NEDERLANDEN. Levden den 3 December. Het tegenwoordige garnizoen van Maastricht, bestaande uit de 8ste af- deeling Infanterie, een bataillon van_de 13de afdeeling, het 3de batatllon Veld-artillerie, eene ltompagnie artillerie Nationale Militie, het 2de batail. lons Sappeurs.tninenrseen eskadron Knrassiers, en een detachement van het algemeen depdt der Landmagt, hetwelk nu die vesting gaat verlaten, wordt omtrent 5000 man sterk geacht. Te Brussel is onder de aldaar zich bevindende Polen, den 29 Novem berde dag van de Poolsche omwenteling, plegtig gevierd geworden. 's Gravenhage den 1 December. H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, dadelijk bij bet uitbreken der onlusten zich het lot der slagt. offers van deo strijd wenschende aan te trekken, had, bij gebrek aan een geschikt locaal, ter verpleging van de gewonden en verminkten, der stad bet tijdelijk gebruik van een barer gebouwen doen aanvragen. Een ledig hospitaal hiertoe ingerigt zijnde, en Mevrouw de Prinses bij' uitbreiding der rampen ook Hare Vorstelijke liefdadigheid wenschende nit te breiden, zoo is door H. K. K. H.hiertoe, uit eigen fonsen een locaal aangekochcbelendende aan dat der stad. Om echter van de twee gebouwen een goed geheel te makenwas het onvermijdelijk dat ook de eigendom vereenigd wierd en het iste dien einde, dat de Raad dezer stad, met voorweten en goedkeuring van Z.M. zich veroorloofd heelt, als tolk der geheele bevolking, H. K. K. H. bet aan bod te doen van de wederhelft van den grond enopsiand, om een gesticht te vervaardigendat door de Eigenaresse met den naam van bet IVilkms Hospitaal was vereerd geworden. Die aanbod is op den 8scen der vorige maand geschied, bij eene missive van den navolgenden inhoud: M evrouw Uwe meer dan Vorstelijke weldadigheid heeft sinds langen tijd ons en onze stadgenooten getroffen. Dadelijk bij Uwe komst In Uw nieuw Vaderland, en toen allerwege in heczelve welvaart de blijdschap Uwer vestiging in ons midden vergezelde waren Uwe zorgen onledig met het lot der behoeftigendie, ondanks alle mogelijken voorspoed, zich toch in iedere maatschappij bevinden. Toen echter de rampen ons Vaderland naderden en de oorlogstem zich in hetzelve hooren liet, breidden Uwe zorgen zich nit en weDdden zich tot deszelfs verdedigers. Deze belangstelling klomzoodra gewonden en verminkten ons de ge. volgen verkondigden van den strijden verpleging en verkwikking optra den als de eerste pligten van het vaderland, en menschlievend hart. Uw voorbeeld, Mevrouw! wekte ons allen op, en het hospitaal werd daargesteldhetgeen Gij den naam gaaft, waaronder alle dapperen sinds eeuwen Oud-Nederland verdedigd hebbeD. Eetst nadat wij U ten gebruike hadden mogen aanbieden een matig ge. bouw in de Hekkeulaan dezer spna ls Uwe Vorstelijke mildadigheld in de gelegenheid geweest, aan Hare omwerpen van menschlievendheid eene meer doelmatige uitbreiding te geven, door het aankoopen van een locaal, het. geen gevoegd bij het stedelijk gebouw, de ruimtebehelst voor de ver. pleging en verzorging van de gewonde en verminkte slagtoffers van den heiligsten strijd. Zonder eene aigeheele vereemging van den eigendom is er voor de ont werpen van Uwe K. K. H.tot a'aarstelliog van eene blijvende rustplaats voer de rampspoedigen maar eerbiedwaardigendie onder de vanen en de aanvoering van Uwen dapperen Gemaal gestreden hebbengeene gelegen, h'eid en wij zagen echter deze, tot genoegen van Uwe K. K. H. en ter aansporing tot piigtsbetrachtingjvoor eiken Nederlandschen krijgsman, zoo gaarne geboren Het is in deze gevoelens en met voorweten eu goedkeuring van den Koning, die Uwe wakkerheid in het gadeslaan van ongelukkigentevens met Uwe liefde, ook voor het Vaderland Uwer kinderen weet op prijs te stellen, eb onze dankbaarheid kent, dat wij Uwer K. K. li. met diepen eerbied komen verzoeken den Raad van 's Gravenhage te veroorloven aan Hare Vorstelijke liefdadigheid het voornoemde gebouw in de Hekken, laan in vollen en vrijen eigendom af te staan. Met een toestemmend antwoord hierop te verwerven, zal Uwe K. K. H. ons te meer verpligten, naar gelang wjj en onze ingetenen er meer prijs op stellenom een gedenkteeken in ons midden te hebben van hetgeen wij aan de verbindteDis van Uw lot met dat van ons Vaderland, aan Uwe vestiging in onze stad verschuldigd zijn, en naar mate het onze woonp laats tot eere moet verstrekken, dezelve ie alle dage tot een verblijf en bewaar, plaats verheven te zieo van een HHlems Hospitaal. Wij noemen ons met dien eerbied, welken Uw persoon en hoedanigheden aan eiken Nederlander inboezemen. Mevrouw! Kan Uwe Keizerlijke en Koninglijke Hoogheid De zeer gehoorzame dienaren De Raad der stad 's Gravenhage Copes van Cattenburch. Ter ordonnantie van denzelven M. Emint s. En heeft het bestuur het genoegen gehaddaarop een allervleijendsc antwoord te bekomen, onder dagteekening van den 15 November, waarbij H. K. K. H., op de meest verpligtende wijs, den eigendom aanvaardt van bet stads gedeelte van hec hospitaalonder betuiging van Hare opregtste aardoening en erkentelijkheid voor de in bovenstaande missive vervatte ge voelens en het daarbij aangeboden geschenken met verdere ce kennenge. ving dat H. K. K. H. het voorregt genietende, om door de dierbaarste en roemrijkste banden aan het Land verbonden te zijn, welks bevolking ieders achting heeft mogen wegdragen, een oubbel genoegen zal vinden, om het lot der ongelukkigen onder de bevolking en derzelver verdedigers te helpen verzachten. Dusdanige brief, besloten met den wensch dat de zegen der Voorzie- nigbeid op het gesticht moge blijven rustenen dat H. K. K. H. de zoo hartelijke gevoelens van 's GraveDhagens ingezetenen zal blijven behoudeo, kan niet anders dan den diepsten indruk van liefde en hoogachting voor de Vorstelijke schrijfster nalaten, en bij een ieder de toejuiching verwer. ven, oat men in de gelegenheid geweest is, een blijk van denimmer afne mende toegenegenheid en eerbied voor het Konlngiijk Hois op de meest becheidene wijsen ook tot heil en verkwikking der gewonden in den heiligen strijd aan den dag te leggen. Door Zijne M?i zijn onderscheidene benoemingen gedaau, als bij den staf der artillerie, bij het iste en 3de bataillon veld-artillerie, bij het korps rijtende artillerie, bij het bataillon vrijwillige artilleristenbjj het 3de, 4de en 6de ba aillon artillerie Nationale Militie, bij het bataillon artillerie transport-trein, en bij het wapen der artillerie, dienstdoende in Oost-Indie. Partic. Corresp. 's Gravenhage den 2 December. Heden zijn alle de afrieelingen van de Tweede Kamer der Stacen.Generaal vergaderd ge. weest, ten einde over de anrwoorden der Regering, betrekkelijk de be. grootingswettente delibereren. Bij gemelde antwoorden is opzigteiijk hec departement van oorlog aangemerkt, dat het oomogel|jk is eene raming van de behoeften van dat departement, in tijd van vrede, temaken, zoo lang die vrede niet gesloten is, of althans de voorwaarden daarvan niet bekend zijn. Eerst dan zal de Koning vaste bepalingen kunnen maken, omtrenc de sterkte van bet leger, in verhouding tot de uitgestrektheid der grenzen, zoo wel als tot het aantal en de groote der vestingen en sterkten, die men eventueel zal moeten bezetten en verdedigen. Dan eerst, wanneer die bepalingen ook voer zoo vee! de Militie en de Schutterijen betreft, met overleg der Staten.Generaal zuilen gemaakt en een stelsel van verde diging aangenomen zal zijn, doet zich de mogelijkheid op, om te bereke nen, welke uitgaven daartoe gevorderd zullen worden. Vroegere bereke. uingen kunnen niets anders, worde er gezegd, daD louter denkbeeldig zjjn, hoegenaamd op geenen grond berustende. Ook met betrekking tot hec departement der marine, beeft de r zich in denzelfden geest verklaard, en dien aangaande te kennen dat het niec mogelijk is reeds nu met eenige naauwkeurigheid wat in tijd van rnst en vrede, voor dit middel van 's Lar zal moeten worden besteed, en het schijnt geen betoog een onderwerp van zulk een hoog belang der meest waardig is. Men durfde zich vleijendat de velt» staanden wil toe vermindering der staats-uitgaven, dat ook ten aanz'en der nu bedoeldealleswat me* Op eene aanmerking van de ade afdeelir. kosten voor dit departement niet in verhr scheepsmagtweike tot bescherming tijd van vrede, vereischt wordt, is, va' Dat men hier omtrent moet opmerker in active dienst behoort te zijn dar tion benoodigd ismaar dat alt'!d. steld worden, welke ter aflor schepen niet dadelijk buiten terugkomst in eene der hav dat men gerustelijk mag drenst in Oost-Indie op klimaat niet langer dan drie denen van groot belang is1 enboven steeds in dienst bei. voor de aflossing te kunnen zort Hierbij komc nog datbehalv koloniën buitengaats noodig is, nog binnengaats en op ODze rivieren ach*-. Dat bovendien eene zeemogendheu' tot voorkomende commissien of expedrt uo in de berekening der jaarlij ksche welke voor de wacht-, transporc-stoo, gedragen worden, dus voor viervoudige c1 kelijke cuc daarvan te (rekken, zouder dat tuigen in aanmerking zyn gekomen. O-der de stukken, behoorende tot de antwooroN nementswege, op de gemaakte bedenkingen der afdeelii^ Kamer der Stater-Generaal gegeven zijn, oehoort nog de van den st2nd der leening in inschrijvingen in hec Grootboèü Hjke schuin, volgens de wet van 22 November 1832 Staatsblad op den isten November 1833. De inschrijvingen bedragen: in de eerste deelneming, om te worden "g3 forneerd, in geld alléén, 8,922.6/60: in geld en effecten, 17,111.25/60; te zamen aardeelen 26,033.31/60; i f 3000 ieder, waarvoor alzoo zal wor. den uitgegeven een kapitaal van 78 1c0.550.00. In de tweede deelneming: om te wordeD gefourneerd, in geld alléén, 9,059 c8o.oo; waarvoor een gelijk kapitaal zal worden uitgegeven van 9,059080.00; te zamen te creëeren schuld 87,159,630.00. Op welke gezamenlijke deelnemingen tot dep laatsten October 1833 gedaan zijD, de volgende foinissementenIn obligatten k 5 pCc. 5 327,500,00; in obli. gatien h 6 pCr,. wet van 13 April 1831. ƒ7,127,800.00; wet van den 28 Jnnij 18314,246.500.00, te zamen 11.374 300.00. In gereed geld en daarmede geltjksitande waarden, als: Gevalideerde renten op de ge. fourneerde obligatien, ƒ652.376.43Schatkistbiljetten en renten derzelven, 4 559 59° 7Si kontaut 50.656.457.77J; te zamen 55,868,424.95'; to taal getoumeerd 72.570,224, P5§. Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk wordt den 3den dezer in deze Residentie verwachc. Hec vertrek van Z. K. H. naar Petersburg is, zoo meo verneemt, op den loden dezer bepaald. Tot nog toe schijnc hec niet vastgesteld te zijn, wie Z. K. H. in he' kommando van het leger zal opvolgen. Op morgen vertrekt Zijne Exc. de minister van Buitenlandsche zaken, Kerstolk van Soelen, naar Weenen, Twee ainbcenaren, tot dat miuisceiie behoorende, zullen Zijne Exc. vergezellen. R U S E A N D. Petersburg den 15 November. Op bet rapport van den heer Ouvarojjf, minister van het publiek onderwijsheeft Z. M. de Keizer bevolen om een nieuw astronomisch observatorium te Pecetsburg op ie rigten en hec zelve met de meest volmaakte werktnigen te voorzien. Eer.e som van 100,000 roebels is ter dispositie van bet ministerie van publiek onderwijs gesteld om met het begin van de lente aan de gebouwen te laten begin, neo. De keus voor de doelmatigste plaatsing van deze nieuwe intigten is aan de akademie der wetenschappen toevertrouwd.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1