei dene Itompagnien van het 14de lime.regiment doen opkomen. De generaal Piri zelf in den nacht van den aiicen, van Cbtlon» gekomen, heeft aan die reeds opfokkende kompagnien contra-order gegeven. Alles is afgeloo» pen met eenige kreeten leve de republiek I welke pien aan de politie heefc toegeschrevenen voorts met hec ter been brengen eener menigte gen- darmen.patrouilles, die niemand om in hechtenis te nemen hebben ontmoet. MENGELINGEN. DAGBLADEN in INDOSTAN, Het Is in Enropa weinig bekend, en niettemin opmerkenswaardig, dat er sedert eenige jaren in Indoitac. dagbladen, in de daar gesproken wor dende talen, verschijnen. In zeven jaren tijds, is het getal dezer dag bladen tot op zes gestegen. Vier zijn er geschreven in de Bengaalsche en twee in de Perzische taal, welke laatste In Iodie veel gesproken wordt. Het oudste blad ia de Somatchara-Darpanawaarvan de oprigting tot den 23 Mei 181S opklimt. Hetzelve wordt te Sérampore gedrukt en verschqnt wekelijks. Men vindt in hetzelve hec staatkundige nieaws, zoo vin het binnenland als van Enropa, geschreven onder Engelschen invloed; vers'agen vsn de nieuwste ontdekkingen in nijverheid, knnsten en weten schappen en twee toe drie kolommen nuctige en aangename mengelingen. Nog moec men hierbij opmerkendac de redactearen alle hnnne pogingen aanwenden om hun blad algemeen ce verspreidenen voor alle lezeri ver staanbaar te maken. Hoewel hec Bengaalach dialect meest gebruikt worde schrijven z(j ook dikwijls stokken in hec Talingeesch, Indostaniach enz, enz., en veelmalen vindt men in een en hetzelfde nummer vier of vijf verschillende dialecten. Na het Somatchara-Darpanakomen hec Sambatmoudi en het Sambal' Tchandrika, welke belde alechts eene herhaling zijn van hecgeen het blad van Sérampore gemeld heeft. De nitgevers slechca met veel moeice de Engelache conramen kunnende bekomen, vergenoegen zich met aan hnnne abonnrnten een veralag te geven van hec gebeurde in de atad en omatre. ken. Dikwljli voeren zij hevigen pennenstrjjd de eene de godsdienst en de gebruiken van ludostanen de andere meer pnilosophische denkbeel den verdedigende. Het Is een geiflke worstelstrijd ais die toaschen de Edimburgh.Review en de Quarteriy-Reviewde Morning-Chronicle en de New-Times in Engeland, ea cuascaen de liuerale en ministeriele bilden in meeat alle landenalwaar zij bestaan. De Timara.Nashaka of P'erdrijver der Duisternisdoet Integendeel al het mogelijke om die te vermeerde:en. Wanneer men zpe kolommen door. leestzoude men zich wanen in de gouden eeuw van het Indisch bijge loof te zijndaar hij in plaats van de zoogenaamde mirakelen der Brammen aan hec gezond verataod te toetten allsa in het werk stelt om daaraan ge. loof te doen hechten.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3