llgcbsam vond van dengenen die hem was voorgegaan. Het biiikt dit deze ongelukkige van eene lange doodziekte tot hec leven terug gekomen na zich tot den hoogsten trap gesleept en onmagtige pogingen om zich te doen hooren, den steen op te ligten gedaan te hebben, den doodhonger gestorven is. Zijne tanden waren in zijnen linker arm geslagenwelke door dezelve afzigtelijk verscheurd was. Dit schrikkelijk schouwspel heeft eene groote verbijstering onder de aanschonwers verwekt. Biel den 3 Januari). Op nieuwjaarsdag had hier een zonderling toeval plaats. De 70 a 80 zoo openbare als bijzondere bronnen, die hier zijn, hielden eensklaps op helder water te gevener vloeide oit dezelve eene geel.witte dikachtige vloeistof, in znlk eene menigte dat de bronbakben overliepen. Men vond de wel met eene dikke pap overdekt en in eenen slaat van koking of opborreling. Nevens dezelve ontsprong een stroom, welke de benedenstraat onder water zette. Gisteren was alles weder als naar gewooDte. De andere we|buiten de stad, bleef geheel klaar, en de geheele bevolking was genoodzaakt dilr het noodige water te halen. Men vermoedt dat deze gebeurtenis door eene aardbeving is veroorzaakt geworden, wijl vóór die van Lissabon, in het jaar 1755, de wel nimmer troebel is geweest. DUITSCHLAND. Weenen den 13 Jannarij. Op heden namiddag ten 3 nre is de eerste zamenkomst van de Gevolmagtigden der onderscheidene Duitsche Staten bepaald. Vermoedelijk zal men er zich nog slechts met het voorafgaande werk bezig honden. Na den afloop zijn alle de ministers op een diné b(j Prins Metternich verzocht. Berlijn den 16 januarij. Ook dit jaar hebben de in onze westelijke provinciën verzamelde gewestelijke Stenden hunne vettoogen wegens de invoering van Rijks-Stenden weder hervaten zelfs verschillende grieven tegen twee onzer ministers geopperd om hun verzoek te ondersteunen. Men moet erkennendat zulks te onverwachter kwamdaar de jongste reis van den Kroonprins in die gewesten het wederkeerig vertrouwen tus- achen regering en volk op de schoonste wijze scheen bevestigd te hebben. Van Emden schrijft men over de uitwerking van de jongste stormen aldaar het volgende: „Het regenwater en de geweldige stormen mie het N. en Z. Westen, hebben het water tot eene dusdanige buitengewone heogte gebragt, dat de oudste lieden zich zulks niet kunnen herinneren. Het groove gedeelte van Oost-Vriesland staat onder water; de koren, en raap- zaan.veiden hebben daardoor veel geleden. De dijken hebben bjj den hoogen vloed en de aanhoudende «tormen hier en daar schade bekomen. De stor men van den 3isten December en die van 4 Januarjj waren verschrikke lijk; op oudejaari-nacht nam de wind eene W. N. Weateljjke rigiiog, waar- dopr onze stad ook door hec zeewater overstroomd werd, en tot dei mor gens a oren stond de stad verscheidene voeten onder waterhet water in de regenbakken weid onbruikbaar en de levensmiddelen in de kelders wer den gedeeltelijk bedorven. De toestand der inwoners laat zich voorstellen als men nagaat dat de orkaan bovendieD de daken ei schoorsteenen van de huizen wierp en veel schade veroorzaakte. Een pakhuis in de Kraanstraat werd omgeworpenen vaD een wind.koren.molen werden kop en vleugels afgerukt. Door den orkaan van den 4den zijn weder verscheidene huizen van dakeD beroofd en maren omgeworpen." De bekende Badensche afgevaardigde von Rotted isuit erkentelijk, heid wegeas zijnen onvermoeiden ijver voor de zaak der vrijheid en der volken," van verschillende kanten oit Doitschland reeds met zoo vele eere bekers en andere geschenken van dien aard begiftigd geworden, dat zijne vrienden iD Freibnrg het noodlg geacht hebben hem eene behoorlijke berg plaats voor alle die geschenken te verschaffen. Eene inschrijving, te dien einde geopend heeft veel deelnemers gevondenen nit de opbrengst daar- vtD heeft men eene prachtige kast laten maken, welke den I5den dezer met veel plegtigheid aan den afgevaardigde ia overgegeven. Op den gouden sleutel, die den toegang tot dit nienwsoortig museum opent, stond ge grift :j Aan den man des volks, bet dankbaar vaderlandi" Er bestaat in Koppenhage een planom de gemeenschap tntschen de voornaamste havena van de Oostzee, door middel van stoombooten, gemak kelijk te makeD. Dit plan heeft reeds aanvankelijk veel bijval gevonden, en men is voornemens, in het voorjaar met de uitvoering van hetzelve een begin te makendoor eene stoombootvaart te openen van Koppenhage naar Swinemunde en Stettin. Daarna zal aan dit ontwerp eene grootere uitge strektheid worden gegeven, toodat men de gegronde hoop voedt, dat binnen weinige jaren hetzelve geheel zal verwezenlijkt kunnen worden. Het is waarschijnlijkdat de Koning van Denemarken de vergunning zal verieenendat het bevel over genoemde stoombooten aan Deensche zee. officieren worde opgedragen, en dat dezelve onder Deensche vlag mogen varen. Uit Rio de Janeiro wordt van den 13 November geschreven: Men heeft nog timmer hier eene too aanhnndende droogte gezien. In de laatste teven maanden herinneren wij ona geene tien regendagende bronnen welke on» van water voorziendroognn aliengikeni uitzoodat voor een emmer water 140 reia betaald wordt. De boonea en Tnrksche tarwe ver dorren, zoodat een zak van eerstgenoemdenwelke het hoofdvoedsel der arbeidende klasse en der negera uitmaken, 13,000 reis kost. Onze aan staande kofijoogst tal ook aanmerkelijk ljjdeoalle bloesems verdorden en vielen efzeker znllen wij in hec aanstsande jaar niet de helft der koffij uitvoeren, van hetgeen |w(j dit jaar verzonden hebben, hetwelk ruim 550,000 zakken of 88 millioen ponden bedraagt. Wanneer wij nn hec aan- zienlijke blnnenlandacbe vertier daarbij rekenendan gaat voor ons daar door eene winst van nagenoeg io,aaó,ooo Rd. verloren. De lucht Is thans hier uitermate diken doarbfj eene hitte van 38 graden R. in de schaduw. Het is te verwonderen, dat er geene epidemische ziekte beerscbc. GROOT.BRITANNIE. Het getal handelsvaartuigen, hetwelk door de jongste stormen tnstchen Dnins en Portsmouth schade geleden heeft, worde op 1300 begroot. De schade, die ook met het verlies van veler leven verzeld is gegaan, is, ZOi> lang Lloyds bestaan heefc, zoo groot niec geweest, ais in de laatste maanden. In sommige Eogelsche havens lagen, volgens de jongste herig- ren, meer dan 500 k 600 schepen om de West bestemd, en waarvan de megsten nit nood binnenjgeioopen warenop eene goede wlnds-gelegenheid wachtende. De schepelingen en passagiers zijn door die lang verwijlen in groote' ongelegenheid geraakt. In den Standard leest men onder anderen daarover het volgendeMen kan de ontbeering en het gebrek zich niet genoeg voorstellen, hetwelk de ongelukkige eigenaars, schippers en passa giers, van bijna 500 vaartuigen ondervinden, die, door de aanhoudende tegeowindeD wederhonden sedert 8 of 9, sommigen zelfs sedert 13 weken, in onderscheiden havens in het kanaal cusschen Duins en Falmomh ten anker liggen. De onkosten van de eigenaars, is van 10 tot 15 en zelfs tot 30 pon den sterl. daagschongerekend de onkosten voor de passagiersdie voor de geheele reis met den kapitein accoord getroffen hadden. De passagiers zelve zijn ontbloot, hebbende al hnnne middelen uitgeput en kannen zich geene nieuwe aanschaffen. Velen hebben zich genoodzaakt gezien hunne kleederen, horologien enz. te verkoopen. Een horoiogiemsker te Portsmouth heeft langs dien weg reeds meer dan 100 ponden aan horologien gekregen. Dit kan ien proeve dienen van den nood dier reizigers. Berigttn van Lissaben van den 14 Januarij bevatten niets bijzonders. Saldasha zou met 5000 tnan troepen uitgezonden worden, om het land vau Miguelliiten te zuiveren, i F R A N K R IJ K. Een brief nit Psriis geschreven, behelst het vo'gendes Het is op> merkelijk, dat de schandelijke karikaturen op den persoon des Koniogs, in zekere winkels ten toon gesteld, zeer in getal verminderd zijn. Idchs. scben kan niemand deze karikatunrplat-n met een meer wijsgeerig oog beschouwen dan Lodevryk philips, Hij heeft, tot zijn eigen vermaak en tot dat van hen die hij p«t ziine vriendschap vereerteene verzameling van de fraaist-- derzeive gemaakt. Terwijl de hat&bfjkste driften op andere plaatsen ontwikkeld worden maakt de Koning van zijn paleis der Tnillerien eene schouwplaats van we zenlijke genoegens. Ik ben getuige geweest van de feesten en den luister van het Keizerrijk, en van de kwistige pracht der restauratie; doch naaf mijn gevoelen, overtreft de luister, welke aan het hof van Lorlewyk Philips heerschtverre weg beiden. Het juiste oordeel, dat met het uitgeven van het geld gepaard gaat, de goede smaak, welke alle uitgaven kenschetst en de voordeelen welke dezelve aanbrengen, zijn van dien aard, dac deze partijen, wel verre van verkwistend te zijn, als eene milde en levenswijze nicgave beschouwd wordenvereenigende dezelve in zich de aanmoediging van den handelen de waardigheid van den troon en het volk, De veranderingen in het paleis der Tnillerien zijn bewonderenswaardig. Van her paveljoen de Marsan tot het paveljoen de Fiere is na slechts óéne zeer groote Z3al gemaakt. In plaats van den grooien trapwelke hec paleis in tweeën verdeelde, ia nu gemaakt eene schoone rijk gebeeldhouwde galerijen de zaal der maarschalkenwelke niets meer dan een grooc wachthuis voor de lijfwacht was, is in de grootste en schoonste zaal her schapen welke ieder Vorst zou kunnen wenscben in zijn paleis te bezit ten. De trap welke van achteren aan de zijde van den tuin geplaatst is, is een edel stuk werk vsn de schoonste bonworde. De groepen van de kolommen, en de vergulde trap, welke het geheel bekroont, alles werkc mede om zoiks een bekoorlijk aanzien te geven. Dit werk heefc zonder twijfel veel toegebragt tot den roem van den heer Fontaine. De danspartijen, welke gegeven worden in deze scboone zalen, die allen doorloopen tot aan bet vertrek dat de troonzaal voorafgaatdeze le vendige bewegingen, op het geinid van de nitgelezenste muzijk; alles werkt mede om de oogen te verblinden en de zinnen op te wekken. En wanneer al de prachtwelke door den vermogendsten van a! de Koningen kon bevolen worden achjjnt ten toon gespreiden ais het ware uitgeput te zijn dan wordt de zaal van het hoftooneel eensklaps voor de verbaasde gasten geopend, in welke luisterrijke, van alles ruim voorziene tafels zich aan hnnne oogen vertoonen. Ik ben bevreesd, dat gij mij van overdre venheid zult beschuldigendoch ik spreek niets dan de eenvoudige waar. heid. De tafels waren zoodanig Ingerigt, dat zij gelijk gemaakt waren met het tooneelterwijl de galerijen bezet waren door een getal van 600 da. mes, met de nitgezochtste kleedingen. Die golvende zee van zich be wegende vederen, bloemen, en diamanten, door doizende waslichten ver licht en omstraald, leverde een waarlijk treffend schouwspel op. Ik telde 144 lakeijen in de rijke lieverel van OrUans gekleed, 50 hofmeesters welke de bevelen van het gezelschap afwaenttenen eenen rijken achter- grond vormden van de luisterrijkste schilderij, waarvan men zich een denkbeeld vormen kan. De keur en overvloed van spijzen en wijnen was in overeenstemming met hec overige, en alle gasten konden, zonder onwelvoegelijkheid of verwarringdeel aan het souper nemen. De Koning, gekleed iD militairen uniform, bleef bij her aangaan van het souper staan op den hoogsten trapwelke naar de plate forme leidt en daar ontving hij de dames met even veel voorkomenheid als waardigheid, zorgendedac dezelve door zijne aides-de-camp naar hare plaatsen gebragt zouden worden, Gedurende het bal zat de Koningin, omringd van hare kinderen, in de zaal der maarschalken in gezelschap van een klein aantal begunstigde dames. De Prinsessen waren onder de dansenden, waarvan zij op verre na niet het minsce sieraad uitmaakten. Geheel Europa moest verlangen gatnige te zijn van deze feeeten van eenen nieuwen aard. De Koning is daar niet te midden van zijn hof, maar van zijn volk, zonder kamerheeren, zonder die vertooningen of eti quettes van vroegeren tijd. Een iederdie door zijne opvoeding van de menigte onderscheidenof met een* zekeren) rang in de maatschappij bekleed iswordt door den Koning ontvangen. Dit zijn niet de feesten van den adelmaar die van het ineesc verlichte en .aangenaamste gedeelte der natie. Deze luisterrijke feesten hebben eenen grooten staatkundigen invloed. Dezelve vereenigen partijen, welke van een gescheurd waren, en leveren tevens eeoe krachtige wederlegging op tegen sommige dwaze beschuldi gingen, welke gedaan zijn tegen eenen Votst, aie toooc, zijn fortain wel te besteden zonder daarom door gunstelingen of schaamtelooze bedienden uitgeplunderd te willen worden; tegen eeneDVorsc, die, in plaats van zijn geld tot vermeerdering van zijn eigen vermogen te gebruiken, zich van hetzelve bedient, om de waarde van de bezittingen der kroon te verhoo- gen, en die aan den Staat schenkt, wac hij alleen aan zijne kinderen kon geven. Sedert 1816 beeft de hertog van Orleans, naderhand Koning Lode, wyh Philips, meer gedaan tot verfraajjing der noofdstaddan de onttroonde tak gedurende den ganschen tijd van haren voorspoed. De reis naar Nor- mandije, In hec afgeloopene jaar, heeft, naar men. zegt, 1,300,000, fr, gekost. De reis naar Vlaanderen was op 36,000 fr. per dag berekend. En dit is het, wat de lasterende uitvinders van de versterkingen der Tull- lerien lage gierigheid noemen! Doen de waarneid zal eenmaal zegevieren, en eens zal men hulde doen aan" eenen Vorst, die, in zeer moeijelüke tijden, bewijzen gegeven heefc van evenveel volharding als bekwaamheid, en die wel indachtig is., dat, in den tijd, dien wij beleesen, niets beter is, dan een edel en tevens volks- gezind Koningschap." De voorstellen van den maarschalk Soult omtrent de vermeerdering van het staande leger met eeoe reserve schtjDen in de kamer der Afge vaardigden veel tegenstand te zullen ontmoeten, niet zoo zeer om de zaak, als om de daardoor te veroorzaken nieuwe uitgaven. Over het geheel heefc de aankondiging van een te kort van 76 millioeoen op de begrooting van 1835, hij velen diepen indruk gemaakt. Men spreekt reeds vaD hec terug nemen der bovengemelde wet. Een Parijsch dagblad deelt een uitgewerkt vertoog over den staat der geldmiddelen van Frankrijk mede, waaruit blijkt, dat over het vijfjarig tijd perk van 1831 1835, waarvan de begrootingen door de tegenwoordige kamer van Afgevaardigden reeds zijn of weldra zullen worden vastgesteld een wezenlijk te kort van 780 millioen franken zal bestaanhetwelk met» doo r bijvoeging van de vroegere te korten als anderzins tot op 1079 mil lioen zou kunnen brengen. Tot dekking vsn dit te kort zullen gedurende de vijf jaren voor omstreeks 113 millioen aan rijks-bosschen verkocht zjjn j het overige moet door geldleeningen worden gevonden, of is zulks werke. kelök^ree wordt, onder dagteekening van den 5den geschreven, dat er wederom eene aanneming van levensmiddelen voor het Fransche garnizoen, voor den tijd van een jaar gesloten is. Het schijnt alzoo, dac Frankrijk weinig kiesch geweest omtrent de wijze van zich in die plaats in te dringeneven min kiesch blijft zijn omtrent het bezet houden van de zelveen dat ook daar, alle gevoel van regc en billpheid van eigenbelang en wangevoel van magc blijft opgeofferd.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2