MENGELINGEN. Möflr dit dier, of door wispelturigheidof om ïers anders, en dat wei rot groot nadeel vab den feooper, heeft niets meer dan eijeren pelend. De hoeren hebben echter niet als leugenaars willen staan: zij hebben voor gegeven dat het verbond tnsschen den duivel en den eersten eigenaar zorder gevolg was voor zijnen opvolger: dat bijgevolg de hen eiken nacht hare nieuwe .woning verlietom de kroon bij haren ouden bezitters te leggen. Men sprak om den koop te vernietigenen reeds is een proces aan N» aangedaan. Dit proceswaardig om in beroemde zaken te figureren, zal zeker van aanbelang zijn: het zal doen kennen tot welk punt van verlichting zekere gedeelteos in Savoflen gekomen zijn in het jaar der genade 1833. DUITSCHLAND. Dusseldorp den 17 December. Heden morgen ten 10 ure is Z. K. H. de Prins van Oranjeonder den naam van eenen graaf Fianemet gevolg, door onze stad getrokken om over Kassei, Welmar Berlijn naar Peters, borg te reizen. Z. K. H. had, wegens het stormachtige weder en de hoogte van het water, gedurende den nacht niet den Rijn hier bij Dussel. dorp kunnen overtrekken en is dus te Neusz geblevenvan waar Hoogst- dezelve den Ryn bij Grimmlingbausen overstak. GROOT.BRIT ANNIE. Londen den 20 December. Een schrijven [uit Portsmouthvan den 14 dezer, bevestigt thans nader, dat daar in de laatste weken, even als te Plijmoutb en te Chatham, van wege ae admiraliteit bevel ontvangen is, om een aantal vroeger buiten dienst gestelde lienieschepen en fregatten on middellijk zeilvaardig te maken en geheel te bemannen en uit te rusten. De bestemming dezer schepen, te zamen 11 linieschepen en 4 of 5 fre gatten, is naar de Middellandiche zee, en indien men den Times gelooven wil staat deze vergrooting der Britsche zeemagt in verband met de ver meerdering der Russische zeemagt in de Zwarte zee welke tot 22 A 24 linie schepen zou gebragc worden en bij ons gouvernement verdenking van kwade bedoelingen van den kant van Rusland tegen Turkije heeft doen ontstaan. Brieven oic het eiland Maltha, van den 28 November, gewagen insgelijks van toebereidselenwelke aldaar gemaakt worden, en die met eene mer kelijke vergrooting van de Britsche scheepsmagt in de Middellandsche zee in verband schijnen te staan. Onder anderen werden er op gezegd eiland, ten behoeve van het Britsche gouvernementgrooie magazynen van levens middelen enz, gevormd. De Londensche Globe bevatte onlangs het volgende: Bij alle verstan dige menschenwier oordeel in de Hollandsche aangelegenheden niet be neveld is door staatkondige vooroordeelenmoet eene levendige verwon dering ontstaan zijn op het berigc der eischen van Holland nopens den achterstand eener schuld, waarop het land alléén regt heeft uit kracht van een traktaathetwelk het nog weigert aan te nemen hoewel het meer daarbij wint dan ooit Engeland met al zijne magt van Amerika heeft verlangd nadat deszelfs emancipatie erkend was. Het is misschien niet zonder belang te herinneren dat in October 1832 de drie Noordsche Mogendheden hare gevoelens te kennen gaven dat Hol land geen regt meer had op den achterstandwelke uit het traktaat voort vloeide deze Mogendheden waren toen geneigd het voorstel in overweging te nemen om een millioen guldens per week van het kapitaal der schuld af te trekken, zoo lang het traktaat buiten werking zoude blijven, en zulks behoudens de dwangmiddelen, welke Frankrijk en Engeland noodig zon den achten. Sedert dien tijd hebben de gevoelenswelke tot deze uitdrukkingen aan- leiding hebben gegeven zoo veel magt bekomendat het noedig wordt aan het nemen van eenig besluit te denken, hetwelk, zoo het de halstar- rigbeid der Hollandsche regering niet bewegen kan tot betgeen het belang barer Natie en de rust der overige volken vorderenten minste voor het Belgische gouvernement eene vergoeding zal zijn voor zijn geduld om datgene van de vereenigde Mogendheden van Europa te wachten hetwelk het als eene billijke uitvoering der craktaten eischen kan. De Engelsche Morning.Post zegt, over die artikel in de Globe het volgende: De Globe bevacce gisteren avond een vreemd artikel ^betrekke lijk de Nederlandsche onderhandelingen. Het geeft te kennen, dat Hol land wegens het rekken der onderhandeling gestraft, en Belgie daarvoor beloond moet worden, door het vrijkeunen van laatsrgemelden van een ge deelte van heigene bepaald is geworden deszelfs billijk aandeel te zijn in de vereenigde schuld der beide landenof wel in andere woorden dat de zekerheid der scholdeisschers van beide verkort mag worden omdat de gezamenlijke debiteuren een onderling geschil hebben over zaken, waar omtrent zij het nog niet kunnen eens worden, maar die geheel vreemd zyn aan de schold. Wij twijfelen evenwel geen oogenblik of de informatien vaD den Globe zijn juist. Het voorstel is zoo bij uitstek eerlijk en eervol dat het juist zoodanige soort van voorstel isdie wij van lord Palmerston mogen verwachten. Er wordt beweerddat Holland geen regt van aanspraak heeft op eenige uitbetaling ter zaken van deze schuld, dan door middel van een traktaat, hetwelk hetzelve weigert te onderteekenen, en tot staving van dit nitnsun- tepd denkbeeld beroept men zich op het voorbeeld van Amerika hetwelk by deszelfs afscheiding van Groot-Britaiinie met geen aandeel in de schold van het Moederland is bezwaard geworden. Ons bedunkens OBtmoet men twee purreu var. verschil in deze beide zakendoch waarschijnlijk zijn dezelve van te weinig gewigc om den minsten indruk op de faooge Auto riteiten van om ForeignmOffïce te maken. De zich afscheidende kolomen waren niet gezamelijk met Engeland, voor de nationale schuld van Enge land verbonden. Zij waren 'onderboorighedenniet een zelfstandig deel van het Britsche rjjk. Derzelver vertegenwoordigers vormden geenszins de helft of eenig kleiner deel van de Kamer der Gemeentendoor welke de schold was aangegaan. De schuldeisscheri die hun geld aan den staat had den geschoten hadden zolks gedaanuitsluitend op het crediet van het Eogelsch gouvernement en Diet het allerminst op het crediet der Atneri- kaansche koloniën. De bladendie voor het Britsch gouvernement ijveren hebben getracht der wereld te overreden dac de financiën van Holland in eeuen staat zjjn van verderfelijke verachtingterwijl die van Belgie wel gevestigd en voor uitgaande zijn. Het plan van den eerlijken en bescheiden lord Palmenton immers zoo wij de mededeelingen van zjjne bijzondere vrienden zelve mo gen geloovenis derhalvede gezamenlijke schuldeisschers der Ver eenigde Nederlanden te berooven, van het meest krachtdadig deel van het geheel der zekerheidop welker crediet de verbindtenissen zijn aangegaan geworden. De zedelijkheid van ons Foreign-Office is voor het oogenblik uiet minder schitterend dan deszelfs bekwaamheid. In den Courier leest menEene officiële kennisgeving van de The saurie aan de kommissarissen der in- en nicgaanae regten betrekkelqk de uitbetaling der baicengewone onkosten gedragen door de Hollandsche sche pen ten gevolge van bet embargo, ziet heden het licht, waaruit blijkt dat geheel tegen de verwachting aan van de eigenaars van genoemde Holland sche schepen, het Engelsche gouvernement besloten heeft, de terugbeta ling te eischen van de gelden, aan de eigenaars gedurende het embargo 'voorgeschoten. De heer Wilkinson, wapen-smid van Tall-Mallheeft een pistool uit- gevonden van hetwelk hy de volgende merkwaardige oeschryving geeft. Hetzelve kstt In den tijd van de'ne mintint tienmaal geladen worden en vbnf geven. Elke lading bestaat nit twaalf kogelswelke in eene horizontale lijn 12 i 18 voeten ver worden geworpen. Indien derhalve een pefsoOd 120 kogels in eene tninnnt afschiet, zoo knnnen honderd personen in tien minuten 120,000 kogels afschietenwelke dezelfde uitwerking doen als een gewone pistoolkogel. Een eskadron van honderd rniters een vijandelijk eskadron van gelijk aantal manschappen aanvallende, kan dus bij de eerste charge 300 schoten doen, welke doel treffen indien van de honderd ruiters slechts vijf en twintig goed op den vijand aaDgelegd hebben of indien hec mogelijk ware, dat maar één ruiter van de honderd zijn pistool juist gerigt bad, zonden honderd znlke ruiters in tien minuten 1200 vijanden buiten gevecht stellen. Ook heeft de heer fVilkinson eene korte karabijn vervaar. <jigd, welke niet dezelfde snelheid als het pistool kan geladen worden, en 16 in plaats van ia kogels kan afschieten. De karabijn is bijzonder geschikt voor zeegevechten. Indien 50 soldaten op den bodem des vijands vuur gaven, terwijl 50 andere op het touwwerk en wand schoten, konden zij in eene minnnteene bui van 16,000 kogels op het vijandelijk schip doen regenen, en hetzelve alzoo in een oogenblik buiten gevecht stellen. Het volgende is een staat van Zelfmoorden, te Londen bedreven, van 1770 tot 1830, met aanwijzing van de oorzaken, welke er toe heb ben aangeipoord: Aanwijzing van Oorzaken. ManneN. Vróuwen. 1. Armoede. 905 51 2. Huisselijk verdriet728 524. 3. Tegenspoed322 1283. 4. Dronkenschap en Wangedrag. 287 208. 5. Spel155 141. 6. Schande en Laster125 97. 7. Te ver gedreven Eerzucht. 122 110. 8. Niet geslaagde Liefde. 157. 9. Nijd en Jaloersheid. 94 53* 10. Gekweste Eigenliefde. 53 53. 11. Knaging. 49 37# 12. Dweepzucht. 16.. 1. 13. Menschenhaat3*. 3> 14. Onbekende oorzaken. ..1381 277. Te zamen. 4337 2545. Algemeen totaal. 6882, F R A N K R IJ K. Parijs den 18 December. Prins Talleyrand is den i6den_dezer des mor gens ten 9 uren naar Londen vertrokken. Over dit vertrek worde het volgende geschreven: Prins Talleyrand wist acht dagen vóór zijn vertrek naar Londen nog niet dac hij derwaatiS zou gezondeD worden. Er was een oogenblik sprake vanom hem naar Weenen te zenden, om aldaar de onderhandelingen van het Congres te volgen; doch bij moet die zending van de hand hebben gewezende moei. jetljkheden inziende, weike er tegen de admissie van eenen Franscben ge zant zonden opkomen. Ook moet lord Granville het verlangen van lord Palmerston hebben te kennen gegeven, om den ouden diplomaat wederdeel aan de conferentiennopens de Belgische kwestie, te zien nemen. Daar men de weigering der Dnltsche Bondsvergadering te gemoet ziet om in den afstand van Luxemburg te bewilligen, schijnen de Fransche en En gelsche gevolmagtigden eenen soort van manilest te vervaardigen, hetwelk aan de overige Hoven zal worden toegezonden, wanneer de beslissing der Bondsvergadering bekend zal zijn," Van Oran op de knst van Algiers, wordt dit treurig voorval berigt: Zeven of acht Fransche officieren waren op de jagt gegaan; vier hunner zijn niet weder te voorschijn gekomen. De generaal Desmichels, den 14 No vember een gedeelte van het garnisoen hebbende doen uitrukken om hen op te sporen, heeft men, op eenen kleinen afstand van de stad de vier ongelnkkigenmet het hoofd afgehouwen en deerlijk verminktop den grond naast elkander zier» liggen. De «lngtoffc*» van deze barbaarechheid der BÖ- duioen zijn de heeten Nadat, Malvielle Perron en Martel. De berigten nit Spanje zijn van alle belang ontbloot. Hec Memorial Bor delais meldt nit Exciraden 21 November De maarschalk Bourmontde generaals C/ouet en Larochc JacqueUn zijn sedert eenige dagen met een gevolg vao 40 a 50 officieren van Portugal alhier aangekomen de autoriteiten hebben heden bevel ontvangen benmee een detachement kavallerie naar Algeirate doen vervoeren, werwaarts zij morgen vertrekken. Men zegt dat zq zicb iD deze haven naar Italië Inschepen zuilen. Ook zegt men nog, dat het hoofd van Merino en vijf andere bevelheb bers op prijs is gesteld. In eenen brief nit Rome, van den 30 Novemberwordt geschreven, dat sldaar het gerucht liep, dat Z. M. de Koning der Franscnen zich aan. geboden had, om de tusschen den Heiligen Stoel en Portugal bestaande ge schillen door ziine bemiddeling bij te leggen. De kerkelijke betrekkingen tnsschen den Paus en Frankrjjk waren nog niet geregeld en leverden nog groote zwarigheden op. BLOEDIG TREURSPEL »JJ DE PERSEN. Omstreeks de laatste tijden van het verval huns rijks, hadden de Romei nen hunne zucht voor het bloedige treurspel zoo ver gedreven, dat zij zelfs hnnnen toevlugt tot hevige middelen namen om op eene natuurlijke wijze den dood, verwonding of teregtstelling van een of ander persoon voor oogen te brengen. Een misdadiger onder de kleederen en het masker van den tooneelspelerwiens plaats h(j bij de ontknooping van hec stak bekleedde, werd inderdaad vergiftigd, gepijnigd, doorstoken of verbrand vóór de aanschouwersdie wreed genoeg waren om met genoegen de pijnigingen aan te ziendie ons ongeloofelijk zouden voorkomenware het niet dat schrijvers van dien tijd ons zulks mededeelden. MartiaUs spreekc van een persoon, die, terwijl hij Mucius Scaevola voorstelde, werkelijk zijne hand in gloeljende kolen afbrandde. Op het Romeinsch tooneel van dien tijd, werd Daedalus inderdaad door eenen beer verslondenen Orpheus door de Bacchanten verscheurd en In scukken gesneden. Hec was bij het moorden in den Circus, waar hec bloed onder de vernielende tanden van tijgers en leeuwen stroomdeof waar loontrekkende zwaardvechters altijd gereed wareD elkander ten ge- noege van het volk te doorboren, daar was hec dat de Romeinen deze bloedtooneelen hadden leeren beminnenwelke men genoodzaakt was naar het theacrum over te brengen, om de aandoeningen der aanscaonwers wien niets meer dan dergelijke tooneelen van moord en bloedstroomen be. koorde, gaaude ie houden. Te oordeelen naar de hoogte waarop onze hedendaagsche roman-schrij. vers de waarheid van het dramatisch bedrijf beginnen te brengenis het moeijelijk te voorzienwaar zij tullen ophouden. Zoo z(j echter het Ro. meinseh tooneel betreurenkunnen wij hun zeggen dat zjj zich nog een staaltje van het vermaak dat zjj aanbrengt, in de staten van denSchah van

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3