NEDERLANDEN. Leyden den ai Januarij. Volgens berigten nlt Groningen, Is het eindelijk, na vele vrachteloos 'aangewende pogingen, op den i6den dezer gelukt,, de doorbraak in den dijk van de rivier de Aa, achter Bellingewoldete digten, Intusschen blijft de toestand van dat kanton steeds zeer bedenkelijk, en zal hetzelve de gevolgen dezer ramp moeijeüjk te boven kuonen komen, zonder kracht. dilige ondersteuning. Het vroeger medegedeelde berigt wegens eene doorbraak in den Woldijk (proviocie Groningen) heeft zich niet bevestigd; maar daarentegen was andere dijk langs het Slochterdiep doorgebroken, waardoor een ge* deelte van het dorp Garmerwo'de (gemeente Ten Boer) onder water was geraakt, zoodat eenige ingezetenen met hunne goederen en vee hunne woningen hebben moeten verlaten. In bet jaar 1833 zijn te Gouda geboren 2+1 zonen en 255 dochters, te z-men 496 kindereuwaaronder niet begrepen zijn 24 zonen en 19 doch. ters doodgeboren; gehuwd 106 pareu, geene echtscheidingen, en overle den 283 personen van het mannelijk en 269 van het vrouwelijk geslacht te zan-ien 552; dus meerder overleden dao geboren 56, Uit Brmsel wordt in een Dnitsch blad het volgende gemeld: On ze gezant, de heer Lehon, is naar Parijs teruggekeerd, en ook de neer van de Weyr gaat deo loden of !2deti naar Londen terug. Nog altijd wotdt Ch. I ilain XIK als aanstaande minister van buitenlandsche zaken ge- doodverwd. De onderhandelingen zullen wel tot de lente worden uitge steld, of toe uen terugkomst van den Prins van Oranje nic Petersburg, die welligt nieuwe ontwerpen zal medebrengen." Een Belgisch blad schrijft het volgende: Wij ve:nemen dat Ko- ning Willem tegen den verkoop zijner wijnen, enz», heeft doen protestee ren, als willende hij het sekwester niet erkennen, [n weerwil daarvan is men, zoo als bekend is, tot den verkoop overgegaan." De Belgische Indlpendant verzekert, dat er te Amsterdam ernstige volksbewegingen hebben plaats gehad, welke Diet dan met de uiterste waakzaamheid en met groote inspanning van krachten door het Hollandsche gouvernement zjjn kunnen gestuit worden. Er zouden voorts zamenzwe- ringen gesmeed worden en de grootste gisting der gemoederen blijven keerscben. 's Gravenhage den 20 Jannarij. De heer gouverneur dezer provincie heeft, bij besluit van den nden dezer, bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie, ligtlng van 1834, Plaa« zal hebben in de hoofdplaatsen der Militie-kantons, en wel, onder anderen, te Leyden, op Maandag en Dingsdag, den 3den en 4 Maart, des morgens ren 9 ure; te Woerden, op Woensdag den 26 February, des morgens ten 9 ure, en te Alphen, op Zaturdag den 22 Februarij, mede des ochtends ten 9 ure. De openiDg van de zittingen der Militie-raden voor de loting van 1834, zal in de hoofdplaatsen van ieder Militie-ressort plaats hebben, als volgt: de eerste zitting, op Maandag den 10 February, de tweede, op Maaödag den S4 Maart, de derde, op Maandag den 14 April, en de vierde, op Woens dag den 30 April. 's Hertogenbosch den 17 January. Men verneemt dat Zyne Majesteit, bewogen met den ongelukkigen toestand der noodlijdenden door de over- atroomingen in deze proviDcie, bij Hoogstdeszelfs beslnit vin den vden dezer maind, N°. 52, aan den heer gouverneur dezer piovincie heeft toe gestaan eene som van ƒ3000, ter voorziening in de eerste en driDgende behoeften van die noodlijdendeu. DU ITSCHLAND. Berlijn den is January. Verscheidene Dnitsche dagbladen hebben een artikel, hetgeen nit Brussel zou af komstig zijn, herhaald, volgens hetwelk Pmissen aan Belgie even als aan Zwitserland voorstellen zon gedaan heb ben tot deelgenootschap aan de groote Dnitsche rol-associatie. Wy kan nen volgens zekere berigten melden dat deze tjjding van allen grond ont bloot is. Frankfort den 18 January. Ter beurze heeft zich alhier het gerncht verspreid dat de moordenaar van Kasper Hauser ontdekt en in Stutgarc in hechtenis genomen is. Hij zoude een militair persoon zijn. De hooge Duitsche Bondsvergadering heeft den 9den hare eerste zitting in dit jaar, onder voorzitterschap van den Pruissischen Bonds- Afgevaardigdeden heer v. Naglergehouden. Intusschen vermoedt men dat de hoog gewigtige, in het afgeloopen jaar reeds in beraadslaging ge. bragte, onderwerpen, eerst na het eindigen der Weener Conferenciers be. slist zullen worden, te meur daar men aannemen kan, dat deze eenige geheel nieuwe regelen tot beslissing zouden kunnen vaststellen. Van de Poolsche grenzen werd onlangs geschreven i De bewegingen, welke men nu laatstelijk bij de Russische armee bemerkt had, hebben opgehouden; meerendeels hebben de troepen bevel ontvangen om niet van kantonneringen te verwisselen. Bij de Zuid.armee waren zamentrekkingen bevolen geworden, welke men met de scheepstoerustingen aan de Zwarte zee in verband wilde brengen. Er schijnt alzoo in de buitenlandsche be- trekkingen van Rusland eene snelle verandering gebeurd te zijowelke de bevorens gekoesterde bezorgheden uir den weg geruimd heeft. De koe rier-wissel tusschen Petersburg en Berlijn is uiterst levendig men schrijft deze drukke gemeenschap aan de scheepstoerustingen der Engelschen toe cndertDsschen wil men den grond daartoe eer in de onlangs weder in stil- stand geraakte onderhandelingen over Belgie zoeken. Verscheiden Duitschera van den beschaafden stand en waaronder er ziindie een aanzienlijk vermogen bezitten, maken zich gereed om naar Amerika te vertrekken. Sedert eenigen tijd hebben vele Jesniten Freiburg verlaten. Alle Bel gische Jesuïten zijn naar huis geroepen. Daardoor hebben de kloosters of coilegien te Sitten Breig en Freiburg verscheidene uitmuntende leeraars verloren. Zelfs de Franschen hebben bevel bekomen, naar Frankrijk terug te feeeren. Ook verscheidene der aanzienlijkste fatnilien zijn van Freiburg afgereisd, waaioneler men opmerkt de hertogin de Blacas met hare zonen. Uit Centers medt men, dat aldaar de iersenböomen reeds tot op het openen der oloesems zyp f uitgeboten in een der dalen reeds het nieuwe gras tot veevoeder wordt gemaaid. Deze warme weersgesteldheid Iaat zich ook elders gevoelen en doet de groei van bet plantenrijk zéér toé'' nemen Reeds zyn in de Meinstreken op vele plaatsen de ooijevaars terog gekeerd. Uit Dnitschland schrijft men s De warme lucht.gësteldheid van dit jaar geeft aanleiding tot vergelijkingen met vroegere soortgelijke jaren waarvan wij hier eenige opgeven. Martin Crutius zegt in zijn Zvaaïscht Kronijk van 1186: Zeker sterrekyker had allerwege geschreven, dat er in den herfst van dit jaar een zoodanige wind zoude ontstaan, dat de zelve alle huizen, boomen en bergen zoude omver scheuren en dat daarop honger en pestziekte volgen zonden. Hierdoor werden velen bewogenhut ten op het veld en onder de aarde te bouwen. Men droeg het kruis rond en stelde gebeden in er volgde nogtans in dien herfst geene ramp. De winter van dat jaar was warmen toen in de maand Januari) van het vol gende jaar de boomen reeds bloeideD, waren de appels in February reeds zoo groot als hazelnoten en vogel.eijeren. In Mei had de oogst plaatsen omtrent het einde van ADgnstns de wijnlezing. Het daarop volgende was echter in alles juist het tegendeel." Steinhofer verhaalt in zijne Wurtembergsche Kronijk van den jare 1289 In gemeld jaar (1289) was de winter zoo warm dat men nergens sneeuw ontwaarde omstreeks Kersmis waren de boomen groenin February had men aardbeijen in April vond men bloeijende druiven; maar in de maand Mei werd de lucht weder koud, er viel sneenw, en de hosge en lage wijnbergen, benevens de boomvruchten bevrorent; doch, vermits het nog vroeg in het jaar waskwam alles weder te regt en was er gebrek noch aan wijn noch aan vruchten." Dezelfde schrijver verbaalt van het jaar 1420» In dit jaar was wederom de winter zoo warm dat den 20 Maart de vrucht- boomen, in April de druiven in bloesem stonden, dat omstreeks Pinkster de oogst en met den St. Bartholomeusdag de herfst begon van 1421 tot 1499, alzoo 8 geheele jaren, wareD vruchten, wijn, ooft, rapen, enz., enz., zeer gelukkig uitgevallen. Bij dezen overvloed was alles natuurlykerwyze zeer goedkoopieder was toereikend van alles voorzieneven als zulks in 1394 mede bad plaats gehad." GROOT.BRITANNIE, Uit Londen is de volgende brief geschreven De geschillen wegens de zaken van het Oosten zijn, gelyk reeds gemeld werdbijgelegd. Onze gevolmagtigde te St. Petersburg is gelast gewoiden om de aan hem ge- rigte depeche, die tot antwoord op de laatste Russische Nota strekt, aan den graaf van Nesselrode mede re deelen. Zij is op een zeer gematigden toon gesteldmaar billijkt toch niet het door Rusland aangenomen begin sel, om zich uitsluitend als beschermheer der Porte te doen gelden, en bevat eene ingewikkelde protestatie daartegen. Het valt In het oog dat wij mee groote behoedzaamheid moeten handelen en alles te werk moeten stel lenom den vrede duurzaam te maken, maar het staat ook vast, dat wij het uiterste zomleD wagen, bijaldien onze belangen in het Oosten zoodanig benadeeld wierdenals het verdrag tusschen Rusland en de Porte zulks doet vreeeeD. Dit verdrag is geheel ten voordeele van Rusland; ofschoon eigenlijk de betrekkingen dezer Mogendheid tot de Porte van dien aard zijn, dat er geene bepaalde overeenkomst noodig was, om haren overwe genden invloed te Konsiantinopel te doen gelden. Daarom schijnen dan ook de jongste handelingen voornamelijk ten doel te hebben gehad, om nopeni de ware bedoeltrigeD van Rusland ingelicht te wordenen de bekomen openingen moeten zoo voldoende zyn geweest, dat onze ministers zich vooreerst voor gerust gesteld verklaren, en de oplossing van het vraagstuk aan den tijd willen overlaten. De hoven van Weenen en Parys hebben zich veel moeite gegeven óm het onze te overtuigen dat men té St. Pe tersburg weinig lust moest gevoelen om de reeds verkregen voordeelen nog verder uit te breiden, en zich daardoor aan eene breuk inet Engeland bloot te stellen. Hierin is veel waars gelegen, en wij doen wys met zulke vertoogen ter hatte re nemen. Vooreerst is dus alle vreea voor stoornis des vredes verdwenen." F R A N K R IJ K. Volgens een der Fransche dagbladen, heeft het Russisch kabinet oti. langs een nader traktaat met het Zweedsch gouvernement gesloten, waar* door. in geval van oorlog met Frankrijk of Engeland, in de verdediging van de Soed wordt voorzien, Een staatkundig dagblad bevat: De redenen van het tusschen Frankrijk en den Koning van Zweden opgevatte misnoegen zijn thans bekend. Dé staatkundigen en vooral zydie immer in betrekking hebben ges aan met den Koning Karei Jankonden niet geloven dat de verwijderingwelke hij sedert eenigen tijd van het Fransch gouvernement betoonde, haren oor sprong konde hebben in eene zoo nietsbeteekenende reden, als bet op voeren van een. voor hem beleedigende vaudeville. Het il veeleer de Russische invloed, welken men in deze zaak vermeent te onderkennen. Rusland, hetwelk men oveial ontmoet, geheime traktaten ten nadeele van Frankrijk sluitend heeft ook zyne staatsmannen iD Zweden niet werkeloos doen verblijven. De kans van eenen oorlog, hetzij met Engeland, hetzij met Frankrijk, en welligt ook met deze beide Mogendheden te gelyk, voorziende, heeft het Russische kabinet zich, door zijn traktaat metTur- ltre reeds in zekerheid gesteld tegen het binnendringen eener vloot In d8 Zwarte zee» Men weet thans, dat een der artikelen van dit traktaat, de verdediging der Dardanellen aan de Russen opdraagt en den Turk verpligt het kanaal van Konsiantinopel voor de oorlogschepen van alle Mogendheden te sluiten. Gerust omtrent den kant van Odessa en dien van het Znlden van Rnsland heeft Keizer Nikolaas geiyke zekerheid willen byzetten aan den kant der Baltische zee eD zich van alle bezorgdheid voor Kruonstade en Petersburg willen ontheffen. Daar het nu Zweden is, hetwelk den sleutel bezit van den Sondeven als Rnsland den sleutel der Dardanellen zoo beeft bet zich, tot eiken prijs, met de eene hand van Koning Karei Jan moeten verzekeren, even gelijk het znlks met de andere van Sa\'m\Mahmoui deed. Men verzekert dat een geheim, tusschen Zweden en Rnsland ge- teekend, traktaat het casus foederishetwelk tusschen de belde Mogendhe den bestond, versterkt en vernieuwten dat het afbreken der vriendschaps. betrekkingendie Zweden sedert het traktaat van Westfalen aan Frankrijk verbonden eene der eerste voorwaarden is van dat traktaat. Ziet hier het aantal eid n door eerige hooge personen in Frankryk in 15 jaren afgelegd: Lodewyh Fiiips Koning der Frarscften en lid van het leg'oen van eer. ted aan aa republiek, aan Lodewyk XBIllaati Karei X; eed voor het legioen van eer; bijzondere eenen voor de orden

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1