tam {JHekeniantJ te vertrekken, -Mes «preekt w# eéftptaa, darde Beijar. scbe regering hebben zon om het bestuor der verhuizingen naar Grieken, land op zich te nemen. Ook zullen er. in de Beijerscbe gymnasien leer. stoelen voor de nieuwe Grieksche taal opgang: ivDrden. Uit Dresden schrijft men, dat het getal der gedurende het vorige jaar in Saksen plaats gehad hebbende branden, luidens officiële opgave, s8o bedraagt, betgeen 25 meer dan in jaar 1831 maar 4 minder dan in 1831 is. Van deze branden werden volgens geregteliik onderzoek toege schreven 122 aan brandstichting, 53 aan achteloosheid, 20 aan onweder, 14 aan gebrekkige vunrbewaarplaatsen12 aan toevallige en 70 aan onbe kende oorzaken, die men niet heefc kunnen uitvorsc'nen. GROOT.BRIT ANNIE. Londen den 19 Maart. Gisteren heeft graaf Grey in het Hnis der Lords voorioopig kennis gegeven, van aanstaanden Vrijdag eene petitie van nog eenige voorname leden der universiteit van Cambridge ter tafel te zullen leggen welker hoofdinhoud op het verkrijgen van de vrijheid zal neder, komen om ook de voornoemde universiteit voor de dissenters (menschen die in godsdienstige gevoelens van die der gevestigde kerk in Engeland ver. schillen) open te stellen, ten einde hon de gelegenheid te verschafF-'n om op dezelve te kunnen promoveren. Meer petitiën van denzelfden inhoud zjjn in deze laatste dagen insgelijks door andere leden van dit Huis ingebragt. In het Hnis der Gemeenten heeft gisteren avond lord Ebrington vrijheid verkregen, om binnen kort eene bill te mogen inbrengen, welke hoofd, zakelijk zal moeten strekken, om twee vroeger doorgegane actenbe. trekkelijk het daarstellen en in gebruik brengen van dezelfde gewigten en maren door dit vereenigde koningrijk, te verbeteren en tevens meer kracht bij te zetten. Dien zelfden avond ismet goedvinden van de gezamentlijke leden van het voornoemde huisen ten gevolge van de door den heer C. Fergusson overhandigde petitie, van wege den ongelukkige kapitein J. Rosseen afzonderlijk comité benoemd, belast met een naanwkeurig onderzoek naar alle de omstandigheden welke met de expeditie van gezegden kapitein naar de noordelijke Pool.zeeëB in betrekking staan, ten einde hierdoor in staat gesteld te worden, om de billijkerwijze aan hem toe te atane beloo- ping te kuDnen regelen, Maandag heefc lord Althorp in het Hnis der Gemeenten, op de vraag dienaangaande van den beer R. Peel, verklaard, dat de armen.wettenbe. nevens het vroeger daaromtrent door eene commissie ingeleverde rapport, steeds de aandacht van Zijner Majs. gouvernement bezig hielden, en dat zeer zeker, nog gedurende de tegenwoordige bijeenkomst van het parle. ment, door Zijner Majs, ministers bepaalde maatregelen op dit stnk zal. len voorgesteld worden. DieD avond heefc de minister der koloniën, de heer Stanley, aangezet door de vragen dienaangaande van den heer Buxton, een zeer geruststel, lend en gunstig verslag gegeven van de ontvangst, welke tot dns verre de onlangs in het parlement doorgegane bill, betrekkelijk de emancipatie der negerslaven in de Britsche koloniën in West-Indie, op onderscheidene belangrijke eilanden is te beurt gevallen. Dit verslag is door de gezame- lijk aanwezig zijnde leden met Inide toejuichingen ontvangen. Eene motie van den beruchten Cobbetttot geheele intrekking van de thans bestaande belasting op het mout, is met 14a tegen 59 stemmen ver. worpen. Mr. Sheils motie, betrekkelijk het rigten van een adres aan Zijne Ma/,, ten einde afschriften te bekomen van de handelingen tusschen Zijner Majs. gouvernement en dat van Rusland, betrekkelijk de tusschen Rusland en Turkije na 1 Januarij 1833 gesloten verdragen, is, na eenige disenssien, en nadat door iord Palmerston verklaard was, dat aan dat verzoek niet zonder groot nadeel voor *s Rijks belangen kon voldaan worden, ten laat ste ter zijde gelegd. Onze dagbladen geven verslag van een meesterstuk der knnst in het horoiogiemaken hetwelk in Londen de aigemeene aandacht tot zich trekc. Het is de kerkklok van Exeter, waaraan de heer Lovelace 43 jaren gewerkt heeft. Het is eene beweegbare almanakwelke de seconden minuten oren, maanden en maansveranderingen, het jaartal en zelfs het schrikkeljaar aanwijst. Het daaraan verbonden klokkenspel is uitmuntend; zoodra hetzelve begint te spelen, komt een Saturnus voor den dag, die de maat slaat. F R A N K R IJ K. Men zag den 17. te Parijs den nitslag der beraadslagingen over de wet tegen de staatkundige genootschappenmet geipannene verwachting te gemoet. Het gerucht had zich weder verbreiddat de regering te dezer gelegenheid eenige onlusten in de hoofdstad duchtteen daartegen maatre gelen van voorzorg had genomen. Ook verhaalde men, dat op nienw bevelen tot de In hechtenisneming tegen leden der repnblikeinsche genoot schappen waren uitgevaardigd en daar men meende te wetendat de hoofdleiders van het genootschap der regttn van den mensch in den ochtend van den 17. bijeengekomen waren en besloten hadden, bij voorraad bijeen te blijven, sprak men van her voornemen der regering, om deze raadsver gadering gewapenderhand uiteen te drijven. In den namiddag van den 16. heefc in den tuin van het paleis der Tnilerien een volksoploop plaats gehad, veroorzaakt, doordien zich aldaar drie vrouwen vertoondenwaarvan de eene van het hootd tot de voeten in het blaauw. de tweede in het rood en de derde in het wit gesleed was, blijkbaar met hec doel, om eene levendige voorstelling van de tegen woordige nationale klenren te geven. De aandrang des volks rondom deze vrouwen was weldra zoo groot, dat men het raadzaam heeft gekeurd, om dezelve door stads.sergeanten alt den tuin te doen verdrijven. Ook nog den 18 Maart, zijn de beraadslagingen over de associaclen in de kamer der afgevaardigden te Pariji voortgezet. Sommige Parjjsche bladen willen, dat het ministerie voornemens is, om na de aanneming der wet cegen de genootschappen er eene andere voor re dragen, die de strekking hebben zou, om de dagelijks toene mende schimpschriften cegen den Koning en zijn Huis, alsmede tegeo de hooge staatsambtenarenzoo mogelijk te beteugelen. Den I9den is bet amendement van den heer Berenger, op de wet tegen de associacien, met eene meerderheid van nagenoeg 50 stemmen verworpen. Hierover drnkt zich het Journal des Dibats aldus nit: De kamer heeft gisteren, met eene overgrooce meerderheid, het amendement van den heer Berenger verworpen. Zij heeft dit tweeduidig en twijfelachtig amendement juist beoordeeld, als den schijn hebbende de associacien gestrengelijk te willen kastijden, en metterdaad aan dezelve slechts een klein vaderlijk vingerknipje van toegevendheid en bescherming gevende. De Constitutional heefc daarover het volgende: De meerderheid der kamer beeft in hare zitting vsu heden des heeren BerengeFs amendement verworpen, waaraan wij, even als alle organen der constttucionnele en on. afhankelijke drukpers, onze toestemming hadden gegeven. Met het amen. demeDt zonde de wet alle strekking van uitzondering en willekeur verlo. ren, en eene nmtige bekrachtiging verleend hebben aan een maatschappe. lijk regt, aan een dier wettige vrijheden, welker trapsgewijze voorcschry. dende ontwikkeling alleenlijk met de beginselen der Juiij-omwenteling en van bet Julij-charter overeenstemmen. Terwijl de Temps zegt: Het amendement van den heer Berenger heeft heaen schipbreuk geleden. Het Ingewikkelde zijner beschikkingen en voor al de netelige gesceldheid in welke hij tegenover iactieuse associacien de natrei plaatstsenjjaen op de uitspraak der kamer te hebben invloed gehad. MEKGELINGEN. zeldzaamheden van het DIEREN- EN PLANTENRIJK IN NIEUW. HOLLAND. Hoewel men in den mensch van Nieuw-Hoüand niets opmerkt, dat hem van het overige der mer.schen onderscheidt, en hoewel dejrotsen bergen en mineralen geljjk zijn aan die van de andere deelen der wereld, zoo vind: men echter een merkelijk verschil in het dieren- en plantenrijk, waarvan eenige klassen dat land geheel eigen zijn. De viervoetige dieren, die mej er heeft ontdekt, behaoren tot het geslacht van den Opossum. Zij heb ben de achterste paoten veel langer dan da voorsten, en onder den buik der wijfjes is een zak, waarin zij hunne jongen opnemen. Dit geslacbc is in verschillende soorten verdeeld, waarvan men er minstens vijftig telt. Men vindt er rotten en honden van hec geslacht der Chacals, allen volko. men gelijk, en zoo men er een klein diertje van het beeren-gesiacht Wtmat genaamd, bijvoegt, zal men eenen bijna komplecen catalogns heb ben der tot hiertoe bekende viervoetige dieren in het vijfde werelddeel. De voorwerpen der natnnr schijnen er, om zoo te zeggen, in eenen zelfden vorm te zijn gegoten; alle viervoetige dieren gelijken, volgens de sanmerking van Doctor White, aan den Opossum; alle de visschen aan den haai; de hoornen en grasplanten hebben met elkander eene zeldzame overeenkomst. Maar een dier dat het eenige in zijne soort in de schep ping is, is de Ornithtryneus paradoxus. Door de natuurkundigen uit de klasse der zoogdieren verworpeD, is hij evenmin in die der vogelen of visschen opgenomen; mogelijk zoude hij onder de halfslachtige dieren moeten worden gerangschikt. Het is een viervoetig dier met eenen vo gelen-bek, hetgeen geheel van de bekende regelen afwijkt. Toen men aan Doctor Shaw hec hoofd van een dezer dieren voor hec Britsch mn. seum bragt, dacht hij dat men den apot met hem dreef, niet kunnende gelooven, dat de natuur eenen eenden-bek op het hoofd van een vier voetig dier had geplaatst. De vogels z(jn niet minder merkwaardig; men vindt bjj voorbeeld in dit land witte arenden en zwarte zwanen; deze laatsten, waarvan het getal ontelbaar is, verloochenen geheel het alonde verhaal van den zwanenzang, Hon zang. die men meermalen hoort, geipt, volgens den heer Bass, naar het schreeuwend geluld van verroest ijzer. De Manura superba met zijne nitgetande vederen-staart, is misschien de schoonste en zeldzaamste onder de psradijs.vogels; de kakatoes en papagaaijen zijn ontelbaar en van verschillende soorten. De berg-arend is prachtig, maar de Emu is mis- schien de grootste der bestaande vogels, zijne hoogte gaat tot 7 voet. De natnur heefc aan de planten van Nieuw-Holland dezelfde zeldzame bijzonderheden gegeven. De Heer Brown heefc er bijna 3,900 soorten van verzameld dewelke met de overige door andere natuurkundigen bjj- eengebrag e Australische planten de Flora van die landen uitmaken, hou dende 4,200 soorten tot 120 natuurlijke klassen behoorende waarvan de helft echter cot 11 klassen alleen behoort. De eucalyptus of gora-boom, bjj voorbeeld, bevat niet minder dan hon. derd verschillende soorten. De eucalyptus globulus van Labillardiirezegt de heer Brown is het znidelijse van Dlemeni-land eigenhij verkrijgt ge woonlijk de hoogte van 150 voetmet eene verhevenheid van *5 tot 40 voet onder aan zijnen stam. Van dezen prachcigen boom vindc men vjjfcig verschillende soorten alleen in de kolonie van Port-Jackaon. De heer Brown beeft meer dan 30 soorten van den Melaleuca: allen, met uitzon dering van den Leucodendron en den Cajaputischijnen uitsluitend tot de Auscralische landen te behooren. De Stackhouseae zijn mede geheel dat land eigen. De Proteaceae beacaan in 400 bekende p-ancen waarvan meer dan 200 aan Nieuw.Holland eigen zijn en aan de kruidkunde van dat land een bijzonder belang bijzetten. De Casuarina, waarvan men dertien soorten heeft ontdekt, Is niet min der merkwaardig, en men vindt haar in alle de bosschen van Nienw-Hol- lind. Een geslacht echter dat nog uitgestrekter is, is de Acacia zonder bladen, waarvan men meer dan honderd aoorten telr. Dit geslacht en tlac van den Eucalyptus zijn zoo menigvuldig en de boomen zijn zoo groot dat zij te zamen, volgens den beer Brown zoo vele oppervlakte grond» beslaan als alle de overige planten van dat landte zamen genomen. Men zegt, dac de Casuarina en de Eucalyptus zeer goed hout voor da mirine, voor het timmerwerk en voor oe gereedschappen van den landaonw opleveren. Onder deze bestaat er eene soortwaarnic men pik trekt. Freycinet verhaalt, dat zijne makkers uit den Xanthorrhea een narstacting bestand deel trokken dat hun tot het kalefateren van hunne schepen diende. Op de Hawkes-bnry groeit een boom waarvan de ichors even zoo geschikt als -die van den eiken noom tot hec lederloojjen isen men vindc er nog eene kruipende plant (smilair) die men als thee gebruikt. Flinders 'heefc op de Noordkust muscaat-noten gevonden; maar zij waren zoo klein, en hadden zoo weing geur dac de heer Brown dezelve -onbruikbaar achtte. Eindelijk moeten wij nog doen opmerken de cephalotus foüicularisdie als een der zeldzaamste voortbrengselen van het plantenrijk kan worden aan gemerkeen waarvan men eene naauwkeurige beschrijving in den Atlas van Flinders reize vindt. ZEE-TIJDING. In Tessei binnengekomen Kapt,.Lnlt. A. C. Edeling, Zr. Ms. Brik Panther, van Vlissingen, R. J. Bakker, van New-York, J. Manning, vaa Londen, N. S. Beek, van Arendahl, M. Moldenhaner en F. Nielsen, van Drammen J. Grayvan Kopenhagen. Uitgezeild D. Steenveld naar SurinatnenS. Pikket en E. Sears, naar Boston, J. Ulfers en J. S. Bonier, op avontuur, B, J. Schuring, naar Leverpool, In het Vlie binnengekomen B. J. Wygersvan Delfzijl, Uitgezeild E. M. de Jonge, naar Leverpool, J. C. Ktvotenbnrg, naar Stavanger, E. J. Carst, uaar Colmar, H. Koops, H. H. Brokke, H. L. Kok, H. B. Drok en A. F. de Haan, naar Noorwegen, J. Hansen, naar Bremen, S. J. Prange, A. Hazewinkel, H. J. Hazewtnkel en H. R. Leg ger, op avodtuur, Schipper J. Breckwoldcte Blankenezen teruggekomen heefeden 13 Maart benoorde Norderney 49 oxhoofde wijn drijvende gevonden en opgevischt en vervolgens te Blankenezen aangebragc. ArrlvementonTe Bahia Kapt. Z. J. Prins, van Amsterdam, I. v. Port 4 Port, en J. D. Zylstra, van Amsterdam, I. v. St.Ubes; ce St. Ubes H. P. Regt door Zee H. A. Locke en J, Hessen te Newport S. Crowell van Amsterdam. D& Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Leyden, Zaturdag den 22. Maart 1834. Van 35 tot 38 gulden.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3