A"- «834* LEYDSCHE N". 23. COURAN T. V R IJ D A G DEN si FE B RUARIJ, KENNISGEVING van de dagen der loting voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyd.en, omvangen heb. bende de Alphaietische Naamlijst van alle de personen, .die aan da ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1834, deel moeten nemen; 'brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat voornoemde Naamlijst ter visie van elk en een iegelijk zal liggen, in één der vertrekken van het Raadhuis, van Prijdag den 21 Februarij tot Zaturdag 1 Maart aanstaande, 's morgens van tien tot 's namiddags ten ién uur, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zonden behooren te wor den aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede dat de Loting zal plaats hebben op de groote pers van het Raadhuisen wel: Op Maandag den 3 Maart 1834, des morgens ten 9 ure, voor de iogescnrevenenwier Famil-enaam begint met de letters: A, B, C, D, E. F, G, H, I, J en K. En op Dingsdag den 4 Maart 1834, des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier Familienaam begint met de letters: L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorsz, plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedruk;terwijl door hun, wier woning, wegens onnaauw* keorige opgave met is te ontdekken en welke uit dieD hoofde zoodanig biljet niet hebben- ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loting ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelingen hetregt, om bij de oprolling van de loting.nommersop den 3 Maart 1834, 's mor gens ten 9 urezich te komen overtuigendat ai de nommerswelke daartoe worden vereischtwerkelijk zijn opgerold. Ed ve> manen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen wien zulks zoude mogen aangaan om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en-het uur, in het oproepings-biljet vermeld; en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethou ders der Stad Leyden, op den 20 Februarij 1834. J. G. de Meij. Ter ordonnantie van dezelve, P, A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 20 February. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze de 17de geboortedag gevierd van Z. K. H «»<«- Prins Willem Alexander Paul Frederik Lodewyk, oud. ,ee zoon vnn z. K. H. den Prins van Oranje Volgens de jongste berigten nic Peterburg, stond Z. K. II. de Prins van Oranje op zijn vertrek naar het Vaderland. Op zijne terugreize zon zich Z. K. H. eenige dagen zoo te Berlijn als te Weimar ophouden. Door het stedelijk bestuur van Amsterdam is aangekondigd, dat al daar, in de maand September dezes jaars, eene tentoonstelling van kunst werken door levende meesters-zal plaats hebben. De raad van bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, heeft, in deszelfs vergaderingen van 8 Jauoary en 5 Fe bruarij II., tot leden van gemelde Akademie verkozen de Heeren: Dirk Alevijnte Amsterdam; Isaac Lamhertus Cremer van den Bergh, te Leyden; Joannes Theedorus van den Broek, te Amsterdam; Pieter van Cr a - neniurgh, te Amsterdam; Johannes van Idsinga, te '3 GtavenhagePieter van Lennep, te AmsterdamFredrik Schermacher, te Amsterdam; en IPil- lem Prolik, te Amsterdam. Omtrent den brand te Berchem wordt het volgende uit 's Hertogen bosch d. d. 18 Febmarq nog medegedeeld: Op den 7den dezer maand, dei namiddags ten 2 ure, ontdekte men In deze gemeente (Berchem) brand aan de znldzyde eener schuur, toebe- hoorende aan Jehannis Kekwelke brand, waarvan de oorzaak niet is knn. ben ontdekt worden, al dadelyk de gemelde schnur In volle vlam bragt en ook de naast aan gelegen woning, aan Aardvan Poppeten toebehoorende, aandeed; de brand was zoo hevig, dat de beide voormelde gebouwen, voor dat nog eenige hulp tot blussching mogelijk was, tot aan den grond in den aich gelegd werden. Spoedig kwam de brandspuit dezer gemeente in werking en vervolgens ook die der naburige gemeente Oss, waarmede men den brand, welke verschrikkelijke verwoestingen deed vreezen, gelukkig meester werd. Uit gemelde schuur, bil den burgemeester dezer gemeente in gebrnik en waarin zich van Zijn Edel bevonden een rijtuig, omtrent 25,000 pon den hooi en stroo, een aanzieniyke voorraad van hont en turf en eenige bouw- en stalgereedschappeniB niets kunnen gered worden, maar uit het buis) van Aard van Peppelen, is het vee en de meeste meubelen geborgen, De schade wordt begroot op ƒ2600, zijnde de beide afgebrande ge bouwen tegen brandschade verzekerd. Het spoedig meester worden van den brand is toe te schrijven aan den onvermoeiden yver der ingezetenen en der alhier gekantonneerde iste, ade en 3de kompagnie van het 2de baraillon der 2de afdeeling Vriesche Schut terij, zoo mede aan de getrouwe hnlp der ingezetenen van Oss, welke dadelijk op hec vernemen van den brand, op order van den heer burge. meester aldaar, met de brandspuit waren toegesneld; zoo verdienen ook byzonder eervolle melding, de maatregelen door den kommandant van ge meld bataillon Schuttery den Wel-Ed. Gestr. Heer le Maitre, en al de overige Heeren Officieren, tot handhaving der goede orde genomen, zoo Tij den brand ais bij het redden van het meubilair uit de belendende hui zen, hetwelk met de meest mogelijke zorg door het plaatsen van «chi'd. wachten en verder toezigt werd gadegeslagen, zqode daarvan dan ook niets vermits, Uit Axel, provincie Zeeland, wordt gemeld, dat ook aan de burgers van die plaats, welke aannoudend militaire dieusien verrigt hadden, het metalen kruis is uitgereikt. Een Belgisch blad bevat het volgende:""I" den nacht van den 15 op den löden dezer, zijn 1000 man Prnissen ter vesting Luxemburg ui getogeD, en zijn het op drie mijlen van daar gelegene dorp Beettembnrg, op eene halve mijl huiten den militaire vesting-omtrek, gaan omsingelen, zjj hebben tret geweerkoifslagen dè huisdeur van den distrikts-kommissaris den heer Har.au, opengeslagen, en dien ambtenaar opgeligc, die thans m de gevangenis der vesting is gekerkerd. Deze tiding, volkomen als echt bevestigdliep gisteren avond iu onder-' scheiden bijzondere en publieke gezelschappen van mond tot moDd, en verwekte eene hevige opwinding der gemoederen. Men vraagt elkanderof wij nog langer dergelijken hoon moeten dulden *s Gravenhage den 19 Februarij. Bij Tesluit van IZijne fMaj., zijn bij het 3de bataillon der 4de afdeeling mobiele Zuid.Hollandsche Schnttery benoemd: tot isten Luitenant Johan Teunis Koos, en tot 2den Luitenant Aarts Corne/is Groeneveld. De Provinciale Staten van Noord-Braband hebben in bunne buitenge wone byeenkomst, op den i8den dezer, tot lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generjal, in plaats van wijlen Mr. A. J. J. H. Perheijen, be. noemd den Heer Mr. J. B. H. van de Mortel, lid der Gedeputeerde Sta. ten van die provincie. Naar men verneemthebben eenige personen die zich als plaats vervangers hij de mobiele schutterijen in dienst bevinden, niet ten gevolge kontrskien, tusschen hen en de geremplaceeideomaar op koutrakten tus- schen hen en de zich noemende commissionairs in plaatsvervangers aange gaan zich by reqnesten aan Z. M. geadresseerd, ten einde mogt worden voorzien in de moeijelijkhedeDwelke zij en hunne huisgezinnen sedert eeDigen tijd in de verdere betaling der bedongene weekgelden van de zijde van gemelde commissionnairs ondervinden. Na gezette overweging is be grepen, dat niet de administratieve, maar de regterlijke magc bevoegd is, over deze geschillen uitspraak te doen; terwfll verder is bepaald, dat, wanneer in regten de vernietiging van een komrakt van remplacering, mee bedoelde kommissionnalrs aangegaanop grond van niet-naleving hunner verpligtingen is verkregen de remplafaut tegen oproeping van den ge- remplaceeide zal worden ontslagen, ten zij tusschen deze beiden nieuwe schikkingen mogteo zijn eemaakc; zullende echter ook oieuwe plaatsver. vangers worden aangenomen, Naar men verneemt, zullen de ongehuwde Schatters en de ongehuwde plaatsvervangers bij de Schnttery, des begeerende, kunnen worden toege laten tot de koloniale dienst voor den cyd van zes jaren. Breba deo 18 Febrnarij. Te Chaam een dorp in dezen omtrek, aan de uiterste grenzen tegen Belgie gelegen, ia dezer dagen eene verschrik kelijke misdaad gepleegd. Een meisje dat aldaar van twee kinderen naar men wil, de vruchten eener bloedschennige gemeenschap, verlost is, bad onmiddelijk ca de verlossing bet eerstgekomene reeds onder het Ded ver smoord toen men haar bezig vond met het tweede den hals af te snijden. Vader en dochter-zijn beiden dadelijk in verzekerde bewaring genomen, om aan den bevoegden regter te worden overgeleverd. T U R K Y E. Konstantinopel den 21 Januarij. /Ibdullah-Pacha, bekend door de verdediging van de veiling St. jean d'Acre, welke na den overgang van deze plaats voor twee jaren, in Aegyptische gevangenschap verkeerd, en naderhand zich te Cairo opgehouden heeft, is alhier aangekomen. Velen willen, dat deze aankomst in verband staat met den afval van Osman-Pacha, doch de regering schqnt in die gedachte niet te deelen. ln de vcrloopene week is er in het Fransche gezantschaps-hotel brand ontstaan doch werd door spoedig aangebragte hulp vooral door de krachtige medewerking van de equipage eener Ftansche oorlogsbrikwelke in de nabilheid voor anker lagweldra gebluschten rigte geringe schade saD. De ruat en orde zijn in de laacste veertien dagen niet versoord ge worden. De handel wordt weder levendig. De koers van het Turksche geld is onveranderd gebleven. In den Ottomannischen Monsieur wordtnopens het geloopen heb. bende gerucht eener tusschen Mehemed-Ali en den heer Aguado te sluiten leening ten behoeve van Aegypte te kennen gegeven dat alleen de hoogste magt daartoe bevoegd is, en dat Mehemed-Ali geen souverein maar slechts gouverneur van Aejypte is, en eene hoogere magt boven zich heeft,heb bende noch ziine levenslange benoeming, noch de wisselvalligheden des oorloga het grondbeginsel vernietigd, dat hij slechts de regten eenes ge- volmagtigde en geenszins die van souverein bezit. Mogten vleqers hem dit willen doen vergeten dan nog zegt voornoemd blad, zullen geldschie ters wel doen dit in gedachten te houden. Overigens zijn gezegde onder handelingen afgesprongen, en vervangen door een voorschot van 2 miilioen piasters tegen levering van boomwol in verschillende termijnen, Uit Smyrna wordt van den 10 Decembet gemeld Eene armée van 18,coo man, door Mehemed-Ali ter demping van eenen opstand in de Hed- scba's op de kust der Roode Zee uitgezonden zegt meDis verslagen geworden en zonden 2000 Turksche Kandioien daarbij tot de opstandelin gen zijn overgeloopen, Mehemed-Ali zoude thans zich bezig houden met het oprigten eener nieuwe arrrée om den aanval te vernieuwen. GRIEKENLAND. Uit Triest wordt van den 8 Februarij geschreven Wy hebben tijdin gen uit Grekenland tot den 22 januarij, ons door een Hydriotische schip aangebragt, en de groote rampslagen meldende, die ten gevolge der onge hoorde vreesselijke stormenzoo wel de vreemde als Grieksche marine op die wateren getroffen hebben: Van de Hydrioten zijn 180 vaders van ge zinnen vergaan, en met ben het grootste koopvaardijschip, hetwelk Grie kenland nog bezat, benevens eene grooie menigte kleinere scnepen, daar de armoede dier eilanders niet toelaat, zoo als vroeger, grooie schepen te bouwen. Dit is de laatste slag die het verlaten eiland op 'net hardst kon tttffen. Van Nauplia niets nieuws. De rust blyft in alle de oorden des lands, voortduren, ZWEDEN. In de onlangs aan den Zweedschen Rijksdag voorgelegde begrooting der Uitgaven voor dit jaarmerkt men bij vergelijking met de vorige eene -v ertaeeidering op van 391,614 rijksdaalders, voornamelijk veroorzaakt door

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1