Men meldt n!t Nijmegen dên 10 Jannar?), Alhier is her witerzoo «Is wij ook van elders vernemen, vallende, zoo dat heden avond ten 6 ure het water, sedert de laatste was, gevallen is 37 duim. Naar het zich laat aanzien, is er hoop op meerderen val en is het te wenschendat deze zoo spoedig werke, dat de binnen-polders van hun vloedwater ontlast worden, vóór dat de vorst invalt; dat met den tegenwoordigen Oostenwind zeer ligt konde gebenren. De hoogte des waters was. sedert onze laatsteden8sten, 6 e! 86 duim 5 gisteren 6 el 77 duim; heden morgen, ten 8 ure, 6 el 60 duim en heden «vond, ten 6ure, 6el 49duim. Van de Maaszijde wordt ook val berigt. Van Millingen meldt men van heden morgen, dat het water in de rivier de Waal aldaar vallende wasen wel van gisteren morgen ten vijf ure tot heden morgen tenvijfnre 16 Nederlandsche duimen gevallen, zoo dat aldaar de water.hoogte was 6 el 59 duim. De Millingsche dijken bevinden zich tot nog toe buiten gevaar. Ook van andere plaatsen bovenwaarts Millin gennaar de Prnissiscbe zijde gelegen ontvangt meD berigten van val des waters, terwijl men aldaar voor de dijken niets te vreezen heeft. De hoogte des waters te Keulen was den 5 Januarij, des namiddags ten 3 ore, 27 voet 4fdoim; den 6den des morgens, 26 voet 10 duim d-s na middags ten 3 ure 26 voet 6 duimden 7den25 voet 10 duim den 8sten des morgens ten 8 ure, nsvoetpduim en des namiddags, ten 3 me «5 voet 2 J duim, Uit Ravenstein wordt ons nog van den sden dezer gemeld r De storm van oudejaarsnacht heeft in den omtrek van Ravenstein vele ver woestingen aangerigthet bionen-wnter rees in 10 uren tijds hoiger dan men het ooit met doorbraak heeft ondervonden. Door de golven en oen storm zijn eene menigte huizen ter reêrgesioic of beschadigd de aardap pelen welke men gewoonlijk in deze environs in de moestuinen of op andere hooge erven knilt, zijn bijna alle weggespoelden die daarvan nog opgevischt worden znllen waarschijnlijk door verrotting of vorst te niet gaan, zoodat aan dit voornaam artikel voor 's roemeben behoefte onvermij. delijk gebrek moet komen dan nog gaat ongetwijfeld de geheele uitzaai vau zaad- en winterkoren verloren zoodat de toekomst voor deze land. streek, die zoo dikmaals door watersnood geteisterd werd, nu weder een zeer bedroevend voornitzigt oplevert." Id de Mengelingen van de Javasche courant van den 6 Jnuijvinden wijonder den titel Moederlijke Wreedheid, het volgende 1 Terwij! in Engeland humaniteits-vereenlgingen bestaan, ter beteugeling van het mishandelen der dieren, als ook straffen op het overtreden van des betreffende wetten, leest men in de Engelsche dagbladen dagelijks trekken van de wreedaardigste gemoedsgesteldheid onder het gemeene volk. Zoo verhaalt de Dublin Harder de handelwqze eener vronw, welke aan cenen apotheker haar nog levend kind ter anatomisering te koop bood t Het was toch ziek, dacht zij, en ken het leven niet lang meer lekkeu. Zij begeerde twee guinjes voof het kind. De apotheker ontbood haar tegen den volgenden dag bjj zich terug, om dit vrouwelijk onmensch des te zekerder lo de handen der policie te leveren. Hij bood haar, toen zij cits anderen morgens verscheen, een pond sterling, en eindelijk ge raakte zij het over een koop met zes-en-twintig schellingen eens. Aldus op heeter daad gegrepen, werd zij naar de gevangenis gevoerd." Een Antwerpsch blad behelst het voigende: Ziedaar wederom een zeebodem, die het Aardsch Paradjjs ontvlugt, waarin de revolutiemakers ons hebben verplaatst: De Schimmelpenninckeen heerlijke driemaster, van 1100 tonnelast, is heden morgen uit ons bassin gebragc, om morgen den steven naar Vlissingen te wenden. Als zoo vele andereD zal het voortaan onder Hollendscbe vlag varen. Weldra zal dus ouze Koopvaardij haar laatste schip van groot kaliber hebben verloren!" In Belgie was de tijding ontvangen, dac de cholera in Lissabon op. gehouden bad te woeden. 's Gravenhage den 9 Jannarij. Bij beainlt van Zijne Majesteit zijn be noemd te weten: Tot Secretaris der gemeeDte Goirle (provincie Noord- Braband), Wouter van Gorp, Tot Secretaris der gemeente Alphen en Riel (provincie Noord.Brabsnd)Jacobus Guillelmus Hendrickx. Tot Burge meester der gemeente Berchem (provincie Noord-Braband)Simon Petrus Bjvoet. Tot Secretaris der gemeente Oude Niedorp (Noord-Holland), /trien H'onder Hz. Tot Burgemeester en Secretaris der gemeente Nieuwkoop en Noorden (Zuid-Holland), Joannes Arnoldus Swi/lens. Tot Wetbouder van de stad Rotterdam Johan Frederik Hoffman, Tot Wethouder der stad Axel (provincie-Zeeland) Jacobus Janssen. Toe Wethouder vau de stad Vlissin gen Lieve de Jonge Borgcrhof. Tot Burgemeester en Secretaris der ge. meenten LinschotenSnelrewaard, Achthoven Wulverhorst (provincie Utrecht), Gerard van Dam. Tot Secretaris der gemeente Hoogeveen (provincie Drenthe), Hendrikus Johannes Crull. Bjj besluit van den 31 December 11., heeft Zijne Maj., op de daartoe gedane voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, goedgevon den te bepalen, dat, met wijziging van art. 18 der Instructie voor de schoolopzieners en comtnissien van onderwijsde gewone jaarlyssche ver gaderingen dier commission voortaan znllen kunnen gebonden worden als volgt: die van het voorjaar, hetzij in de Paaschweekhetzjj in de week daarop volgende; die van den zomer, tnsschen den 15 Junjj en 15 Au. gustus, en die van het najaar, hetzjj in de eerste of in de tweede volle week van October. Met den isten Julij aanstaande zal het geheel beheer der betonnin. gen bebakiogen eD verlichtingen onder het bestuur van het departement van marine overgaan. Inmiddels zal dat gedeelte, hetwelk nog niet daar. onder behoortop den tbaus plaats hebbenden voet verblijven. T U R K Y E. Konstantinopel den 10 December. Uit deze plaats wordt berigt, dat Z. M. de Keizer aller Russen als tegengeschenken voor de medailles en andere belooningen aan de Russische armee door de Porte gegeveneerige medailles in goud en zilver heeft laten stempelen, en aan de Porte, om uit te deelen, doen overhandigen.! Van den ri December wordt gemeld, dat de tolk der Porte belast was geweest om de Fransche en Engelsche ambassadeurs naar de reden te vra gen van de vermeerdering van de scheepsmacht hunner natiën in de Mid. delandsche zeedoch dat hjj van beiden zeer onvoldoende en ontwijkende antwoorden bekomen had. Mehcmed-Ali had zonder voorkennis der Porte eene expeditie tegen Yemen uitgerustonder het voorwendsel van iemanddie de staats.kas bestolen en zich naar dat gewest begeven had, te kunnen gevangen nemen. De Sultan was zeer verstoort geweestdoch hjj had het zich moeten laten welgevallen. De kasteelen aan de Dardanellen werdeB op nieuw zeer versterktouder opzigt van eenen Rnssischen ingenieur. In brieven Juit Konstantinopel, van den 2 December, wordt gemeld, dat de Porte eindelijk had toegesiemd, den verwacht wordeDde Griekscheu ge- zant, Zographos, op een Grieksch oorlogschip naar Konstantinopel te doen komen. Deszeifs komst werd, dien ten gevolge, binnen weinige dagen te getnoer gezien. Volgens berigien nit Servie is in de eerste dagen der maand De< cember aldaar te lande eea bevelschrilt van den Sultan aangekomen, wMibri da san de Serviërs reeds voor lang toegezegd» nationale voorreg- ten, eindelijk volkomen verleend, er dc steeds hangende geblevene ainge. legenheder. van dat land, betreffende de uitbreiding dar grenzen, dealooping der nieuw aangelegde vestingwerken, enz bepaaldelijk geregeld worden. De uitvaardiging van het bedoelde bevelschrift, hetwelk met veel plegtig- beid in Servie openlijk is afgekondigd, wordt voornamelijk aan de be. moejjingen van het Russische kabinet toegeschreven. PORTUGAL. Er zijn in Engeland weder nadere berigten oitPortngal ontvangen, welke echter geene tijding van eenig belang aanbrengen. Te Lissabon liep het gerncht, dat een sterk detachement troepenten gerale van 3 tot 4000 man door Don Mtguei van Santarem naar Coimbra was afgezonden. Uit Indie had men in Portugal gunstige berigten bekomen. Don Manuel, de gouver neur van Go», zoude zich zeker voor (Donna Maria hebben verklaard, zoo hij daarin niet door de geestelijkheid eil de Dezembarga - Doret was belet geworden. Men geloofde echter datfhet berigt van het vermeesteren van Lissabon door Don Pedro allerguostigst op de ingezetenen zonde werken. In de stellingen der legers heeft Diet de minste verandering plaats gehad. SPANJE. Van Madrid wordt van den 25 Decetnoer geschreven. Noch de voor- deelen door de troepen der Koningin op de Karlisten behaaldnoch het ter dood brengen van een groot aantal hunner hoofden en van alle de mon. rikes die zich in hunne rijen bevondennoch de kwijtschelding aan de overine gevangenen verleend hebben het aantal opstandelingen verminderd. Zij worden overal door het landvolk begunstigd hetwelk hunne bewegin- gen helpt verbergen zoodat het onmogelijk is, hun spoor te volgen. De. genen die gevangen worden genomen en aan wie alle straf wotdr kwjjt gescholden,"nemen dadelijk weder de wapenen op, en er zijn voorbeel den, dat dezelfde persoon tot drie malen toe gewapend in handen van de soldaten der Koningin Is gevallen. In alle de gewesten vermeerderen de guerilla'szij worden verstrooid, doch om zich kort daarna weder te vereenigen. Het leger der Koning is over een aantal plaatsen verdeelden daaronboven veel te zwakom aan zoo vele vijanden het hoofd té bieden. Deze laatsten znllen weldra aanvallender wijze te werk gaan; terwijl er tevens aile reden bestaat, om te vermoedendat de Pretendent weldra een inval in Spanje zal doen. Dan zal de Monarchie door nieuwe gevaren bedreigd worden en de moeije- Ijjkbeden znllen zich op eene ontzettende wijze vermeerderen, De generaal l'aldez heeft eene ploclamatie uitgevaardigd, waarvan de lezing zulke pijnliike gewaarwordingen opwekt, dat men aan de echtheid van dit stuk zon wenschen te kunnen twijfelen. Daarbij wordt het zou. derling beginsel vastgesteld dat de Alcades en geestelijken verantwoorde, lijk zijn, voorde afwezigheid van elk ingezeten hunner gemeentendie zich bij de Karlisten mogt hebben gevoegd zullende die regters en geeste. lijken te dier zake door de gevestigde krjjgsraden gevonnisd worden. Men vindt voorts in deze proclamatie woordelijk de voigende bepalingen: Elk dorp, hetwelk levensmiddelen aan de opstandelingen verschaft, zal, zoodra het daartoe niet gedwongen is door eene magt, die het derde der ingezetenen van 16 tot 45 iaren oud, overtreft, daarvoor gestraft worden roet eene, aan het aantal ingezetenen geëvenredigde geldaoete; en indien deze maacregel niet binnen het, door de omstandigheden geboden tijdsverloop mogt kunnen worden uitgevoerd zal men zich van de kudden meester maken en zullen de dorpen aan de plundering en de genade der troepen worden overgeleverd. Dezelfde straf zal aan elk dorp worden opgelegd, alwaar de aanvoer, der eeDer bende partijgangersdoor minder dan zes gewapende manschap, pen vergezeld zich zal hebben opgehoudenzonder door de ingezetenen gevangen te zijn genomen. In geval men oorlogsbehoeften mogt vinden in kerkenkloosterska. pellen of verlateoe hnizen zoo zullen In bet laatste geval de beide eige. naarsdie het naast bij zolke huizen wonendaarvoor verantwoordelijk zijn. en in de eerste gevallen de gezamenlijke priesters, kosters, geesce- ij]ken en bewoners der kloosters van net dorp." Uit Parijs wordt omtrent den staat des oorlogs het volgende geschreven Het nuorden van Spanje is steeds het tooneel van een bnrger-oorio». De generaal Harispe moet berigt hebben ontvangendat de Karlisten in Navarre 4000 man, wel gewapende lieden, sterk zijn, en dat van wege Don Karlos, een geheimzinnig persoon, in geestelijk gewaad, bij Zabala is aangekomen, welke met een bijzonder gezag schjjot bekleed te zijn. Het bewiod der Koningin betoont eene groote toegevendheid ten aanzien der gevangene Karlisten, doch znlka schijnt weinig indruk te maken. In Valencia heb ben de Karlisten zich weder in grooteD getale te Alcire vereenigd. Vol gens de laatste tijdingen uit Bordeaux waren de berigten van de Spaansche grenzen laatstelijk zoo ongnnstig, dat de Fransche troepen zich hadden vereenigd, om des noods de uiterste posten te verdedigen, doch was men naderhaod meer gerust door de, tijding, dat de Karlisten geslagen waren geworden. ITALIË. Het regtsgeding van de zamenzweerders tegen het leven van den Koning van Napels, is in het begin der maand December ten einde geloopen. De beide ontwerpers van dit snoode misdrijf, de korporaal Ancelotti en de luitenant Rossarolbeide beboorende tot bet eerate regiment van de liifwacht, zijn ter dood veroordeeld; zeven anderen, waaronder zekeren Palentinizijn vrijgesproken, doen onder toezigt der politie gesteld. Den 14 December zou bet vonnis volvoerd worden, waartoe 10 A 12 batail- (ons van het garnizoen van Napels op de strafplaats vereenigd waren. Reeds was Ancelotti, vader van vijf kinderen, tot aalrde guillotine gena. derd, toen plotseling een der adjudanten des Konings kwam aansoellen, met een' vergiffenisbnef in handen. Een luid gejuich steeg, bij het ver. nemen vao dit berigt, van alle zijden omhoog, en de lacht weergalmde van bet geroep van: Leve de Koning! Des avonds werd Zijne Maj. In een der schouwburgen met de levendigste geestdrift door de verzamelde me* nigte begroet. Beide zijn naar het eiland Ponza verbannen. ZWITSERLAND. De Zwitserscl.e commissiewelke dezer dagen te Zurich bijeen is ge- weest, om over de handelsaangelegeoheden vooral in verband met de tot stand gekomeoe groote Pruissiscbe handelsverenigingce beraadslagen, ia weder nit een gegaan. Naar men voorloopig meldtheeft zij bij het op- maken van haar besluit het grondbeginsel vastgehouden dat zij zich door plaatselijke en tijdelijke belangen niet moest laten verleiden tot stappen, welke de onafhankelijkheid in gevaar konden brengen, en is zg aan den anderen kant getrouw' gebleven aan het beginsel van eene meest mogeigke vrijheid van handel. Volgens berigten uit Bern beginnen de in dat kanton aanwezige Polen gedeeltelijk naar Frankrijk terug te keeren. Het getal dergenen die hnnna passen reeds daarvoor hadden genomen werd op 120 begroot. De groote Raad van het kanton Solothurn heeft bepaald dat met den isten Februarij alle Polen, die niet door eigene arbeid in hun onderhond kunnen voorzien, het kanton moeten ontruimen of over de grenzen gebragc zullen worden. Bij de langdurige beraadslagingen over deze zaak, welke genoemd besluit zijn voorafgegaan, is weder op eene merkwaardige wijze geblekenwat denkbeelden sommige lieden zich vaD meuschlievendheii vormen. De Polen-vrienden naaieigk, die het voorstel om de uitgeweke.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2