N E p fi R L A N O S N, Leyden den 8 December. Eergisteren is de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje in deze «rad op de gebruikelijke wijze gevierd geworden. Her Handelsblad bevat de volgende particuliere co'respondentie nit V Gravenhaee: Op last des Konings en om zoo veel mogelijk bezui nigingen daar te stellen, is de verstrekking van companje.vivres te begin nen met primo Jano^rij eerstkomende opgeheven; terwijl men ook nog, volgens de begeerte van Zijne Maj., bezig is bij de departementen van Oorlog en Marine aan de ontwerpen van eene geheel nienwe organisatie van land. en zeemagt. Ten gevolge daarvan zal de moipeie Schutterij op eenen anderen en verminderden voet worden gebragt. Ook zal bij de li- nie eene andere formatie plaats grijpen, zullende, naar mets reeds wil we ten, ieder baiailjon weder nit zes kompagnien worden zameitgesteld. Al verder wordt verhaald, dat bet de intentie van hec Gouvernement is, om gedeeltelijk de tafel- en representatie-gelden in te trekken, en ein delijk zegt mendat de vestingen provisioneel van den staat van beleg tot dien van oorlog znllen overgebragi worden. Dit laatste verdieut echter nadere bevestiging," Uit Middelburg wordt geschrevenMen verneemt nic Veere, dat een zeker, gedeelte der havenzateo aldaar tot. zoodanige diepte gebragt wor den, dat kleine oorlogs-vaartuigen en zeeschepen, in het aanstaande win- tersaizoen, daarop eene veilige ligplaats hebben zullen, en zelfs Pij dood tij uit de haven kunnen gebragt worden, hetwelk door de hooge aanslik. king dier zaten anders voor den aanstaanden winter reeds niet meer doen lijk zonde geweest zijn.". Men meldt uit den Wieritjger.waarddat in den vroegen ochtend van den 2 December, ten 4 ure, aldaar door een aantal ingezetenen eene schudding is gevoeld, belangrijker, dan men immer te voren, bij het zwaarste onweder had ontwaard. Dezelve heeft 33 1 25'seconden aan. gehonden. Een nur te voren had het hevig gewaaiddoch op het oogen. blik dat de scbodaing zich deed gevoelenwas het weder vrij kalm, De Nijmeeegsche courant bevat bet volgende: Het is reeds vroeger bekend geworden, dat de Kanonnier Adriaan Sturmden 2 Augustus jl., nabij Axel, in het 5de district van Zeeland, het vreesselijjte ongeluk had, bij de exercitien van zijn wapen, zijne beide armen te verliezen. Een zedelijk en onbesproken gedrag, gepaard met eenen onbegrersden dienstijver, hadden hem tot eenen der beste Kanon niers d.er bezetting gemaakt. Zeker droeg dit Dier weinig bij tot die edele deelneming, die door zijne ktijgsmakkers en vele menschenvrienden in hem gesteld Is. In de Provincie, waar het ongelnk voorviel, hebben zijne wapenbroe ders, van alle garden en korpsen, eene inschrijving tot geldelijke bijdragen gedaan, om hierdoor zijn volgend, anders zoo zeer te betreuren leven te veraangenamen; en deze zijn in hunne pogingen, zoowel hier als elders, door echte Vaderlanders ondersteund, Tot aanwending der voor.hem bestemde liefde-gaven, is eene commissie (Dit de opdgrggteqkepden daargesteld met bet doelom hem zoomogelijk .eenjg kunstwerktuig te verschaften, waardoor hij zich, hoe weinig ook, ijn plaats zijner verlorene ledematenkonde helpen. Ter berej.king van dit voornemen, verzoekt zij alle heeren Doctoren jMechanicussenof wie zulks doen konde, baar hierin met nuttige raadge. ,vingen te willen bijstaan. Het overige zal «oliede besteed worden, om hem daarvoor een vast inkpmen bij zijn pensioen te verschaffen en in zijne (Vermeerdere behoeften te voorzien. De commissie twijfelt geenzins, of zijne overige wapenbroeders, echte vaderlanders en edele menschenvrienden, zullen haar in hare pogingen wel willen ondersteunen. Zij zal zich in het geheeionder het adres van haren president, den majoor Stelk der 5de afdeeliDg infanterie teTerneuzen, zoo wel als elk der opdergeteekende leden in het bijzonder belastenmet de ontvangst van alle voor hem gedane liefdegaven en boven verzochte iDlich. tingenen telkens zal zij openbare melding maken van het ontvaDgene Zoo als zij znlks ook na het aanwenden der gelden doen zal, Niettegenstaande de zoo prijzenswaardige verzorging van verminkte krijgslieden door ons Gouvernement, is het aan hetzelve even als aan alle andere, onmogelijk, ora die verzorging naar den eiscli van bijzondere om- standigheden uit te breiden. Hiervan doordrongen geeft de Hoilandsche Natie door de belangstelling in verminkte of ongelukkig gewordene verde digers barer heiligste regten en belangen, het schoonste voorbeeld aan Eu ropa, en deze belangstelling, die zich nimmer heeft verloochend, is de waardigste toesteen harer vereende gevoelens. De Commissie ter verzorging van den ongelukkigen Kantttnier Sturm, Stole Majoor, President. I j. H. Rexau Rijsterborg 2 Kapt, Ingen, De Haam, Kapt. der Artillerie. J. Budde, Kapitein. Jalink, Kapitein. J. C. Launspach, i. Luit. der Artillerie. In een 6iok, bevattende eene particuliere correspondentie van *s Gra. veDhage aan het Luxemburger dagblad, leest men onder anderen dit: Wanneer twintig dagbladen u ook zeggen, dat de Koning der Neder landen zich verbonden heeft, zelfs om de bevoegdheid te vragen om de inst van Holland, of, zoo men wil, den vrede te koopen door den af- «tatid der belft van eene zijner bezittingen, gelooft zulks niet. Wanneer deze zelfde dagbladen u verzekeren, dat de Bondsdag inge. willigd heeft in den afstand van de helft eener Dultsche provincie, welke een gedeelte uitmaakt van het Duitsche Verbond; gelooft het niet. Koning Willem heeft nog alle hoop niet opgegeven, om zijne Sonve. reine regten in Belgie te zien herstellen; hoe ware het te veronderstellen, dat hjj aan bet Belgie van Leopold anders de helft zoude afstaan van een Vorstendom, hetwelk hij onder eenen anderen titel als dien van Souverei- nen Vorst der Nederlanden bezit? Hoe zoude men zich kunnen verbeel den, dat, die zich nimmer tot eenige inwilliging heeft laten overhalen, thans ongevergdvan zeiven, den Bondsdag zoude komen verzoeken een gedeelte van zijn grondgebied aan Belgie te schenken, aan dat Belgie, waarvan hij de Souvereinlteit geenen anderen dan zich zeiven toekent? Hoe is het te geiooveadat Koning Willem, in de veronderstelling, dat hij er in volhardt om zijne Nederlandsche kroon in haar geheel terug te bekomen, er zijne toestemming toe geven zoude om eene «telling te be. derven en te verminken, welke, bij hetgeen er in Europa plaats hebben kan, eene der lijnen uitmaakt van den driehoek, waarin Belgie als beslo ten zoude blijven?" jn de zitting van [de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers van den 3 December, is op nieuw over de te Zonhoven gesiotene overeen komst getwist. De heeren Duaortier en de Robaulx hebben zich daarbij weder hevig tegen de Belgische ministers uitgelaten. Zij verweten aan het ministerie, dat hetzelve al de schuld dier overeenkomst op den minister van oorlog baron Evainwierp doch de ministers verklaarden zich ge. durende den redetwist gezamelijk verantwoordelijk voor het gesloten ver drag, door hetwelk, zoo als de minister Evain op nieuw betoogde, de wezenlijke belangen van Belgie, vooral ook op het punt der ontwapening bevorderd waren. Te midden der zitting kwamen de verlangde stukken wegens deze zaak bij de kamer iD doch ook dit gaf aanleiding tot nieuwe woordenwisselingen. Onder die stukken behoorden twee nota's van den 26 en 29 October, waarbij de Generaal Hurel aan de Belgische commissa rissen te Zonhoven voimagt gaf tot bet sluiten en teekenen der overeen, komst. De heer Dumortier wilde weten op welke wjjze de generaal Hurel in dezen door het ministerie was gemagrlgd, en vond in het gemis* dier tnagttging een bewijs, „dat het ministerie met zijne eigene ongeregtighe- den een algemeen geacht krijgsman wilde bezwaren." Niet lang daarna kwamen bii de kamer authentieke afschriften in van het proces-verbaal der raadsvergaderingen die het Belgische ministerie den 29 Octoberj sten en 17 November omtrent de te sluiten militaire overeenkomst had gehoudendoch de heer Du mortier wiide no van den minister van oorlog, baron Evain, een stellig antwoord hebben, of deze stukken we! echt en de eenigeu wa. ren oie hem tot regeling van zijn gedrag waren toegezonden. Hij Dw mortier gebruikte daarbij de uitdrukking dar in znlk eene walgelijke zaak ais de tegenwoordige, het aanvallen gemakkelijk was." De minister Rogier voegde zijnen ambtgenoot Evain toedat deze op znlk eene ongerijmde vraag enkel door een verachtend stilzwijgenmoest antwoorden. De minister zweeg werkelijk, en de twist liep daarmede af, dat men besloot, om den volgenden dag, wanneer de stukken gedrnkt en rondgedeeld zouden zijnop de zaak terng te komen. Zelfs de Brusselscbe Emancipation is van meeningdat de Belgische ministers met het mededeeien der proces - verbalen hnnner geheime raads vergaderingen aan de kamer een weinig te ver zijn gegaan, Welligt is zulk eene toegevendheid aan de eischen van de tegenpartij in eene wetgevende kamer ook geheel en al zonder voorbeeld, Eerlang staac nit Brussel eene commissie te vertrekken, die te Parijs over het sluiten van een handels-verdrag tns'chen Frankrijk en Belgie moet onderhandelen. Deze commissie is zamengesteld uit deD minister van staac de Meuletiaere, den bestuurder der mnnt de Brouckïre, de leden van de kamer der afgevaardigden Frederik Corbisier, Davignon en Smits, den fa- brikant Basse en den kolonel Wilmar 's Graveniiage den pdea December. Het nieuw ontwerp van wetom trent de grondbelasting, is reeds laatstleden Donderdag in de afdeellngen der Tweede Kamer onderzocht Intnsschen heeft er heden eene conferen tie tusschen de centrale afdeeling van gemelde kamer en Z. Exc. den mi nister van financiënover de financiële wetten plaats gehad. Gisteren is de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, in deze residentie met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Het klokken. apei deed zich hoorenvan openbare en bijzondere gebonwen wapperde de Nederlandsche vlag, en des namiddags werd eene groote parade door de bezetting van de residentie gehouden. Gisteren avond is door het corps muzfikancen der stedelijke schutterij eene serenade aan den KrooDprtos gegeveD. De gala-representatie in den Hollandschen schonwburg, is aller— luisterrijkst gevseeat. De zaal was smaakvol verlicht, en de representatie is vereerd geworden met de tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin, benevens HH. KK. HH. den prins en Prinses van Oranje, benevens Hoogstderzelver Zonen, ten talrijk publiek, waaronder het corps, diplomatique, in costuntn woonde de plegtigneid bij, en gaf zoo bij de kotnsc der vorstelijke personaadjen in de zaalals bij het vertrek derzel. ven luide blijkea van de gehechtheid aan het Koninklijk gezin. De vader- landsche gevoelens werden door het nationaal tooneelscukDe Admiraal Piet Hein, te Delfshaven, bij ieder der aanschouwen aangewakkerd en door hen op de ondubbelzinnigste wijze genit. Z. K. H. Prins Frederik wordt, gelijk men verzekert, den 9den of loden dezer, alhier terug verwacht. Z. Exc. Vorst Potemkin, minister plenipotentiaris van Z. M. den Keizer van Rusland bij or/fe hof, is I. Maandag alhier aangekomen. Door Z. M. is benoemd rot lid der Provinciale Geneeskundige Com missie in Zuid.Hollandgevestigd te Dordrecht, de Heer A. G, Graaf Apotheker te Gorinchem, GRIEKENLAND. Uit Munchen schijft men, dat het Grieksche Regentschap besloten heeft, op staatskosten 24 jongelingen nit Griekenland naar Muncnen te zenden teu einde in het Grieksche opvoedings-gesricht aldaar onderwezen en op geleid te worden. De daartoe uitgekozene jongelingen zijn meerendeels zonen van lieden, die zich door verdiensten en aanzien onderscheiden, of reeds voor het vaderland gevallen zijn zoo vindt men onder dezelve de zonen van de admiralen TombasisTzamados en Kriezisvan Mauro- mickalisTzaveliasKanarisBoizarisOdysseusMetuxasenz, In een Grieksch dagblad leest men het volgende. Wij kuDnen thans ais stellig meiden, dat de Koningüjke Regering, zoodra zij een gioot gedeelte der geldleening in banden heeft, eene leenbank zal oprigten al. waarovereenkomstig de bepalingen eener terzelfder tijd uit te geven hy. potheekwet, grondeigenaars en werkbazen, tegen eenen matigen interest geldeti znllen'kunnen ontvangen, ten einde hnnne ngverheidaondernej mingen met voordeel te voeren of nit te breiden. Zoodra zulk eene bank is daargesteld, zal ook Griekenlands doodende wond, het bejagen van ambten genezen zijn. In eeo ander nommer van dit blad vindt men de volgende beschouwing: Behalve de militaire magt, die rust moet ver schaffen, heeft Griekenland ook geluk en tevredenheid noodig. Voor het tegenwoordige en nog gedurende langen tijd kon het den ar. men geenen arbeid en den gegoeden niec die genietingen en voordeelen opleveren, weike grootere steden van het Oosten, welke Konstantinopel Smyrna of Thessalonfta aanbieden. War zal dus nu in staat wezen om de osde ingezetenen dier steden tot Hellenen te herscheppen dat zij dit alles vergeten en in Griekenland blijven? Eenigitjk het verlangen om onder eene Griekscb-Christelijke regering, onder zachte, regtvaardige en ver. standige wetten te leven. Werd znlks door den Griek niet gevonden alsdan keerde een groot gedeelte onzer inwoners naar hanne oudevoor malige verblijfplaatsen terug, en Griekenland werd eenzaam en verlaten.... Ter naauwernood bezitten wij honderd huisgezinnen, welke men rijk noe. men kan en in de buiten .het koningrijk gebleven Grieksche handelssteden wonen meer dan 600 gezinnen. Verplaatst ons volk zich herwaarts, zoo verkrijgt de regering geschikte personen voor ambten de steden verrijzen nit derzelver puin; scholen, landbouw, koophandel herleven, en de be. hoefcige vindt middelen tot onderhoud zijns levens. RUSLAND. In het gouvernement van Yaroslaff, heeft de hofraad Svetchine de be langrijke ontdekking gedaan, dat het graan hetgeen na de vervaardiging van brandewijn overschootweder tot voedsel kon gebruikt worden. Hij ver. mengt een gedeelte van het overschot met een gedeelte meel, hetgeen dan noch in smaak, noch in voedings.kracht, voor het gewone brood beuoefc onder te doen. P O R T U G A» L. Over Engeland heeft men met de stoomboot den Afrikaan tijding van Lissabon toe den aisten en van Oporto tot den 22 November. Er is tns- schen de beide oorlogvoerende partijen niets bijzonders voorgevallen. Don Pedro had 180 man Engelschen en Franschen genoodzaakt om te verireï. ken, en in de eerste haven de beste ontscheept te worden. De inwoners van Oporto beklagen zich zeer in geenen genoegzamen staat van verdedi ging gelaten te zijn. Men denkt dat er binoen kort iets tegen Santarem zou ondernomen worden. Er ging een gerucht van eene verandering bij het mmisterie van Dod Pedro. De tnagc der Miguellisien ten zuiden van den Dotsro, wordt op 1200 taan begroot.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2