A'- 1834* LEYDSCHE WOENSDAG COURANT. DEN a 6 FEB RU A RIJ, KENNISGEVING van de dagen der loting voor de NATIONALE M I L -I T I E. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen heb bende de Alphabtische Naamlijst van alle de personen, die aan dliptin» der Nationale Militie, van dezen jare 1834, deel moeteu nemen; Stengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat voor loemde N la-nlijst ter visie van elk en een iegelijk ral liggenin één der vertrekken van het Raadhuis, van Frijdag den 21 February tot Zaturdag I Maart aanstaande, 'j morgens van tien tot 's namiddags ten één uur, ten einde e-b ieder in staar zoude zijn, om, ingeval hen» op die lijst eenige personen of omstan digheden mogten voorkomen; die op dezelve nog zouden behoorei te w T den aangeteeketid of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aai den Beer Milme-Commissaris kennis te geven; alsmede dat de Loting zal plaats hebben op de groote pers van het Raadhuis; en wel: Op Maandag den 3 Maart 1834, des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenenwier Familienaam oegint met de letters: A, B, C, D, E. F, G, H, I, en K. En op Dingsdag den 4 Maart 1834, des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier Familienaam begint met de letters:- L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorsz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl door hun, wier woning, wegens onnaaow- keurige opgave niei is te ontdekken en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben omvangen, hetzelve twe» dagen vóór den dag der I ming tot Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelinge het regt om bg de oprolling van de loting-nommersop den 3 Maart 1834, *s mor. gonsteo'9 utezich ie komen overtuigen, dat al de nominers.welke daartoe worden vereischtwerkelijk ziin opgerold. Eo ve manen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen wien zulks zoude in igen aangaan, om tot de loting op te komen op de plaatsden dag en het uur, ju het oproepings.biljet vermeld; en redenen vsS' vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Militie.Commissaris Op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethou der. der Stad Leyden, op den 20 Februari) 1834. J. G. de M e(J> Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 23 Februaiij. Het Journal de la Haft van den 24tten dezer bevat den volgenden brief, «it onze staa hetzelve toegezonden: Aon den Redacteur van het journal de la hayij. Leyden, 21 Februarij 1834. Munueer de Redacteur 1 Velen onder diegenen, die in der tijd het genoegen hadden om bij het derde-half Eeuwfeest van de oude en beroemde Leidsche Acadtin-e, den Jlsteii en 9den Februarij 1825, tegenwoordig te zijn, beklaagden zen «I- lljd^ dat men toen geene medaille geslagen had, ten einde de gedachtenis van eenen dig te vereeuwigen, op welken zoo vele duiz nde menscnen, van alle 'gedeelten des Rijks zaamgekomen, onderling de gedachtenis van de inwijding van de Hoogeschool van Leyden, gesticht door Willem van Nassau den 8 Februarij 1575. gevierd hadden. Dit open vak iu de medailles vin de Eeuwfeesten dier Hoogeschool is (hans aangevuld. Bijna sedert een jatr heeft zich een bekwaam kunstenaar in zijne ledige oogenblikken bezig gehouden, om eene medaille te graveren, waarvan net oogmerk is de gedachtenis van gemeld feest te vereeuwigen. De medaille, welke men verschuldigd is aan een beminnaar van dit soort vsn historische monumenten te Lrydenvertoont op de i eenen «ant eene van die oude beroemde beeldtenissen van Minerva r.amelgk de Minerva, genaamd van Otriceli. De keerzijde heeft, Dinnen eenen krans van o.yf- bladen, het volgend opschrift: AC A D, LVGD. BAT. NATALEM DVCENT. QVINQYAG. CELEHItANs. VIII FEBR. M DCCCXXV. Dat wil zeggen: Derde-half Eeuwfeest van de '.Hoogeschool van Legden, gevierd den 8 Februarij 1825. Deze medaille, welke men kan verkrijgen te Amsterdam bij J. de Fries in *s Gravenhsge bij A. A. van de Kasteelete Groningen bij L A.Aichers ie Utrecht bij A. H. van Zuyen en ie Leyden bij den Heer P O van der I Chijs, wordt verkocht in bron» voor f 1, 50, in zilver voor 3. Een Geabonneerde Over het stuk uit de Bredasche Courant, in ons vorig nummer door ons overgenomen, bevat het nutster damsch Handelsblad het volgende: Volgens de Bredasche Courant van den 23 ten dezer, zoude het berigt, dat wij voor eenige dagen in eenen brief van onzen Bredaschen (Correspon dent mededeelden, nopens den moord, door eeoa moeder aan een harer twee jonggeborene kinderen gepleegdniet alleen overdreven en valsch zijn, maar alleen daarom zijn opgenomen om den leeslust te prikkelen. Zeker lijk is de Bredasche Courant, als nader bij de plaats waar net gebeurd is, beter io slaat zich van de nauwkeurigheid van eene opgave te overtuigen, welke wij slechts door onzen (Correspondentd.e iintusschen gewomlijk wel onderrigt en waarheidlievend is, hebben onivsngen, en in zijie eigene bewoordingen medegedeeld. Doch bi) de teregtwijzing der Bredasche Cou rant hadden wij, in de eerste plaats, ten minste eenen meer heusceen en wellevenden toon mogen verwaenten. Buitendien lezen wij diar als s ellig zeker vermeld, dat in het ooip Chaam onechte tweeling-kinderen waren geooreu, (onze Kotre.ptwdent had geateid, da; hei de vrucuteu eener hloedschendi e gemeenschap wren, en evenmin als bii dit stellig verze- ketue, e min kan rhans de Bi edasche Courant het Tegendeel volhouden}, a tin -tie dood, het dere ieveid werd gevorden, dat er groot ver. moeder) beslaatdar de moeder de moordenaresse. was, en dat daarover dan pok de refter uitsp-aak doen zal. Behalve dnsdat de Bredasche Courant geen gewag maakt van den aanslag der moeder op Het leven van het tweede kind, en van de gevangenneming des vaders; heeft enze De- rigtpever me: andere woorden biina hetzelfde gemeld. Wat voorts het berigt van een voorvaj betreft door de Belgische dag bladen medegedeeld, nopens het doodslaan of kwetsen van eenen Antwerp- schen bode door Hollandtche Itommiezen aan de grenzen, lag bet, onzet bedunkens, in de vefpligting der Bredasche Courant, als daartoe door hare ligg'ng het meest geschikt, deswege onmiddelijk de noodigej informatien in ie winnen, ten einde daardoor de verkeerde berigren uit Beigie te kunnen tegenapreken. Hei driemastschip de Eersteling, Kapt. Horn emante Rotterdam, door omtreni 30 reeders eo kooplieden nitgerust, eo in September 1832 ter Waivischvangit naar de Zuidzee gezonden, is deze week in gemelde ha ven teruggekeerd met de vangst van zeven walvisschen. Deze onderneming, de eerste in hare soort zijnde, die door bijzondere personen in dit Koningrhk is gedaan, zoude eene veel gelukkigere uitkomst henben gehad, zoo het berigt van het onwettige embargo, dat op onzen handel drukte, den Kapt. Horneman niet genoodzaakt bad, de voor de walvschvangst geschikte streken te verlaten, om naar ODïe Oost-Iudische bezittingen de wijk te nemen. Deze eerste poginghoewel niet geheel aan de daarvan gekoesterde ver wachting beantwoordende, bewijst nogtans dit men met volharding dezen tak van koophandel zal kunnen doen bloetjen, die eene der voornaamste bionnen van welvaart in de Vereenigde Staten is. Van de lading van het overzeilde kofschip de Friendschapz|jn ruim 2co okshoofden wijn door de pinken van den beer Farkevisser opgevischt, en te Scheveningen aan wal gebragt. Uit Utrecht schrijft men, dat in den nacht van Vrijdag op Zatnrdag over die stad een voor dezen tijd des jaars zwaar onweder beeft plaats gebadvan hagel en felleu wind vergezeld. Een zeer hevige donderslag, voorafgegaan van den bliksem, had vele inwoners met schrik nic den slssp doen ontwaken, In biieveu uit Cursfao, tot den 8 Januarjj, worde verslag gegeven van het ontdekken vsn eene uitgestrekte samenzwering op de vaste kust van Columbi, tegen het aldaar bestaande gouvernement. Een vaartuig van La Guaijra, te Currfao aangekomen, vermeldt, dat de ontdekking den 9 December jl. heelt plaats gehad, en dat op den avond van dien dag reeds 15 personen waren gearresteerd; bij het vertrek van dat vaartuig, duurden de srrestaten te La Guaijra voort; onder dezelve telde men d.e van eenige buiten dienst gestelde militaire opperhoofden. De Corrgioache courant van den 28 Decembeigeeft ook verslag van die ontdekte zamen- zwenné. Het schijnt, dat men iu de nieuwe republieken van Zuid-Ame. tika, na zoo vele revolutien en burger.oorlogennog niet te vteden is, en andermaal de besturen om verre zoekt te helpen, In een der panicu late oneven wordt gezegd, dat de zamenzwerii g tegen den president oei bestuur, den Generaal Paez, en zijne aanhangers is gesmeed, en nat ook v.ele particulieren zijn gevat. Vrijdag beefi Leotoid de deputatie van den Senaat ontvangen, belast om hem het adres nopens Luxemburg aan te bieden, en heett daarop het volgende geantwoord Mijne heeren, ik ontvang met genoegen het nieuwe blijk van de va. de landsl.cfde des Senaatsik verwachtte niet minder van èen ligchaatn dat ten allen tijde zien zoo waaroigitjk met de nationale gevoelens neefc we.en te vereenigto. De overeenkomst van 21 Mei 1833 heeft eenen staat van Z2ken daar- gesttlc dien de pligc van mijn bestuur gebiedt tot oe etndschikking te bardhaven de militaire schikking van 20 Mei 1831, heeft vooiaf dezen staat van zaken tn overeenstemming gebtajt met de besch kkmgen van Luxemburg, d e de constitutie heeft gebandiiaski. Ik hoop met den Senaat dat de laatste daadzaken, die zoo onverwacht de openbare rust zijn komen stooren niet door de Bondsvergadering geau toriseerd zijn gewoiden, en vertrouw dat zij ook de goedkeuring van geen ei kel KabiDet zuilen wegdragen. Gij roept te regt den waarborg indien ons de Mcgeroheden veischuldigd zijn, welke de Londensche conventie hebben onderteekend; gedenkwaardige herinneringen bewy/eu ods dat de waarborg dezer Mogendneden geen ijdele klank i«. De Senaat kan rekenen op mijueD ijver in het verdedigen der open bare eer, die de mijne is; ik zal daartoe de middelen bezigen, die ter mijner be-chikkmg man, en des noods ook die gebiuikeu, welke gg mo komt aanbieden,' Bij het begin van de zitting der Belgische kamer van vertegenwoor digers van den 22'ten, heeft de minister van oorlog twee wets-ontwerpen voorgedragen, waarvan er één de oplettendheid der kamer heeft gaande gemaakt. Bij vooruitzien der maatregelen welke de gebeurtenissen van Luxemburg schijnen onvermijdelijk te maken doch welke de minister nog slecnts als gebeurlijk voorstelt, heeft hij de magtiging gevraagd, om eene som van nagenoeg drie millioen franc's, op zijn DuOget van 1833 overge bleven ter zijner vrije beschikking te houden ten einde deze gelden voor nieuwe behotfien aan te wenden. Inden er zulke zich mogten voordoen. Ije kamer heelt, zoo schgnt het, des ministers voorstel met levendige goedkeuring aangenomen. De Raad van de stad Namen heeft een ad'es opgesteld, om aan Leopold aan te bitden, waarin uitgedrukt woidt, da: de burgers der stad beleid waren, om in het geval met Luxemburg, het gouvernement kracht dadige bulp bij te zetten. De Brusselsche Courier verzekert, dat er nog geene troepenzoo als ar dere Belgische dagbladen gemeld hadden, naar Luxemburg gezon den zijn. Het Atletische dagblad behelst nog eenige bijzonderheden nopens de gevangenneming va den heer Hanau. Het zegt, dat de tijding der arrestatie van den heer Hanau reeds de» Zondags morgens ten 9 ure teArlon ontvangen wasdat de generaal Thobor hierop terstond een protest aan den generaal Duwoulin gezonden noen dat hij bo a oogeubliknelijk daarna van dezes eenen oneï ontvangen heeft, ln die ichrgven gaf de Pruusiscbe generaal

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1