SPAN J S. Een beurs-berigt den sden December te Parijs sangehrsgt, bevat bet volgende: Men beeft het gerocht verspreid, dat het ministerie door hoi» tengewone gelegenheid depeches van Madrid had ontvangen. Ten gevolge van eene volksoploop, waarbij het graanw zich in massa naar het paleis der Koningin heeft begeven, het ontslag van Zea Bermudez vragende, zonde Maria Christina beiio'en hebben, haren eersten minister op te offe ren. Deze zonde zijn vervangen geworden door Don Augustin irguelles Verscheidene monniken-orden hebben adressen aan de Koningiti-Re- gentes ingezonden, om hare verkleefdheid aan de regering te betuigen. De generaal Castagnes heeft eene proclamatie bekendgemaakt, waarin bij den inwoneren van San Sebastian berigr, dat de troepen van den generaal Saarsfield Bilbao zoudea slag of stoot ingenomen hebben. De Parijssche National geeft het volgende te lezenWil hebben verscheiden brieven uit Madrid voor ons liggen, waaruit blijkt, dat de gisting in die hoofdstad meer en meer toeneemt. In een dier brieven worde zelf» verzekerd, dat, indien de minister van oorlog Cruz niet ware afgezet geworden er hoogstwaarschijnlijk eeri ernstig oproer zon zijn uitgebarsten en dat, zoo de Koningin niet nog meer toegeeft, de vre-s voor zulk eene beweging als nog zon kunnen bevestigd worden. Het volk is zoo zeer op de Karli§ten verbitterddattoen dezer dagen iemand van die pareg des avonds in eene levendige straat vermoord werddemoordenaar zich onge moeid heeft knnnen verwijderen zonder dat de politie hem dnrfde vervolgen, Uit Valencia wordt van 22 November gemeld De door de Koningin verordende ontwapening der koninglijke vrijwilligers heeft alleen gestrekt om de vermetelheid der Karlisten en onze ongerustheid te vermeerderen. Karlistische guerilla's zwerven door geheel het Koningrijk Valencia rond. Voor drie dagen hebben zij eenen officier der linietroepen en zeven jagers vermoord die eene bezending geld begeleidden. Uit Valencia wordt van den 25sten geschreven: De stomheid der Royalistische vrijwilligers neemt steeds toe, en de onvergeeflijke zorge loosheid onzer militaire aBtoritei'enheeft reeds hare vruchten gedragen. De opstand heeft zijn hoofd in onze stad opgestsken. De onderscheidene berden, welke het land doorkruisten, hebben zich met de Karlisten onzer stad vereenigd, en maken aldus eene soort van anti-konstitutionneel leger vit, hetwelk onze strateg doorloopt onder het geroep van leve Karei KI Wij hebben slechts eene geringe wapenmagt om tegenover die woestelingen te stellen, welke een getal uitmaken van vier tot vijfduizend man; en bovendien komt onze kapitein-generaal ons zoo verdacht voor dat wij hem veeleer geneigd gelcoven deze apostolische benden te helpendan te be strijder. ook hebben wij geene stedelijke militie zoodat de opstandelin gen ors bet gezag van Kartl V kunnen doen etkennenzonder veel tegen stand te ontmoeten. Misschien vindt men het te Madrid eeos geraden, cm even als naar Bilbao en Vittoria, ook ons troepen toe te zenden. Ik geloofdat dit het eenige middel is om ongelukken te voorkomen. Uit eene zeer naauwkenrige opgaaf blijkt, dat in 1826 in Spanje 12^3 personen veroordeeld zijn om vrijwillige manslag, 1773 om voorbe dachte aanvallenen 1620 om diefstal met inbraak. Hetgeen een verschil met veroordeelingen om dezelfde m.6daden in Engeland uitmaakt van 1—81. ZWITSERLAND. Zurich den 2+ November. Uit deze plaats schrijft men, dat het voor. zitiend Kanton welllgt binnen kort genoodzaakt zal zijn den Zwitserschen landdag op nieuw buitengewoon bijeen te roepen. Het Bazeler landschap heeft, in weerwil van alle de voordeelen die aan hetzelve door de laatste tusscbenkomst der bondsvergadering werden, verzekerdnog immer hec beslnit gehandhaafd,, waarbij, sints den 8 Jacuarij II., zoowel de openbare eigerdommen der stad Bazelals de bijzondere aan bare burgers toeko mende werden gesequestreerd. Reeds heeft men onderscheidene pogingen aargewend om dezen onregtvaardigen maatrege! te doen ophoudendoch té vergeefsch zoodat nu eindelijk het voorzittend Kanton aan het bestuur van het landschap heeft aangezegddatindien hetzelve niet vóór den 7 December van de opheffing kennis droeg men zich genoodzaakt zoude zien de verdeeling van het staatsvermogen vooreerst te schorsen, en den landdag boiteDgewoon bijeen te roepenopdat deze hgre besluiten met Badmk zoude knnnen handhaven. In het kanton Schwytz staan de beide vroegere factiën nog steeds tegen elkander over, en wordt hec bestuur daardoor belemmerd. Ten gevolge van eenen hooglonpenden twist tusschen den voorzitterden landamman Schmidt en eender leden, zijn onder anderen de zittingen van bet kantonnaal geregtsbof geheel geschorst. Trouwens alle berigten komen daarin overeen dat de krachtdadige maatregelen door de bondsvergadering onlangs genomen de verdeeldheid slechts voor het oogenblik hebben bezworen, doch dat er door geheel Zwitserland een geest van woeling bestaat, die ieder oogen blik tot even gewigtige voorvallen aanleiding kan geven. - In Bern hebben de Polen bevel gekregen, om het grondgebied bin nen 14 dageu te verlaten. DUITSCHLAND. Wezken den 18 November. U't de huis-, hof- en staats-kauseiirij zijn than» circulaires aan de Keiz. Oostenrijksche gezantschappen en legatien bij de buitenlandscbe hoven, betrekkelijk het aanstaande congres van Dnit- scne ministers, uitgevaardigd. Het bedoelde congres zal niet, gelijk men in openlijke bladen gelezen heeft, te Praag, maar hier te Weetien gehou den wérden, en wel onder persoonlijke voorzitting van den huis-, hof-en staats-kanselierprins ven Metternich. Het tijdpunt is op de maand Jannarij van het aanstaande jaar bepaald. Er is in geenen deele questle van de bijvoeging van nieuwe artikels tot de grondwetten van het Dnitsche Ver bondmaar wel van authentieke uitlegging van onderscheidene, toe heden toe aan eene uit een loopende en niet zelden eenzijdige verklaring en uit legging onderworpen voorschriften en bepalingen der Dnitsche bondsakte en van het Weener eindverdrag, in hec belang van het monarchale grond, beginsel. Hierbij wordt intusscheD aan geene verkorting of bekommering van eenige hoegenaamde, in erkende werkzaamheid bestalode Dultsche constitutie gedacht; men wil alleen overdrevene, uit het bestaan van con. stitntionele staatsordeningen afgeleide gevolgtrekkingen voor de toekomst voorkomen. Het oogmerk is niet om zich tegen de, volgens derzelver nainnr plaats hebbende ontwikkeling der constitutien voor zoo ver dezelve door vorderingen in de beschaving gevorderd wordt, te verzetten, noch ook ergens de verbetering en vervolkomening van den maatschappelijken toestand door gepaste instellingen, te keer te gaan; alleenlijk moet de sterkte der regerende magt daardoor niet verzwakt noch het monarchaal gezag in deszelfs wezenlijke grondslagen aan gevaar blootgesteld worden. Naar men verneemt zon de daarstelling van een in de laatste tijden door weldenkende staatslieden en staatsgeleorden meermalen als zeer wenschens- wsardig aangeraden opperst-bondsgerigt, bij deze gelegenheid in overwe ging komen voornamelijk tot beslissing van betwiste vraagpunten in de afzonderlijke bondsstaten tusschen de regeriogen en de steDdenalthans bij twijfel omtrent de uitbreiding en omvang der regcen van de eenen of de anderen. Of deze nienwe bond-inrigtingindien zij bijval vond, in de keizerstad aan den Donau hare zitting hebben zou is nog met uitgemaakt. Ook wordt er gesproken over eene ontworpene verlegging van den zetel der Duitecbe bondsvergadering van Frankfort aan den Mein. Men moet tot deczelven nn een» Wurtshnrg, dan Regensburg, daD andere steden in het middenpunt van Duitschland voorgeslagen heoben. Eindelijk zegt men ook nog dat over veranderingen van iurigting, met betrekking tot bet Önlrsche btwddegeromtrent welk punt nn taatste'ftr té Berlijn Véfhaiwie» Unpen hebben plaats gehad, eene definitieve overeenkomst getrotTrn zal worden, Oen 24 November. Hoewel fieJon geen beursdng wasis echter veel omgezet geworden. De fondsen waren echter gedrukt, dewijl er ongun stige berlgten van Kbnstantinope! in omloop waren. Een Fransch koen f is van die stad bii de ambassade aangekomen; men kent dan inbond zijner depeches niet. Intnsschen verneemt men dat de Sultan zich genoodzaakt beef: gezien het ministerie te veranderenC'hesrete-Pacha in ballingschap te zenden, omdat hij onder verdenking stond van deel te hebben genomen aan een komplot, en dat eene groote gisting te Konstantmopel heersebt waarvan men zich weinig goeds beloofde. Men wil zelfs evengemeld -n Pacha, den gunsteling des Sultans, van eenen aanslag tegen het leven zijns meesters betichten, die echter verijdeld was geworden. Dit echter is on waarschijnlijk, want een voorval van dit gewigt zonde niet alleen aan de Franscbe ambassade berigt zijn geworden. De zending des Franschen koe riers kan derhalve weI eene andere oorzaak hebben, welke misschien daarin gelegen is, dat de admiraal Roussin zich beklaagt over de verwijdering van het grootste gedeelte der Fransche oorlogschepen nit den Levant, aan welke het Fransche.ministerie eeneandere bestemming zoude gegeven hebben. Bij een dezer dagen bekend gemaakt kabinets bevel, heefcde Koning van Penissen bepaald dat er voortaan bij de toepassing der strafwetten onderscheid gemaakt moec worden tusschen den misdadigerdie vóór zijne veroordeeling door de bekentenis van zijne schnld een bewijs van beronw geeft, en dengenen die door eene volstandige ontkertenis zij ie schuld verzwaart. Dienvolgens zal voortaan tegen een beschuldigde die alvorens van zijne misdaad overtnigd te zijn, eene vrijwillige bekentenis aflegt, altijd het minimum der bij de wet bepaalde straf worden uitgesproken, De geweldige naar eenen orkaan gelijkenden stormwelke in het begin van de maand November gewoed en overal eene zoo onberekenbare zeeschade aangerigt heefcis, naar men uit Koppenhagen schrijft, ook voor de geheeie onlangs nieuw beplante landstreek bij Agger, in Jutland gelegen, allerverderfelijkst geweestdsar door denzelven de verwachting van de eigenaars geheel vernietigd is geworden. Desknndigen hebben bif die gelegenheid opgemerkt, dat de zee daar alstoen dezelfde hoogte, als in den stormnacht van den 4den op den 5den Februari] 1825, bereikc heeft; te gelijker tijd sloegen de gelven eene mijl ver over de geheeie landtong heen. vergrootten het Agger-katiaal tot deszelfs vroegere breedte, en vormden bovendien, ten noorden van heczeive, een geheel nieuw kanaal. Van de Zwitsers, welke in Griekenland dienst willen overgaan, zijn reeds eenigen te Mnnchen aangekomenallen die reeds op weg zijn en wier aantal 500 bedraagt, worden bij detachementen van 20 of 30 man verwacht. Als boofdbeding is men overeengekomendat zij een eigen bataljon zullen uitmaken en riet van elkander gescheiden mogen worden. Ook brengen zij zelf hunne officieren mede. Buitendien moeten er zich D°g 33° man andere Zwitsers bij de commissie aangemeld hebben. Het zijn allen gediende soldaten, die vroeger in Napelsche, Pauselijke, Nederland, schei of Franscbe dienst gestaan hebben, en die mét tegenzin toe hunne burgerlijke betrekiting terug gekeerd waren. GROOT.BRITANNIE. Loneen dei» 4 December. Een Londensch dagblad deelt als stellig het beslnit van Lord Pahnerston mede, om bij de aanstaande bijeenkomst der Conferentie voor te stellen, dat Beigie ontslagen worde van den aan Hol land vërscbnldigden achterstand. Den 3den dezer heeft er eene talrijke vergadering van de associatien tegen de belasting op de deuren en vensters plaats gehad, met het doel, om de noodige middelen te beramen ter gemoetkoming van zulke bewo ners, wier goed nic hunne huizen was weggehaald ingevolge de weigering om genoemde belasting te betalen, Dezelve i» in de beste orde uit elkan- der gegaan. Menigvuldige brandstichtingen openbaren zich op alle ponten van Enge land. Sedert eenige weken gaat er geen dag voorbijof men verneemc eenige ongelukken van dat toon. Men schrijft deze aanvallen tegen de eigendommen toe aan de wanhoop aan welke zoo vele ongelakklgendie aan werk gebrek hebbenzijn overgegeven. F R A N K R IJ K. Parijs den 4 December. De verjaring van den 29 November, op wel ken dag in 1830 de Poolsche opstand is begonnen, is in verschillende Fransche steden, alwaar zich uitgewekene Polen ophóuden, en ook te Brussel, plegtig gevierd. Te Parys heeft de generaal Lafayette zijne wo ning tot het vieren van dit verjarings.feest atgestaan, en dus ook bij den daar gegeven maaltijd, wsarbjj verscheidene vrouwen tegenwoordig waren, het voorzitterschap bekleed. De daar gehoutlene redevoeringen schijnen vrn geene staatkundige beteekenis geweesc te zijndcch te Dyon heeft het tegenovergestelde plaats gehad en de Parijssche minisie-iele bladen van de» 3 December toonen zich dan ook over de viering van dit feeit al daar ren hoogste verbolgen. De dsar aanwezige Polen hadden namelijk een galtiraal aangerigt, waarbij veie bnnoer Fransche bewonderaars, en in het geheel omstreks 500 personen tegenwoordig waren. De zaal priikte met de" beeldtenissen van Washington Franklin en van twee doldriftigs vrijheidschreeowers in de Fracs he kamer, Garnier-Pagès ed Cabct. Aan redevoeringen heeft het met ontbroken, en onder de sprekers was er een, die den lof van RobespierreCouthon en St. Just heeft verkondigd, en deze verachtelijke volksleider» als voorbeelden ter navolging heeft -óorge. steld. Een tweede redenaar heefc de tegenwoordige Fransche regering van lafhartigheid beschuldigd en de voorspelling gedaandat het Fransche volk weldra tot beter inzien van zakeo komen en een gemeenebest vesti gen zou. Een derde redenaar heeft in gelijken geest gesproken maar zich teveiie een aantal honende uitdrukkingen tegen Koning Lodewyk Philips ver oorloofd enz De Fransche regering beeft dadelijk een regterltjk on. derzoek naar het gebeurde bij dit feest bevolen en men wildat sommi gen der Polen, die zich daarbij het meest op den voorgrond hebben ge- sceld nit het land zullen worden verbannen, terwijl de andere Dyon zul. len moeten verlaten. Uit Bordeaux wordt van den isten dezer geschreven; De door de troepen der Koningin vervolgde vlugtelingen komen in menigte naar onze grenzen. Twintig Karlistische opperhoofdente paard en wel van geld voorzien, zijn den 23sten te Alnhoa aangekomen; z{j werden nog denzelf den dag ontwapend en raar Bayonne overgebragt. Ouder dezen waren drie kolonels en onderscheidene geestelijken. De gevingte Karlisten pogen zich te Astella te vereenigen. Het Fransche oorlogs-vaartuigdat voor Bilbao kruiste, is de f/iron delta, gekoromandeerd door deo heer Mazi. Deze officier heelt met den konsul van Frankrijk te Bilbao niet dan met de grootste moeite ktinneD in aanraking komen. De van de Fransche inwoners van Bilbao afgeperste be lastingende hun opgelegde verpligting om de wapenen op te vanen, de schending der waarborgen, welke men den konsul voor het verzenden zij- ner depeches had aangeboden zoodanig waren de grieven voor welke de heer Mazi zich door de Karlistische Jurna van Bilbao voldoening heeft laten geven. ZEE-TIJDING. Kapt. A. van der Weydenvan Malaga te Amsterdam gearriveerdheeft den 18 Oct. met eene gunstige gelegenheid in de straat van Gibraltar, in

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3