Een dagblad alt Namen berlgt,"dat'na de opkomst der m'lclans bet getal der Belgische troepen in bet Lvxemburgsche ongeveer 5000 min zal bedragen. Zij hadden hunne kantonnementen regts en links van Arlon, ootmoedig gelijk genoemd dagblad zich nitdrnkt de bevelen van den generaal DumiuUn in het eerbiedigen van den omtrek van vier nren nakomende. Het korps Belgische partijgangers, thans 3 a 900 man sterk, heeft laatstleden Vrijdag, op deszelfs marsch naar bet Lnxeaibargsche te Dinant nachtverblijf gebonden. De Fransch-Beigische generaal Magnandie, sedert eenigen tijd het bevel in Gent voerde, doch met den gouverneur der provincie Oost. Vlaanderen in bevigen twist geraakt washeeft thansnaar men nit GeDt schrijfc, genoemde stad verlaten, om niet weder naar dezelve terug te keeren. Hij zou namelijk misnoegd over de handelwijs van het Belgi. scire ministerie en verdere met hem in betrekking staande ambtenaren, be- sloten hebben de Belgische dienst vaarwel te zeggenen naar zijn vader, land terug te keeren. Daar de generaal Magnan, in zijue handelwijs, veel regtscbapenheid en een' grooten haat tegen de priesterpartij aan den dag legde, wordt zijn vertrek door degenen, die orde en rust beminnen, en 2ich niet aan bet juk van den heer Cortcnbach en zijne medestanders willen onderwerpen ais een wezenlijk verlies voor Gent aangemerktvreezende men, dat de woelingen, vroeger door eenen Tyrgat en andere volkshoofden aangerigtdochwelke sedert da komst van den generaal Magnan opge. honden waren zich thans weder zullen hernieuweD. 1 T U R K Y E. 1 Konstantinopel den f8 Febrnarij. De Allgcmeine Zeitung behelst het volgende artikel: Er worden andermaal groote jligtingen van manschappen voor het leger bewerkstelligd. Men weet waarlijk niet, wat dePortemec de ontzaggelijke croepen.sterkte welke zij ter been houd: en nog dagelpe versterkt, eigenlijk in den zin heeft. Wel kan de Pacha van Aegypte hare bekommering wekken doch tot zoo groote fkrachtsinspanningen kan znlks toch wel niet voeren, vermifi de Pacha in dit oogenblik zoo wei op zijn eigen land als op Arabie het oog moet houden. Ook, zoo men verneemt, moet er in Aegyptè en in Syrië vee! ontevredenheid heerschen, die door onderdrukkingen van allerlei aardook welligt door vreemden invloedis te weeg gebragt. Derhalve baren de krqgstoenmingen der Porte bevreem ding en weet men daaraan geen bepaald doel toe kennen. Wel is waar van wege Frankrijk en Engeland wordt alles opgezet om aan Rusland hier den voorrang af ce snijden en hebben eerst zeer onlangs de gezanten dier beide Mogendheden pogingen aangewend om het onde thema, hec Julp traktaatweder ter sprake te brengendoch daarmede kan men toch geene militaire beschikkingen in verbinding brengen, vermits er in allen gevalle geene waarschijnlijkheid bestaatdac te dezen aanzien de weg der onder» handeling verlatenen tegen de Porte geweld aangewend zonde worden. Ook vreest znlks de Porte geen oogenblik en moetzegt men zeer be daard de eenigzins hevige Voorstellingen «angenomen hebbendie haar nit Londen en Parijs zijn toegekomen, wei wetende, dat zij tot niets verder voeren zullen. Te meer dus moet men zich verwonderen, de geringe financiële hulpmiddelen-voor eenen overtolligenj krijgsstand te zien uitputten. Vervolgens spreekt dit berigt over de memoriewelke de Engelsche en Fransche gezanten aan de Porte hadden overhandigd, en meldt, dat op de stellige vragen aan de Porte gedaan, nog niet geantwoord was. Hierover wordt het volgende nog gezegd Men weet nu niet wat de Porte doen zal, doch gelooft mendac zij, zoo als reeds eenmaal het geval was, geheel eenvoudig verklaren zal, dat het haar leed doet, niet naar het verlangen der groote Zee - mogendheden te handelenen niet van plegtig door haar aangegane verbindtenissen te kunnen terugkomen. Veel anders kan zij toch niet wel zeggen. Het zal dan aan Engeland en Frankrijk staan om boos te worden of niet. Waarschijnlijk zullen zij het laatste kiezen, en gedane dingen hunnen gang laten gaanalthans als zij het gezond ver. stand willen raadplegen. Belgrado den 6 Maart. Volgens brieven nit Bucharest van den isten dezer, ziet men daar fdagelijks de bekendmaking van het besluie te gemoechet- welk gemeenschappelijk tusschen de Russische en Turksche Regeringen en in overeenstemming met den Divan van de Vorstendomme» tot definitieve regeling jvan ,,den toekomstlgen toestand dier Vorstendommen is vastgesteld geworden. De Russische troepen verwachten iederen dag het bevel om de reeds aangevangene ontruiming der Vorstendommen ten einde te brengen. RUSLAND. Om de koopvaart in de Zwarte Zee te verlevendigen zullen in de steden Alescky in het gouvernement van Tanrle, en Nikopolis, in het gouver nement Kacherinoslaff, voor den tijd van tien jaren matrozen-gilden worden opgerigtwaarvan de leden vrjj znllen zijn van belastingen en krijgsdienst en bestaan znllen nit lieden van den vrijen stand, welke zich nit eigen be. weging daartoe moeten aanmelden en zich onderwerpen aan de verpligtio- gendie bun als zoodanig zullen opgelegd worden. Otn hen de noodige praktische kennis te doen verkrijgen zullen zij vijf jaren lang op de Keizer, ljjke vloot dienen en Bij voorkeur op kleine bodems en transportschepen waarop de dienst de meeste overeenkomst met die der koopvaardij heeft. Na die vjjf jaren znllen zjj van wege de marine patenten als bekwame matrozen verkrijgen. SPANJE. Het Journal des Dibats 'jbevat.J omtrent de Spaansche aangelegenheden het volgende: Hei gerucht eenerj.Madridsche omwenteling, was den inden dezer te Bordeaux verspreid. Zelfs ging men zoo verre van te zeggen, dat, volgens eenen kabinets-koecier die er zoude doorgereden zijn de Koningin verpligt was geweest de hoofdstad ie verlaten en dac de constitutie van 1810 er was afgekondigd. De volgende tijdingen zijn door eenen, des morgens van den 9den uit Madrid vertrokken koerier aangebragt, op welk tijdstip de hoofdstad in volslagen rest was. Madrid, 8 Maart 'savonds: Heden heefe de eerste indiensc-neming der nationale millcie plaats; ten twee Bre waren er voor de infanterie reeds 1080 en voor de kavallerie nagenoeg 300 manschappen ingeschrevendit getal zal zich hoopt men nog aanmerkelijk vermeerderenhetwelk niet falen zal de ontwerpen der Karlisten Jeoj der parcjjders van Burgos en Zea te fnuiken. De heer Sarmiento en nog een diplomaat, eigenhandige brieven vin Donns Maria overbrengende, zjjn alhier mee eene nog onbekende zen. ding aangekomen. De weerzin waarmede de bevolking het dekreet tot oprigtiog der ste delijke milicie had ontvangen, heeft de opstellers er van, de heeren Bur. ges en Zarco del Falie genoodzaakt een dekreet uit te vaardigen, krach tens hetweik de voornaamste beschikkingen van het eerstgemetde dekreet worden gewijzigd. Die gewigtige veranderingen beeft men ce danken aan de nadrukkelijke voorstellingen der onderscheidene provinciënmet name van Katalonie. De generaal Morillo is wederom zieken ie St. Jacques de Compos- tella is een ontwerp van samenzwering ontdekt, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot het in hechtenis nemen van vier pastoors en vele andere persone'. lu ue Fransche Moniteur van den 19., leest men: Krachtens eene ko. Singlpe orde van oen 8 dezer verwittigt de heer eerste Secretaris van Staat en van hei departement V3n busier,Imdsche zaken Zijner fConingijJiij Majesteit, de graaf CoUtr.bizaakgelastigde van Spanje te Parijs, dat d« eenige uitzondering, die nog in de aan de uitgewekenen verleende amnestie bestaat, diegenen betreftwelke als Acanriillandos (Bevelhebbers) van tegea de regten Zijner Majesteits gewapende korpsen zjjn in Spanje gekomen. De ambassade van Hare Kathoifjke Majesteit haast zich dienvolgens aaj alle, zich niet in opgemeld uitzonderings-geval bevindende Spaansche nit. gewekenen bekend te maken dat hun paspoorten znllen verleend wordej zoodra zij daartoe znllen aanvrage doen met verklaringdat z|J niec ia gezegde uitsluiting zijn begrepen. Er was wederom tijding van eene verandering in het Spaansche miiisterie. Nog volgens andere berigten heette hec, dat de aartsbisschop vaa Toledo aan de Koningin Isabella den eed van getrouwheid had afgelegd en dat dit goed voorbeeld bij vele geestelijken van gevolg zjjn zou, DUITSCHLAND. Uit Weenen schrijft men het volgende: Z. M. de Keizer bevindt zich, na bekomen aderlating, koortsvrij, en in volkomen beterschap, nitgeno. men eene zware heeschbeidwegens welke hij met niemand spreekt,maar schriftelijk het hem te weten noodige ontvangt, en evenzoo daarop het aniwootd verleent. Met den aanvang der lente is de Monarch voornemens weder eene reis te gaan doen. Eerst lal hij Tyrol en de in deze pro. vincie reeds verre gevorderde vestingsterkte, Brixenbezoeken; vooru zich naar Lombardye begevenen beurtelings te Milaan en te Venetie verblijf bonden. Eerst op zijnen gewonen bad-tijd, in Juljj, keert de Keizer raar de gezondheidsbronnen van Baden terug. De jonge Koningin van Hongarjje bevindt zich sedert eenigen tijd in eenen lijdenden toestand. Met Weener Kongres schijnt zich op de lange baan te rekkenhetwelk wel aan de menigvuldige met de Bondsvergadering gevoerd wordende rnggespraken moet geweten worden. Geleek hec in den beginne naar eene schoonerijke prnid, die aller oogen tot zich trekt, zoo kan bet thans vergeleken worden bU eeoe eerbare vrouwvan welke doorgaans niet veel gesproken wordt. De Ciovine Italia moetzoo men verneemtte Parma weder hare te, genwoordigheid door de vermoording van eenen mensch verkondigd heb. ben. Grooter daden kan zijtrouwens, ook niec volbrengengetuige het gebeurde in Savoijc. De rnmoeren te Parijs en Lyon worden hier [niet veel geteld. De Fransche regering achijnc gaarne met hare kracht vertooDing te maken anden zoude zij hec voortrekken, de beroeringen te voorkomen, in stede ven zich gestadig in de gelegenheid te stellen dezelve ce moeten dempen. Wat van de tegenwoordige kalmte van het Turksche rijk verhaald wordt, kan, hoogst genomen, op de hoofdstad toepasselijk zijn; in het overige gedeelte des lands heerschc onzekerheid en onrust wegens de toekomst. Mehemed./ili en zijn krijgszuchtige zoon laten zien door den vrede met bekooren; zij versterken leger en vloot, en verhelen geenszins hunne veroverings.ontwerpen. Het eerste gunstige voorwendsel, dat bij zulk eene armoede en verachtering niet lang kan uitblijven, zal de ooriogs- toorts weder doen ontvlammen. Berlijn dent; 15 Maart. Van onzen landgenoot, den reiziger Karei Gutzlaff, hebben w(j berigten ontvangen nopens zijne derde reis, welke hij langs de kosten van China ondernomen heefc, en wel 'in streken, al waar welligt neg nimmer een Europeesch vaartnig ia geweest. Deze der de reis heeft nij gedaan ala tolk aan boord van bet schip Sylph, hetwelk voor Engelsche rekening ce Kalkntta was uitgernsc ter uitbreiding van handelsbetrekkingen in China, De beer Gutzlaff verliet Macso den 31 Oc tober 1833, en bevond zich den 7 Maart 1833 te Nin-pi-kongin de pro. vincie Scha-kiang, van waar hij zijnen brief begon, dieo hij den 17 Maart te Kanton voleindigde. De reizigers hadden op het laatst van November 1833, onder 40 graden Noorder breedte en 131 graden Wester lengte (van Greenwich), met een vreesseljjk onweder en eene zoo felle vorst te kam pen, dac xtj de voortzetting der reis ter opneming der kusten vin Mand. schB-Tartarije moesten staken, om naar de zuidelijker streken terug te kee. ren. Niet zonder gevaar kon zulks geschiedenvooral nadat bet schip in de nabijheid der groote Tartaarsche handelstad Kai-»chu, op eene zandbank geraakte, alwaar het bijna strandde. De Mandarinnen betoonden zich hier ook zeer onvriendelijk en weigerden iederen bijstand, terwijl de inwoners bet noch aan deelneming, noch aan hulpbetoon lieten oncbreken. De heer Gutzlaff is van meening, dat, hoezeer ook de Cbioesche regering dit zoekt te beletten, hec van de geneigdheid der inwoners te verwachten is, dat zich met den tijd, en vooral na de vrijstelling van den Chineschen handel van de zijde der Engelsche Oost.Indiscbe Kompagnie, eene handel-, en, ten gevolge van dien, ook eene wetenschappelijke verbindtenis met de Cblnesche kustlanden zal laten aanknoopeo. Op deze iaacste reis, welke 6 maanden en 9 dagen gedunrd heeft, heeft de heer Gutzlaff' vele nienwe en belangrijke screken, als Scha.po, welke da een ge handelplaats tnsschen Japan en China is, het gebied van Schu-san, eu hec door veie Budhisti- scbe priesters bewoonde eiland Pa.co bezocht. Frankfort den 19 Maart. Het vermoeden dat de zaak der uicge. wekenen tnsschen de Zwitsersche kantons tot verschil van gevoelens aan. leiding zoude geven, heeft zich leeds volkomen bevestigd. Terwijl het voorzittend kanton de bondsleden uitooodigde, om ten aanzien dier vreem. delingen alle maatregelen van voorzorg te nemen het als eene noodzske. lijkheid beschouwende, dat zij, die het volkenregt hadden geschonden, en de hun verleende gastvrijheid misbruikt, geene aanspraak op bescner. niing konden maken, en het Zwitsersch grondgebied moesten verlaceb heefc de Groote Raad van het kanton Bern, met eene groote meerderheid besloten om het voorzittend kanton, io antwoord op deze mededeeiingen te verklarendac men nimmer, door vreemden invloed geleid, eenig geweld tegen ae bedoelde uitgewekenen zoude gebruikenen voor bet oogenblik noch voldoende reden, noch passende middelen kende, om hen met eer te verwijderen. Ten gevolge eener roededeeling van de Badensche beambten aandeZwit. sersche grenren tot den voorgenomen inval der uitgewekenen betrekking hebbende, heeft het voorzittend Kanton al de overige bondsleden uitgenoo- digd om door mastregelen van toezigt en voorzorgzoodanige onderneming, inoien zij werkelijk ontworpen werd, te verijdelen. Ofschoon, zegt men wij hier oog niet hebben vernomendat men zich tot eenen inval in het Groothertogdom Baden bereidt, zoo is echter, wat onlangs aan eene andere zijde der Zwiischersche grenzen gevchiedde, volkomen voldoende, om alle vlugtelingen die zich zonder erkend doel in Zwitaerland opbon den, onder streng toezigt der politie te stellen." Uit Munchen wordt gemeldDen 37 Maart zal de Zwicsersche compagnie van het onlangs vertrokken bataillon Grieksche vrijwilliger# welke wegens ziekte en andere oorzaken achterwege gebleven waren van Munchen naar Griekenland op reis gegaan. Het getal harer manschappen beloopt 300. De onderhandelingen wegens het in dienst nemen van een geheel bataillon der voormalige Zwitsersche garde van Karei X, zijn na afgeoroken, daar de voorwaarden niet aannemelijk werden bevonden. Die soldatea wildenname ijkhandgeld bekomen, een afzonderlijk corps, iret Zwitsersche officieten aan he: hoofd, uitmaken, en tot eene garde van Koning Otho gevormd worden. In September zal de werving voor burger» een' aanvang nemen. Er znllen alsdan arbeidslieden van allerlei vakken aangenomen woidenom ,met een behoorlijk reisgeld, en onder geleide

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2